Постанова № 3726357, 27.04.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2009
Номер справи
2а-1566/09/0870
Номер документу
3726357
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2009 року 9 год. 40 хв

Справа № 2а

 -1566/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Каракуші С.М.

секретаря Святенко О.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до:  Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі

 м. Запоріжжя

третя особа: Головне Управління Держказначейства України у Запорізькій області

про: стягнення неповернутої суми податку з доходів фізичних осіб та штрафу

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про стягнення суми надлишково сплаченого податку в розмірі 340 грн. 50 коп. та стягнення штрафу за несвоєчасне повернення у розмірі 100% від неповернутої суми у розмірі 340 грн. 50 коп., посилаючись на, що при перерахунку, проведеного ДПІ, суми податку, що підлягає поверненню Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя невірно застосовано Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та дав пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що відповідно до проведеного перерахунку суми податку з доходів фізичних осіб до повернення виникло від'ємне значення податку, тобто сума до повернення дорівнює «0» у зв'язку з чим, вимоги щодо сплати штрафу за несвоєчасне повернення суми податку з доходів є необґрунтованими.

Від третьої особи на адресу суду надійшли заперечення проти позову, у яких третя особа просила розглянути справу без участі її представника та у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що відповідно до п.5.3.3 ст. 5 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено, що витратою дозволеною до включення до складу податкового кредиту є сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти, зазначаючи, що відповідно до наданих квитанцій платником за навчання є ОСОБА_3а не позивач.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.03.08 р. ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя подано декларацію про доходи, отримані з 01.01.07 р. по 31.12.07 р., з розрахунком суми податку з доходів фізичних осіб, який підлягає поверненню платнику податку у зв'язку з нарахуванням податкового кредиту, довідки та документи, що підтверджують даний розрахунок.

09.04.2008 р. за №16011/17/1-114 ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя позивачу надано повідомлення про те, що сума ПДФО до повернення складає 0 грн. 00 коп.

Згідно п.п.5.1.1 п.5.1 ст.5 Закону України від 22.05.2003 р. № 889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб» платник податку за наслідками звітного податкового року має право на податковий кредит. Згідно п. 1.16 ст.1 Закону № 889-ІУ податковий кредит - це сума (вартість) витрат, понесених платником податку-резидентом в зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних чи юридичних осіб протягом звітного року (окрім витрат на сплату ПДВ і акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, отриманого за результатами такого звітного року, у випадках, визначених цим законом.

Згідно п. 4.1 ст. 4 Закону України від 22.05.2003 р. № 889-ІУ «Про податок з доходів фізичних осіб», загальний річний оподатковуваний доход складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, отриманих на протязі такого звітного року. Згідно пп. 4.2.1 п. 4.2 ст.4 Закону, до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати і винагороди, нараховані (виплачені) платнику податків у відповідності до умов трудового або цивільно-правового договору. Згідно п. 3.5 ст. З вищезазначеного Закону, при нарахуванні доходів у вигляді заробітної плати, об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної плати, зменшена на суму збору до пенсійного фонду України та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які у відповідності до закону справляються за рахунок доходу найманої особи. Згідно пп. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону, платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого із джерел на території України від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь якого платника податків.

Таким чином, загальним оподатковуваним доходом є саме доход, зменшений на суму всіх соціальних відрахувань і податкової соціальної пільги.

Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, отриманий сукупний доход ОСОБА_1 складає 5160 грн. З цього сукупного доходу проведено такі вирахування: ПФ - 0,5% - 25 грн. 80 коп., соц.. страх - 0,5% - 25,80 грн., розмір наданих податкових пільг 2400 грн. 00 коп.. Сума сукупного доходу, з якого справлявся податок, складає 2708 грн. 40 коп. Сума утриманого прибуткового податку складає 406 грн. 26 коп.

Дані розрахунки підтверджуються наданими позивачем та дослідженими у судовому порядку Довідкою про доходи позивача з місця роботи та Декларації про доходи за 2007 рік.

