Ухвала суду № 37360625, 27.02.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2014
Номер справи
805/15505/13-а
Номер документу
37360625
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.

Суддя-доповідач - Попов В.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2014 року справа №805/15505/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Попова В.В.,

суддів Сіваченка І.В., Шишова О.О.,

секретар Сульженко А.В.,

за участю сторін : представників Публічного акціонерного товариства "Артемівський завод по обробці кольорових металів" Кіндюшенко І.О., Низамієвої Е.І., Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів Гой В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2014 р. у справі № 805/15505/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Артемівський завод по обробці кольорових металів" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.10.2013 року за №0000554030/8365/40-30-00195452 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 3712628,00 грн.,-

В С Т А Н О В И В :

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2014 р. у справі № 805/15505/13-а позов публічного акціонерного товариства «Артемівський завод по обробці кольорових металів» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.10.2013 року за № 0000554030/8365/40-30-00195452 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 3 712 628,00 грн. - задоволено повністю.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів від 21.10.2013 року за № 0000554030/8365/40-30-00195452 в частині зменшення публічному акціонерному товариству «Артемівський завод по обробці кольорових металів» розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 3 712 628,00 грн. (три мільйони сімсот дванадцять тисяч шістсот двадцять вісім грн. 00 коп.).

Стягнуто на користь позивача судовий збір в розмірі 2 294,00грн.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. Мотивами апеляційної скарги особа, яка її подала, зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено , що Публічне акціонерне товариство «Артемівський завод по обробці кольорових металів є юридичною особою, зареєстроване 21.12.1995 року за № 1 254 120 0000 000116, ідентифікаційний код - 00195452, місцезнаходження - 84500, Донецька область, м. Артемівськ, вул. Кірова, буд. 42 (т.1 а.с. 15, 85).

Господарську діяльність позивач здійснює згідно зі статутом (в новій редакції), затвердженим протоколом Загальних зборів акціонерів від 10.04.2013 року № 1 (т.1 а.с. 10-13).

Згідно з довідкою серії АБ № 452029 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ПАТ «АЗОКМ» має право на здійснення наступних видів діяльності за КВЕД-2010 (класифікація видів економічної діяльності): «24.44 Виробництво Міді», «85.32 Професійна технічна освіта», «46.90 Неспеціалізована оптова торгівля», «49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду)», «38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устаткування», «38.32 Відновлення відсортованих відходів».

З наявних у справі письмових доказів та пояснень представників сторін судом встановлено, що в СДПІ здійснено планову виїзну перевірку ПАТ «АЗОКМ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2012 року, про що складений акт від 10.10.2013 року № 220/40-30/00195452 (надалі - Акт перевірки).

Відповідно до висновку Акту перевірки, у перевіряємому періоді ПАТ «АЗОКМ» на порушення п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, п. 4.6.6 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом МФУ від 25.11.2011 року № 1492 неправомірно віднесено до рядка 24 декларації з податку на додану вартість суму у розмірі 3 738 374,00 грн. (т.1 а.с. 26).

Актом перевірки встановлені також інші порушення податкового та іншого законодавства, але які не оскаржуються позивачем в межах даної адміністративної справи, тому судом не досліджуються.

За наслідками наведеного порушення, СДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення форми «В4» про зменшення ПАТ «АЗОКМ» розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 3 738 374,00 грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року від 21.01.2013 року № 9085601918 (т.1 а.с. 18).

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що у квітні 2009 року ПАТ «АЗОКМ» була отримана передплата від ТОВ «Корвет», яка була повернута у липні 2009 року. Таким чином, ПАТ «АЗОКМ» по декларації з ПДВ за липень 2009 року від 20.08.2009 року № 9000935428 задеклароване коригування на зменшення податкових зобов'язань у розмірі 10 013 443,00 грн., в результаті чого у підприємства сформувалось від'ємне значення податку на додану вартість у рядку 24 Декларації.

