Постанова № 37349968, 12.02.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2014
Номер справи
821/196/13-а
Номер документу
37349968
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/196/13-а

Категорія: 8.2.9 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,

представника позивача Довбенка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Содружество" та Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області (правонаступника Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби) на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Содружество", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на стороні позивача - Херсонської міської ради та Управління держкомзему у м. Херсоні до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

17 січня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Содружество" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на стороні позивача - Херсонської міської ради та Управління держкомзему у м. Херсоні про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.12.2012 року №0008752200 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб на загальну суму 214508,00 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 143005,00 грн. та за штрафними санкціями у сумі 71503,00 грн. Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 18.01.2013 року було відкрито провадження в адміністративній справі.

Також у січні 2013 року ТОВ "Група компаній "Содружество" звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на стороні позивача - Херсонської міської ради та Управління держкомзему у м. Херсоні про скасування податкового повідомлення-рішення від 25.10.2012 року №0008601502 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб на загальну суму 161747,42 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 133202,93 грн. та за штрафними санкціями у сумі 28544,49 грн.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 07.02.2013 року було відкрито провадження в адміністративній справі.

Відповідно до ст. 116 КАС України, ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 року вказані справи були об'єднані в одне провадження для спільного розгляду та об'єднаній справі присвоєно №821/196/13-а.

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що дії податкового органу щодо збільшення підприємству грошових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями не відповідають вимогами Закону України «Про оренду землі». Позивач зазначив, що оскільки державна реєстрація додаткових угод до договорів оренди земельної ділянки щодо визначення нового розміру орендної плати відповідно до затвердженої технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона згідно рішення Херсонської міської ради від 31.03.2011 року №178 була вчинена 15.08.2012 року, тому на думку позивача з вказаної дати у підприємства виникає обов'язок щодо сплати розміру орендної плати згідно умов вказаних додаткових угод. При цьому позивач вказує, що податковий орган помилково дійшов до висновку про збільшення підприємству грошових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки з 01.06.2011 року, тобто з моменту введення у дію рішення Херсонської міської ради від 31.03.2011 року № 178, оскільки не прийняв до уваги факт укладення між орендодавцем - Херсонською міською радою та ТОВ " Група компаній "Содружество" додаткових угод, якими розміри орендної плати за умовами договорів з оренди земельних ділянок приведені у відповідність з вказаним рішенням Херсонської міської ради.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду 28 березня 2013 року адміністративний позов задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 19.12.2012 року №0008752200 в частині нарахування штрафних санкцій у сумі 35751,75 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Содружество" подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позов повністю.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Державна податкова інспекція у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби також подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову товариства повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення представника позивача Довбенка О.В., вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом першої інстанції встановлено наступне.

Між орендодавцем - Херсонською міською радою та орендарем - ТОВ "Група компаній "Содружество" було укладено договори оренди земельної ділянки, зокрема -

1) договір № 319 від 08.10.2009 року щодо оренди земельної ділянки площею 0,1125 га. несільськогосподарського призначення під адміністративно - побутовою будівлею, яка знаходиться за адресою м. Херсон, вул. Петренка, 18 (надалі - договір оренди земельної ділянки № 319), який зареєстровано в Херсонському міському відділі Херсонської регіональної філії ДП " Центр державного земельного кадастру " 27.11.2009 року за № 040971300319. Відповідно до п. 5 даного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 564 468,75 грн. Пунктом 9 цього договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно з рішенням міської ради від 31.01.2008 р. за № 717 у розмірі 4,0 відсотка від нормативної грошової оцінки, що на поточний рік становить 22 578,75 грн.

16.12.2011 року між орендодавцем - Херсонською міською радою та орендарем - ТОВ "Група компаній "Содружество" була підписана додаткова угода до договору оренди земельної ділянки № 319 (реєстраційний № 040971300319 від 27.11.2009 року), згідно якої редакція пункту 9 договору викладена у новій редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з 01.09.2011 року у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (згідно з рішенням міської ради від 26.08.2011 р. № 333). Розрахунок розміру орендної плати додається». Згідно даному розрахунку розмір орендної плати за 2011 рік: з 01.06.2011 р. по 31.12.2011 р. складає 45 961,93 грн.

