Постанова № 37347707, 20.02.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2014
Номер справи
644/8455/13-а
Номер документу
37347707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2014 р. Справа № 644/8455/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: П'янової Я.В.

Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.

за участю секретаря судового засідання Городової А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Харківської міської ради на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 19.09.2013р. по справі № 644/8455/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Орджонікідзевського районного відділу у м.Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області , Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області

треті особи Кулиничівська селищна рада Харківського району Харківської області , Виконавчий комітет Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області , Харківська міська рада

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії з реєстрації місця проживання,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Орджонікідзевського районного відділу у м.Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (далі - Орджонікідзевський РВ у м. Харкові ГУДМС України в Харківській області, відповідач 1), Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (далі - ГУ ДМС України в Харківській області, відповідач 2), третя особа: Кулиничівська селищна рада Харківського району Харківської області, в якому просив визнати протиправними рішення Орджонікідзевського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Орджонікідзевський РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області вчинити дії з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1; присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України судові витрати в сумі 34,41 грн. Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення на користь ОСОБА_1 судових витрат в сумі 34,41 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Орджонікідзевського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 19.09.2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.

Зобов'язано Орджонікідзевський РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області вчинити дії з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 34,41 грн.

Відповідач 2, Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області, не погодившись з вищезазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги та додаткових пояснень зазначає, що позивачка особисто не зверталась у встановленому законодавством порядку з відповідною заявою про реєстрацію місця проживання до Орджонікідзевського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області та не надала необхідний пакет оригіналів документів, тому відсутні підстави для зобов'язання Орджонікідзевського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області вчинити дії з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.

Харківська міська рада, як особа, яка не брала участь у справі, та права якої зачіпаються судовим рішенням, не погодившись з постановою суду, також подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Орджонікідзевського районного суду м.Харкова від 19.09.2013 р. та винести нову постанову, якою відмовити в задоволені позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин по справі, невідповідність висновків суду обставинам справи, неврахування відсутності у позивача документів, що підтверджують право на проживання за спірною адресою, порушення приписів ст. ст. 16, 58, 61 ЖК України, п. 69, 72 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, що привело до невірного вирішення справи.

В судовому засіданні представники апелянтів повністю підтримали вимоги апеляційних скарг та просили їх задовольнити.

Представник позивача заперечував проти задоволення вимог апеляційних скарг та просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, вважаючи судове рішення законним та обґрунтованим, а апеляційні скарги - безпідставними.

Ухвалами Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2013 року та від 16.12.2013 року залучено Виконавчий комітет Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області та Харківську міську раду відповідно до участі у справі в якості третіх осіб.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, виходячи з такого.

Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що зазначений спір за предметною підсудністю належить вирішувати місцевому загальному суду, як адміністративному.

Колегія суддів не погоджується з зазначеною позицією та зауважує на таке.

Статтею 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначено вичерпний перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем оскаржуються дії суб'єкта владних повноважень Орджонікідзевського РВ ГУДМС України в Харківській області, який є органом державної влади та якому відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в України" міською радою делеговані повноваження щодо обліку відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його виконанням, здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержання житлового законодавства на підприємствах, установах, організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності, видача ордерів на заселення житлової площі в будинках державних та комунальної власності.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, в яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

З огляду на викладене, зазначена адміністративна справа за предметною підсудністю підсудна окружному адміністративному суду, а тому враховуючи те, що судове рішення прийнято неповноважним судом, з порушенням правил предметної підсудності, воно підлягає скасуванню.

Також колегія суддів зазначає про те, що задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач правомірно проживає в квартирі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а відповідачі не надали суду доказів законності рішення про відмову в реєстрації позивача за місцем проживання.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції через таке.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до ордеру № 931 від 19 квітня 1993 року, виданого Харківською КЕЧ району, ОСОБА_3 з родиною, яка складається з дружини - ОСОБА_1, доньки - ОСОБА_4, сина - ОСОБА_5, надано право займати квартиру АДРЕСА_2.

Рішенням виконавчого комітету Кулиничівської селищної ради № 34 від 30.01.2013 року ОСОБА_1 надано дозвіл на закріплення за нею житла за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1.

08 лютого 2013 року ОСОБА_1, на підставі вищевказаного рішення виконавчого комітету Кулиничівської селищної ради № 34 від 30.01.2013 року, був виданий ордер № 4 на право зайняття нею жилого приміщення у квартирі за адресою: АДРЕСА_1.

Матеріали справи свідчать про те, що ОСОБА_1 особисто до відповідача не зверталась, а засобами поштового зв'язку направила на адресу Орджонікідзевського РВ ГУДМС України в Харківській області клопотання, в порядку ст.15 Закону України "Про звернення громадян" (а.с.12-16), в якому просила розглянути її заяву про реєстрацію місця проживання, про що повідомити її у встановлений законом строк. Бажаючи змінити місце реєстрації, позивач керувався тим, що в зв'язку із встановленням нових меж міста Харкова мешканці Харківської області Харківського району с. Затишшя стали мешканцями міста.

До клопотання додано заяву про реєстрацію місця проживання від 27.03.2013р., копії ордеру на жиле приміщення №4 від 08.02.2013р., рішення виконавчого комітету Кулиничівської селищної ради №34 від 30.01.2013р., інформації заступника голови Кулиничівської селищної ради за вих. №446 від 01.03.2013р.

В клопотанні позивач просила повідомити її про дату та час, в який вона має можливість особисто прибути до відповідача для здійснення реєстрації місця проживання та перелік документів, які необхідно надати для реєстрації (а.с.16).

