Постанова № 37387470, 24.02.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.02.2014
Номер справи
826/20255/13-а
Номер документу
37387470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 лютого 2014 року № 826/20255/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовом ОСОБА_1

до Державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців

Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції

Київської області Онищенка Д.В.

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі по тексту - Позивач), звернувся з адміністративним позовом до Державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області Онищенка Д.В. про визнати протиправними дій Державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області Онищенко Д. В. щодо залишення документів про проведення змін, не пов'язаних зі змінами в установчих документах юридичної особи, без розгляду; зобов'язати Державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області Онищенко Д. В. провести державну реєстрацію внесення змін, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме поновити запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про призначення керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛГОРОД ІНВЕСТ» (код 37074853) ОСОБА_1 та скасувати запис про призначення виконуючим обов'язки директора Товариства ОСОБА_3.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Відповідач протиправно прийняв рішення про проведення змін, не пов'язаних зі змінами в установчих документах юридичної особи, без розгляду.

Представник Відповідача до суду не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва встановив наступне.

Судом встановлено, що Рішенням загальних зборів ТОВ «БІЛГОРОД ІНВЕСТ» від 28.05.2013 року ОСОБА_1 було тимчасово відсторонено з посади директора Товариства та призначено виконуючим обов'язки директора Товариства ОСОБА_3, про що було здійснено відповідний запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Рішенням Апеляційного суду Київської області від 30 жовтня 2013 року ОСОБА_1 було поновлено на посаді директора ТОВ «БІЛГОРОД ІНВЕСТ».

ОСОБА_1 звернулася до Державного реєстратора Реєстраційної служби Києво-Святошинського РУЮ Київської області щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей, не пов'язаних зі змінами в установчих документах, а саме - про поновлення запису про призначення керівником ТОВ «БІЛГОРОД ІНВЕСТ» ОСОБА_1 та скасування запису про призначення виконуючим обов'язки директора Товариства ОСОБА_3.

Державний реєстратор Онищенко Д.В. надав повідомлення № 03.3-19/202 від 08 листопада 2013 року про залишення документів без розгляду.

Підставою для залишення документів без розгляду в повідомленні було зазначено, що «до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій».

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

В матеріалах справи міститься результат перевірки правосуб'єктності особи здійснений на запит ОСОБА_4, Приватним нотаріусом ОСОБА_4 від 04.12.2013 р. за №17711324 (надалі по тексту витяг).

З витягу вбачається, що в розділі: «Прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи:» зазначено наступне: «ОСОБА_1, 07.11.2011 (Тимчасово відсторонена з посади директора товариства з 28.05.2013 року, призначений з 29.05.2013 року виконуючим обов'язки директора ОСОБА_3 згідно протоколу №15 від 28.05.2013 року ) - керівник, ОСОБА_3, 29.05.2013 - підписант.».

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон №755-IV).

Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові, або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Крім того, відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно законодавства України (ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб підприємців є засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з ч. 2 ст. 4 вказаного Закону передбачено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.

Вимогами ч. 5 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" зміни до установчих документів повинні бути підписані усіма учасниками товариства.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

У відповідності до абз. 1 ч. 2 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Як вбачається з матеріалів справи Рішенням Апеляційного суду Київської області від 30.10.2013 р. ОСОБА_1 було поновлено на посаді директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Білгород Інвест».

У відповідності до ст.. 319 ЦПК України, рішення та ухвала апеляційного суду набирають законної сили з моменту їх проголошення.

Враховуючи вищевикладене, Суд звертає увагу, що Рішення Апеляційного суду Київської області від 30.10.2013 р. набрало законної сили та підлягає виконанню.

Крім того, Суд звертає увагу, що в матеріалах справи (витягу) та в рішенні Відповідача від 08.11.2013 р. не зазначено яким рішенням суду заборонено проведення реєстраційних змін.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. (ч.1) В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. (ч.2) Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи. (ч.3) Суд може збирати докази з власної ініціативи. (ч.5) Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. (ч.6 ст.71 КАС України).

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог, а отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дій Державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області Онищенко Д. В. щодо залишення документів про проведення змін, не пов'язаних зі змінами в установчих документах юридичної особи, без розгляду.

3. Зобов'язати Державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області Онищенко Д. В. провести державну реєстрацію внесення змін, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме поновити запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про призначення керівником Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛГОРОД ІНВЕСТ» (код 37074853) ОСОБА_1 та скасувати запис про призначення виконуючим обов'язки директора Товариства ОСОБА_3.

Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Скарга про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя А.Б. Федорчук