Постанова № 37387011, 25.02.2014, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
25.02.2014
Номер справи
522/23732/13-а
Номер документу
37387011
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/23732/13-а

Провадження № 2а/522/272/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2014 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді - Шенцевої О.П.,

при секретарі - Соболевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції в Одеській області, Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Кузнецової Наталії Вікторівни про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, мотивуючи тим, що 30.08.2013 року Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Державної екологічної інспекції в Одеській області Кузнецовою Н. В. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 001526, відповідно до якої його, як директора Приватного підприємства «Маллаті», було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 гривень.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.08.2013 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Державної екологічної інспекції в Одеській області Кузнецовою Н. В. було винесено постанову № 001526 про накладення адміністративного стягнення, відповідно до якої ОСОБА_1, як директора притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 гривень.

Вищезазначена постанова винесена державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 30.08.2013 року № 001526, який складений під час перевірки ПП «Маллаті» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, за поводженням із відходами та небезпечними хімічними речовинами за результатами якої був складений акт.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач звернувся до суду та просить визнати дії відповідача щодо складання Протоколу про адміністративне правопорушення № 001526 від 30.08.2013 та постанови про накладення адміністративного стягнення № 001526 від 30.08.2013 протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 001526 від 30.08.2013, оскільки вона винесена незаконно, необґрунтовано, оскільки за місцем проведення господарської діяльності ПП «Маллаті» на момент проведення перевірки обладнання, яке могло здійснювати викиди не працювало, а отже і викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не здійснювались.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити з підстав, викладених в ньому.

Відповідач державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Кузнецова Н. В. та представник Державної екологічної інспекції в Одеській області в судовому засіданні позов не визнали, просили в його задоволенні відмовити, оскільки він необґрунтований, безпідставно заявлений, так як не підтверджується жодним належним та допустимим доказом.

Вислухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, з'ясувавши обставини справи, дослідивши наявні у справі докази, суд доходить наступних висновків.

Судом встановлено, що працівниками Державної екологічної інспекції в Одеській області в період з 12.08.2013р. по 30.08.2013р. була проведена планова перевірка ПП «Маллаті» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, за поводженням із відходами та небезпечними хімічними речовинами та складений акт.

ПП «Маллаті» (директором якого є ОСОБА_1) орендує під офіс приміщення згідно договору оренди від 05.01.2009р. з гр. ОСОБА_3 загальною площею 84,3 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 та орендує складське приміщення згідно договору оренди від 01.11.2012р. з ТОВ «Агропромсервіс» загальною площею 150 кв. м., за адресою: АДРЕСА_2.

Під час перевірки ПП «Маллаті» було виявлено стаціонарне джерело викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря - двоконтурний опалювальний котел, а представником позивача у судовому засіданні було підтверджено факт використання опалювального обладнання побутового газового котла Saunier Duval Thematek моделі 24E підприємством.

Державна екологічна інспекція в Одеській області, відповідно до «Положення про державну екологічну інспекцію в автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04.11.2011 № 429 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25 листопада 2011 р. за № 1347/20085 та «Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області», затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011 здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог:

а) законодавства про екологічну та радіаційну безпеку:

г) законодавства про охорону атмосферного повітря щодо:

- виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм;

- наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин;

- забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря;

- додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання;

- порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях;

- надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Відповідно до п.п. 4.3, 6.4 вищезазначеного положення Державна екологічна інспекція в Одеській області має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, складати протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення, накладати адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877 та п. 3.6. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464 та направлення на проведення такої перевірки від 12.08.2013 року №4967/06 було проведено перевірку ПП «Маллаті» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, за поводженням із відходами та небезпечними хімічними речовинами та складений акт, в ході якої було встановлено, що його господарська діяльність здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року, № 302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи».

Ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлена відповідальність за порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч 2 п. 2.2. інструкції з оформлення органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України матеріалів про адміністративні правопорушення - при виявленні порушень вимог природоохоронного законодавства, які вчинені посадовими особами підприємств установ та організацій, їх структурних або відокремлених підрозділів, незалежно від форм власності та видів господарської діяльності, протокол про адміністративне правопорушення складається відносно особи, яка вчинила порушення природоохоронного законодавства, а якщо таку особу встановити неможливо, - то відносно посадової особи, яка відповідає за стан охорони навколишнього природного середовища на даному підприємстві, а у разі, якщо така особа не призначена - стосовно керівника підприємства, установи чи організації.

Згідно ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси. Крім того, державній охороні від негативного впливу несприятливої екологічної обстановки підлягають також здоров'я і життя людей.

Згідно ч.2 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» №2707 від 16.10.1992р. підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 закону України №2707 «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

У п.2. Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302 визначено, що Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 9 березня 2006 року N 108 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 березня 2006 р. за N 341/12215) затверджена Інструкція про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців у п.1.9 якої дається зміст терміну «суб'єкт господарювання» який вживається в Інструкції, за яким це фізична або юридична особа, яка керує або контролює устаткування, в тому числі особа, якій згідно з законодавством передані права володіти та користуватися устаткуванням, а також забезпечувати його технічне функціонування, тобто не обов'язково це повинен бути власник стаціонарного джерела.

З аналізу вищевказаних норм випливає, що саме позивач, як суб'єкт господарювання який використовує вказане приміщення та обладнання, повинен отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України "05" березня 2013 р. під час розгляду справи К/9991/48429/12.

В зв'язку з вищевикладеним суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, а тому не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем були надані суду докази, які свідчать про наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення та вини у його вчиненні, а саме те, що ПП «Маллаті» здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, чим порушило ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», за яке передбачена адміністративна відповідальність за ст. 78 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 78, 283, 287, 288 КУпАП, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України "Про охорону атмосферного повітря", постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302, ст.ст. 2, 6, 7, 17-19, 71, 72, 104, 105, 158, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції в Одеській області, державного інспектора з охорони природного навколишнього природного середовища Одеської області Кузнецової Наталії Вікторівни про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення № 001526 від 30.08.2013 - відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя

25.02.2014