ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
18 лютого 2014 року 11:10 справа №826/20248/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПідприємства з 100% іноземними інвестиціями "Українська Національна Лотерея"до1. Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві 2. Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києвіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про результати розгляду скаргиОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Підприємство з 100% іноземними інвестиціями "Українська Національна Лотерея" (далі по тексту - позивач, ПІІ "Українська Національна Лотерея") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві (далі по тексту - відповідач 1, ДПІ у Печерському районі) та Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві (далі по тексту - відповідач 2, Головне управління Міндоходів), в якому просить: визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі від 16 вересня 2013 року №10226551702 та рішення Головного управління Міндоходів про результати розгляду скарги від 21 листопада 2013 року №6323/10/26-15-10-08 в частині залишення без змін податкового повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі від 16 вересня 2013 року №10226551702.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 грудня 2013 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/20248/13-а, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 23 січня 2014 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечили; сторонами заявлено спільне клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи викладене, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до податкового повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі від 16 вересня 2013 року №10226551702 згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, пунктом 127.1 пункту 127 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, підпункту 170.6.2 пункту 170.6 статті 170 Податкового кодексу України ПІІ "Українська Національна Лотерея" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 944 171,00 грн., в тому числі за основним платежем - 629 447,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 314 724,00 грн.
За результатами адміністративного оскарження згідно рішення Головного управління Міндоходів від 21 листопада 2013 року №6323/10/26-15-10-08 про результати розгляду первинної скарги податкове повідомлення-рішення від 16 вересня 2013 року №10226551702 скасовано в частині грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2 253,56 грн., у тому числі за основним платежем - 1 502,04 грн., штрафними санкціями - 751,52 грн.
Зазначене вище податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта від 02 вересня 2013 року №8/26-55-17-02/24940541 "Про результати позапланової виїзної перевірки правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "Українська Національна Лотерея" код за ЄДРПОУ 24940541 за період з 01.08.2011р. по 30.06.2013р." (далі по тексту - Акт перевірки).
У висновку Акта перевірки вказано про порушення позивачем підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, підпункту 170.6.2 пункту 170.6 статті 170 Податкового кодексу України з урахуванням підпункту 164.2.8 пункту 164.2 статті 164, підпункту 165.1.46 пункту 165.1 статт165 Податкового кодексу України, в результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильного утримання та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 629 447,00 грн., у тому числі за 2011 рік - 48 637,00 грн., 2012 рік - 580 810,00 грн.
Вказані в Акті перевірки порушення відповідач обґрунтовує наступним: підприємством не утримано податок на доходи фізичних осіб із суми коштів у загальному розмірі 3 722 848,00 грн., які були виплачені фізичними особам, що не перебували з підприємством у трудових відносинах, як виграш у державну грошову лотерею; виплата зазначених сум виграшів фізичними особам проводилась окремими платежами на підставі заяв фізичних осіб; перевіркою встановлено, що загальна сума коштів, отримана кожною із осіб, перелічених в Акті перевірки (всього 24 особи), як виграш у державну лотерею, є більшою за граничну суму доходу, що не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначеного підпунктом 165.1.46 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України; зазначене порушення призвело до невірного відображення у довідці за формою №1-ДФ (податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку) сум доходів, виплачених фізичним особам, як виграш у державну грошову лотерею, а саме:фактично відображено за ознакою доходу 127 "Інші доходи", а необхідно відобразити за ознакою доходу 166 "Виграш (приз) у державну грошову лотерею".
