Ухвала суду № 37261303, 18.02.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2014
Номер справи
105/1720/13-а
Номер документу
37261303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 105/1720/13-а

18.02.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковенко С.Ю.,

суддів Ілюхіної Г.П. ,

Воробйової С.О.

секретар судового засідання Журавльова Н.А.

за участю сторін:

представник позивача: Державного підприємства "Придніпровська залізниця" - Чигідіна Світлана Миколаївна, довіреність № 204 від 01.01.14

представник позивача: Державного підприємства "Придніпровська залізниця"- Лісовий Іван Васильович, довіреність № 40 від 01.01.14

представник відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим- Гординський Сергій Леонідович, довіреність № 5 від 03.04.13

розглянувши матеріали справи № 105/1720/13-а за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим на постанову Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим (суддя Старова Н.А. ) від 03.09.2013

за позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця" (пр. К.Маркса, 108, м.Дніпропетровськ, 49000)

до Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АРК (вул. К. Маркса, 15, м. Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96100)

про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Придніпровська залізниця" звернулося до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту Джанкойської міської ради АР Крим про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах.

Постановою Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 03.09.2013 адміністративний позов Державного підприємства "Придніпровська залізниця" до Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АРК про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах - задоволено частково.

Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АРК на користь Державного підприємства «Придніпровська залізниця» витрати на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року в сумі 2 595 667 (два мільйони п'ятсот дев'яносто п'ять тисяч шістсот шістдесят сім) грн. 88 коп.

В іншій частині адміністративного позову відмовлено.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АРК в місячний строк з дня отримання копії постанови надати звіт про її виконання.

Не погодившись з даною постановою суду, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АРК звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу з підстав, викладених у ній.

Представники позивача у судовому засіданні з апеляційною скаргою не погодилися, вважаючи рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з матеріалами справи, 08.03.2012 між ДП «Придніпровська залізниця» та Управлінням праці та соціального захисту Джанкойської міської ради АР Крим укладено договір про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян у приміському сполученні №02/ПР/ДН-4-12-98/НЮдч.

Згідно з п. 1.1 договору його предметом є відносини між «Залізницею» та «Управлінням» по здійсненню розрахунків у зв'язку з наданням послуг по перевезенню пільгових категорій громадян у приміському сполученні залізничним транспортом загального користування відповідно до статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт», Закону України Про державний бюджет України на 2012 рік».

Згідно з п. 3.2 договору «Залізниця» здійснює безкоштовні пасажирські перевезення згідно вимог чинного законодавства.

«Управління» зобов'язується компенсувати «Залізниці» збитки за перевезення у приміському сполученні окремих пільгових категорій громадян на залізничному транспорті загального користування після надходження грошових коштів з Державного бюджету України. Перерахування коштів на фінансування пільг здійснюється у відповідності до постанови КМУ №256 від 04.03.2002 року (п.2.1, 2.2 договору).

Відповідно до пункту 4.2.,4.3 договору «Залізниця» не пізніше 25 числа місяця наступного за звітним надає «Управлінню» розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг по безкоштовному перевезенню пасажирів, які мають право на пільги та знаходяться на обліку в «Управління», у приміському сполученні відправлених зі станції, які територіально належать до м. Джанкоя; щомісячно надає «Управлінню» акт звірення розрахунків за пільгове перевезення.

Згідно з п.4.4, 4.5 договору «Управління» щомісячно на підставі наданих звітів та підписаних актів компенсує понесені «Залізницею» витрати. Компенсації підлягають збитки від пільгових перевезень у приміському сполученні, які створилися з 01.01.2012 по 31.12.2012 в межах виділених асигнувань з Державного бюджету на цілі, згідно п.4.1 договору (а.с.25).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за звітні періоди січень - грудень 2012 року щомісячно надавалися облікові форми про недоотримані кошти, а також складалися акти звірки, згідно з якими загальна сума понесених позивачем витрат за 2012 рік складає 3 665 667 грн. 88 коп., з яких відшкодовано було 1 070 000 грн. (в обсягах, передбачених бюджетом), заборгованість дорівнює 2 595 667 грн. 88 коп.

Зазначені обставини підтверджуються обліковими формами за період з січня по грудень 2012 року, актом звірки розрахунків по перевезенню пільгової категорії громадян приміським залізничним транспортом станом на 01.01.2013 (а.с.11-23, 24).

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності з частиною 5 статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року № 1359 затверджено Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян.

Пунктом 10 цього Порядку встановлено, що залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.

Згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ, Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3550-ХІІ, Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 №3721-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993№354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» ДП «Придніпровська залізниця» здійснюється пільгове перевезення окремих категорій громадян за державними програмами соціального захисту населення.

Фінансування зазначених державних соціальних програм згідно з підпунктом «б» п. 4 ч. 1 ст. 89 та статті 102 Бюджетного кодексу проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій громадян в приміському сполученні згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256

Згідно з пунктом 2 даного Порядку №256 фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно з пунктом 3 Порядку №256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Відповідно до абзацу 1 п. 5 Порядку №256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).

