Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2014 р. Справа №П/805/75/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10:40
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Хохленкова О. В.
за участю секретаря судового засідання Проніна Д. С.
за участю:
представників позивача: Арсентьєвій В.В., Сидоренко Н.О.,
представника відповідача: Дмитроняк А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання неправомірною та скасування вимоги № 27-12/1285 від 22.09.2013 р., -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання неправомірною та скасування вимоги № 27-12/1285 від 22.09.2013 р.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним.
Мар'їнською об'єднаною державною фінансовою інспекцією була проведена ревізія використання Управлінням Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області бюджетних коштів, передбачених Пенсійному фонду України на дотації на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій за період з 01.01.2011 р. по завершальний місяць 2013 р., про що було складено акт перевірки № 27-15/19 від 15.10.2013 р.
На підставі зазначеного акту 22.09.2013 р. за №27-12/1285 було направлено вимогу про вжиття заходів за результатами ревізії. Позивач вважає зазначену вимогу не правомірною виходячи з наступного. Вихідний номер вимоги 27-12/1285 і дата від 22.09.2013 р. не є об'єктивними та хронологічно не відповідають дійсності. Управлінням Пенсійного фонду, на підставі довідки за № 03-19/5496, виданої 25.09.2013 р. управлінням соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації пенсію ОСОБА_4 перераховано та сплачено. Враховуючи, що наведене порушення допущено з вини працівників УПСЗН Волноваської РДА, підстави притягнення працівників Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до дисциплінарної відповідальності відсутні. Відповідно до п. 2.2 вищевказаної вимоги, вбачається, що в порушення п.5 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було нараховане та перераховано на поточний рахунок відділення Укрпошти безвісті зниклому громадянину пенсій на загальну суму 5364,00 грн., а саме: ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивач, незгоден з порушенням, зазначеним Мар'їнською об'єднаною державною фінансовою інспекцією у п.2.2 вимоги № 27-12/1285 від 22.09.2013, свою думку обґрунтував наступним. Виплата пенсії ОСОБА_5 самостійно припинена управлінням Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області у зв'язку з неотриманням ним призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, у відповідності до положень п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розпорядженням від 30.07.2013 р. з серпня 2013 р. Також під час здійснення ревізії, відповідачем було встановлено, що згідно листа Волноваського РВ УМВС України в Донецькій області за № 10696 від 23.10.2013 р. відносно ОСОБА_5 розпочато оперативно-розшукові дії з 22.07.2013р. Нарахована пенсіонерові ОСОБА_5 сума пенсії за період з 01.02.2013 р. по 31.07.2013 р. УДППЗ «Укрпошта» Донецької дирекції Центру поштового зв'язку № 3 не виплачена, тому на думку позивача збитків нанесених Пенсійному фонду України відсутні.
У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення, зазначив, що пунктом 1 та 2 оскарженої вимоги передбачено: опрацювати матеріали ревізії, вжити заходи щодо усунення виявлених порушень та розглянути питання щодо притягнення посадових осіб, з вини яких допущені порушення до дисциплінарного заходу впливу; відшкодувати порушення, які станом на 15.10.2013 р. лишаються не усунутими, в іншому випадку провести претензійно-позивну роботу щодо повернення зайво виплачених сум. З наведених підстав просили відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач - Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Відповідач Державна фінансова інспекція в Донецькій області - є юридичною особою, утворена шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління, набула усіх прав та обов'язків перетвореного органу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області. ДФІ в Донецькій області здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про Державну фінансову інспекцію в Донецькій області, затвердженого Головою Державної фінансової інспекції в Донецькій області 07.12.2011 року.
Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1 ст. 4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", - інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до п. 8.1.2.1 плану роботи Марїнської об'єднаної державної інспекції ДФІ в Донецькій області на 3 квартал 2013 р. та на підставі направлень на проведення ревізії від 19.08.2013 р. № 201 провідним державним фінансовим інспектором Марїнської ОДФІ Клочко Є. Г., начальником Марїнської ОДФІ Терновською Т.М., головним державним фінансовим інспектором Марїнської ОДФІ Тахтаровим С. О., проведено планову ревізію використання Управлінням Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області бюджетних коштів, передбачених Пенсійному фонду України на дотації на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій в Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області за період з 01.01.2011 по завершальний місяць 2013 р.
За наслідками ревізії складений акт від 15.10.2013 р. № 27-15/19 (а.с.7-28) та прийнята вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень від 22.09.2013 № 27-12/1125 (а.с.5-6), у п. 1 якої вимагається опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень та розглянути питання щодо притягнення посадових осіб, з вини яких допущені порушення, до дисциплінарного заходу впливу. У п. 2 спірної вимоги вимагається відшкодувати порушення, які станом на 15.10.2013 лишаються не усунутими, а саме:
- В порушення ст.. 37 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_4 недораховано пенсію за період з 07.06.2011 р. по 31.07.2013 р. у розмірі 1082,57 грн. в тому числі за рахунок коштів державного бюджету 453,17 грн.
