Постанова № 37430331, 03.03.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2014
Номер справи
805/1852/14
Номер документу
37430331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 березня 2014 р. Справа № 805/1852/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кравченко Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Металонік» про стягнення заборгованості, -

встановив:

10 лютого 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області (далі - Позивач або УПФУ) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Металонік» (далі - Відповідач або ПАТ «Металонік»), в якому просив стягнути з відповідача суму заборгованості зі сплати фінансових санкцій та нарахованої пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в розмірі 5 827,44 грн.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, що в період з 20 листопада 2008 року по 27 квітня 2009 року ПАТ «Металонік» самостійно начислено, нараховано та відображено у звітності суми страхових внесків в загальному розмірі 65 317,85 грн., які несвоєчасно сплачені страхувальником.

Внаслідок цього 18 травня 2009 року УПФУ прийнято рішення про застосування до ПАТ «Металонік» штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 24 297,07 грн.

Відповідач частково сплатив застосовані до нього фінансові санкції на суму 18 469,63 грн.

На час звернення УПФУ до суду із вказаним позовом заборгованість ПАТ «Металонік» становить 5 827,44 грн., яку позивач просив стягнути в судовому порядку.

Позивач зазначив, що несплата відповідачем фінансових санкцій ускладнює реалізацію конституційного права громадян на пенсійне забезпечення та перешкоджає стабільній діяльності Пенсійного фонду, тому просив задовольнити позовні вимоги (а.с.2-6).

Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст.ст.33-36 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), що підтверджено звітами про надіслання електронної судової повістки та рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.27-31).

Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, 26 лютого 2014 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав заяву про розгляд справи за відсутності його представника (а.с.32).

Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, свого ставлення до заявлених позовних вимог не висловив.

З урахуванням наведеного та відповідно до положень ч.ч.1, 4 ст.122, ч.4ч.6 ст.128 КАС України розгляд справи здійснений в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Закрите акціонерне товариство «Металонік» (ідентифікаційний код 00292869) зареєстроване у якості юридичної особи 17 квітня 1996 року, про що 06 травня 2006 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за номером 1 274 120 0000 004394, що встановлено на підставі довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 110707 (а.с.9-11).

06 грудня 2011 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за номером 1 274 105 0007 004394 про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, організаційно-правова форма відповідача змінена з закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство (зворотній бік а.с.11).

Як платник страхових внесків ПАТ «Металонік» перебуває на обліку в УПФУ з 19 лютого 1991 року за реєстраційним номером 05-41-04-0020, що підтверджено довідкою, наданою УПФУ, та даними ресурсу «Пошук відомостей в ЄДР» державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» http://www.irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html.

18 листопада 2008 року ЗАТ «Металонік» надало до УПФУ Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2008 року, самостійно визначивши в рядку 8 розрахунку «Загальна сума страхових внесків за розділом І (рядки 3+5+6-7)» суму страхових внесків в розмірі 25 010,77 грн., які належало сплатити за вказаний період (а.с.34).

17 грудня 2008 року ЗАТ «Металонік» надало до УПФУ Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2008 року, самостійно визначивши в рядку 8 розрахунку «Загальна сума страхових внесків за розділом І (рядки 3+5+6-7)» суму страхових внесків в розмірі 21 685,77 грн., які належало сплатити за вказаний період (а.с.35).

14 січня 2009 року ЗАТ «Металонік» надало до УПФУ Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень 2008 року, самостійно визначивши в рядку 8 розрахунку «Загальна сума страхових внесків за розділом І (рядки 3+5+6-7)» суму страхових внесків в розмірі 20 776,87 грн., які належало сплатити за вказаний період (а.с.36).

16 лютого 2009 року ЗАТ «Металонік» надало до УПФУ Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень 2009 року, самостійно визначивши в рядку 8 розрахунку «Загальна сума страхових внесків за розділом І (рядки 3+5+6-7)» суму страхових внесків в розмірі 13 103,87 грн., які належало сплатити за вказаний період (а.с.37).

12 березня 2009 року ЗАТ «Металонік» надало до УПФУ Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий 2009 року, самостійно визначивши в рядку 8 розрахунку «Загальна сума страхових внесків за розділом І (рядки 3+5+6-7)» суму страхових внесків в розмірі 9 513,43 грн., які належало сплатити за вказаний період (а.с.38).

14 квітня 2009 року ЗАТ «Металонік» надало до УПФУ Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень 2009 року, самостійно визначивши в рядку 8 розрахунку «Загальна сума страхових внесків за розділом І (рядки 3+5+6-7)» суму страхових внесків в розмірі 9 217,87 грн., які належало сплатити за вказаний період (а.с.39).

Відповідач несвоєчасно сплачував зазначені страхові внески, що відображено в картках особового рахунку страхувальника (а.с.12-21).

18 травня 2009 року начальником УПФУ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 359.

Згідно із вказаним рішенням на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до ЗАТ «Металонік» застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу за період з 20 листопада 2008 року по 27 квітня 2009 року в сумі 19 528,05 грн., та нарахована пеня за цей же період в сумі 4 769,02 грн.