Абзацом 4 п. 6 Порядку №256 визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення): до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, пільг з послуг зв'язку, зокрема, безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).

Інформація про фактично нараховані за звітний період суми подається як в цілому, так і за розрахунками, не проведеними згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 року №20.

Згідно з п. 8 Порядку №256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям; компенсації особам, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян; пільг з послуг зв'язку, зокрема безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків та зубопротезування).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 року № 1359 затверджено Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян.

Пунктом 10 цього Порядку встановлено, що залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 № 1359 позивачем за звітні періоди січень - грудень 2012 року подано відповідачу облікові форми про недоотримані кошти на загальну суму 2 595 667 грн. 88 коп.

Розмір заборгованості не заперечується сторонами.

З документів, які міститься у матеріалах справи, вбачається, що через недостатність бюджетного фінансування УПСЗН на 2012 року Управлінням проводилося відшкодування витрат залізниці у межах затвердженого кошторису на 2012 рік на суму 1 070 000,00 грн., тому позивачу станом на 01.01.2013 компенсовано витрат на суму 1 070 000,00 грн.

Судова колегія зазначає, що відсутність бюджетного асигнування не є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання, взятого на себе державою в особі органу виконавчої влади.

Відповідно до норм Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 №790, основними завданнями Управління є забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про соціальний захист та соціальне обслуговування населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; розроблення та організація виконання комплексних програм поліпшення соціального обслуговування інвалідів, пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян похилого віку та всебічне сприяння в отриманні ними соціального обслуговування та соціальних послуг за місцем проживання; виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення, повинні вивчати потреби про об'єми та вартість соціальної послуги, укладати правочини з надавачем послуг, контролювати процес надання такої послуги та забезпечувати компенсаційні виплати надавачу послуги.

У відповідності до пункту 6 вищезазначеного Порядку, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського; Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.

Тобто, головні розпорядники коштів зобов'язані у разі виникнення додаткових зобов'язань надсилати фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.

На підставі отриманої інформації фінансовий орган вирішує питання про фінансування додаткових зобов'язань, зокрема, таким чином як: збільшення обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам; перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за рахунок позицій, по яким не відбулось повного чи часткового освоєння коштів; перереєстрація заборгованості за минулий період та включення її в кошторис наступного періоду.

Пунктами 6 - 11 Порядку внормовано процедуру перерозподілу обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виконання державних програм соціального захисту між їх видами та між бюджетами.

Таким чином, хоча головні розпорядники коштів при розрахунках компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян обмежені сумами фактичних зобов'язань відповідних бюджетів, але зобов'язані у разі виникнення додаткових зобов'язань надсилати щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.

Неповне виконання державної програми соціального захисту населення щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом на території Джанкойської міської ради АР Крим за січень-грудень 2012 року вказує, що головний розпорядник коштів повинен був зареєструвати за відповідні місяці 2012 року додаткові зобов'язання в загальній сумі 2595667 грн. 88 коп. та надати про це інформацію фінансовому органу.

На підставі отриманої інформації фінансовий орган повинен вирішувати питання про фінансування додаткових зобов'язань трьома шляхами: збільшення обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам; перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за рахунок позицій, по яким не відбулось повного чи часткового освоєння коштів; реєстрація заборгованості за минулий період та включення її в кошторис наступного періоду.

Матеріалами справи встановлено, що відповідач щомісячно надсилав уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми до фінансового органу виконкому Джанкойської міської ради, що підтверджується відомостями фінансового управління Джанкойської міської ради №603 від 03.09.2013.

Судова колегія зазначає, що виходячи з вимог бюджетного законодавства сплата витрат на перевезення пасажирів залізницею можливо при наявності відповідних бюджетних асигнувань на покриття вказаних витрат, а відтак за відсутністю відповідних асигнувань, відповідач не має повноважень на відшкодування зазначених витрат з інших сум фактичних зобов`язань відповідного бюджету, тобто використання коштів за нецільовим призначенням.

Належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача є стягнення витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року.

Відсутність коштів для належного виконання грошового зобов'язання не може бути визнана обставиною, що звільняє від відповідальності, незалежно від підстав її виникнення.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду доказів щодо відшкодування на користь ДП «Придніпровська залізниця» 2 595 667 грн. 88 коп. витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах.

З урахуванням викладеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог в частині стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на перевезення залізницею пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року в сумі 2 595 667 грн. 88 коп.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.11.2013 у справі №К/800/44504/13.

Рішення судом першої інстанції прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права та підстави для його скасування відсутні.

Згідно зі статтею 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Джанкойської міської ради АР Крим залишити без задоволення.

Постанову Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 03.09.2013 у справі № 105/1720/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду протягом 20-ти днів з дня складення у повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 24 лютого 2014 р.

Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко

Судді підпис Г.П.Ілюхіна

підпис С.О. Воробйова

З оригіналом згідно

Головуючий суддя С.Ю. Яковенко