Додаткова угода зареєстрована в управлінні Держкомзему у м. Херсоні Херсонської області за № 651010004000822 від 15.08.2012 року.

2) договір № 241 від 13.07.2009 року щодо оренди земельної ділянки площею 0,2565 га. несільськогосподарського призначення під розміщення адміністративних будівель, яка знаходиться за адресою м. Херсон, вул. Червонофлотська, 17 (надалі - договір оренди земельної ділянки № 241), який зареєстровано в Херсонському міському відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 28.08.2009 року за № 040971300241. Відповідно до п. 5 даного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1286988,75 грн. Пунктом 9 цього договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно з рішенням міської ради від 31.01.2008 р. за №717 у розмірі 4,0 відсотка від нормативної грошової оцінки, що на поточний рік становить 51 479,55 грн.

16.12.2011 року між орендодавцем - Херсонською міською радою та орендарем - ТОВ "Група компаній "Содружество" була підписана додаткова угода до договору оренди земельної ділянки №241 (реєстраційний № 040971300241 від 28.08.2009 року), згідно якої редакція пункту 9 договору викладена у новій редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з 01.09.2011 року у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (згідно з рішенням міської ради від 26.08.2011 р. № 333). Розрахунок розміру орендної плати додається». Згідно даному розрахунку розмір орендної плати за 2011 рік: з 01.06.2011 р. по 31.12.2011 р. складає 116 436,95 грн.

Додаткова угода зареєстрована в управлінні Держкомзему у м. Херсоні Херсонської області за № 651010004000819 від 15.08.2012 року.

3) договір № 147 від 28.04.2009 року щодо оренди земельної ділянки площею 0,0233 га. несільськогосподарського призначення під офіс, яка знаходиться за адресою м. Херсон, вул. Леніна, 40 (надалі - договір оренди земельної ділянки №147), який зареєстровано в Херсонському міському відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 02.06.2009 року за № 040971300147. Відповідно до п. 5 даного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 87 647,61 грн. Пунктом 9 цього договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно з рішенням міської ради від 31.01.2008 р. за № 717 у розмірі 4,0 відсотка від нормативної грошової оцінки, що на поточний рік становить 3 505,90 грн.

16.12.2011 року між орендодавцем - Херсонською міською радою та орендарем - ТОВ "Група компаній "Содружество" була підписана додаткова угода до договору оренди земельної ділянки № 147 ( реєстраційний № 040971300147 від 02.06.2009 року), згідно якої редакція пункту 9 договору викладена у новій редакції « Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з 01.09.2011 року у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (згідно з рішенням міської ради від 26.08.2011 р. № 333). Розрахунок розміру орендної плати додається». Згідно даному розрахунку розмір орендної плати за 2011 рік: з 01.06.2011 р. по 31.12.2011 р. складає 8 176,28 грн.

Додаткова угода зареєстрована в управлінні Держкомзему у м. Херсоні Херсонської області за № 651010004000820 від 15.08.2012 року.

4) договір № 80 від 22.12.2008 року щодо оренди земельної ділянки площею 0,0439 га. несільськогосподарського призначення під будівлею адміністративно-господарського призначення, яка знаходиться за адресою м. Херсон, вул. Радянська, 29 (надалі - договір оренди земельної ділянки № 80), який зареєстровано в Херсонському міському відділі Херсонської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 10.03.2009 року за №040971300080. Відповідно до п. 5 даного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 191 294,25 грн. Пунктом 9 цього договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно з рішенням міської ради від 31.01.2008 р. за № 717 у розмірі 4,0 відсотка від нормативної грошової оцінки, що на поточний рік становить 7651,77 грн.

16.12.2011 року між орендодавцем - Херсонською міською радою та орендарем - ТОВ "Група компаній "Содружество" була підписана додаткова угода до договору оренди земельної ділянки № 80 (реєстраційний № 040971300080 від 10.03.2009 року), згідно якої редакція пункту 9 договору викладена у новій редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з 01.09.2011 року у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (згідно з рішенням міської ради від 26.08.2011 р. №333). Розрахунок розміру орендної плати додається». Згідно даному розрахунку розмір орендної плати за 2011 рік: з 01.06.2011 р. по 31.12.2011 р. складає 9 334,54 грн.

