ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
06 лютого 2014 рокусправа № 2а/0470/8071/11
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Соломка М.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Старшого державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2011 року у справі №2а-8071/11/0470 за позовом Публічного акціонерного товариства «ЕК Дніпрообленерго» до Старшого державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_1 про скасування припису, -
в с т а н о в и л а:
У липні 2011 року ПАТ «ЕК «Дніпрообленерго» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Старшого державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач), в якому просило визнати нечинним та скасувати припис №01/11-49-108 від 12.04.2011 року, виданий на підставі акту від 12.04.2011 року №01/11-49-174.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2011 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправним та скасовано припис №01/11-49-108, виданий 12.04.2011 року Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_1
З постановою суду першої інстанції не погодився Старший державний інспектор з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтував тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вважав, що припис був виданий уповноваженою особою на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), оскільки, згідно абз.4 ч.5 ст.9 Закону України «Про електроенергетику» державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів. Позивач є суб'єктом електроенергетики. Апелянт вказував, що за результатами проведення 12.04.2011 року заходу з державного енергетичного нагляду відповідачем виявлені порушення позивачем вимог Правил користування електричною енергією для населення (зокрема, пунктів 5.2, 5.5, 5.20 Правил, 2.1, 2.4, 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією), про усунення яких позивачеві було надано припис, Акт про порушення Правил користування електричною енергією та/або умов договору від 26.01.2011 року №В000812 складений з порушенням вимог п.2.1, 2.4, 2.5 Методики, розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ЖК «Веселка-8» ПКЕЕ, здійснений з порушенням, зокрема п.2.4 Методики.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що законодавством визначено компетенцію Держенергонагляду, а саме - нагляд за технічним станом установок і мереж та нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії. Суд вказав, що скасування акту про порушення ПКЕЕ здійснюється постачальником електроенергії на підставі судового рішення, відповідач вийшов за межі повноважень, визначених Законом України «Про електроенергетику» та Положення про державний електричний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, вказівки відповідача в акті є втручанням в організацію роботи позивача , як суб'єкта господарювання.
Матеріалами справи встановлено, що Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_1 12.04.2011 року складено акт №01/-49-174 здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті Криворізькі міські електричні мережі ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго», ЖК «Веселка-8» за письмовим зверненням голови ЖК «Веселка-8» щодо процедури складення акта про порушення Правил користування електричною енергією за адресою: вул. Гутовського, 65 м. Кривого Рогу та здійснення за ним розрахунку збитків відповідно до ст.5 Закону України «Про засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику», ст.14 Закону України «Про теплопостачання» та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929. Як вбачається з акту, електропостачання ЖК «Веселка-8» здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії від 18.03.2004 року №700144, укладеного з ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго». 26.01.2011 року представниками електропостачальника під час контрольного огляду розрахункового засобу обліку складено акт про порушення споживачем ПКЕЕ та/або умов договору від 26.01.2011 року №В000812. Вказаний вид порушення: « 3.3, 3, 31, 6.40 оборвана пломба энергоснабжающей организации на шкафу учета (оборван пломбировочный материал) №10987853». Згідно Розділу ІІ порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю): відсутні в акті про порушення споживачем ПКЕЕ та/або умов договору від 26.01.2011 року №В000812 в формулюванні порушення посилання на нормативні акти, не вказана в акті величина потужності споживання відповідно до умов договору, не виконані працівниками КМЕМ вимоги п.2.5 (б) Методики щодо обчислення потужності виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі відповідних засобів вимірювальної техніки. З урахуванням неробочих струмоприймачів проведено розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії. Не зменшена сума до сплати на величину вартості електричної енергії відповідно до виставлених ЖК «Веселка-8» за період порушення рахунків. Не вказана дозволена потужність в додатку 1 до договору про постачання електричної енергії від 18.03.2004 року №700144, укладеного між ЖК «Веселка-8» та ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу». Не внесено перелік струмоприймачів та їх потужність в додатку 2 до договору «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін». Не укладено договір про спільне використання технологічних електричних мереж між ЖК «Веселка-8» та ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго». Не відповідають додатку 3 Методики форма та зміст Акту про порушення споживачем ПКЕЕ та/або умов договору від 26.01.2011 року №В000812. (а.с.9-15).
На підставі вищевказаного Акту 12.04.2011 року Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_1 було винесено Припис, яким приписувалось скасувати у встановленому порядку Акт про порушення споживачем ПКЕЕ та/або умов договору від 26.01.2011 року №В000812 та відповідний розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, забезпечити ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» перегляд Договору про постачання електричної енергії від 18.03.2004 року №700144 у відповідності до вимог ПКЕЕ, організувати для працівників КМЕМ, до обов'язків яких входить оформлення актів про порушення споживачем ПКЕЕ, проведення технічного навчання з питань застосування Методики та оформлення відповідних актів. (а.с.7).
Відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення.
Відповідно до п.4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 07.08.1996 року №929 «Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії» завданнями та функціями Держенергонагляду є, зокрема, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; участь у розробленні суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії заходів щодо надійного та безаварійного енергопостачання; здійснення контролю за відповідністю нових та реконструйованих електричних і теплових установок та мереж технічним умовам, нормам, правилам і стандартам, а також підтвердження їх готовності до роботи; підготовка пропозицій щодо перегляду нормативно-технічної документації на енергетичне обладнання у разі його невідповідності вимогам Правил улаштування електроустановок, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики, Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж (далі - Правила), а також інших нормативно-технічних і методичних документів; здійснення в межах своєї компетенції нагляду за: забезпеченням надійного постачання енергії; технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії;дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії: режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); установлених нормативними документами режимів (температурних графіків) постачання теплової енергії населеним пунктам (населенню); вимог нормативних документів, що регулюють перетікання реактивної електроенергії; вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії; відповідністю виданих суб'єктами електроенергетики актів - допусків подачі електричної енергії на електричні установки замовників та електричні установки, що використовуються населенням, - вимогам Правил і нормативних документів; укладених договорів - вимогам нормативних документів щодо користування енергією та приєднання до мереж; електротехнічних і режимних параметрів електричних мереж, розрахованих суб'єктами електроенергетики та споживачами електричної енергії, - режимам їх роботи; показників якості електричної і теплової енергії та кількісних показників повернення конденсату водяної пари - вимогам нормативних документів; стану приладів і систем обліку обсягів виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії - вимогам нормативних документів; обсягу модернізації та реконструкції фактичному технічному стану об'єктів електроенергетики.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що відповідачем при розгляді звернення ЖК «Веселка-8» щодо процедури складення акта про порушення Правил користування електричною енергією, було перевищено свої повноваження, оскільки, суть порушення за наслідками якого ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» було складено акт та нараховано збитки за використання не облікованої електричної енергії під час контрольного огляду розрахункового обліку, полягала в тому, що на розрахунковому засобі обліку електричної енергії була обірвана пломба. Натомість відповідач здійснив інспектування вищевказаного акту про порушення споживачем ПКЕЕ та/або умов договору від 26.01.2011 року №В000812 та Договору про постачання електричної енергії від 18.03.2004 року №700144, укладеного між ЖК «Веселка-8» та ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» та зобов'язав скасувати акт та переглянути договір.
Матеріалами справи встановлено, що рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 23.06.2011 року у справі №15/5005/6229/2011 задоволено позовні вимоги ЖК «Веселка-8» до ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» та визнано недійсним рішення, оформлене протоколи №428/2 засідання комісії по розгляду актів про порушення споживачем правил користування електричною енергією споживачем - юридичною особою від 02.02.2011 року про нарахування ЖК «Веселка-8» не донараховану електричну енергію на підставі акту про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору №В000812 від 26.01.2011 року. Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.05.2012 року вказане рішення скасовано, у позові відмовлено. Відповідно до норм господарського судочинства рішення набрало законної сили 15.05.2012 року.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.2012 року у справі №13/5005/6052/2011 за позовом ПАТ «ЕК «Дніпрообленерго» в особі структурної одиниці «Криворізькі міські електричні мережі», яке залишено без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.11.2012 року, стягнуто з ЖК «Веселка-8» на користь Криворізьких міських електричних мереж ПАТ «ЕК «Дніпрообленерго» вартість не облікованої електричної енергії у сумі 26363,37 грн. Відповідно до норм господарського судочинства рішення набрало законної сили 28.11.2012 року.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовими рішеннями в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Вищевказаними рішеннями господарських судів, які набрали законної сили, визнано дійсним рішення, оформлене протоколи №428/2 засідання комісії по розгляду актів про порушення споживачем правил користування електричною енергією споживачем - юридичною особою від 02.02.2011 року про нарахування ЖК «Веселка-8» не донараховану електричну енергію на підставі акту про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору №В000812 від 26.01.2011 року та стягнуто з ЖК «Веселка-8» на користь Криворізьких міських електричних мереж ПАТ «ЕК «Дніпрообленерго» вартість не облікованої електричної енергії у сумі 26363,37 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та такі, що мають бути задоволені, а тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Старшого державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2011 року у справі № 2а/8071/11/0470 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук