КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/16150/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А. Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
У Х В А Л А
Іменем України
27 лютого 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Твердохліб В.А., Бужак Н.П.;
за участю секретаря: Кінзерської Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу Головного управління Держземагентства у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 02 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Заступника прокурора м.Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держземагентства у м.Києві Стецюна Т.О., Головного управління Держземагентства у м.Києві, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАР -С» про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У жовтні 2013 року, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держземагентства у м.Києві Стецюна Т.О., Головного управління Держземагентства у м.Києві, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДАР -С» про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії. Свої позовні вимоги мотивував тим, що дії державного реєстратора щодо державної реєстрації земельних ділянок за Товариством з обмеженою відповідальністю «ДАР -С» є незаконними, так як вчинені на підставі рішення суду, яке на момент вчинення державної реєстрації було скасовано.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 02 грудня 2013 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держземагенства України у м.Києві Стецюна Тараса Олександровича щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про державну реєстрацію за ТОВ «ДАР-С» земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:63:292:0005, 8000000000:63:292:0099 та 8000000000:63:292:0100 по вул.Ревуцького 2в у м.Києві.
Зобов'язано Головне управління Держземагентства України у м.Києві (02088, м.Київ, вул.Червоноарміська, 69, код ЄДРПОУ №38516867) скасувати запис у Поземельній книзі від 30.05.2013 щодо державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:63:292:0005, площею 0,2947 га по вул.Ревуцького, 2в в м.Києві, нормативною грошовою оцінкою 4504008,15 грн.
Зобов'язано Головне управління Держземагентства України у м.Києві (02088, м.Київ, вул.Червоноарміська, 69, код ЄДРПОУ №38516867) скасувати запис у Поземельній книзі від 30.05.2013 щодо державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:63:292:0099, площею 0,0189 га по вул.Ревуцького, 2в в м.Києві, нормативною грошовою оцінкою 304058,56 грн.
Зобов'язано Головне управління Держземагентства України у м.Києві (02088, м.Київ, вул.Червоноарміська, 69, код ЄДРПОУ №38516867) скасувати запис у Поземельній книзі від 30.05.2013 щодо державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:63:292:0100, площею 0,0235 га по вул.Ревуцького, 2в в м.Києві, нормативною грошовою оцінкою 378062, 23 гривень.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач - Головне управління Держземагентства у м.Києва подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, державним кадастровим реєстратором Стецюном Т.О. до Державного земельного кадастру внесено відомості про державну реєстрацію за Товариством з обмеженою відповідальністю «ДАР-С» наступних земельних ділянок: - кадастровий номер 8000000000:63:292:0005, площею 0,2947 га, місце розташування: м.Київ, вул.Ревуцького, 2в, нормативною грошовою оцінкою 4504008,15 гривень; - кадастровий номер 8000000000:63:292:0099, площею 0,0189 га, місце розташування: м.Київ, вул.Ревуцького, 2в, нормативною грошовою оцінкою 304058,56 гривень; - кадастровий номер 8000000000:63:292:0100, площею 0,0235 га, місце розташування: м. Київ, вул. Ревуцького, 2в, нормативною грошовою оцінкою 378062, 23 гривень.
Державна реєстрація земельних ділянок проведена на підставі розробленої ФОП ОСОБА_3 технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ «ДАР-С» для будівництва та експлуатації АЗС по вулиці Ревуцького, 2-в у Дарницькому районі м.Києва.
Прокуратура вважає такі дії Державного кадастрового реєстратора щодо державної реєстрації земельних ділянок за ТОВ «ДАР-С» та внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру є незаконними, та такими, що завдають шкоди інтересам держави, за захистом яких в порядку ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам, необхідно зазначити наступне.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регламентовані приписами Закону України «Про Державний земельний кадастр» (надалі - Закон).
Згідно ст. 1 Закону, державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного
кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельної ділянки передбачено ст. 79-1 Земельного кодексу України і полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру визначені ст.21 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Так, відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Як встановлено ст. 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр», документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати законодавству.
Аналогічні положення містить п.67 Порядку ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.9, ч.5 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», п.п.6, 73 Порядку Державний кадастровий реєстратор перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства.
Згідно з ч.2 ст.39 Закону України «Про Державний земельний кадастр», дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.
За п.2.8 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 №376, технічна документація із землеустрою включає у тому числі копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку.
Таким документом відповідно до розробленої ФОП ОСОБА_3 технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ «ДАР-С» зазначено рішення господарського суду м. Києва від 25.05.2010 у справі №44/327 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ДАР-С» до Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, яким визнано укладеним між Київською міською радою та ТОВ «ДАР-С» договір оренди земельної ділянки для будівництва та експлуатації АЗС на вул. Ревуцького, 2-в у Дніпровському районі м. Києва.
В той час, як 11.10.2010 року Київським апеляційним господарським судом за наслідками розгляду апеляційних скарг прокуратури м. Києва та Головного управління земельних ресурсів КМДА рішення господарського суду м.Києва від 25.05.2010 року скасовано, а у задоволенні позову відмовлено. У зв'язку з цим, указане рішення суду з огляду на приписи ст.85 Господарського процесуального кодексу України не набрало законної сили.
Враховуючи вищевикладене, оскільки технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ «ДАР-С» для будівництва та експлуатації АЗС по вулиці Ревуцького, 2-в у Дарницькому районі м.Києва не відповідає законодавству, тому вона не могла бути підставою для державної реєстрації земельної ділянки та внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.
Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що дії Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держземагентства у м.Києві Стецюна Т.О. щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру про державну реєстрацію за ТОВ «ДАР-С» земельних ділянок за вказаною адресою є протиправними.
Відповідно до п.51 Порядку внесення відомостей до Поземельної книги в електронній (цифровій) формі є внесенням відомостей до Державного земельного кадастру.
Пунктом 60 Порядку визначено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
Згідно з п.4 Порядку ведення Державного земельного кадастру здійснює Держземагентство та його територіальні органи.
До складу Держземагентства та його територіальних органів входять Державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та цим Порядком (п.5 Порядку).
Територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України по м.Києву є Головне управління Держземагентства у м.Києві, що визначено Положенням про Головні управління Держземагентства у м.Києві та м.Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 №258.
З огляду на протиправність дій Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держземагентства у м.Києві Стецюна Т.О. щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру про державну реєстрацію за ТОВ «ДАР-С» земельних ділянок, можливо дійти висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Держземагентства у м. Києві скасувати записи у Поземельній книзі щодо державної реєстрації вказаних земельних ділянок.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач - Головне управління Держземагентства у м.Києві, як суб'єкт владних повноважень, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не довів правомірність своїх дій.
Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 2, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Держземагентства у м.Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 02 грудня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 04 березня 2014 року.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено - 27 лютого 2014 року.
Головуючий суддя Костюк Л.О.
Судді: Бужак Н.П.
Твердохліб В.А.