Постанова № 37333396, 18.02.2014, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
18.02.2014
Номер справи
801/652/14
Номер документу
37333396
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 лютого 2014 року (14:54) Справа №801/652/14

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Авдєєва М.П., за участі секретаря судового засідання Павленко Н.О.,

представника позивача - Бахаревої Н.Ю., довіреність №04-5/01 від 08.01.2014, паспорт НОМЕР_1;

представника відповідача - Пісок А.С., довіреність № 44 від 03.02.2014, паспорт НОМЕР_2;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Підприємства профспілки "Дитячий санаторно-оздоровчий центр "Маяк" Всеукраїнської професійної спілки працівників державних органів доходів і зборів"

про стягнення пені у сумі 1 162,98 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Підприємства профспілки "Дитячий санаторно-оздоровчий центр "Маяк" Всеукраїнської професійної спілки працівників державних органів доходів і зборів", у якому просить стягнути пеню у сумі 1162,98 грн., яка була нарахована у зв'язку з несвоєчасною сплатою адміністративно-господарських санкцій у розмірі 24858,81 грн. за 2012 рік.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" зобов'язаний виконувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач зобов'язаний сплатити відповідним відділенням фонду адміністративно-господарські санкції, які дорівнюють середньорічній заробітній платі роботодавця за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів та не зайняте ними. Якщо роботодавець не сплачує санкції, нараховується пеня на суму заборгованості у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент оплати, нарахованої на всю суму недоїмки за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати. Приймаючи до уваги, що відповідач сплатив адміністративно-господарські санкції з затримкою на 234 календарні дні йому нарахована пеня у сумі 1162,98 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.01.14 відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні, яке відбулось 18.02.2014, позивач наполягав на позовних вимогах та просив їх задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позові.

Відповідач проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в їхньому задоволенні. Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на позов (а.с. 18-20).

У судовому засіданні, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови, разом з тим оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Вислухавши думку представників сторін, розглянувши матеріали, з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Підприємство профспілки "Дитячий санаторно-оздоровчий центр "Маяк" Всеукраїнської професійної спілки працівників державних органів доходів і зборів" є суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами, у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.

Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 №875 зі змінами та доповненнями (далі Закон), передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.

Пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434, встановлено, що Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.

Згідно з пунктом 9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.

Основним завданням Фонду, відповідно до пункту 3 цього Положення є, зокрема контроль за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом. Фонд також відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).

Згідно зі ст.19 Закону для підприємств, установ і організацій, у томі числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі роботодавці) установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб- у кількості одного робочого місця.

Згідно з даними звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік відповідач повинен був забезпечити у 2012 році працевлаштування інвалідів на 13 робочих місцях, фактично працевлаштував 12 осіб-інвалідів. Відповідач повинен був самостійно до 15.04.2013 сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 24858,81 грн. за 1 робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами. Але самостійно і вчасно даного зобов'язання не виконав.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07 № 70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону.

Згідно з абз. 2, 3 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).

Суми штрафних санкцій перераховуються підприємствами в дохід державного бюджету на рахунки органів Державного казначейства, а у разі несплати в установлений термін, відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку, керуючись також Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1434 від 26.09.2002, ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 124 Конституції України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач з порушенням строків сплати у загальній кількості 234 календарних дні, на підставі постанови Окружного адміністративного суду АРК від 10.09.2013, залишеній в силі ухвалою СААС від 28.10.2013, 05.12.2013 перерахував адміністративно-господарські санкції до Державного бюджету України у розмірі 24858,81 грн.

Отже, враховуючи кількість днів прострочення за період з 16.04.2013 по 05.12.2013, сума пені, яка нарахована позивачем складає 1162,98 грн.

Повідомленням від 19.12.2013 відповідача було сповіщено про нараховану суму пені.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати пені в сумі 1162,98 грн.

Крім того, суд не бере до уваги те, що відповідач у своїх запереченнях просить відмовити у позові, також і у зв'язку з тим, що початок дії позовної давності припав на 16.04.2013, а позивач звернувся до суду про стягнення адміністративно - господарських санкцій у січні 2014 року, то слід врахувати, що строк позовної давності сплив, з наступних підстав.

Порядок "Про нарахування пені та її сплати", затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 223 від 15.05.2007 деталізує порядок нарахування пені.

Відповідно до п. 3.1. "Порядку про нарахування пені та її сплати": порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно п. 3.4. "Порядку про нарахування пені та її сплати": нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно.

Крім того, відповідно до п. 3.6. "Порядку про нарахування пені та її сплати": Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.

Тобто тільки з моменту погашення суми адміністративно - господарських санкції у відділення Фонду виникло право на нарахування пені.

Відповідно до п. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, то дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також: встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень".

Суд зазначає, що підприємство сплатило адміністративно - господарську санкцію 05.12.2013 і саме з цієї дати у відділення Фонду виникло право на нарахування пені.

Таким чином, враховуючи положення ст. 99 КАС України та ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" строк позовної давності почав спливати з 05.12.2013 і закінчиться 06.06.2014.

Повідомлення про нарахування пені від 19.12.2013 було відправлене рекомендованим листом з поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення. Вказаний лист отриманий відповідачем 26.12.2013. Підприємство пеню не сплатило, в зв'язку з чим відділення Фонду звернулось до Окружного адміністративного суду АРК з позовною заявою від 20.01.2014.

Тобто, як вбачається судом з вищевикладеного, усі процесуальні дії відділення Фонду знаходяться у межах строків позовної давності, встановленої нормам діючого КАС України.

На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Підприємства профспілки "Дитячий санаторно-оздоровчий центр "Маяк" Всеукраїнської професійної спілки працівників державних органів доходів і зборів" (97493, АР Крим, м.Євпаторія, смт. Заозерне, вул. Алея Дружби, буд. 107, іден. код. 35236736) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (97560, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крилова, 133, одержувач: Держбюджет м. Євпаторія, 50070000, банк одержувача: Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПО України 37940108; р/р 31213230700015; призначення платежу: *; ЄДРПОУ платника; 50070000; 01) 1162,98 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до частині першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.П. Авдєєв