Позивач вважає протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення та рішення Головного управління Міндоходів про результати розгляду скарги від 21 листопада 2013 року №6323/10/26-15-10-08 в частині залишення без змін податкового повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі від 16 вересня 2013 року №10226551702, оскільки до місячної бази оподаткування не включається дохід у вигляді суми коштів, які отримуються фізичною особою як виграш (приз) у державну грошову лотерею в розмірі, що не перевищує 50 мінімальних заробітних плат, розмір якої встановлюється законом; доход у вигляді виграшу (призу) у лотерею остаточно оподатковуються під час їх виплати та зі їх рахунок; враховуючи викладене ПІІ "Українська Національна Лотерея", у випадках коли за заявою гравця та відповідно до умов випуску та проведення державної лотереї виплата призу відбувалась (розстрочувалась) протягом певного періоду часу, правомірно здійснювало утримання та сплату податку лише із сум коштів під час їх виплати та за їх рахунок, що перевищували 50 мінімальних заробітних плат.
Доводи відповідача 1, викладені в письмовому запереченні проти позову, повністю співпадають з висновками Акта перевірки.
Відповідач 2 у письмовому запереченні проти позову зазначив, що рішення про результати розгляду скарги не породжує для позивача жодних наслідків та не порушує його прав чи інтересів.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
За період, що перевірявся, ПІІ "Українська Національна Лотерея" здійснювало діяльність оператора державних лотерей "Супер Лото", "КЄНО", "Трійка", "Лото Максима".
Матеріали справи підтверджують, що 2011 та 2012 років ПІІ "Українська Національна Лотерея" виплачувало на користь фізичних осіб, з якими не перебуває у трудових відносинах, та перелік яких наведено в Акті перевірки, суми як виграш у державну грошову лотерею.
Виплата суми виграшів проводилась рівними частинами (окремими платежами) протягом декількох місяців на підставі відповідних заяв фізичних осіб.
Так, наприклад, за заявою фізичної особи ОСОБА_1 виграш у сумі 250 000,00 грн. (тираж №1139 від 07 березня 2012 року гри "Супер Лото") перераховувався рівним частинами протягом п'яти місяців, а саме по 50 000,00 грн. у квітні, травні, червні, липні та серпні 2012 року.
Відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України визначено, що об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно підпункту 164.1.2 пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, відповідно до підпункту 164.2.8 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, дохід у вигляді дивідендів, виграшів, призів, процентів (крім процентів, визначених у підпунктах 165.1.2 та 165.1.41, дивідендів, визначених у підпункті 165.1.18 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу, а також виграшів та призів у державну грошову лотерею в розмірах, передбачених у підпункті 165.1.46 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу).
У свою чергу відповідно до підпункту 165.1.46 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума коштів, отриманих як виграш, приз у державну грошову лотерею в розмірі, що не перевищує 50 мінімальних заробітних плат, розмір якої встановлюється законом.
Особливості оподаткування виграшів та призів визначені у пункті 170.6 статті 170 Податкового кодексу України.
Так, згідно з підпунктом 170.6.1 пункту 170.6 статті 170 Податкового кодексу України податковим агентом платника податку під час нарахування (надання) на його користь доходу у вигляді призів (виграшів) у лотерею чи в розіграші, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату).
Підпункт 170.6.2 пункту 170.6 статті 170 Податкового кодексу України встановлює, що під час нарахування (виплати) доходів у вигляді виграшів у лотерею або в інших розіграшах, які передбачають попереднє придбання платником податку права на участь у таких лотереях чи розіграшах, не беруться до уваги витрати платника податку у зв'язку з отриманням такого доходу.
Доходи, зазначені у цьому пункті, остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок.
Зміст наведених правових норм вказує, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума коштів, фактично отриманих як виграш, приз у державну грошову лотерею в розмірі, що перевищує 50 мінімальних заробітних плат, розмір якої встановлюється законом; при цьому вказані доходи остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок.
У Законах України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та "Про Державний бюджет України на 2012 рік" визначено, що мінімальна заробітна плата з 01 січня 2011 року становить 941,00 грн., а мінімальна заробітна плата з 01 січня 2012 року - 1 073,00 грн.
Таким чином, оподаткуванню підлягає сума коштів, як виграш, приз у державну грошову лотерею, фактично отримані платником податку протягом звітного місяця, у розмірі що перевищує 50 мінімальних заробітних плат, що у 2011 році становить 47 050,00 грн., а у 2012 році - 53 650,00 грн.
