Постанова № 37321015, 20.02.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2014
Номер справи
2а-1670/6751/11
Номер документу
37321015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2014 року м. ПолтаваСправа №2а-1670/6751/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Петрової Л.М.,

за участю: секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві до Публічного акціонерного товариства "Завод "Лтава" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,

В С Т А Н О В И В:

11 серпня 2011 року Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Лтава" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1, в сумі 107374 грн 16 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач не погашає заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №1, що за березень, травень - жовтень 2010 року становить 107374 грн 16 коп. Оскільки, вказана сума витрат не була сплачена відповідачем самостійно, ця сума підлягає стягненню у судовому порядку.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2011 року /том І, а.с. 194-198/, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року /том І, а.с. 235-237/ адміністративний позов задоволено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 січня 2014 року рішення судів попередніх інстанцій було скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції /том ІІ, а.с. 22-24/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2014 року справу прийнято до провадження.

Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника управління /том ІІ, а.с. 31/.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи /том ІІ, а.с. 30/, про причини неявки суду не повідомив, клопотань не надав.

У своїх письмових запереченнях від 30 серпня 2011 року відповідач зазначав, що пенсійні справи осіб, зазначених у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не містять доказів того, що пенсії їм призначені відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Вказував на відсутність у позивача інформації щодо грошових виплат по пільговому пенсійному забезпеченню вказаним особам та про можливий розмір таких виплат та не можливість позивача документально підтвердити фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій. Посилався на пропущення позивачем строку звернення до суду з даним позовом.

Згідно частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи викладене та беручи до уваги, що у матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за даної явки та наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14 січня 2014 року рішення попередніх судових інстанцій було скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції /том ІІ, а.с. 22-24/.

Підставою для скасування рішень судів попередніх інстанцій став висновок про пропущення позивачем строку звернення до суду з позовом.

Дійсно, суд погоджується з доводами відповідача щодо пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду з позовом.

Однак, як свідчать матеріали справи позивач не отримав своєчасно документи про підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які є підставою для подання позову, оскільки зазначені документи надійшли до позивача у період з 21 липня 2011 року по 04 серпня 2011 року.

Так, зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів судом встановлено, що документи про підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 надійшли з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі в м. Полтаві на адресу Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі в м. Полтаві 21 липня 2011 року; документи про підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по ОСОБА_4, ОСОБА_5 надійшли з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі в м. Полтаві на адресу Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі в м. Полтаві 22 липня 2011 року; документи про підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по ОСОБА_6 надійшли з Управління Пенсійного фонду України в Полтавському районі на адресу Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі в м. Полтаві 04 серпня 2011 року; документи про підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по ОСОБА_7 надійшли з Управління Пенсійного фонду України в Куп'янського району Харківської області на адресу Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі в м. Полтаві 29 липня 2011 року.

Згідно з частиною другою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Частиною першою статті 100 зазначеного Кодексу встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд приходить до висновку, що причини пропуску строку звернення до суду з даним позовом є поважними та не залежали від дій/бездіяльності позивача, та вважає за необхідне поновити позивачу строк звернення до суду з даним позовом.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Завод "Лтава" зареєстроване як юридична особа (код ЄДРПОУ 14308479) /том І, а.с. 135/ та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в. Полтаві, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 06 грудня 1991 року №1788-XII працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць мають право на пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року №400/97-ВР. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Таким чином, відповідач зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду у 2010 році - 80% суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі по тексту -Інструкція).

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

На виконання вимог Інструкції, на адресу відповідача направлені та вручені відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за березень, травень - жовтень 2010 року, копії яких наявні у матеріалах справи.

Призначення (перерахунок) пенсій за віком на пільгових умовах пенсіонерам, стосовно яких понесені витрати на виплату та доставку пенсій у спірній сумі, підтверджується наявними у матеріалах справи копіями протоколів, розпоряджень про призначення (перерахунок) пенсій, довідок про отримання пенсій та довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, виданих відповідачем таким пенсіонерам /том І, а.с. 66-131/.

Згідно із пунктом 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідач порушив порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, встановлений вище згадуваною Інструкцією та не відшкодував дані витрати, внаслідок чого за березень, травень - жовтень 2010 року утворилася заборгованість у сумі 107374 грн 16 коп.

Склад витрат та їх фактичне понесення позивачем підтверджується карткою особового рахунку Публічного акціонерного товариства "Завод "Лтава", наявною у матеріалах справи /том І, а.с. 164-165/.

Суд не погоджується з твердженням відповідача про те, що особам, які працювали на підприємстві на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" (01 січня 1992 року), порядок пенсійного забезпечення визначається статтею 100 даного Закону, з огляду на наступне.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

При цьому частиною 4 статті 13 цього Закону передбачено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Згідно пунктом 1 постанови Верховної Ради України від 06 грудня 1991 року №1931-XII Закон України "Про пенсійне забезпечення" введено в дію з 1 січня 1992 року - в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону.

Відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Із аналізу вищезазначених положень закону вбачається, що право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01 січня 1992 року і після цієї дати не працювала на цих роботах. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.

Особі, яка до і після 01 січня 1992 року працювала на роботах, передбачених Списками №1 та №2, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням результатів атестації робочих місць.

Зазначену позицію підтримує також Пенсійний фонд України, що підтверджується листом від 13 вересня 2007 року №14741/03-20 "Щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах".

Матеріалами справи підтверджується, що особам призначено пільгову пенсію за Списком №1 та зараховано пільговий стаж роботи згідно довідок, виданих ВАТ "Лтава".

Матеріалами справи підтверджено, що пенсіонери набули необхідного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах після 01 січня 1992 року, працювали після цієї дати, у зв'язку з чим Управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві правомірно призначено пільгові пенсії відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що заперечення відповідача про те, що особам, які у нього працювали, повинна була призначена пенсія згідно статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не пункту статті 13 Закону, є необґрунтованими.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

З огляду на викладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Згідно із частиною четвертою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 5, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 100, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві до Публічного акціонерного товариства "Завод "Лтава" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Завод "Лтава" (ідентифікаційний код 14308479, місцезнаходження: вул. Рози Люксембург, 72, м. Полтава) на користь Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві невідшкодовану суму витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1, у розмірі 107374 грн 16 коп. /сто сім тисяч триста сімдесят чотири гривні шістнадцять копійок/.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 25 лютого 2014 року.

Суддя Л.М. Петрова