Рішення № 37436800, 25.02.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
25.02.2014
Номер справи
914/4821/13
Номер документу
37436800
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.02.2014 р. Справа № 914/4821/13

За позовом: Приватного акціонерного товариства «Компанія Ензим», м.Львів

до відповідача: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів

про визнання недійсним дозволу на скид стічних вод (в частині)

Суддя Щигельська О.І.

при секретарі Зарицькій О.Р.

Представники:

від позивача: Балаєв Ф.Д., Коваленко В.Д. - представники за довіреностями

від відповідача: Урбанська Т.В., Крученюк Ю.Д. - представник за довіреністю

Суть спору: позов заявлено Приватним акціонерним товариством «Компанія Ензим», м.Львів до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів про визнання недійсним дозволу на скид стічних вод реєстраційний №4964, виданого Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» в частині зазначення даних про розміщення контрольного колодязя (КК-1).

Ухвалою суду від 26.12.2013р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 15.01.2014 року. Ухвалою суду від 26.12.2013р. заяву позивача про вжиття заходів до забезпечення позову призначено до розгляду на 30.12.2013р. Ухвалою суду від 30.12.2013р. заяву про вжиття заходів до забезпечення позову задоволено частково. В судовому засіданні 15.01.2014р. позивачем долучено до матеріалів справи додаткові документи (вх.№1165/14 та вх.№1267/14), а відповідачем подано відзив на позовну заяву (вх.№1161/14), відтак, з метою надання можливості позивачу ознайомитись із відзивом в судовому засіданні оголошено перерву до 03.02.2014р. В судовому засіданні 03.02.2014р. оголошено перерву до 17.02.2014р. Ухвалою суду від 17.02.2014р. розгляд справи відкладено на 25.02.2014р.

Сторонам роз'яснено їх права, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.

За клопотанням Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (вх.№56431/13 від 30.12.2013р.) запис розгляду справи здійснюється за допомогою технічного засобу, а саме: програмно-апаратного комплексу «Оберіг».

Представники позивача в судове засідання 25.02.2014р. з'явились, позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених у позовній заяві та додаткових обґрунтування позовних вимог (вх.№6422/14 від 13.02.2014р.).

Представники відповідача в судове засідання 25.02.2014р. з'явились, проти позову заперечили з підстав, зазначених у відзиві (вх.№1161/14 від 15.01.2014р.) та запереченнях на додаткові обґрунтування позовної заяви (вх.№7670/14 від 25.02.2014р.).

Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, в яких достатньо доказів для прийняття рішення по суті спору, у відповідності до ч. 3 ст. 4-3 ГПК України, судом створювались сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, у зв'язку із чим передбачені у ст.77 ГПК України підстави для відкладення розгляду справи не вбачаються.

Розглянувши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

Між Львівським комунальним підприємством «Львівводоканал» (водоканал за договором, відповідач по справі) та Приватним акціонерним товариством «Компанія Ензим» (абонент за договором, позивач по справі), укладено договір №217 про приймання наднормативно забруднених стічних вод від 01.12.2011р., за яким водоканал приймає наднормативно забруднені стічні води абонента, а абонент здійснює скид наднормативно забруднених стічних вод у каналізацію та сплачує додаткову плату за приймання цих вод на умовах, які визначені договором згідно з «Правилами приймання стічних вод у комунальну систему каналізації м.Львова» (далі Правила приймання) (п.1).

Відповідно до п.2.1 договору, водоканал зобов'язується на час дії договору надавати дозвіл на скид стічних вод в систему міської каналізації та забезпечувати приймання стічних вод (в об'ємі лімітів, встановлених договором про водопостачання) у яких не перевищено допустимі концентрації згідно з Правилами, у т.ч. забруднених понад граничні норми (ГН - додатки 10.1 і 10.2 Правил).

З моменту укладення договору ПрАТ «Компанія Ензим» отримано дозволи на скид стічних вод за реєстраційними №3533 (чинний з 01.01.2012р. до 31.12.2012р.), №3626 (чинний з 01.05.2012р. до 31.12.2012р.) та №4310 (чинний від 01.01.2013р. до 31.12.2013р.). В останньому з них зазначено про необхідність одержання дозволу на 2014 рік до 01.11.2013р.