Додаткова угода зареєстрована в управлінні Держкомзему у м. Херсоні Херсонської області за № 651010004000821 від 15.08.2012 року.

Отже, згідно умов вищевказаних договорів загальна річна сума орендної плати за земельні ділянки за поточні роки складає 93 422,45 грн.

Загальна річна сума орендної плати за земельні ділянки, у урахуванням додаткових угод, на 2011 рік: за період з 01.06.2011 р. по 31.12.2011 р. складає 187696,33 грн.

25.01.2011 року ТОВ "Група компаній "Содружество" було подано до ДПІ у м.Херсоні податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік (вх. №9000048670), згідно якої позивачем нараховано орендної плати на 2011 рік згідно вище перелічених договорів оренди у загальній сумі 93422,45 грн., зі щомісячним платежем у сумі 7 785,20 грн. (січень - 7785,25 грн.).

13.02.2012 року ТОВ "Група компаній "Содружество" було подано до ДПІ у м.Херсоні податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2012 рік (вх. №9004814579), згідно якої позивачем нараховано орендної плати на 2012 рік згідно вище перелічених договорів оренди у загальній сумі 323 720,29 грн., зі щомісячним платежем у сумі 26 976,69 грн. (грудень - 26976,70 грн.).

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп.78.1.4 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст.79 Податкового кодексу України, на підставі наказу від 19.09.2012 року № 958 ДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Група компаній "Содружество" з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю за період з 01.06.2011 року по 30.09.2012 року, за результатами якої складено акт від 08.10.2012 року №2093/15-2/14121019 (далі - акт перевірки № 2093).

Висновком даного акту є встановлені порушення пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, які призвели до заниження суми податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.06.2011 року по 31.12.2011 року на суму 133 202,93 грн. (26 814,19 - 7 785,20 х 7міс. (червень - вересень)). Вказані порушення вмотивовані податковим органом тим, що підприємство декларувало податкові зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.06.2011 року по 31.12.2011 року без врахування оновленої нормативної грошової оцінки земельних ділянок згідно рішення Херсонської міської ради від 13.03.2011 року № 178, яке набрало чинності з 01.06.2011 року.

На підставі вказаного висновку податковим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення 25.10.2012 року №0008601502 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб на загальну суму 161747,42 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 133202,93 грн. та за штрафними санкціями у сумі 28544,49 грн., яке є предметом оскарження в даній адміністративній справі.

В подальшому, 29.10.2012 року ТОВ "Група компаній "Содружество" було подано до ДПІ у м. Херсоні - уточнюючу податкову декларацію від №9066880844 за 2012 рік, якою підприємство зменшено нараховану орендну плату на 2012 рік згідно декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2012 рік (вх. № 9004814579 від 13.02.2012 року), зокрема, нараховано орендної плати на 2012 рік на загальну суму 180 714,81 грн., у т.ч. за період з січня по вересень 2012 року на загальну суму 99 784,73 грн., яка складається з щомісячного платежу з січня 2012 року по липень 2012 року у сумі 7 785,50 грн., за серпень 2012 року у сумі 18 309,54 грн., з вересня 2012 року по листопад 2012 року у сумі 26 976,69 грн., за грудень 2012 року у сумі 26 976,70 грн.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп.75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. 77.4 ст.77 Податкового кодексу України, на підставі направлень фахівцями ДПІ було проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Група компаній "Содружество" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 року по 30.09.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 року по 30.09.2012 року, за результатами якої складено акт від 19.12.2012 року № 3034/22-1/14121018 (далі - акт перевірки № 3034).

Результатом перевірки питань повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки за період з 01.01.2012 року по 30.09.2012 року було встановлення порушення ТОВ "Група компаній "Содружество" п. 271.1 ст. 271, п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, оскільки внаслідок подання до ДПІ уточнюючої декларації з плати за землю за 2012 рік ТОВ "Група компаній "Содружество" задекларувало податкові зобов'язань по орендній платі за землю за період з 01.01.2012 року по 30.09.2012 року без урахування оновленої нормативної грошової оцінки земельних ділянок, в результаті чого занижено орендну плату за землю за вказаний період на загальну суму 143005,48 грн. ( 26 976,68 грн. х 9 міс. (січень-вересень) - 99 784,73 грн.).