Вказане рішення отримане головним бухгалтером ЗАТ «Металонік» Свичка Т.В. 18 травня 2009 року, що підтверджено її особистим підписом на примірнику рішення (а.с.8).

Докази оскарження вказаного рішення відповідачем в позасудовому або судовому порядку, рівно як і докази визнання його протиправним та скасування, суду не надані.

На підставі наданого позивачем розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку 4%, 32%, 42% (розділ 1) встановлено наступне (а.с.50).

Дата виникнення боргу 20 листопада 2008 року, сума боргу - 20 928,92 грн., дата зарахування страхових внесків 04 березня 2009 року, сума зарахування - 20 928,92 грн., сума нарахованої фінансової санкції - 10 427,56 грн., пені - 2 168,51 грн.

Дата виникнення боргу 22 грудня 2008 року, сума боргу - 20 395,13 грн., дата зарахування страхових внесків 04 березня 2009 року, сума зарахування - 20 395,13 грн., сума нарахованої фінансової санкції - 4 079,03 грн., пені - 1 468,45 грн.

Дата виникнення боргу 20 січня 2009 року, сума боргу - 19 529,09 грн., дата зарахування страхових внесків 04 березня 2009 року, сума зарахування - 19 529,09 грн., сума нарахованої фінансової санкції - 3 905,82 грн., пені - 839,75 грн.

Дата виникнення боргу 20 лютого 2009 року, сума боргу - 12 272,68 грн., дата зарахування страхових внесків 27 квітня 2009 року, сума зарахування - 1 074,00 грн., сума нарахованої фінансової санкції - 214,80 грн., пені - 64,48 грн.

Загальна сума штрафних санкцій становить 18 627,21 грн., пені - 4 541,19 грн.

Згідно даних особового рахунку 4%, 32%, 42% (розділ 1) станом на 01 січня 2014 року залишок несплаченої суми фінансової санкції складає 5 620,37 грн. (штраф - 4 743,67 грн., пеня - 876,70 грн.).

На підставі наданого позивачем розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку 1-5% (розділ 1) встановлено наступне (а.с.50).

Дата виникнення боргу 20 листопада 2008 року, сума боргу - 752,29 грн., дата зарахування страхових внесків 04 березня 2009 року, сума зарахування - 752,29 грн., сума нарахованої фінансової санкції - 373,15 грн., пені - 77,45 грн.

Дата виникнення боргу 22 грудня 2008 року, сума боргу - 1 290,64 грн., дата зарахування страхових внесків 04 березня 2009 року, сума зарахування - 1 290,64 грн., сума нарахованої фінансової санкції - 258,13 грн., пені - 92,93 грн.

Дата виникнення боргу 20 січня 2009 року, сума боргу - 1 247,78 грн., дата зарахування страхових внесків 04 березня 2009 року, сума зарахування - 1 247,78 грн., сума нарахованої фінансової санкції - 249,56 грн., пені - 53,65 грн.

Дата виникнення боргу 20 лютого 2009 року, сума боргу - 582,53 грн., дата зарахування страхових внесків 27 квітня 2009 року, сума зарахування - 100,00 грн., сума нарахованої фінансової санкції - 20,00 грн., пені - 3,80 грн.

Загальна сума штрафних санкцій становить 900,84 грн., пені - 227,83 грн.

Згідно даних особового рахунку 1-5% (розділ 1) станом на 01 січня 2014 року залишок несплаченої суми фінансової санкції складає 207,07 грн. (штраф - 165,95 грн., пеня - 41,12 грн.).

Загальна сума фінансових санкцій, заснованих до відповідача рішенням УПФУ від 18 травня 2009 року № 359 становить 24 297,07 грн. (штраф 19 528,05 грн. + пеня 4 769,02 грн.) - сума фактично сплачена відповідачем 18 469,63 грн. (штраф 14 618,43 грн. + пеня 3 851,20 грн.) = заборгованість, стягнення якої є предметом спору, 5 827,44 грн. (штраф 4 909,62 грн. + пеня 917,82 грн.).

Наявність вказаної заборгованості підтверджена також даними карток особового рахунку страхувальника, сформованих станом на 21 лютого 2014 року (а.с.40-49).

Докази погашення ПАТ «Металонік» вказаної заборгованості суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені норми матеріального права.

П.12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) визначено, що перетворення Пенсійного фонду в неприбуткову самоврядну організацію здійснюється відповідно до окремо прийнятого спеціального Закону. До прийняття відповідного рішення функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.

У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Відповідно до п.п.1, 7 Положення про Пенсійний фонду України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення № 384/2011), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п.3 Положення № 384/2011 одним із основних завдань Пенсійного фонду України є забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб.

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах щодо: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб; здійснення контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом, що передбачено пп.5 п.4 Положення № 384/2011.

