Постанова № 37286362, 05.02.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2014
Номер справи
804/420/14
Номер документу
37286362
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2014 р. Справа № 804/420/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСкупейко І.М. за участю: представника позивача представників відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального закладу "Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва" Дніпропетровської обласної ради" до 1. Управління державної казначейської служби України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області; 2. Головного управління державної казначейської служби України у Дніпропетровськ про скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

10 січня 2014 р. Комунальний заклад «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області та Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області з вимогами:

- визнати протиправними дії Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області зі складання Протоколу від 02.10.2013 р. №22 про порушення бюджетного законодавства;

- скасувати Розпорядження Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 10.10.2013 р. №328-з/09.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Відповідно до Протоколу від 02.10.2013 р. №22, складеного Управлінням державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, Комунальним закладом «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради допущено порушення бюджетного законодавства, а саме, станом на 01.10.2013 р. не надано довідки про зміни кошторису та про зміни до плану асигнувань загального фонду бюджету на 2013 рік. Проте, КЗ «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради не порушував абз.7 п.6.3 Наказу Міністерства фінансів України від 23.08.2012 р. №938 «Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів», оскільки головний розпорядник бюджетних коштів - Департамент освіти та науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації не повідомив позивача про зміни до кошторису та про зміни до плану асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на 2013 рік.КФК 070401 КЕКВ 2271 в сумі 107000,00грн., КЕКВ 2274 в сумі «-» 45034,00грн., у зв'язку з чим у позивача не виникало підстав для складання відповідних довідок. Окрім того, КЗ «ДДЮЦМС» ДОР не є споживачем комунальних послуг з постачання теплової енергії та споживачем теплової енергії, що виключає потребу в збільшенні асигнувань та відповідних змін в кошторисі. Позивач наполягає, що права та охоронювані законом інтереси позивача порушені, дії відповідача-1 щодо складання Протоколу від 02.10.2013 р. №22 є протиправними, підстав для прийняття Розпорядження від 10.10.2013 р. №328-з/09 не було, в зв'язку з чим вказане розпорядження підлягає скасуванню.

Представники відповідача-1,2 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, надали суду заперечення на адміністративний позов, які долучені до матеріалів справи. В обґрунтування своєї позиції зазначили наступне. КЗ «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради обслуговується в Управлінні Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області на підставі договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування, оформленого згідно з вимогами наказу Міністерства фінансів України від 22.06.2012 р. №758. Процес казначейського обслуговування регламентується відповідним Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №1407 від 24.12.2012 р. Довідки про зміни, в тому числі, до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів подаються до органів казначейства не пізніше останнього робочого дня поточного місяця. 01.10.2013 р. виявлено, що позивачем не надавалась довідка про зміни до кошторису та про зміни до плану асигнувань, що є порушенням бюджетного законодавства. При виявлені факту порушення бюджетного законодавства у органів Державної казначейської служби відсутні повноваження надавати оцінку обставинам, що сприяли вчиненню порушення - перевіряється лише дотримання розпорядником бюджетних коштів вимог законодавства. Крім того, оскаржуваним розпорядженням права комунального закладу не порушені, оскільки розпорядження діяло до 08.11.2013 р. включно. Таким чином, дії відповідача-1 щодо складання Протоколу про виявлений факт допущеного порушення та відповідача-2 щодо складання Розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 10.10.2013 р. №328-з/09 на підставі протоколу є правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до наступного висновку.

Комунальний заклад «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради зареєстрований в Єдиному державному реєстрі (код ЄДРПОУ 19433339) та знаходиться на обслуговуванні в Управлінні Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області на підставі договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування.

При складанні звіту про надходження та використання бюджетних коштів загального фонду за ІІІ квартал 2013 р. Управлінням Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області виявлено, що Комунальним закладом «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради не враховано зміну до зведеного кошторису.

02.10.2013 р. головним спеціалістом відділу видатків та обслуговування кошторисів розпорядників коштів та інших клієнтів Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Балко О.В. складено Протокол №22 про порушення бюджетного законодавства.

В Протоколі зазначено, що станом на 01.10.2013 р. Комунальним закладом «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради, м. Дніпропетровськ, вул. Яружна, 49-а, код ЄДРПОУ 19433339; 35416001006208; Департамент освіти і науки облдержадміністрації, т.в.о. - Виборна Н.Д., обласний бюджет, вчинено порушення бюджетного законодавства, а саме: не надано довідки про зміни до кошторису та про зміни до плану асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету на 2013 р. КФК 070401 КЕКВ 2271 в сумі 107000,00грн., КЕКВ 2274 в сумі «-» 45034,00грн., чим порушено абз.7 п.6.3 Наказу Міністерства фінансів України від 23.08.2012 року №938 «Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів», п.16 ст.116 Бюджетного кодексу України (а.с.9).

Примірник Протоколу від 02.10.2013 р. №22 Управлінням Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області було надіслано позивачу та отримано ним 07.10.2013 р.(а.с.9 зворотній бік), а також Головному управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.

10 жовтня 2013 р. на підставі Протоколу про бюджетне правопорушення від 02.10.2013 р. № 22 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області складено Розпорядження №328-з/09 про зупинення операцій з бюджетним коштами за рахунками 35416001006208, 35426002006208, 35424004006208, 35429009006208 за КФК 070401 «Позашкільні заклади освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми (місцевий бюджет) на строк до 08 листопада 2013 р. включно.

Не погодившись з прийнятими протоколом та розпорядженням, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.02.2014 р. строк звернення до суду в частині позову про скасування Розпорядження№328-з/09 поновлено позивачу.

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.

Згідно із ст. 19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 43 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету.

Частиною 2 ст. 47 Бюджетного кодексу України встановлено обов'язок для органів Державної казначейської служби України здійснювати контроль за відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розпису бюджету.

Процес казначейського обслуговування регламентується відповідним Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №1407 від 24.12.2012 р., яким визначено організаційні взаємовідносини між органами Державної казначейської служби, розпорядниками бюджетних коштів, одержувачами бюджетних коштів, а також розподіл обов'язків та відповідальності між ними в процесі обслуговування державного бюджету за видатками, операціями з надання кредитів за рахунок коштів державного бюджету та з погашення державного боргу з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів (далі - Порядок №1407).

Пунктом 2.1 Порядку №1407 визначено, що головні розпорядники бюджетних коштів (далі - головні розпорядники) до початку бюджетного періоду визначають мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (далі - розпорядники нижчого рівня) та одержувачів бюджетних коштів (далі - мережа) за територіями (обласний рівень), чітко визначившись із статусом кожної установи, яка обслуговується у відповідному органі Казначейства.

Відповідно до п.2.4 Порядку №1407 Казначейство України, Головні управління Казначейства та управління (відділення) Казначейства відповідно вносять зміни до єдиної бази даних мережі розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету на підставі поданих головними розпорядниками та розпорядниками нижчого рівня реєстрів змін до мережі.

За приписами п.3.8 Порядку №1407 видатки, здійснені у період до затвердження кошторисів, планів асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету), планів надання кредитів із загального фонду державного бюджету, планів спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів, в обов'язковому порядку повинні бути враховані у кошторисі, плані асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету), плані надання кредитів із загального фонду державного бюджету, плані спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), зведенні показників спеціального фонду кошторису, плані використання бюджетних коштів та помісячному плані використання бюджетних коштів, а також у всіх зведених планових показниках.

У разі невідповідності показників у зазначених документах проведеним видаткам здійснення видатків тимчасово призупиняється, а документи повертаються на доопрацювання. Надалі органи Казначейства здійснюють оплату рахунків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у встановленому законодавством порядку відповідно до затверджених та взятих на облік кошторисів, планів асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету), планів надання кредитів із загального фонду державного бюджету, планів спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів.

Відповідно до Бюджетного кодексу України, Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого указом Президента України від 08 квітня 2011 р. № 446, Міністерством Фінансів України 23.08.2012 р. прийнято наказ «Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів» № 938 (надалі - Порядок №938), яким регламентовано організаційні взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, фінансовими органами та/або Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, районними, міськими, районними у містах, сільськими, селищними радами або їх виконавчими органами чи міськими, селищними, сільськими головами (в разі якщо відповідні органи не створені) (далі - місцеві фінансові органи), платниками податків, розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів у процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів органами Казначейства.

Згідно п. 2.4. Порядку №938 місцевими фінансовими органами складається розпис місцевих бюджетів. Після затвердження розпису місцевих бюджетів місцеві фінансові органи надають до органів Казначейства на паперових та електронних носіях розпис місцевих бюджетів (п.5.1 Порядку №938).

За правилами п.5.2-п.5.3 Порядку №938 місцеві фінансові органи доводять до головних розпорядників витяги із затвердженого розпису місцевих бюджетів, які є підставою для затвердження в установленому порядку кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з державного бюджету), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів, планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) розпорядниками бюджетних коштів та планів використання бюджетних коштів одержувачами бюджетних коштів.

Головними розпорядниками та розпорядниками нижчого рівня після отримання витягу з розпису місцевих бюджетів подаються органам Казначейства, в яких вони обслуговуються, розподіл показників зведених кошторисів, розподіл показників зведених планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), розподіл показників зведених планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів, розподіл показників зведених планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) та зведення показників спеціального фонду.

Пунктом 6 Порядку № 938 встановлено правила оформлення змін, що виникають в процесі виконання місцевих бюджетів за видатками та здійснення операцій з їх обліку.

Згідно з абз.7 п.6.3 Порядку № 938 зміни до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів та планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів оформляються довідками про зміни до кошторису, плану асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів, плану спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів у порядку, встановленому законодавством. Довідки про зміни подаються до органів Казначейства не пізніше останнього робочого дня поточного місяця.

Відповідальність та заходи впливу за вчинені порушення бюджетного законодавства передбачені главою 18 Бюджетного кодексу України.

У відповідності до ст.112 Бюджетного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за: дотримання бюджетного законодавства відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів показникам розпису бюджету.

Згідно з ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання.

Пунктом 16 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України визнано таким, що є порушенням порушення порядку або термінів подання, розгляду і затвердження кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету, затвердження у кошторисах показників, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями.

Відповідно до ч.2 ст.118 Бюджетного кодексу України рішення про застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства приймається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, органами державного фінансового контролю, місцевими фінансовими органами, головними розпорядниками бюджетних коштів у межах встановлених їм повноважень на підставі протоколу про порушення бюджетного законодавства або акта ревізії та доданих до них матеріалів. Рішення набирає чинності з дня його підписання.

На виконання вищезазначеного, 15.11.2010 р. наказом Міністерства фінансів України №1370 затверджено Порядок складання протоколу про порушення бюджетного законодавства та форми протоколу про порушення бюджетного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до Бюджетного кодексу України, Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів №938 та Порядку складання протоколу про порушення бюджетного законодавства та форми протоколу про порушення бюджетного законодавства №1370 на органи Державної казначейської служби покладено повноваження щодо контролю за дотриманням бюджетного законодавства відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів показникам розпису бюджету та визначено коло подальших дій у зв'язку з їх виявленням.

Відповідно до положень проаналізованих нормативно-правових актів, на позивача покладено обов'язок надавати органам Державної казначейської служби довідки про зміни до кошторису та про зміни до плану асигнувань.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що Комунальним закладом «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради не надано до Управлінням державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області відповідної довідки.

Доводи представника позивача стосовно відсутності необхідності подавати контролюючому органу довідку про зміни до кошторису та про зміни до плану асигнувань в зв'язку з неправомірними, на думку позивача, діями розпорядників бюджетних коштів вищого рівня та неможливістю розпоряджатися наданими коштами, не враховуються судом. Відповідно до вимог чинного законодавства, позивач повинен був виконати свій обов'язок щодо надання довідки за будь-яких умов.

Крім того, зупинення операцій з бюджетним коштами за рахунками 35416001006208, 35426002006208, 35424004006208, 35429009006208 за КФК 070401 є тимчасовим і на момент вирішення даного спору у суді оспорюване розпорядження №328-з/09 втратило чинність, а протокол № 22 лише фіксує виявлене порушення і не несе для позивача жодних юридичних наслідків.

Що стосується дій відповідача по складанню протоколу про порушення бюджетного законодавства, то зазначене є обов'язком посадової особи відповідача в разі виявлення, на думку такої особи, порушення бюджетного законодавства розпорядником бюджетних коштів.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Комунального закладу «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають присудженню з Державного бюджету України на користь Комунального закладу «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Комунального закладу «Дніпропетровський дитячо-юнацький центр міжнародного співробітництва» Дніпропетровської обласної ради до Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області та Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, скасування розпорядження - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 08 лютого 2014 року

Суддя З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили станом на 08.02.14 Суддя О.С. Рябчук