На підставі вказаного висновку податковим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення від 19.12.2012 року № 0008752200 щодо збільшення суми грошового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб на загальну суму 214508,00 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 143 005,00 грн. та за штрафними санкціями у сумі 71503,00 грн., яке є предметом оскарження в даній адміністративній справі.

Вирішуючи справу суд першої інстанції виходив з наступного.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України «Про оренду землі» № 161 - XIV).

Відповідно до статті 14 Закону № 161 - XIV договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону (ст. 125, 126 Земельного кодексу).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року №2073 затверджено Порядок державної реєстрації договорів оренди землі (далі - Постанова КМУ № 2073), згідно з пунктом 3 якого забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів.

Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Також статтею 173 Господарського кодексу України визначено, що зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-господарські зобов'язання. Сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання, якщо законом не встановлено інше. Статтею 193 цього Кодексу передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Виходячи з зазначеного, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки сторони у додаткових угодах до вказаних договорів оренди земельних ділянок за взаємною згодою встановили розмір орендної плати та строки їх сплати, тому дата набрання їх чинності не звільняє позивача від обов'язку виконувати обов'язок щодо сплати орендної плати відповідно до узгоджених умов договору, навіть якщо за їх змістом (розрахунком орендної плати) обов'язок підприємства щодо сплати нового розміру орендної плати розповсюджується на минулий період, який починається саме з 01.06.2011 року. При цьому, суд першої інстанції зазначив, що позивач не надав суду доказів щодо внесення змін до умов додаткових угод від 15.08.2012 року або їх розірвання.

Проте колегія суддів з таким висновком суду погодитися не може. Досліджуючи матеріали справи та аналізуючи доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при ухваленні рішення порушив норми матеріального права з огляду на таке.

Відповідно до частин першої та другої статті 83 ЗК землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (пункт «в» статті 12 ЗК).

Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України «Про оренду землі», що є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.

Відповідно до частини першої статті 21 цього Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підставою нарахування земельного податку відповідно до статті 13 Закону України «Про плату за землю» є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

За частиною четвертою статті 21 Закону України «Про оренду землі» річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Водночас, відповідно до пункту 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, редакція якого також викладена в пункті розділу «Орендна плата» договорів оренди землі, укладених позивачем із селищною радою, передбачено перегляд розміру орендної плати у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Приписами статті 21 Закону України «Про оренду землі» та статті 8 Закону України «Про плату за землю» законодавець передбачив внесення змін до розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.

При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Разом з тим слід зауважити, що державна податкова служба відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» була наділена повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, проте ініціативою вносити зміни до договорів оренди землі згідно з приписами статей 12, 80, 83 ЗК, статті 21 Закону України «Про оренду землі», статті 30 Закону України «Про плату за землю» наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є орган місцевого самоврядування, через який, відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у комунальній власності.

Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що хоча зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної палати, а відтак і відповідного донарахування ДПІ у м. Херсоні суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 11 червня 2013 року, прийнятої у справі за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства «Кривтормет» до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення.

Відтак, перерахунок земельного податку можливий з часу державної реєстрації договору оренди земельної ділянки або змін до такого договору. Тому, оскільки державна реєстрація змін до вищезазначених договорів між Херсонською міською радою та орендарем - ТОВ "Група компаній "Содружество" була проведена 15.08.2012 року, то відповідно з цієї дати й повинен здійснюватися перерахунок податкових зобов'язань ТОВ "Група компаній "Содружество" відповідно до внесених у договір оренди землі змін.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову ТОВ "Група компаній "Содружество".

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду не довів та не обґрунтував. В свою чергу позивач довів апеляційному суду протиправність прийнятих відповідачем рішень.

Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи зазначене судова колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи спростовують правильність висновків суду.

Відтак, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Содружество" підлягає задоволенню. Водночас апеляційна скарга податкового органу задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Содружество" - задовольнити.

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 28 березня 2013 року - скасувати та прийняти нову постанову суду.

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Содружество" - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби від 25.10.2012 року №0008601502 та від 19.12.2012 року №0008752200.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення рішення апеляційного суду в повному обсязі.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.С.Золотніков

Суддя Ю.В.Осіпов