УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2014 р.Справа № 584/1219/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Катунова В.В. , Рєзнікової С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області на постанову Путивльського районного суду Сумської області від 31.12.2013р. по справі № 584/1219/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
10.12.2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою про складові заробітної плати від 21.11.2013 р. № 95.
Путивльський районний суд Сумської області постановою від 31.12.2013 року позовні вимоги задовольнив.
Приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції виходив з того, що розрахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування державного службовця.
Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, зазначаючи, що оскільки пенсія призначена відповідно до спеціального Закону України «Про державну службу», то сума матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація грошових коштів не беруться до уваги при визначенні розміру пенсії.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 з 29.10.1993 року по 30.11.2009 року працювала державним службовцем у Глухівській міжрайонній податковій інспекції у Путивльському відділенні на різних посадах.
Звільнена 30.11.2009 року за ч. 1 п. 2 ст. 40 Кодексу Законів про працю України за станом здоров'я.
Стаж державної служби складає 17 років 7 місяців і 3 дні.
В подальшому позивачу призначена пенсія державного службовця Управлінням Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області.
У листопаді 2013 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумській області щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, про що надала довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією від 21.11.2013 року № 95.
29.11.2013 року листом № 4403/03-13 Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, обґрунтовуючи тим, що підстав для включення до складових заробітної плати інших виплат немає, оскільки зміни до Закону України "Про державну службу" не вносились.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що розрахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування державного службовця.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
У відповідності до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно зі ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Зі змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Слід вказати, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2010 року по справі № 2-а-4753/09/2670, залишеної в силі ухвалою Київського адміністративного апеляційного суду від 09.11.2010 року, у справі за адміністративним позовом ряду осіб до Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Міністерства праці та соціальної політики України, Кабінету Міністрів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2010 року № 19-11 незаконною та такою, що не відповідає постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, якою суд першої інстанції визнав постанову № 19-11 такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язав Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачені іншими нормативно-правовими актами.
У виконання вказаного рішення суду, 14 лютого 2011 року правлінням Пенсійного фонду України винесена постанова № 5-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2-а-4753/09/2670», що набрала чинності 4 березня 2011 року, якою затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у якій передбачена колонка «інші виплати».
Колегія суддів зауважує, що довідка від 21.11.2013 року № 95 містить певні суми, які відповідно розшифровані як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, та на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, з огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і оскільки на даний вид виплат нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вказані виплати повинні бути включені у складові заробітної плати при розрахунку пенсії.
У зв'язку з чим, висновки суду першої інстанції щодо необхідності перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням даних, вказаних у довідці від 21.11.2013 року № 95, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з застосуванням індексації сум, є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Путивльського районного суду Сумської області від 31.12.2013р. по справі № 584/1219/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Катунов В.В. Рєзнікова С.С.