Станом на листопад 2012 року рядок 24 податкової декларації з податку на додану вартість складав 3 738 374,00 грн., з яких: 3 712 628,00 грн. сформований за липень 2009 року.

Посилаючись на вимоги ст. 200 Податкового кодексу України, п. 4.6.6 р. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом МФУ від 25.11.2011 року № 1492, СДПІ зазначено в Акті перевірки, що бюджетному відшкодуванню підлягає сума податку, яка фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а саме: це бюджетна компенсація сум податку, яка була включена до складу податкового кредиту.

З огляду на таке, відповідач дійшов висновку, що ПАТ «АЗОКМ» не повинно було відображати залишок від'ємного значення податку на додану вартість попередніх податкових періодів, який сформований за рахунок коригування податкових зобов'язань, у рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість, оскільки факт придбання товарів/послуг відсутній.

В межах даної справи позивачем оскаржується сума 3 712 628,00 грн. (залишок від'ємного значення з липня 2009 року), на яку відповідачем, у тому числі, зменшено позивачу розмір від'ємного значення по податковій декларації з ПДВ за грудень 2012 року.

Правова позиція позивача ґрунтується на тому, що податковий кредит за грудень 2012 року сформований ПАТ «АЗОКМ» у відповідності до статті 198 Податкового кодексу України. Частина залишку від'ємного значення в сумі 3 712 628,00 грн. по декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року утворилася з урахуванням залишку податкового кредиту за попередні періоди (коригування у зв'язку із поверненням контрагентом попередньої оплати у липні 2009 року).

Судом встановлено, що ПАТ «АЗОКМ» (постачальник) 16.03.2009 року було укладено з товариством з обмеженою відповідальністю «Корвет» (ТОВ «Корвет», покупець) договір постачання за № 4083 строком дії до 31.12.2009 року, згідно умов якого постачальник здійснює постачання товару на адресу покупця протягом 30 днів з моменту отримання 100% передплати. (т.6 а.с. 28-29).

Як слідує зі специфікації до зазначеному договору від 30.03.2009 р. № 1, ПАТ «АЗОКМ» поставляє ТОВ «Корвет» катанку КМЭ-4 8 ТУ У 27.4-00195452-006-2001 у кількості 1800000 кг. на суму 60 480 000,00 грн. (у тому числі: ПДВ - 10 080 000,00 грн.) (т.6 а.с. 30).

Також з матеріалів справи вбачається, що 02.04.2009 року ТОВ «Корвет» перераховано ПАТ «АЗОКМ» за катанку суму у розмірі 60 000 000,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 10 000 000,00 грн.) (т. 1 а.с. 99).

У зв'язку з невиконанням ПАТ «АЗОКМ» своєчасного відвантаження товару на адресу ТОВ «Корвет», останній відмовився від товару та просив постачальника повернути передоплату (т.6 а.с. 33).

Передоплата у розмірі 60 000 000,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 10 000 000,00 грн.) була повернута у липні 2009 року, про що свідчать платіжні доручення (т. 1 а.с. 86-98).

Разом з цим, як слідує з матеріалів справи, позивач мав виробничі потужності та можливість виготовити катанку у такій кількості, як визначено договором від 16.03.2009 року № 4083, що також не спростовувалося представниками відповідача під час розгляду даної адміністративної справи.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 9 липня 1997 року за № 250/2054, було затверджено Форму податкової декларації з податку на додану вартість та Порядок її заповнення і подання (чинного до 25 січня 2011 року) (надалі - Порядок від 30.05.1997 року).

Згідно з п. 5.6 цього Порядку коригування податкових зобов'язань відображається у рядку 8. При заповненні цього рядка обов'язковим є подання додатка 1 до податкової декларації, який заповнюється в розрізі контрагентів та податкових накладних.

На підставі зазначеного, ПАТ «АЗОКМ» здійснено коригування податкового зобов'язання по податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2009 року, що відображено у рядку 8 Декларації та вбачається з Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість (т.1 а.с. 53, 56).

