ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/422/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Клочко К.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області до Відкритого акціонерного товариства "Козельщинська Сільгоспхімія" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
29 січня 2014 року Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Козельщинська "Сільгоспхімія" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівель виробничих цехів №1 та №2 ВАТ Козельщинська "Сільгоспхімія" до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які стали підставою подання адміністративного позову.
14.02.2014 відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною третьою статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову.
Відтак, суд приходить до висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у матеріалах справи доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин.
Розглянувши подані позивачем документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877 передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до частини першої статті 38 Закону України "Про охорону праці" № 2694-XII від 14.10.1992 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України №20/2013 від 16.01.13 року, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
17 січня 2014 року Козельщинським РВ У ДСНС України у Полтавській області було здійснено планову перевірку ВАТ Козельщинська "Сільгоспхімія", за результатами якої складено акт перевірки виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки стосовно ВАТ Козельщинська "Сільгоспхімія" від 17.01.14 року №3.
Вищезазначеним Актом зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки (Правил пожежної безпеки в Україні - далі НАПБ А.01.001-2004), а саме:
- Не визначені обов"язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, наказом не призначені відповідальні за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, тощо, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання і експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту (п.3.2. НАПБ А.01.001-2004).
- Не встановлений на підприємстві порядок (система) оповіщення людей про пожежу, з яким ознайомлені всі працівники (п.5.7. НАПБ А.01.001-2004).
- Не розроблена для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових, тощо) інструкція, у якій визначені їхні обов"язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання засобів пожежної сигналізації та автоматичного пожежогасіння, а також указано, хто з посадових осіб адміністрації має бути викликаний в нічний час у разі пожежі (п.3.11 НАПБ А.01.001 - 2004).
- Не проведено заміри опору ізоляції силової й освітлювальної електромережі виробничого цеху №1, №2 підприємства (п.5.1.34 НАПБ А.01.001 - 2004).
- Не проведено ревізію блискавкозахисту будівель виробничого цеху №1, №2 підприємства із складанням акта, в якому вказуються виявлені дефекти (п.5.1.36 НАПБ А.01.001 - 2004).
- Не закриті електричні лампи розжарювання суцільними скляними захисними ковпаками в будівлі виробничого цеху №2 (пп.5.1.3, 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004).
- В приміщення токарної, компресорної, приміщенні для зберігання матеріалів виробничого цеху №1 та будівлі виробничого цеху №2 з'єднання проводів у розподільчих коробках здійснюються за допомогою скруток (п.5.1.7 НАПБ А.01.001-2004).
- В приміщенні токарної, компресорної, приміщенні виробничого цеху №1 та будівлі виробничого цеху №2 улаштована тимчасова електромережа (п.5.1.9 НАПБ А.01.001-2004).
- Не проведено технічне обслуговування та планово-попереджувальний ремонт наявної автоматичної пожежної сигналізації в приміщенні складу будівлі виробничого цеху №2 (п.п.6.3.1.1 НАПБ А.01.001-2004).
- Не забезпечено підприємтво необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння (виходячи з вимог будівельних норм та інших нормативних документів) п.6.3.1.1 НАПБ А.01.001-2004).
- Пожежна водойма, яка знаходиться на території ВАТ Козельщинська "Сільгоспхімія", не підтримується у постійній готовності, не заповнена водою, захаращена, напівзруйнована, не позначена покажчиком з літерним індексом ПВ, цифровим зазначенням запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми (пп.6.3.1.10-6.3.1.11 НАПБ А.01.001-2004).
- Не забезпечені виробничий цех №1 та №2 первинними засобами пожежогасіння, а саме вогнегасниками відповідно до норм належності (п.6.4.8 НАПБ А.01.001-2004).
- Не вказано на пожежних щитах, які знаходяться в будівлях виробничого цеху №1 та №2, їх порядковий номер та номер для виклику пожежної охорони (пп.6.4.12 НАПБ А.01.001-2004).
Викладені порушення відповідно до підпункту 1 частини 1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України є підставою для застосування запобіжних заходів та звернення органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.
Згідно з ч.2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізм, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Сукупність вказаних порушень може призвести до виникнення пожежі, не дозволить вчасно її ліквідувати, призведе до її стрімкого розвитку та потенційно загрожує життю та здоров'ю працюючих.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівель виробничих цехів №1 та №2 ВАТ Козельщинська "Сільгоспхімія" за адресою: Полтавська область, Козельщинський район, смт. Козельщина, вул. Радянська, 9, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які стали підставою подання адміністративного позову.
Зобов'язати ВАТ Козельщинська "Сільгоспхімія" (код ЄДРПОУ 05487053), знеструмити електромережу будівель виробничих цехів №1 та №2, розташованих за адресою: Полтавська область, Козельщинський район, смт. Козельщина, вул. Радянська, 9, шляхом відключення рубильників головних розподільчих щитів, встановлених у будівлях цехів.
Покласти на орган державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в Козельщинському районі - Козельщинський районний сектор Управління ДСНС України у Полтавській області, який знаходиться за адресою: смт. Козельщина, вул. Радянська, 9-б обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, а саме:
- накласти печатки на рубильники головних розподільчих щитів, встановлених у будівлях цехів №1 та №2 ВАТ Козельщинська "Сільгоспхімія".
- проводити огляд будівель виробничих цехів №1 та №2 для здійснення контролю за виконанням відповідачем рішення суду.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.І. Клочко