ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" лютого 2014 р.Справа № 921/48/14-г/18 Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.
Розглянув матеріали справи:
за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль
до відповідача Комунальної установи Тернопільської обласної ради "Більче-Золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації", с. Більче-Золоте, Борщівський район, Тернопільська область
про cтягнення заборгованості в сумі 10 225,57 грн. (із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог №1-1/832 від 25.02.2014 р.)
За участю представників сторін:
позивач: Мазур Т.В., довіреність № 1-1/474 від 04.02.2014 р.,
відповідача: Луцик Г.І., довіреність № 01-12/33 від 27.01.2014 р.
В судовому засіданні учасникам роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. 20, 22, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Державна екологічна інспекція звернулася до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача - Більче-Золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації про cтягнення 64 752,75 грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що державною екологічною інспекцією проведено перевірку щодо дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, якою встановлено порушення порядку здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без відповідного дозволу у період з 01.02.2009 р. по 01.02.2011 р, що є порушенням вимог ст.ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", внаслідок чого державі завдано збитків, в заявленій до стягнення сумі.
Ухвалою господарського суду від 23.01.2014 р. порушено провадження у даній справі та її розгляд призначено на 03.02.2014 р., який відкладено на 17.02.2014 р.
17.02.2014 р. на адресу суду надійшло клопотання № 01-12/55 від 13.02.2014 р., в якому відповідач просить долучити до матеріалів справи довідку №01-12/52 від 12.02.2014 р. про обсяги спожитого газу за період з 01.02.2009 р. по 31.12.2010 р. та з 01.01.2011 р. по 01.02.2011 р., а також здійснити розрахунок розміру збитків, завданих державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при спалюванні 148,1 тис.м.куб. газу.
В судовому засіданні 17.02.2014 р. оголошено перерву до 24.02.2014 р. о 11:00 год. для надання можливості відповідачу звернутися із заявою в державну екологічну інспекцію для здійснення перерахунку збитків, завданих державі у зв'язку із допущеною опискою у довідці Більче-Золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації щодо об'єму використаного газу, а саме: помилково вказано об'єм 906 тис.м.куб. замість вірного об'єму 148,1 тис.м.куб.
В судовому засіданні 24.02.2014 р. оголошено перерву до 27.02.2014 р. о 10:10 год. для надання можливості державній екологічній інспекції здійснити перерахунок збитків, завданих державі Більче-Золотецькою обласною фізіотерапевтичною лікарнею реабілітації в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при спалювані 148,1 тис.м.куб. газу.
25.02.2014 р. на адресу суду надійшло клопотання позивача №1-1/832 від 25.02.2014 р., в якому позивач просить суд у зв'язку із перерахунком розміру збитків відповідно до ст. 22 ГПК України зменшити розмір позовних вимог та cтягнути з Комунальної установи Тернопільської обласної ради "Більче-Золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації" 10 225,57 грн. збитків, завданих державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Дане клопотання обґрунтоване тим, що на запит державної екологічної інспекції від Борщівського УЕГГ ПАТ "Тернопільгаз" надійшла довідка №127 від 18.02.2014 р., яка підтверджує кількість спожитого відповідачем газу в об'ємі 148,1 тис.м.куб. газу за спірний період. На підтвердження викладеного долучено розрахунок розміру відшкодування збитків та довідку УЕГГ ПАТ "Тернопільгаз".
Відповідно до ст. 22 ГПК України позивачу надано право збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову до прийняття рішення судом першої інстанції.
Отож, суд розцінює клопотання позивача №1-1/832 від 25.02.2014 р. як заяву про зменшення позовних вимог.
Розглянувши подану заяву про зменшення розміру позовних вимог, господарський суд приймає її до розгляду як таку, що подана в межах прав сторони, визначених ст. 22 ГПК України, відтак розгляд справи здійснюється з урахування зменшених позовних вимог.
