Постанова № 37220669, 13.02.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2014
Номер справи
815/6648/13-а
Номер документу
37220669
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/6648/13-а

Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Романішина В.Л.,

суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.,

за участю секретаря Фурмана А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Одесі апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ЦСС» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЦСС» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про часткове скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2013 року ТОВ «ЦСС» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.09.2013р. №0002652240 в частині визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 554559 грн., з яких: 369706 грн. основного зобов'язання та 184853 грн. штрафних санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки податкового органу про віднесення товариством до складу податкового кредиту суми ПДВ без належного підтвердження податковими накладними, що призвело до завищення податкового кредиту, є безпідставними, оскільки під час формування податкового кредиту ТОВ «ЦСС» було дотримано всіх умов, встановлених чинним законодавством. В законодавстві України немає прямої норми, що забороняє використання нумерації у печатках для податкових накладних у використанні платником податку. Висновки акту перевірки ґрунтуються на суб'єктивних припущеннях перевіряючих та не підтвердженні відповідними доказами.

ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області проти позову заперечила, зазначивши, що під час перевірки встановлено порушення щодо завищення ТОВ «ЦСС» податкового кредиту в розмірі 369706 грн. без належного підтвердження податковими накладними, що призвело до заниження податкових зобов'язань з ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету на вказану суму. Зокрема, податкові накладні, які складені відокремленими підрозділами підприємства, скріплені печаткою «Для податкових накладних» та містять нумерацію. Однак, проставляння нумерації на окремих печатках, якими скріплено податкові накладні, не передбачено чинним законодавством. Вимоги позову відповідач вважає необґрунтованими та в задоволенні їх просив відмовити.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2013р. позов ТОВ «ЦСС» залишено без задоволення.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, ТОВ «ЦСС» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що прийнята із порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування обставин справи, та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити. В своїй скарзі апелянт зазначає, що під час прийняття постанови судом першої інстанції залишено поза увагою лист-роз'яснення Міністерства доходів та зборів України від 27.09.2013р. №12073/6/99-95-25-50-01-15-01, яким передбачено можливість використовувати печатки «Для податкових накладних», що можуть містити інші реквізити, у тому й числі нумерацію.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до наказу ДПІ у Приморському районі м.Одеси №249 від 29.07.2013р., плану-графіку проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, згідно із п.77.1, п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України, у період з 14.08.2013р. по 28.08.2013р., службовими особами відповідача проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «ЦСС» (код ЄДРПОУ 25033689) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р., за результатами якої складено акт перевірки №1295/15-53-22-4/25033689 від 04.09.2013р.

В акті перевірки, серед іншого, зазначено, що аналізом підтвердження формування податкового кредиту ТОВ «ЦСС» встановлено наявність податкових накладних, які складені відокремленими підрозділами підприємства та скріплені печаткою «Для податкових накладних», яка містить нумерацію (№02, №03,№09, №15…). У зв'язку з цим, податковий орган дійшов висновку, що в порушення п.198.6 ст.198, п.201.1 ст.201 ПК України ТОВ «ЦСС» сформовано податковий кредит з ПДВ без належного підтвердження податковими накладними, в результаті чого завищено податковий кредит на 369706 грн., у тому числі: січень 2012р. - 9320 грн., лютий 2012р. - 39636 грн., березень 2012р. - 38962 грн., квітень 2012р. - 10374 грн., травень 2012р. - 17317 грн., червень 2012р. - 31778 грн., липень 2012р. - 10079 грн., серпень 2012р. - 30935 грн., вересень 2012р. - 76901 грн., жовтень 2012р. - 43326 грн., листопад 2012р. - 49718 грн., грудень 2012р. - 11360 грн.

На підставі вказаного акту перевірки 16.09.2013р. ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №0002652240, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в розмірі 751439 грн. (в тому числі: за основним платежем - 500959 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 250480 грн.).

ТОВ «ЦСС» частково не погодилось із зазначеним податковим повідомленням-рішення, зокрема, в частині щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по взаємовідносинах з ВАТ «Одесаобленерго» та ПАТ «Фарлеп-Інвест» на загальну суму 554559 грн. (з яких: 369706 грн. основного зобов'язання та 184853 грн. штрафних санкцій) вважаючи, що ТОВ «ЦСС» формувало податковий кредит відповідно до норм Податкового кодексу України на підставі належним чином оформлених податкових накладних, отриманих від контрагентів.

