Постанова № 37360612, 21.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2014
Номер справи
805/2446/14
Номер документу
37360612
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2014 р. Справа № 805/2446/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за поданням Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «ДОНЕЦЬКА ВУГІЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» про стягнення коштів з банківських рахунків,

В С Т А Н О В И В:

Ясинуватська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з поданням до Державного підприємства «ДОНЕЦЬКА ВУГІЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» про стягнення коштів з банківських рахунків в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у сумі 995 141,75 грн.

В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначив, що станом на 20.02.2014 року ДП "ДВЕК" має заборгованість перед бюджетом у сумі 995 141,75 грн., яка виникла згідно самостійно поданої платником податків податкової декларації з екологічного податку від 05.02.2014 року № 9089559800.

На підставі п. 6.2 статті 6 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" інспекцією підприємству були направлені перша та друга податкові вимоги про погашення податкового боргу в добровільному порядку (чинного на момент винесення податкових вимог). Перша податкова вимога від 09.12.2009 р. № 1/130. Друга податкова вимога від 14.01.2010 № 2/6. Загальна заборгованість станом на 20.02.2014 року становить 995 141,75 грн.

Зазначив, що ст. 67 Конституції України встановлено, що кожен повинен платити податки та збори в порядку і розмірах, установлених законом. Згідно з ч.1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Для недопущення втрат бюджету, для своєчасної сплати боргу підприємством, просив вирішити справу відповідно до ст. 183-3 КАС України та стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих ДП «ДОНЕЦЬКА ВУГІЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» в рахунок погашення частини податкового боргу перед бюджетом з екологічного податку у сумі 995 141,75 грн.,

Заявник до суду представника не направив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, направив до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідач до суду представника не направив, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, направив до суду заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутністю.

Відповідно до п. 8. ст. 183-3 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню. Розгляд подання відбувається за участю органу державної податкової служби, митного органу, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

З огляду на наведену норму та відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги у поданні податкового органу, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно з вимогами ст. 112 КАС України зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Тому суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.

Пунктом 20.1.28 статті 20 ПК України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Отже, заявник є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу визначені законодавством України.

Відповідач - Державне підприємство «ДОНЕЦЬКА ВУГІЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 02.09.2004 року за кодом ЄДРПОУ 33161769 відповідно до свідоцтва про реєстрацію юридичної особи (а.с.5), перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 10.09.2004 р., про що свідчить довідка про взяття на облік платника (а.с.6).

Водночас, відповідно до повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку, відповідач перебуває на обліку в Ясинуватській ОДПІ у зв'язку з наявністю об'єкту - земельної ділянки (а.с.7).

Судом встановлено, що 05 лютого 2014 року відповідачем надано до податкової інспекції податкову декларацію з екологічного податку за звітний податковий період - 4 квартал 2013 року, рядком 1.1 якої відповідач визначив до сплати податкові зобов'язання з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин в сумі 995 141,75 грн. (а.с.20-22).

Станом на день судового розгляду відповідачем податкові зобов'язання з екологічного податку за звітний податковий період у розмірі 995 141,75 грн. не сплачені, що підтверджується відомостями зворотного боку облікової картки платника податку (а.с.9-14).

Також судом встановлено, що заявником приймались заходи по погашенню податкового боргу. Так, 09 грудня 2009 року податковою інспекцією сформована податкова вимога № 1/130, яка отримана відповідачем 14 грудня 2009 року (а.с.15).

14 січня 2010 року податковою інспекцією сформовано другу податкову вимогу № 2/6, яка отримана відповідачем 21 січня 2010 року (а.с.16).

З урахуванням встановлених по справі обставин суд зазначає, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з підпунктом 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до статті 54 зазначеного Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно пункту 57.1 статті 57 Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період у встановлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Порядок подання податкової звітності та сплати екологічного податку визначений статтею 250 ПК України, яка передбачає наступне.

250.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

250.2. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 та підпунктами 240.2-1.1 і 240.2-1.3 пункту 240.2-1 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації.

Згідно з вказаними нормами останнім днем граничного строку подання податкової декларації є 9 лютого 2014 р., останній день сплати вказаного податку є 19 лютого 2014 р.

Відповідно до приписів частини 3 статті 183-3 КАС України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом. Позивач до суду звернувся 20 лютого 2014 року, тобто не порушуючи строк звернення з поданням до суду.

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Перелік підстав, наявність яких надає можливість визначати податкові вимоги відкликаними передбачався підпунктом 6.4.1 пункту 6.4 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Аналогічні підстави визнання податкових вимог відкликаними передбачені статтею 60 ПК України.

Отже, законодавчими нормами (як Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що діяв до 01 січня 2011 року, так і Податковим кодексом України, чинним з 01 січня 2011 року) прямо встановлені підстави визнання податкових вимог відкликаними, тобто такими, що не підлягають виконанню.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач починаючи з 09 грудня 2009 року (дата формування першої податкової вимоги) безперервно мало податковий борг, у зв'язку з цим податкові вимоги від 09 грудня 2009 року № 1/130 та від 14 січня 2010 року № 2/6 є чинними.

Таким чином, наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначеної позивачем суми податкового боргу відповідача з екологічного податку, а також наявність підстав для стягнення зазначеної суми боргу в судовому порядку.

Підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 95.3 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищезазначене, подання Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «ДОНЕЦЬКА ВУГІЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» про стягнення коштів з банківських рахунків в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у сумі 995 141,75 грн. є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 183-3, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Подання Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «ДОНЕЦЬКА ВУГІЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» про стягнення коштів з банківських рахунків про стягнення коштів з банківських рахунків в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у сумі 995 141,75 грн. задовольнити.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство «ДОНЕЦЬКА ВУГІЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» (ЄДРПОУ 33161769, адреса: вул. Артема, 63, Ворошиловський район, м. Донецьк, 83000) податковий борг з екологічного податку у сумі 995 141 (дев'ятсот дев'яносто п'ять тисяч сто сорок одна) грн. 75 коп. на користь Державного бюджету України, а саме:

863 550 (вісімсот шістдесят три тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн. 95 коп. на р/р № 33115362700410, отримувач Ясинуватське УК/сел. Піски /19010101, ЄДРПОУ 37544440, банк ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016;

131 590 (сто тридцять одна тисяча п'ятсот дев'яносто) грн. 80 коп. на р/р № 33113364700410, отримувач Ясинуватське УК/сел. Піски /19010101, ЄДРПОУ 37544440, банк ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016;

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова підлягає виконанню негайно.

Суддя Чекменьов Г.А.