Як вбачається з матеріалів справи, ПрАТ «Компанія Ензим» звернулось до ЛМКП «Львівводоканал» з листом (вих.№3073 від 08.10.2013р.; отримано адресатом 10.10.2013р.) про надання дозволу на скид стічних вод на 2014 рік у відповідності до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію, на підставі погодженого проекту ліміту від 30.03.2012р. реєстр.№1645, доведеного ліміту на скид №1740 від 10.05.2012р. та тимчасового ліміту №1741 від 14.05.2012р., зазначивши, що змін у водопровідно-каналізаціному господарстві підприємства не відбулось, погоджений Проект ліміту повний та об'єктивний.

У відповідь ЛМКП «Львівводоканал» листом (вих.№ 36-5146 від 25.10.2013р.; отримано адресатом 01.11.2013р.) повідомлено ПрАТ «Компанія Ензим» про необхідність внесення та погодження у встановленому порядку змін у Проект ліміту на скид забруднюючих речовин, визначивши контрольний колодязь безпосередньо перед підключенням до каналізаційного колектора Dy 600мм на вул.Богданівській, враховуючи відповідність вимогам державних та місцевих Правил приймання.

За результатами розгляду цього листа ПрАТ «Компанія Ензим» листом (вих.№3278 від 06.11.2013р.; отримано адресатом 06.11.2013р.) повідомлено відповідача, що Проектом ліміту реєстр.№1645, погодженим ЛМКП «Львівводоканал», визначено та узгоджено місце розташування контрольного колодязя товариства на випуску №1 (КК-1). Відповідно до п.2.2 проекту ліміту випуск каналізації №1 обладнано контрольним колодязем КК-1, який знаходиться поза межами території ПрАТ «Компанія Ензим». Зважаючи на те, що технічних чи технологічних змін у вопровідно-каналізаційному господарстві товариства не відбулось, вимоги ЛМКП «Львівводоканал» вважають необґрунтованими.

Натомість, листом (вих.№36-5432 від 05.11.2013р.; отримано адресатом 07.11.2013р.) ЛМКП «Львівводоканал» повідомлено ПрАТ «Компанія Ензим» про те, що питання надання дозволу на скид стічних вод у систему міської каналізації Львова на 2014 рік буде розглядатись після виконання останнім вимог про влаштування контрольного колодязя на випуску стічних вод.

Зважаючи на те, що попередні звернення позивача залишено без задоволення, ПрАТ «Компанія Ензим» в черговий раз звернулось до відповідача з листом №3530 від 25.11.2013р. про надання дозволу на скид стічних вод на 2014 рік.

Як зазначає позивач, черговий дозвіл на скид стічних вод - реєстраційний №4964 (чинний від 01.01.2014р. до 31.12.2014р.) отримано ним 17.12.2013р. Окрім зазначення об'ємів скиду в каналізацію дощових та інших стічних вод, у ньому встановлено, що контрольний колодязь КК-1, відповідно до п.1.4 Правил, визначено у місці приєднання випусків ПрАТ «Компанія Ензим» до колектору міської каналізації (камера гасіння напору на перехресті вул.Богданівська - Глинянський Тракт). В той же час, дозволи на скид стічних вод, які щорічно видавались позивачу на підставі договору у 2012-2013 роках не містили даних щодо місця розташування контрольних колодязів. Зважаючи на те, що зазначене місце розташування контрольного колодязя КК-1 суперечить тому, що визначено та погоджено сторонами у Проекті ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, реєстраційний №1645, ПрАТ «Компанія Ензим» звернулось до суду із позовом про визнання пункту зазначеного дозволу недійсним в частині зазначення даних про місцезнаходження контрольного колодязя КК-1 з підстав його суперечності чинному законодавству.

Як встановлено п.1.9 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002р. (далі - державні Правила), кожне Підприємство скидає стічні води в каналізаційну систему населеного пункту через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами Підприємства в місцях, що мають під'їзні дороги. Об'єднання випусків стічних вод від кількох Підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного Підприємства.

Відповідно до п.п.3.5, 3.5.3 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради №292 від 18.09.2002р. (далі - місцеві Правила), підприємства зобов'язані розробити Проект ліміту, погодити його з Інспекцією та Водоканалом і отримати Дозвіл на скид (п. 4.6). Так, за п.4.4.5, 4.4.6 місцевих Правил, проект ліміту набирає чинність у день погодження і діє до зміни, а незареєстрований у Водоканалі Проект ліміту - є недійсним.