Сума перерахованих у 2007 році коштів на користь Запорізького технічного університету за навчання ОСОБА_3 складає 2270 грн., що підтверджується наданими позивачем квитанціями про сплату за навчання відповідно до Договору №1124/П-3/05-06 від 03.10.05 про надання послуг з підготовки фахівця з вищою освітою, а саме: №23447248 від 07.02.07 р.; №23848745 від 14.03.07 р.; №26016027 від 14.09.07 р.№ №26395349 від 16.10.07 р. Відповідно до п. 4.2 Договору №1124/П-3/05-06 від 03.10.05 про надання послуг з підготовки фахівця з вищою освітою, укладеного між Запорізьким національним університетом та ОСОБА_3, вартість освітньої послуги щосеместра становить 1135

Згідно до п. 5.3.3 статті 5 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» до переліку витрат, дозволених до включення до складу податкового кредиту входить сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення, але не більше суми, визначеної у підпункті 6.5.1 пункту 6.5 статті 6 цього Закону, у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

Відповідно до п.1.20.4 статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.

Судом встановлено, що відповідно до Свідоцтва про народження серії ІІІ-ЖС №257315, виданого 10.12.1985 р. Орджонікідзевським відділом РАЦС м. Запоріжжя, ОСОБА_3 є донькою ОСОБА_1

Згідно із пунктом 11 Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.02.2005 № 58/78/22 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2005 за № 247/10527, повернення надміру утриманої (сплаченої) суми податку з доходів фізичних осіб на банківський рахунок платника податку здійснюється органом Державного казначейства України на підставі висновку, поданого органом Державної податкової служби до відповідного органу Державного казначейства не пізніше, ніж за п'ять робочих днів до закінчення 60-денного терміну від дня отримання органами державної податкової служби України податкової декларації.

 Відповідно до п.п. 20.4.1. п.20.4 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особою, яка несе відповідальність за неповне або несвоєчасне повернення суми надміру сплаченого податку, у тому числі внаслідок застосування права на податковий кредит, є податковий орган, який порушує строки подання розрахунку такої суми або занижує його розмір.

Відповідно до п.п. 20.4.2 п.20.4 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», якщо платник податку не отримує суми надміру сплаченого податку, у тому числі внаслідок застосування права на податковий кредит у строк, визначений цим Законом, при затримці від 91 календарного дня, наступного за останнім днем граничного строку її виплати, на користь платника податку сплачується штраф у розмірі 100 відсотків від такої суми.

Сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку, згідно п. 18.8 ст. 18 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, визначену у декларації, протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позивачем при поданні Декларації про доходи за 2007 рік та Розрахунку суми ПДФО, що підлягає поверненню платнику податку або сплаті до бюджету, у тому числі у звязку з нарахуванням податкового кредиту дотримано вимоги Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в частині нарахування податкового кредиту та правильно визначено суму у розмірі 340 грн. 50 коп., яка підлягає поверненню, а Державною податковою інспекцією в Ордожонікідзевському районі м. Запоріжжя порушено порядок нарахування податкового кредиту та строк його виплати, тому вимоги позивача про стягнення з відповідача, як з особи, яка несе відповідальність за неповне або несвоєчасне повернення суми надміру сплаченого податку, у тому числі внаслідок застосування права на податковий кредит, суми штрафу у розмірі 340 грн. 50 коп., грунтуються на законі та підлягають задоволенню.

Разом з тим, враховуючи вимоги Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків щодо встановленого порядку повернення надміру сплачених податків, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення надлишково сплаченого податку в розмірі 340 грн. 50 коп. підлягають частковому задоволенню, і в даному випадку Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя зобов'язана подати висновок до Головного Управління Державного казначейства України у Запорізькій області про повернення ОСОБА_1 надміру сплаченого ним податку з доходів фізичних осіб у 2007 році.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 19, 52, 160, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

 Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя подати висновок до Головного Управління Державного казначейства України у Запорізькій області висновок про повернення ОСОБА_1 надміру сплаченого ним податку з доходів фізичних осіб у 2007 році у розмірі 340 грн. 50 коп.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі на користь ОСОБА_1штраф за несвоєчасне повернення сум надміру сплаченого податку у розмірі 340 грн. 50 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову виготовлено у повному обсязі 05 травня 2009 року.

Суддя   С.М. Каракуша