ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" лютого 2014 р. 16 год.30 хв.Справа № 821/283/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Дудар Е.І.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Неділька Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансінспекції у Херсонській області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Укртрансінспекції у Херсонській області (далі - відповідач, Укртрансінспекція), в якому просить скасувати постанову відповідача від 10.12.2013 р. № 000217 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Суду пояснив, що 12.11.2013 р. при здійсненні ним вантажного перевезення по трасі Київ-Одеса на вантажному автомобілі VOLVO FH 12.340, номерний знак НОМЕР_1, вказаний автомобіль був зупинений співробітником Управління Укртрансінспекції у Черкаській області для перевірки документів. Під час перевірки складено акт від 12.11.2013 р., на підставі якого відповідачем 10.12.2013 р. винесено спірну постанову. Позивач вважає протиправним рішення про притягнення його до відповідальності за відсутність всіх необхідних документів, перелік яких визначений законодавством, а саме - протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, оскільки вказаний документ не передбачений переліком, тобто його наявність у водія не є обов'язковою.
Представник відповідача у судовому засіданні, заперечуючи проти позову, зазначив, що перевірка проводилась із додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а оскаржувана постанова винесена з дотриманням вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті. Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки VOLVO FH 12.340 з номерним знаком НОМЕР_1 повна маса автомобіля - 21 тонна, а тому вказаний вантажний автомобіль відноситься до транспортних засобів, які повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. У свою чергу, тахографи повинні проходити повірку, за результатами якої складається протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу. Водій зобов'язаний мати при собі вказаний протокол, оскільки такий документ передбачений законодавством, яке регулює правовідносини у сфері вантажних перевезень.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
12.11.2013 р. ОСОБА_1 здійснював вантажне перевезення на вантажному автомобілі VOLVO FH 12.340, номерний знак НОМЕР_1 по трасі Київ - Одеса. Співробітником Управління Укртрансінспекції у Черкаській області позивача було зупинено для перевірки документів. При перевірці виявлено відсутність протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.
На розгляд справи про адміністративне правопорушення позивач не з'явився, тому 10.12.2013 р. відповідачем винесено постанову № 000217 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн. за відсутності правопорушника.
Надаючи оцінку обгрунтованості вимог позивача щодо скасування постанови про накладення адміністративно - господарського штрафу, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Процедура здійснення державного контролю Головавтотрансінспекцією за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, встановлена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 (далі - Порядок № 1567) та Законом України "Про автомобільний транспорт".
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 р. № 2344-III (далі - Закон № 2344-III) встановлено перелік документів для автомобільних перевізників, водіїв, які повинні бути в наявності та повинні пред'являтись особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, а саме:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Пунктом 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 07.06.2010 р. № 340 (далі - Положення № 340), передбачено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
У судовому засіданні позивач відмітив, що вантажний автомобіль VOLVO FH 12.340 яким ОСОБА_1 перевозив вантажі, обладнаний тахографом. Повна маса автомобіля з причепом складає 25 тонн.
Відповідно до п. 2.5 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 24.06.2010 р. № 385 (далі - Інструкція № 385), повірку тахографів здійснюють повірочні лабораторії, які атестовані відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" в залежності від типу тахографів: цифровий контрольний пристрій - один раз на шість років, аналоговий контрольний пристрій - один раз на чотири роки.
Згідно із п. 2.7 Інструкції № 385 за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу пункт сервісу тахографі (далі - ПСТ) оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1. Один примірник зазначеного протоколу надається перевізнику, а другий залишається в ПСТ і зберігається разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних.
Протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу зберігають протягом трьох років з дати проведення робіт.
Пунктами 3.3, 3.5 Інструкції № 385 передбачено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом зобов'язаний мати при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом. Перевізники зберігають протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії.
Абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-III визначено відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт: за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач надавав послуги з перевезення вантажів без оформлення усіх документів, які передбачені для автомобільного перевізника статтею 48 Закону № 2344-III, а тому допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт і до нього правомірно на підставі абзацу третього частини першої статті 60 Закону № 2344-III застосована санкція у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1700 грн. 00 коп.
За таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, а відтак - відмовляє ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Управління Укртрансінспекції у Херсонській області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 лютого 2014 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 3.7.2