Відмовляючи в задоволенні позову ТОВ «ЦСС» про часткове скасування податкового повідомлення-рішення №0002652240 від 16.09.2013р. на суму 554559 грн. суд першої інстанції дійшов висновку, що наявні у позивача податкові накладні не можуть бути підставою для включення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту, оскільки такі накладні не відповідають п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, так як дана норма не передбачає можливості скріплення накладних печаткою «Для податкових накладних» з нумерацією № 02, № 03, № 9, № 15, тощо. Податковий кредит ТОВ «ЦСС» за період з січня 2012 року по грудень 2012 року по взаємовідносинах з ВАТ «Одесаобленерго» та ПАТ «Фарлеп-Інвест» сформовано без належного підтвердження податковими накладними.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками Одеського окружного адміністративного суду.

Відповідно до п.198.1 ст.198 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно п.198.2 ст.198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Пунктом 198.6 статті 198 ПК України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: порядковий номер податкової накладної; дата виписування податкової накладної; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; вид цивільно-правового договору; код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України); номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.

Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику (п.201.2 ст.201 ПК України).

Наказом Міністерства фінансів України №1379 від 01.11.2011р. «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» затверджено Порядок заповнення податкової накладної.

Відповідно до п.16 Порядку №1379 усі примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати постачання товарів/послуг, та скріплюються печаткою такого платника податку - продавця. Податкова накладна не підписується покупцем товарів/послуг і не скріплюється його печаткою. Податкова накладна, складена філією чи іншим структурним підрозділом платника податку, скріплюється печаткою платника податку - продавця, яка, крім реквізитів такого платника податку, може містити найменування філії чи іншого структурного підрозділу, що заповнив таку накладну. Для скріплення податкових накладних може бути виготовлена окрема печатка «Для податкових накладних».

Як зазначалось вище, підставою для відмови в задоволенні позовних вимог ТОВ «ЦСС» стало те, що можливість нумерації на окремих печатках структурних підрозділів, якими скріплено податкові накладні, не передбачена чинним законодавством, а тому позивач не мав права відносити суми ПДВ згідно таких накладних до складу податкового кредиту.

Однак, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, оскільки ні чинним Податковим кодексом України, ні наказом №1379 від 01.11.2011р., а ні іншим нормативно-правовим актом не встановлено заборони використання нумерації на печатках «Для податкових накладних». Суб'єктивне тлумачення податковим органом ст.201 (недотримання позивачем вимог якої нібито призвело до завищення податкового кредиту) ПК України не являється підставою для здійснення висновків про порушення ТОВ «ЦСС» п.198.6 ст.198 ПК України.

Більше того, у відповідь на лист ПАТ «Фарлеп-Інвест» від 05.09.2013р. №778/04-11 щодо права платниками податку скріплювати податкові накладні печаткою «Для податкових накладних», яка містить додаткові реквізити, Міністерство доходів і зборів України листом від 27.09.2013р. №12073/6/99-95-25-50-01-15-01 роз'яснило, що податкова накладна, складена філією чи іншим структурним підрозділом платника податку, скріплюється або печаткою платника податку - продавця, або виготовленою окремою печаткою «Для податкових накладних». Такі печатки, крім реквізитів такого платника податку, повинні містити найменування філії чи іншого структурного підрозділу, що заповнив таку накладну, та додатково можуть містити й інші реквізити.

Оскільки встановлено, що наявні у позивача податкові накладні оформленні без порушень вимог чинного законодавства, а інших підстав для збільшення товариству суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість по взаємовідносинах з ВАТ «Одесаобленерго» та ПАТ «Фарлеп-Інвест» на загальну суму 554559 грн. акт перевірки не містить, тому колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202 ч.1 п.4, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ЦСС» задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЦСС» задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області від 16 вересня 2013 року №0002652240 в частині визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 554559 грн. (з яких: 369706 грн. основного платежу та 184853 грн. штрафних санкцій).

Зобов'язати Державну казначейську службу в Одеській області стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЦСС» судовий збір в розмірі 2294 грн. шляхом їх безспірного списання з рахунків Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області.

Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Повний текст постанови виготовлено 14.02.2014р.

Головуючий суддя Романішин В.Л.

Судді Димерлій О.О.

Єщенко О.В.