Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2014 р. Справа №805/1079/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15-27
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крилової М.М.
при секретарі Фоміній О.Д.
розглянувши позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» до Управління державної казначейської служби України у м. Донецьку, Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про зобов'язання вчинити певні дії, -
за участю:
представника позивача Орлової Ж.О.;
представників відповідачів Шуцької В.В., Чукмарьова П.Ю., -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра» (далі за текстом - ПАТ «Комерційний банк «Надра») звернулось до суду із адміністративним позовом до Управління державної казначейської служби України у м. Донецьку, Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що Відділом державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку з кореспондентського рахунку позивача були примусово списані грошові кошти в сумі 1420092,10 грн. згідно рішення Господарського суду м. Києва від 18.07.2012 року, однак за зазначеним судовим рішенням стягненню підлягали кошти в розмірі 1290981,26 грн., оскільки 05.11.2012 року Господарським судом м. Києва прийнято рішення за скаргою ПАТ «Комерційний банк «Надра», яким визнані незаконними дії державного виконавця ВДВС Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку по винесенню постанови про стягнення витрат на проведення виконавчих дій у сумі 12,2 грн. та постанови про стягнення судового збору в розмірі 129098,12 грн. Позивач зазначає, що ВДВС Ворошиловського РУЮ у м. Донецьку безпідставно списані грошові кошти в розмірі 129110,84 грн., які нараховані згідно з постановами ВДВС Ворошиловського РУЮ у м. Донецьку, які визнані недійсними за судовим рішенням, що набрало законної сили. На письмові звернення позивача відповідачем не вчинено відповідних дій, направлених на повернення безпідставно списаних грошових кошти в розмірі 129110,84 грн.
На підставі зазначеного, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив стягнути на користь позивача з державного бюджету Ворошиловського району м. Донецька грошові кошти в сумі 129098,12 грн.
Представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку у судовому засіданні позовні вимоги визнав. Відповідно до ч.3 ст.112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Підстав для неприйняття судом визнання адміністративного позову не встановлено. Таке визнання позову не суперечить закону і не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Так, рішенням Господарського суду м. Києва від 18.07.2012 року по справі № 5011-11/7541-2012 з ПАТ «Комерційний банк «Надра» на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 стягнуто заборгованість з орендної плати у розмірі 1147353,60 грн., витрати від інфляції у розмірі 46393,16 грн., 3 % річних у розмірі 38920,87 грн., пеню у розмірі 33000,09 грн., судовий збір у розмірі 25313,54 грн.
31.07.2012 року Господарським судом м. Києва виданий наказ на примусове виконання зазначеного рішення.
29.08.2012 року заступник начальника відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку виніс постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду м. Києва від 31.07.2012 року.
При примусовому виконанні зазначеного наказу від 31.07.2012 року №5011-11/7541-2012, постановою Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку від 07.09.2012 року стягнуто з боржника - ПАТ «Комерційний банк «Надра» виконавчий збір у розмірі 129098,12 грн., а постановою від 07.09.2012 року стягнуто витрати на проведення виконавчих дій у розмірі 12,72 грн.
Відповідно до платіжної вимоги № 3-1933/12 від 07.09.2012 року, з рахунку ПАТ «Комерційний банк «Надра» були списані грошові кошти в сумі 1420092,10 грн.(у тому числі
виконавчий збір у розмірі 129098,12 грн. та витрати на проведення виконавчих дій у розмірі 12,72 грн.).
Як вбачається з матеріалів справи, платіжним дорученням від 24.09.2012 року № 6577 грошові кошти у розмірі 129089,12 грн. (виконавчий збір за постановою від 07.09.2012 року) перераховані до Державного бюджету Ворошиловського району м. Донецька, а платіжним дорученням від 24.09.2012 року № 6578 грошові кошти у розмірі 12,72 грн. (витрати на проведення виконавчих дій за постановою від 07.09.2012 року) перераховані до рахунок Головного управління юстиції у Донецькій області.
Разом з тим, ухвалою Господарського суду м. Києва від 05.11.2012 року визнано незаконними дії заступника начальника ВДВС Ворошиловського РУЮ у м. Донецьку по винесенню постанов від 07.09.2012 року про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій та про стягнення з боржника виконавчого збору, а також визнані недійсними постанова про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій від 07.09.2012 року на суму 12,72 грн. та постанова про стягнення з боржника виконавчого збору від 07.09.2012 року на суму 129098,12 грн.
ПАТ «Комерційний банк «Надра» листами від 25.02.2013 року, від 29.04.2013 року зверталось до Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку з вимогами повернути грошові кошти у розмірі 129098,12 грн. та 12,72 грн., які списані за постановами державного виконавця від 07.09.2012 року, що визнані недійсними у судовому порядку. Разом з тим, Відділом державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку заявлені дії вчинені не були.
Частиною 1 статті 43 Бюджетного кодексу України встановлено, що при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку; здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Згідно із частиною 2 статті 45 вказаного кодексу, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до частини 2 статті 78 Бюджетного кодексу України, казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідно до статті 43 цього Кодексу.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) га інших доходів бюджету» встановлений перелік кодів класифікації доходів бюджету у розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Частиною 3 статті 45, частиною 5 статті 78 Бюджетного кодексу України, відповідно, зазначено, що органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та виконавчі органи міських (міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) рад координують діяльність відповідних органів стягнення щодо виконання визначених для територій показників доходів бюджету.
Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до місцевих бюджетів податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів місцевих бюджетів відповідно до законодавства.
Із системного аналізу правових норм вбачається, що вчинення дій щодо повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету здійснюється лише безпосередньо за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Відповідно до вимог постанови КМ України від 16.02.2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» органом, який здійснює контроль справляння надходжень бюджету згідно коду бюджетної класифікації 22070000 «Виконавчий збір» є Державна виконавча служба України.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182, затверджений Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
Відповідно до положень пунктів 3, 5 зазначеного Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення готівковими коштами за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Згідно платіжного доручення від 24.09.2012 року № 6577 грошові кошти у розмірі 129089,12 грн. перераховані до Державного бюджету Ворошиловського району м. Донецька на розрахунковий рахунок № 31314311700004.
Оскільки факт помилкового надходження суми виконавчого збору представником відповідача у судовому засіданні не заперечується, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом стягнення з бюджету Ворошиловського району м. Донецька на користь ПАТ «Комерційний банк «Надра» суми помилково стягнутого виконавчого збору у розмірі 129098,12 грн.
Відповідно п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими з огляду на наявність порушень законодавства зі сторони відповідача.
Відповідно до ст.94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» до Управління державної казначейської служби України у м. Донецьку, Відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Стягнути з державного бюджету Ворошиловського району м. Донецька (розрахунковий рахунок № 31314311700004, МФО 834016, ЄДРПОУ 38033949) на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» (розрахунковий рахунок № 35193168566003, МФО380764, ЄДРПОУ 20025456) грошові кошти в розмірі 129098 (сто двадцять дев'ять тисяч дев'яносто вісім) грн. 12 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» судовий збір, сплачений при подачі позову в сумі 258 (двісті п'ятдесят вісім) грн. 22 коп.
У судовому засіданні 20 лютого 2014 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 25 лютого 2014 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Крилова М.М.