У проект ліміту, згідно п.4.4.4.3 місцевих Правил, серед інших істотних умов, повинне включатись виконавче знімання об'єктів, з нанесеними каналізаційними мережами і КК на кожному з Випусків (у т.ч. на випусках у поверхневі водойми). При цьому КК на виконавчому зніманні повинні бути позначені згідно з встановленими на місцевості ідентифікаційними табличками (п.7.1.1.5).

Так, позивачем до матеріалів справи долучено Проект ліміту на скид забруднюючих речовин в систему міської каналізації ПрАТ «Компанія Ензим» за реєстраційним №1645, розроблений позивачем та погоджений ЛМКП «Львівводоканал» 26.03.2012р. та КП «Адміністративно-технічне управління» 30.03.2012р.

Відповідно до п.4.6.1 місцевих Правил, підприємства зобов'язані отримати Дозвіл Водоканалу на скид стічних вод (додаток 10.3), для чого, як встановлено п.4.6.3 Правил, підприємство подає лист згідно з додатком 10.11. Лист про дозвіл на наступний період подається до 1 листопада поточного року. Якщо Підприємство у встановлені терміни не звернулось у Водоканал щодо надання Дозволу на скид - Дозвіл на скид втрачає чинність згідно з п. 4.6.5.2.1. Якщо Підприємством у встановлений термін (до 1 листопада) заявлено про відсутність змін у його водовідведенні, то за п. 4.6.4 Дозвіл на скид на наступний рік може бути продовжено.

Відповідно до п.5.12 місцевих Правил, скидання стічних вод Підприємств у Міську Каналізацію повинно здійснюватися їх Випусками з обов'язковим влаштуванням КК (п.п.7.1.1.1 - 7.1.1.5).

Так, п.7.1.1.1 місцевих Правил встановлено, що кожен об'єкт водоспоживання може бути приєднаний до Міської Каналізації окремими Випусками з обов'язковим спорудженням на кожному Випуску КК.

Відповідно до п.2.1 Проекту ліміту ПрАТ «Компанія Ензим», система каналізації підприємства приєднана до мереж міської каналізації одним випуском (випуск №1), та випуском у колектор міської дощової каналізації (випуск №2).

У п.2.2 проекту ліміту зазначено, що випуски каналізації №1 та №2 обладнані відповідно контрольними колодязями КК-1 та КК-2, які знаходяться за територією підприємства, їх місце розташування позначене на схемі мереж ВК та місцевості (відповідні позначки зроблено на плані підземних комунікацій ПрАТ «Компанія Ензим»).

В той же час, у дозволі на скид стічних вод реєстраційний №4964 (чинний від 01.01.2014р. до 31.12.2014р.), контрольний колодязь КК-1 визначено у місці приєднання випусків ПрАТ «Компанія Ензим» до колектору міської каналізації (камера гасіння напору на перехресті вул.Богданівська - Глинянський Тракт), що не відповідає місцезнаходженню КК, визначеному проектом ліміту.

Відповідачем зазначається, що це зумовлено тим, що на час розгляду та погодження Проекту ліміту, ЛМКП «Львівводоканал» не могло визначити контрольним колодцем КК-1 камеру гасіння на перехресті вулиць Богданівська - Глинянський Тракт (місце приєднання випуску позивача до мережі міської каналізації), оскільки на той час до цієї камери було під'єднано ще три каналізаційні випуски. Зважаючи на те, що ЛМКП «Львівводоканал» проведено роботи по переключенню каналізаційних мереж інших споживачів та ліквідації їх каналізаційних відпусків у вищезгаданій камері, задля дотримання вимог п.п.2.3, 2.4 місцевих Правил приймання та будучи позбавленим можливості здійснити це в інший спосіб, враховуючи не бажання позивача вносити зміни у проект ліміту, відповідачем внесено дані про місце розташування контрольного колодязя КК-1 в Дозвіл ПрАТ «Компанія Ензим» на 2014 рік.

Згідно з п.1.4 державних Правил, контрольний колодязь - колодязь на каналізаційному випуску Підприємства безпосередньо перед приєднанням до збірного чи головного каналізаційного колектора.

В той же час, п.7.1.1.2 місцевих Правил встановлено, що КК, як правило, повинні перебувати за межами Підприємства, а їх конкретне місцезнаходження узгоджується з Водоканалом.