Відповідачем у встановлений законодавством строк були надані письмові роз'яснення щодо переліку документів, необхідних для здійснення реєстрації місця проживання та рекомендовано для впорядкування документів звернутися до Управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради.

Також повідомлено, що в разі звернення позивачки до Орджонікідзевського РВ у м. Харкові ГУДМС України в Харківській області та надання особистої заяви встановленого зразка та документів, що підтверджують право на проживання в житлі, позивачка буде зареєстрована (а.с.18).

Колегія суддів зазначає, що реєстрація фізичних осіб відбувається відповідно до положень Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України".

Згідно з ст. 6 вказаного Закону для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України); документи, що підтверджують право на проживання в житлі, військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Порядок реєстрації місця проживання фізичних осіб в Україні врегульовано Наказом Міністерства внутрішніх справ від 22.11.2012р. за № 1077 "Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів" (далі за текстом - Порядок).

Згідно з п. 2.1 цього Порядку громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів.

Відповідно до положень п. 2.2 вказаного Порядку, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру:

- письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5);

- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;

- квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати;

- талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання;

- документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру;

право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року N 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за N 84/20397;

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку;

заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Виходячи з аналізу вищезазначених норм, колегія суддів зазначає про те, що позивачці необхідно було особисто звернутись до органів ДМС України щодо реєстрації місця проживання з переліком документів, а також надати документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, тобто паспорт громадянина України.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 поштою надіслала клопотання до Орджонікідзевського РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській облас ті з проханням роз'яснити порядок реєстрації місця проживання.

Відповідачем були надані письмові роз'яснення та рекомендовано для впорядкування документів звернутися до Управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради.

Однак позивач особисто до Управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства Харківської міської ради не з'явилась, оригінали документів, необхідних для здійснення реєстрації місяця проживання на виконання приписів Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, не надала.

Окрім того, позивачем не надано квитанції про сплату державного мита або документа про звільнення від його сплати.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 не виконано рекомендації Орджонікідзевського РВ у м. Харкові ГУДМС України в Харківській області щодо особистого прибуття та надання оригіналів документів для вирішення питання про реєстрацію місця проживання, колегія суддів приходить до висновку про відсутність в діях відповідача ознак протиправності.

Таким чином, відповідач, Орджонікідзевський РВ у м. Харкові ГУДМС України в Харківській області, діяв в межах наданих повноважень, та у спосіб, передбачений Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Наказу Міністерства внутрішніх справ від 22.11.2012 № 1077 "Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів".

Висновки суду першої інстанції про те, що позивач фактично проживає та правомірно володіє квартирою АДРЕСА_1 не ґрунтуються на доказах, що містяться в матеріалах справи.

Належних та допустимих доказів правомірного проживання позивача за спірною адресою до суду не надано.

Копія ордеру на вселення, що міститься в матеріалах справи, на думку колегії суддів не є належним документом на підтвердження правомірності проживання та реєстрації в спірній квартирі, оскільки відповідно до п. 69, 72 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР від 11.12.1984 р. № 470, ордер дійсний протягом 30 днів.

Наданий позивачем акт Кулиничівської селищної ради про постійне проживання ОСОБА_1 в квартирі за адресою АДРЕСА_1 також не може бути належним доказом правомірності користування позивачем зазначеним житлом, оскільки посвідчує лише факт проживання, а не право користування майном.

Окрім того, колегія суддів вважає за необхідне зауважити на те, що Постановою Верховної Ради України від 06.09.2013 року "Про зміну і встановлення меж міста Харків, Дергачівського і Харківського районів Харківської області" змінено межі міста Харків, Дергачівського і Харківського районів Харківської області шляхом збільшення території міста, в тому числі за рахунок 2602,49 гектарів земель Кулиничівської селищної ради Харківського району.

Згідно з рішенням 20 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про впорядкування найменувань" № 907/12 від 24.10.2012 року вулиця Комунальна в межах території селища Затишшя включена до Реєстру назв урбанонімів м. Харкова, а саме включена до Орджонікідзевського району м. Харкова. Відповідно до Додатку 2 вказаного рішення вулиця Комунальна в селі Затишшя після включення до Реєстру назв урбанонімів Орджонікідзевського району м. Харкова та на момент звернення позивача до відповідача, не перейменовувалась.

На даний час згідно з рішенням Харківської міської ради від 20.01.2013р. №1337/13 доповнено додаток 2 до рішення Харківської міської ради від 24.10.2012р. № 907/12 «Про впорядкування найменувань», зокрема пунктом 170, відповідно до якого АДРЕСА_1

З 01.11.2012 р. повноваження щодо найму житла перейшли від селищних рад приєднаних районів до управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства міської ради.

ОСОБА_1 до Управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлового господарства міської ради з питання надання їй у користування квартири АДРЕСА_1, починаючи з 2010 р. по день розгляду справи в суді не зверталась, що підтверджується довідкою управління обліку та розподілу житлової площі від 04.11.2013 р.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що відповідач, Орджонікідзевський РВ у м. Харкові ГУДМС України в Харківській області, діяв в межах наданих повноважень, та у спосіб, передбачений Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Наказу Міністерства внутрішніх справ від 22.11.2012р. № 1077 "Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів", а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права (ч. 2 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України).

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (ч. 3 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального та процесуального права, а тому дана постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційні скарги Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Харківської міської ради задовольнити.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 19.09.2013р. по справі № 644/8455/13-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Пянова Я.В.Судді Зеленський В.В. Чалий І.С. Повний текст постанови виготовлений 25.02.2014 р.