В результаті такого коригування, від'ємне значення по декларації з ПДВ за липень 2009 року склало 12 408 797,00 грн. (з яких 6 212 687,00 грн. - від'ємне значення, що відбулося у зв'язку з коригуванням ПДВ по поверненню передоплати ТОВ «Корвет») (т.1 а.с. 54).

Згідно з пп. 7.7.1 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (чинного у 2009 році, в редакції станом на момент проведення коригування) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Наведені норми також кореспондуються з нормами, визначеними у Податковому кодексі України.

Так, за пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Податкові декларації з податку на додану вартість за період господарської діяльності ПАТ «АЗОКСМ», зокрема: за липень 2009 року - грудень 2012 року, заповнені підприємством у відповідності до вимог: Закону України «Про податок на додану вартість», Порядку від 30.05.1997 року, а також - Податкового кодексу України, Наказу Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 року № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 року за № 197/18935 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (чинного до 25 листопада 2011 року), та Наказу Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість».

З урахуванням вимог вищенаведених наведених норм та згідно з показниками у податкових деклараціях з ПДВ, до рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2011 року було включено суму залишку від'ємного значення в розмірі 3 712 628,00 грн., яка утворилася у зв'язку з коригуванням ПДВ по поверненню передоплати контрагенту ТОВ «Корвет» в липні 2009 року, (т. 3 а.с. 52).

Наведена сума залишку від'ємного значення у відповідності до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України також включалась до складу податкового кредиту наступних звітних податкових періодів: березень 2011 року - грудень 2012 року.

Під час судового розгляду справи представниками відповідача не спростовувалося, що з огляду на вимоги нормативних актів щодо правильності відображення залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду до складу податкового кредиту поточного звітного періоду, то позивачем вірно застосовувались арифметичні та методологічні засоби, що призвели до залишку від'ємного значення по декларації з податку на додану вартість за грудень 2012 року у розмірі 3 738 374,00 грн., з яких: 3 712 628,00 грн. - це залишок від'ємного значення, що утворився у липні 2009 року.

Разом з тим, на думку відповідача, сума від'ємного значення штучно сформована позивачем згідно з коригуванням податкового зобов'язання на підставі повернення передоплати, є не оплаченою, а тому не повинна бути відображена у рядку 24 податкової декларації з ПДВ.

Судом не приймаються наведені вище доводи відповідача з огляду на таке.

Згідно з п. 4.6.6 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492, залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Отже рядок 24 призначений для відображення залишку від'ємного значення, який не підпадає під відшкодування, тобто платник податків має від'ємне значення, але не сплатив суму податку на додану вартість постачальнику.

Таким чином, за платниками податків зберігається право на використання накопиченого ними податкового кредиту у майбутньому, зокрема в рахунок погашення платежів з податку на додану вартість наступних податкових періодів (рядок 23.2 декларації) чи в рахунок податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації).

Пунктом 200.5 статті 200 Податкового кодексу України встановлено осіб, які не мають права на отримання бюджетного відшкодування:

- були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

- мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

З огляду на зазначене, платники податку, які не мали права на бюджетне відшкодування у зв'язку з встановленими Податковим кодексом України обмеженнями, мають право в рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість відображати залишок від'ємного значення податку, до повного його погашення або шляхом нарахування податкових зобов'язань, або шляхом отримання права на бюджетне відшкодування.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про необґрунтованість висновків податкового органу у Акті перевірки стосовно безпідставного включення позивачем до рядка 24 податкової декларації з ПДВ за грудень 2012 року суми залишку від'ємного значення у розмірі 3 712 628,00 грн., а тому податкове повідомлення-рішення від 21.10.2013 року за № 0000554030/8365/40-30-00195452 в частині зменшення відповідачем позивачу розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 3 712 628,00 грн. - правомірно скасовано.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2014 р. у справі № 805/15505/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 27.02.2014 р.

Колегія суддів : В.В. Попов

І.В. Сіваченко

О.О. Шишов