Відповідно до п.7 Положення № 384/2011 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п.п.1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 року № 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5) (далі - Положення № 11-2), головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі разом з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

П.2.1. Положення № 11-2 визначені основні завдання територіальних органів Пенсійного фонду України, до яких, зокрема, належить забезпечення у відповідному регіоні надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства.

Пп.8-9 п.2.4. Положення № 11-2 передбачено право управлінь застосовувати фінансові санкції, передбачені законом; стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах УПФУ виступає у якості суб'єкта владних повноважень, на виконання повноважень якого у публічно-правових відносинах поданий адміністративний позов.

Відповідно до ст.5 Закону № 1058 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування що передбачено ст.1 Закону № 1058.

Зі змісту п.1 ч.1 ст.14 Закону № 1058 вбачається, що роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у п.п.1, 10, 15 ст.11 цього Закону, віднесені до категорії страхувальників.

Страхувальники, зазначені в ст.14 цього Закону, є платниками страхових внесків, що передбачено ч.1 ст.15 Закону № 1058.

Отже, в розумінні положень п.1 ч.1 ст.14, ч.1 ст.15 Закону № 1058, ПАТ «Металонік» є страхувальником та платником страхових внесків.

Згідно з положеннями п.6 ч.2 ст.17 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Правовий статус страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначений ст.18 Закону № 1058, згідно з ч.ч.3, 4, 6 якої страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Порядок нарахування страхових внесків визначений ст.19 Закону № 1058.

Відповідно до ч.6 ст.20 Закону № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у п.п.1, 2, 4 ст.14 цього Закону, є календарний місяць.

За приписами ч.9 ст.20 Закону № 1058 днем сплати страхових внесків вважається у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

Згідно з ч.12 ст.20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Як встановлено судом, в порушення вимог наведених вище положень ст.20 Закону № 1058, відповідач допустив несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 20 листопада 2008 року по 27 квітня 2009 року.

Відповідно до ч.10 ст.20 Закону № 1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

За приписами ч.ч.1-2 ст.106 Закону № 1058 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст.20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч.3 ст.20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до ч.8 ст.106 Закону № 1058 на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

П.2 ч.9 ст.106 Закону № 1058 передбачала, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Згідно з положеннями ч.12 ст.106 Закону № 1058 нарахування пені, передбаченої ч.ч.9 і 10 цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.

Відповідно до положень ч.13 ст.106 Закону № 1058 про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених ч.ч.9-10 цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Суми пені та штрафів, передбачених ч.ч.9-10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Діючи на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону № 1058, 18 травня 2009 року УПФУ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким до відповідача застосовані фінансові санації у вигляді штрафу в розмірі 19 528,05 грн. та нарахована пеня в розмірі 4 769,02 грн.

Вказане рішення отримано посадовою особою відповідача 18 травня 2009 року.

Докази оскарження згаданого рішення в порядку, визначено ч.13 ст.106 Закону № 1058, суду не надані.

Наведене зумовлює висновок, що протягом десяти робочих днів з дня одержання зазначеного рішення відповідач мав в повному обсязі сплатити застосовані до нього фінансові санкції, проте цього обов'язку належним чином не виконав, сплативши лише частину суми штрафу та пені.

Ч.14 ст.106 Закону № 1058 було передбачено, що рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених ч.ч.9-10 цієї статті, є виконавчим документом.

У разі якщо страхувальник банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених ч.ч.9-10 цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику.

Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.

Відповідно до ч.15 ст.106 Закону № 1058 строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Абз.5-6 п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Проаналізувавши наведені норми права, суд дійшов висновку, що несвоєчасна сплата відповідачем страхових внесків мала місце в період з 20 листопада 2008 року по 27 квітня 2009 року, а відтак і накладені за це порушення фінансові санкції, підлягають стягненню і після 01 січня 2011 року, оскільки зазначена заборгованість виникала в період дії п.2 ч.9 ст.106 Закону № 1058.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 15 жовтня 2013 року у справі № 21-318а13, від 19 лютого 2013 року у справі № 21-432а12, від 26 березня 2013 року у справі № 21-71а13 тощо.

Оскільки на час судового розгляду у відповідача наявна недоїмка зі сплати штрафу в розмірі 5 620,37 грн. та пені в розмірі 207,07 грн., застосованих до 01 січня 2011 року, зазначена заборгованість підлягає стягненню з ПАТ «Металонік» в судовому порядку.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 51, 69-72, 94, 98, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Металонік» про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Металонік» (ідентифікаційний номер 00292869) на користь Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області (ідентифікаційний номер 23346669) заборгованість зі сплати фінансових санкцій в сумі 5 827 (п'ять тисяч вісімсот двадцять сім) гривень 44 копійки, (в тому числі 5 620 (п'ять тисяч шістсот двадцять) гривень 37 копійок на рахунок 256043122032 в філії ДОУ АТ «Державний ощадний банк України» та 207 (двісті сім) гривень 07 копійок на рахунок 256033132032 у філії ДОУ АТ «Державний ощадний банк України»).

Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 03 березня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кравченко Т.О.