Ухвала суду № 37384806, 26.02.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2014
Номер справи
259/19/14-а
Номер документу
37384806
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Васильєва Н.П.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2014 року справа №259/19/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суду у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 23 січня 2014 року у справі № 259/19/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Куйбишевському районі міста Донецька щодо відмовлення їй в перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, скасувати рішення УПФ України в Куйбишевському районі міста Донецька від 13 грудня 2013 року номер 273, зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії, призначеної з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби.

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 23 січня 2014 року у справі № 259/19/14-а позов задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Куйбишевському районі міста Донецька стосовно відмови у включенні в розрахунок пенсії ОСОБА_2 індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби. Визнано неправомірним рішення номер 219 від 07 жовтня 2013 року Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2. Зобов'язано Управління пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманих додаткових виплат, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань і виплатити недораховану суму пенсії з 05 грудня 2013 року.

Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 22 є пенсіонеркою та з 24 липня 2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі міста Донецька. 05 грудня 2013 року вона звернулася до УПФ в Куйбишевському районі міста Донецька з заявою про перерахунок пенсії державному службовцю з урахуванням інших виплат індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби. Рішенням УПФ у Куйбишевському районі міста Донецька номер 273 від 13 грудня року їй було відмовлено у перерахунку пенсії, де вказано, що дані виплати не входять до складу інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Позивачка вийшла на пенсію державного службовця з посади головного спеціаліста відділу по розслідуванню страхових випадків Донецького міського центру зайнятості та з 24 липня 2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька та відповідно до Закону України «Про державну службу» їй призначена пенсія за віком. Стаж державної служби складає 19 років 3 місяці 1 день. Відповідно до довідки номер 94 від 05 грудня 2013 року наданої позивачкою для перерахування пенсії вбачається, за період часу з 01 липня 2010 року по 30 червня 2012 року їй здійснені виплати на загальну суму 46815,89 гривень, до якої включені: індексація заробітної плати за 2010 рік в сумі 1434,03 гривень; за 2011 рік в сумі 4178,97 33 гривень; за 2012 рік в сумі 2520,95 гривень; матеріальна допомога на оздоровлення: за 2010 рік в сумі 943,00 гривень; за 2011 рік в сумі 960,00 гривень, за 2012 рік в сумі 1094,00 гривень та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: за 2010 рік в сумі 2359,73 гривень; за 2011 рік І сумі 2839,72 гривень; за 2012 рік в сумі 2934,20 гривень.

На вказані виплати були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідачем в обґрунтування прийнятого рішення не надано суду жодного доказу.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постановлене судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197, ст.198 ч. 1 п. 1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 23 січня 2014 року у справі № 259/19/14-а - залишити без задоволення.

Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 23 січня 2014 року у справі № 259/19/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею чинності.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Г.М. Міронова

І.В. Юрко