Як встановлено судом та не спростовано відповідачами протягом звітного місяця ПІІ "Українська Національна Лотерея" виплачувало на користь фізичних осіб суми коштів, отриманих як виграш, приз у державну грошову лотерею в розмірі, що не перевищує 50 мінімальних заробітних плат у відповідних розмірах станом на 2011 та 2012 роки, зокрема максимальна отримана фізичними особами суми коштів, отриманих як виграш, приз у державну грошову лотерею, протягом звітного місяця у 2011 році становила - 45 000,00 грн., у 2012 році - 50 000,00 грн.
Враховуючи викладене, на думку суду, ПІІ "Українська Національна Лотерея" у межах спірних правовідносин не мало обов'язку, як податковий агент, утримувати та сплачувати податок на доходи фізичних осіб із суми коштів, отриманих як виграш, приз у державну грошову лотерею в розмірі, що не перевищує 50 мінімальних заробітних плат, оскільки вказані суми, згідно положень підпункту 165.1.46 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України, не включаються до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача 1 на те, що загальна сума коштів, отримана фізичними особами, як виграш у державну грошову лотерею, є більшою за граничну суму, що не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначеного підпунктом 165.1.46 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України, оскільки оподаткуванню підлягає сума коштів, як виграш, приз у державну грошову лотерею, фактично отримані платником податку протягом звітного місяця, у розмірі що перевищує 50 мінімальних заробітних плат, а не загальна сума виграшу, отримана платником податку протягом декількох звітних місяців.
Суд звертає увагу, що з метою недопущення ухилення від оподаткування суми коштів, як виграш, приз у державну грошову лотерею, законодавець передбачив, що за приписами підпункту 168.1.3 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, якщо згідно з нормами цього розділу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку.
Таким чином, в даному випадку обов'язок по оподаткуванню сум доходів у вигляді виграшів та призів у державну грошову лотерею покладено на фізичних осіб, які отримали такі виграші.
За таких підстав висновки Акта перевірки про неутримання та несплату позивачем із сум доходів, виплачених на користь фізичних осіб у вигляді виграшу у державну грошову лотерею у загальному розмірі 3 722 848,00 грн., та про невірне відображення у довідці за формою №1-ДФ сум доходів, виплачених фізичним особам, як виграш у державну грошову лотерею, є помилковими та нормативно не підтверджуються; відтак, податкове повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі від 16 вересня 2013 року №10226551702 є протиправним та підлягають скасуванню.
Скасовуючи податкове повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі від 16 вересня 2013 року №10226551702, суд враховував, що не дивлячись на часткове скасування спірного податкового повідомлення-рішення за результатами адміністративного оскарження згідно рішення Головного управління Міндоходів від 21 листопада 2013 року №6323/10/26-15-10-08 про результати розгляду первинної скарги, таке податкове повідомлення-рішення за правилами статті 60 Податкового кодексу України не вважається відкликаним, оскільки відповідач 1 не надав суд доказів надходження до ПІІ "Українська Національна Лотерея" податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, ДПІ у Печерському районі не доведено правомірність та обґрунтованість прийняття спірного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ПІІ "Українська Національна Лотерея" у цій частині підлягає задоволенню.
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Міндоходів про результати розгляду скарги від 21 листопада 2013 року №6323/10/26-15-10-08 не підлягають задоволенню, виходячи з того, що рішення про результати розгляду скарги в контексті Кодексу адміністративного судочинства України не є рішенням суб'єкта владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки позивача у сфері публічно-правових відносин, є лише викладенням суб'єктивної думки посадових осіб Головного управління Міндоходів під час перегляду висновків Акта перевірки.
Згідно з частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "Українська Національна Лотерея" задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві від 16 вересня 2013 року №10226551702.
3. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "Українська Національна Лотерея" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 458,80 грн. (чотириста п'ятдесят вісім гривень вісімдесят копійок).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко