Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2014 року справа №812/9254/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Казначеєва Е.Г., суддів: Яманко В.Г., Васильєвої І.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2013 р. у справі № 812/9254/13-а (головуючий І інстанції Качуріна Л.С.) за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 40369167 від 15.10.2013 року, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 40369167 від 15.10.2013 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2013 року в задоволені позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Луганським окружним адміністративним судом 04 квітня 2013 року видано виконавчий лист у справі 2а/1270/9341/2012 року за позовом Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Луганської області Державної податкової служби до ОСОБА_2 про стягнення податкової заборгованості з земельного податку в сумі 4084,66 грн., яким суд постановив стягнути з ОСОБА_2 податкову заборгованості з земельного податку в сумі 4084,66 грн., перерахувавши стягнені кошти на зазначений в виконавчому листі розрахунковий рахунок. (а.с.34)
01 жовтня 2013 року Державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Луганської області звернулась до Відділу державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Луганської області з заявою про відкриття виконавчого провадження, з доданим виконавчим листом.(а.с.29)
15 жовтня 2013 року державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Буцькою О.П. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 40369167 на виконання виконавчого листа № 2а/1270/9341/2012 виданого 04 квітня 2013 року, про стягнення з ОСОБА_2 на користь УДКСУ у м. Сєвєродонецьку боргу у сумі 4084, 66 грн. При цьому у постанові зазначено орган який видав виконавчий лист - Сєвєродонецький міський суд Луганської області. (а.с.30) Зазначена постанова направлена позивачу15.10.2013 року за вих. № 17061 та отримано позивачем у справі 28.10.2013 року, що підтверджується матеріалами справи та сторонами по справі не оскаржується (а.с.31)
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно ч.1 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ч.1 та 3 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: 1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті; 2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 3) судові накази; 4) виконавчі написи нотаріусів; 5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; 6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу; 8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу; 9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Згідно ст.. 19 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: 1) за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; 4) в інших передбачених законом випадках.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Зі змісту постанови державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції Буцької О.П. про відкриття виконавчого провадження № 40369167 від 15.10.2013 року, виконавчого листа № 2а/1270/9341/2012 виданого 04 квітня 2013 року та матеріалів справи вбачається, що вказана постанова про стягнення з ОСОБА_2 на користь УДКСУ у м. Сєвєродонецьку боргу у сумі 4084, 66 грн., прийнята на підставі виконавчого листа № 2а/1270/9341/2012, виданого 04 квітня 2013 року саме Луганським окружним адміністративним судом, який у розумінні п. 1 ч. 2 ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» є виконавчим документом.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно зазначено судом першої інстанції, в спірній постанові Відділу державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції № 40369167 від 15.10.2013 року, було допущено технічну помилку, а саме було зазначено найменування органу, який видав виконавчий документ Сєвєродонецький міський суд Луганської області, замість Луганський окружний адміністративний суд, дану помилку було виправлено відповідачем.(а.с.32-33)
Тобто, з урахуванням вимог ст.. 19, 25 Закону України «Про виконавче провадження», відповідачем правомірно прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 40369167 від 15.10.2013 року з примусового виконання виконавчого листа № 2а/1270/9341/2012, виданого 04 квітня 2013 року виданого Луганським окружним адміністративним судом.
Колегія суддів не приймає посилання апелянта на те, що оскаржувана постанова винесена не органом державної влади, приватною юридичною особою - Відділом державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції, який з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу"
Закон України «Про державну виконавчу службу» визначає основи організації та діяльності державної виконавчої служби, її завдання, правовий статус працівників органів державної виконавчої служби та їх соціальний захист.
Згідно ст..1 Закону України «Про державну виконавчу службу», державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України. Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Відповідно до ст..2 Закону України «Про державну виконавчу службу», правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.
Згідно ст..3 Закону України «Про державну виконавчу службу», органами державної виконавчої служби зокрема є районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Виконання рішень, перелік яких встановлено законом, покладається на державних виконавців.
Районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну виконавчу службу», відповідно до цього Закону державними виконавцями є начальник відділу примусового виконання рішень, заступник начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, головний державний виконавець, старший державний виконавець, державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, начальники відділів примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, їх заступники, головні державні виконавці, старші державні виконавці, державні виконавці відділів примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, заступник начальника районного, районного в місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного управління юстиції - начальник відділу державної виконавчої служби, заступник начальника, головний державний виконавець, старший державний виконавець, державний виконавець районного, районного в місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного відділу державної виконавчої служби відповідного управління юстиції.
Державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 385/2011 затвердженно Положення про Державну виконавчу службу України.
Відповідно до п.1 зазначеного Положення, Державна виконавча служба України (ДВС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень) відповідно до законів.
З аналізу зазначених норм вбачається, що державна виконавча служба є органом виконавчої влади, входить до системи органів Міністерства юстиції України, здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України. При цьому міські відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, а державні виконавці є представником влади.
Відділ державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції, код ЄДРПОУ 34988646, є юридичною особою, та зареєстрований відповідно до вимог чинного законодавства України, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи - Відділ державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції, код ЄДРПОУ 34988646, від 05 квітня 2007 року № 1 383 102 0000 002072.
Відділ державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції , діє на підставі Положення № 25 від 20 березня 2007 року, створений відповідно до Закону України «Про державну виконавчу службу» і є структурним підрозділом Сєвєродонецького міського управління юстиції.
Відділ державної виконавчої служби підпорядковується Департаменту державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області і Сєвєродонецькому міському управлінню юстиції.
У своїй діяльності Відділ державної виконавчої служби керується Конституцією України, законами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства юстиції України і Головного управління юстиції в Луганській області.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню , рішення суду першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
На підставі викладеного керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2013 р. у справі № 812/9254/13-а залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2013 р. у справі № 812/9254/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: В.Г.Яманко
І.А.Васильєва