Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2014 р. Справа № 805/17790/13-а
Колегія суддів Донецького окружного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Ушенка С.В.,
суддів - Буряк І.В., Бойка М.І.,
при секретарі - Матченко В.С.,
за участю
представників позивача - Філімонова А.Ю., Бурикіна О.Ю. (за довіреністю),
представника відповідача - не з'явився,
представника третьої особи - Сакви Д.Ю. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державного підприємства "Енергоринок" про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державного підприємства "Енергоринок" про зобов'язання включити підприємство позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, та видати відповідний наказ.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно відмовлено у виданні наказу про включення КП "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які приймають участь у процедурі погашення заборгованості. Вважає, що місячний строк, встановлений Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (Закон України № 2711) для подання заяви на включення до Реєстру обчислюється з 16.06.2013 року, тобто з дати набуття чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі", яким була встановлена нова розрахункова дата - 01.01.2011р., на яку підприємство повинно мати відповідну ліцензію, щоб мати можливість на включення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу. Оскільки зазначена заява КП "Компанія "Вода Донбасу" була подана 11.07.2013 року, позивач вважає, що строк на її подання ним не пропущено.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеному у позові, і докази в їх підтвердження та просять задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не надав.
Представник третьої особи в судовому засіданні просив винести рішення у відповідності із законом, надав пояснення, відповідно до яких ДП "Енергоринок" листом від 15.07.2013р. № 07/73-6411 направлено матеріали, надані позивачем разом із заявою на включення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу (далі - Реєстру ПЕК), для розгляду до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. У відповіді на зазначений лист відповідач зазначив, що пп. 3.2.1 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що підприємство для внесення його до Реєстру ПЕК протягом одного місяця з дня набрання чинності цією статтею подає до розрахункового центру підтверджувальні документи. Вказана норма, як і сам Закон набрали чинності у 2005 році. З урахуванням викладеного, ДП "Енергоринок" вважає, що підстави для включення позивача до Реєстру ПЕК відсутні.
Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 03.09.2007р. (ЄДРПОУ 00191678, 83001, м. Донецьк, вул. Артема, б. 85).
Відповідач - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.п. 1, 3 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 382/2011, Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).
Основними завданнями Міненерговугілля України є формування та реалізація державної політики у паливно-енергетичному комплексі.
11.07.2013р. позивач листом № 03/01/1791 від 10.07.2013р. звернувся до Державного підприємства "Енергоринок" із заявою про включення КП "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, у зв'язку з наявністю у підприємства ліцензії на виробництво електроенергії станом на розрахункову дату 01.01.2011р.
Листом від 30.08.2013р. № 208 ДП "Енергоринок" позивачеві надано відповідь, згідно якої Міністерством енергетики та вугільної промисловості України відмовлено у включенні КП "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, оскільки пп. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України № 2711 передбачено, що Реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу формувався протягом місяця, тобто строк прийому необхідних документів від підприємств паливно-енергетичного комплексу закінчився 26.10.2005р.Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005р. № 2711-VI в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно п. 1.1 ст. 1 Закону України № 2711 підприємства паливно-енергетичного комплексу - гірничі підприємства (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики), газодобувні підприємства, котельні, підключені до магістральних теплових мереж, а також підприємства, які на дату виникнення заборгованості мали ліцензію, зокрема, з виробництва електричної енергії.
Відповідно до п. 1.3 цієї статті учасники розрахунків - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом
Пунктом 1.6 цієї статті визначено, що реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (далі - Реєстр) - автоматизована комп'ютерна база даних, яка ведеться оптовим постачальником електричної енергії та призначена для накопичення, систематизації і зберігання відомостей про підприємства паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, а також для видачі відповідних документів, які підтверджують участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, визначеної цим Законом, і забезпечення інформацією користувачів Реєстру.
Відповідно до пп. 1.7, 1.8 цієї статті Розрахунковий центр - підрозділ оптового постачальника електричної енергії - Державного підприємства "Енергоринок", уповноважений здійснювати функції, визначені цим Законом, зокрема ведення Реєстру, координації дій учасників розрахунків під час проведення процедури погашення заборгованості.
Розрахункова дата - дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2011 року, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 1 липня 2011 року.
Згідно приписів ст. 3 цього Закону для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Для внесення до Реєстру підприємство паливно-енергетичного комплексу протягом одного місяця з дня набрання чинності цією статтею подає до розрахункового центру підтверджувальні документи.
Розрахунковий центр протягом десяти днів після закінчення терміну, встановленого для підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, для подачі підтверджувальних документів формує і подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, на затвердження перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
Згідно п. 3.4 цієї статті процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2014 року (зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі" від 15 травня 2013 року № 238-VII (далі - Закон України № 238).
У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України № 2711 цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім статей 3-11.
Статті 3-11 цього Закону набирають чинності через два місяці з дня його опублікування.
Судом встановлено, що Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" опубліковано у виданні "Відомості Верховної Ради України" від 19.08.2005р. № 33, стор. 1305, стаття 430, тобто, з урахуванням вищезазначеного, статті 3-11 Закону України № 2711 набрали чинності 19.10.2005р.
Таким чином, посилання позивача на своєчасність подання заяви про включення КП "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру ПЕК у зв'язку з набуттям чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі", яким була встановлена нова розрахункова дата - 01.01.2011р., є необґрунтованими.
Також суд зазначає, що розрахункова дата - 01.01.2011р. є датою, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених Законом України № 2711, при цьому зазначена правова норма розповсюджується лише на підприємства паливно-енергетичного комплексу, які включені до відповідного Реєстру.
Водночас суд зауважує на те, що вищезазначеним Законом України № 238 дію процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу продовжено до 1 січня 2014 року, тобто на час розгляду даної справи дія оголошеного зазначеним законом мораторію вже закінчилась.
Крім того, як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач просить зобов'язати відповідача включити КП "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та видати відповідний наказ, при цьому позивачем не ставиться питання щодо визнання протиправними дій відповідача у вигляді відмови у включенні КП "Компанія "Вода Донбасу" до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що виключне право включення підприємства позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу покладено на Міністерство енергетики та вугільної промисловості. Суд, у відповідності до діючого законодавства України, не наділений правом підміняти собою суб'єкт владних повноважень і приймати за нього рішення, які відносяться до його виключної компетенції.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
У відповідності до приписів ст.94 КАСУ судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 8-11, 14, 17, 18, 69-71, 86, 94, 122, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державного підприємства "Енергоринок" про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У судовому засіданні 10 лютого 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 17 лютого 2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Ушенко С. В.
Судді Бойко М.І. Буряк І. В.