- В порушення п. 5 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було нараховано та перераховано на поточний рахунок відділення Укрпошти безвісті зниклому громадянину пенсій на загальну суму 5364,00 грн., а саме: ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1.
- Розглянути матеріали планової ревізії використання Управлінням Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області бюджетних коштів, передбачених Пенсійному фонду України на дотації на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, покриття дефіциту коштів Пенсійного фон6ду України для виплати пенсій в УПФУ у Волноваському районі Донецької області за період з 01.01.2011 р. по завершений місяць 2013 р. на нараді з працівниками та притягнути до дисциплінарної відповідальності осіб, які допустили порушення.
Судом встановлено, що підставою прийняття п. 1,2,3 вимоги від 22.09.2013 року № 27-12/1285 стали висновки акту ревізії, викладені на сторінках 27-28 акту.
Що стосується дати прийняття та номеру оскаржуваної вимоги, то відповідач в своїх поясненнях вказав що дату 22.09.2013 року і номер № 27-12/1285 цієї вимоги було вказано помилково. Її фактичний номер є № 27-12/1268 та дата видання 19.11.2013 року (а.с.72-74).
Пункт 1 вимоги від 22.09.2013 року № 27-12/1285 про опрацювання результатів ревізії та вжиття заходів для повного відшкодування порушень фінансово-господарської дисципліни має загальний характер і тягне для позивача визначені правові наслідки в разі виявлення посадових осіб винних у виявлених контролюючим органом порушеннях.
Щодо пункту 2.1 оскаржуваної вимоги, то як встановлено в судовому засіданні, підставою для обчислення пенсії ОСОБА_4 була довідка від 31.05.2000 року № 865 яка була видана УСЗН Волноваської РДА. На підставі нової довідки № 03-19/5496 від 25.09.2013 року, виданою УСЗН Волноваської РДА, пенсію ОСОБА_4 була перераховано та сплачено (а.с.32,76, 77-78).
Суд зазначає, що наведене порушення допущено з вини працівників УПСЗН Волноваської РДА, підстави притягнення працівників Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до дисциплінарної відповідальності відсутні, а тому оскаржувана вимога в цієї частині є неправомірною.
Відповідно до п. 2.2 вищевказаної вимоги, вбачається, що в порушення п.5 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було нараховано та перераховано на поточний рахунок відділення Укрпошти безвісті зниклому громадянину ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсій на загальну суму 5364,00 грн.
Судом встановлено, що виплата пенсії ОСОБА_5 самостійно припинена управлінням Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області у зв'язку з неотриманням ним призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, у відповідності до положень п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розпорядженням від 30.07.2013 р. з серпня 2013 р.
Також під час здійснення ревізії, відповідачем було встановлено, що згідно листа Волноваського РВ УМВС України в Донецькій області за № 10696 від 23.10.2013 р. відносно ОСОБА_5 розпочато оперативно-розшукові дії з 22.07.2013р. (а.с.34).
Але, суд зазначає, що відповідно до ст..43 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.
Згідно з довідкою Волноваського районного суду Донецької області № 827 від 23.01.2014 року факт визнання ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 безвісно відсутнім або померлим судом не розглядався (а.с.75).
Нарахована пенсіонерові ОСОБА_5 сума пенсії за період з 01.02.2013 р. по 31.07.2013 р. УДППЗ «Укрпошта» Донецької дирекції Центру поштового зв'язку № 3 не виплачена (а.с.33, 35-45).
Суд вважає, що посадові особи позивача діяли в даному випадку на підставі положень закону, а тому підстави притягнення працівників управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до дисциплінарної відповідальності відсутні, а тому оскаржувана вимога в цієї частині є неправомірною.
Щодо п.3 оскаржуваної вимоги, судом було встановлено, що 17.12.2013 року управлінням Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області була проведена оперативна нарада про розгляд вимоги № 27-12/1285 від 22.09.2013 року та по її результатам було прийнято рішення про те, що підстави притягнення до відповідальності працівників управління відсутні та було доручено завідувачу юридичного сектору підготувати позовну заяву щодо оскарження вимоги № 27-12/1285 від 22.09.2013 року, про що був складений протокол № 51 (а.с.84).
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи надані сторонами докази, суд зазначає, що за приписами ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З наведених обставин суд дійшов висновку про те, що з боку позивача доведено необґрунтованість прийнятої відповідачем вимоги. Спірні пункти 1, 2, 3 вимоги від 22.09.2013 року № 27-12/1285 прийняті не у відповідності до вимог діючого законодавства та поза межами компетенції відповідача, визначеної законами України, тому заявлений по цій адміністративній справі позов підлягає задоволенню.
Питання розподілу судових витрат суд вирішує на підставі ст..94 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання неправомірною та скасування вимоги № 27-12/1285 від 22.09.2013 року, задовольнити повністю.
Визнати вимогу Мар'їнськохї об'єднаної державної фінансової інспекції № 27-12/1285 від 22.09.2013 року неправомірною.
Скасувати вимогу Мар'їнськохї об'єднаної державної фінансової інспекції № 27-12/1285 від 22.09.2013 року.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 07 лютого 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі виготовлена 10 лютого 2014 року.
Суддя Хохленков О.В.