Представник позивача у судовому засіданні 27.02.2014 р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі із врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог. Просить суд позов задоволити.
Представник відповідача у судовому засіданні 27.02.2014 р. позовні вимоги щодо cтягнення 10 225,57 грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря визнав в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Комунальна установа Тернопільської обласної ради "Більче-Золотецька обласна фізіотерапевтична лікарня реабілітації" (ідентифікаційний код 21132409) 24.03.1994 р. зареєстрована Борщівською районою державною адміністрацією Тернопільської області та на даний час значиться в ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою статуправління від 20.03.2012 р.
Згідно ст. 20 Закону України №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011).
В свою чергу, державна екологічна інспекція у Тернопільській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 р. №2707-XII відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України №2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно із п. 4 ст. 33 Закону України №2707-XII особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.
Стаття 68 Закону України №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipі, встановлених законодавством України, які кореспондуються зі ст. 34 Закону України №2707-XII.
02.02.2011 р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Слуханським М.Я. та Баштою М.П. в присутності головного лікаря Щура Г.В. було здійснено перевірку комунальної установи Тернопільської обласної ради "Більче-Золотецька обласна фізіотерапевтична лікарня реабілітації" на предмет дотримання нею природоохоронного законодавства. За результатами перевірки складено акт перевірки від 02.02.2011 р., у якому зафіксовано порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Так, відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 року, акт перевірки -це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.
Окрім цього, доказів оскарження дій по складанню зазначеного акта у встановленому законом порядку матеріали справи не містять, а відтак, на час вирішення спору він є чинним, відомості, зазначені в акті, відповідачем за допомогою належних і допустимих доказів не спростовані.
Як вбачається із матеріалів справи, зокрема довідки КУТОР "Більче-Золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації" №01-12/52 від 12.02.2014 р. та довідки Борщівського УЕГГ ПАТ "Тернопільгаз" №127 від 18.02.2014 р. відповідачем використано за період з 01.02.2009 р. по 31.12.2010 р. 135,0 тис. м. куб. природного газу та за період з 01.01.2011 р. по 01.02.2011 р. - 13,1 тис. м. куб. природного газу, що загалом становить 148,1 тис. м. куб. газу.
Позивачем представлено розрахунок розміру відшкодування збитків, проведених у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064), з якого вбачається, що державі при спалюванні відповідачем 148 100 м. куб. природного газу без дозволу держуправління охорони навколишнього природного середовища заподіяні збитки на суму 10 225,57 грн.
З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено відповідачу претензію №1-1/1653 від 21.04.2011 р. для добровільного відшкодування відповідачем збитків, заподіяних державі в результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Однак претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Відповідно до ст. 11, ч. 1 ст. 1166 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За загальними правилами відшкодування шкоди, визначеними у ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що відповідач позов визнав, проте доказів погашення заподіяних державі збитків не надав, а тому суд визнає позовні вимоги щодо стягнення з Більче-золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації 10 225,57 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 115-117 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з комунальної установи Тернопільської обласної ради "Більче-Золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації" (с. Більче-Золоте, Борщівський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 21132409) 10 225 (десять тисяч двісті двадцять п'ять) грн. 57 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в наступних частинах:
- 30% в сумі 3 067 (три тисячі шістдесят сім) грн. 67 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України;
- 50% в сумі 5 112 (п'ять тисяч сто дванадцять) грн. 79 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Більче-Золотецької сільської ради;
- 20% в сумі 2 045 (дві тисячі сорок п'ять) грн. 11 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33117331700036, код бюджету 24062100, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 37971052 в ГУДКСУ у Тернопільській області.
3. Стягнути з комунальної установи Тернопільської обласної ради "Більче-Золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації" (с. Більче-Золоте, Борщівський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 21132409) на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, код 37977693) 1 820 (одну тисячу вісімсот двадцять) грн. судового збору.
4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 28.02.2014 р. через місцевий господарський суд.
Суддя Н.В. Охотницька