Згідно з п.7.1.5 місцевих Правил, КК мають бути визначені у Проекті ліміту (для Підприємств, що Проекту ліміту не розробляють, - у паспорті водного господарства), а періодичність контролю визначається згідно з планами обстежень Контролюючих служб.

Таким чином, враховуючи, що п.7.1.5 місцевих Правил встановлено, що місцезнаходження КК визначаються саме у Проекті ліміту, який розробляється підприємством, ПрАТ «Ензим» розроблено такий Проект ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації №1645, в якому визначено, зокрема, місцезнаходження контрольного колодязя (КК-1), його місце розташування позначене на схемі мереж ВК та на місцевості, вказаний Проект ліміту, у відповідності до зазначених вище Правил погоджено ЛМКП «Львівводоканал» 26.03.12р. та КП «Адміністративно-технічне управління» 30.03.2012р. і він, згідно п.4.4.5 Правил, набрав чинності у день його погодження і діє до його зміни, суд приходить до висновку, що одноособове внесення до дозволу на скид стічних вод відомостей, що змінюють місце розташування контрольного колодязя, без внесення змін до Проекту ліміту, здійснено ЛМКП «Львівводоканал» без належних для цього законодавчих підстав.

Слід вказати, що ЛМКП «Львівводоканал» не було позбавлено можливості у разі виникнення суперечностей з контрагентом по договору звернутись до суду для їх вирішення.

Згідно із ч. ч. 1, 3 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Зокрема, відповідно ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Зважаючи на те, що Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова є нормативно-правовим актом, який у відповідності до п.п.2.1-2.4, разом з іншими чинними нормативними актами, регулює питання приймання стічних вод у систему каналізації і є обов»язковим до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами Водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано, яким, зокрема, у п.7.1.5 встановлено, що місцезнаходження КК визначається саме у Проекті ліміту, а не у дозволі на скид вод, суд приходить до висновку, що дозвіл на скид стічних вод реєстраційний №4964 (чинний від 01.01.2014р. до 31.12.2014р.) в частині зазначення місця розташування контрольного колодязя КК-1 суперечить чинним законодавчим актам, а відтак є підстави для визнання його частково недійсним.

Суд звертає увагу, що відповідно до ст.217 ЦК України, недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.49 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Законом України «Про судовий збір» (абз.3 ч.2 ст.6) передбачено зменшення розміру судового збору з позовної заяви, поданої після подання заяви про вжиття запобіжних заходів або забезпечення позову, на розмір судового збору, сплаченого за подання заяви про вжиття запобіжних заходів чи заяви про забезпечення позову. Пленумом Вищого господарського суду у п.2.5 Постанови №7 від 21.02.2013р. роз'яснено, що зазначене зменшення розміру судового збору здійснюється і в разі одночасного (в один і той же день) подання до господарського суду позовної заяви і заяви про забезпечення позову, в тому числі при об'єднанні їх в одному документі. Якщо заяву про забезпечення позову подано після подання позовної заяви, то відповідне зменшення суми судового збору не здійснюється.

Зважаючи на визначені Законом України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру та заяви про вжиття заходів до забезпечення позову, суд, за результати їх розгляду приходить до висновку, що судовий збір слід покласти на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85, 116 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.Позов задоволити повністю.

2.Визнати дозвіл скид стічних вод, виданий Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» (м.Львів, вул.Зелена, буд.64; код ЄДРПОУ 03348471) за реєстраційним №4964, в частині зазначення даних про контрольний колодязь КК-1, а саме: «контрольний колодязь КК-1, відповідно до п.1.4 Правил, визначено у місці приєднання випусків ПрАТ «Компанія Ензим» до колектору міської каналізації (камера гасіння напору на перехресті вул.Богданівська - Глинянський Тракт)» - недійсним.

3.Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (м.Львів, вул.Зелена, буд.64; код ЄДРПОУ 03348471) на користь Приватного акціонерного товариства «Компанія Ензим» (м.Львів, вул.Личаківська, буд.232; код ЄДРПОУ 00383320) 2867,50грн. судового збору.

4. Наказ видати згідно ст.116 ГПК України.

5.Строк і порядок оскарження рішення суду визначені ст.ст.91-93 ГПК України.

Повний текст рішення складено 03.03.2014р.

Суддя Щигельська О.І.