Справа №436/3250/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2014 року Кам'янобрідський районний суд м. Луганська у складі
головуючого судді Пташкіної А.О.
при секретарі Зеленському Є.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду в місті Луганську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Кам'янобрідського районного суду м. Луганська з адміністративними позовом до управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська про визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх вимог зазначила, що вона з 26.09.2011 року перебуває на обліку в УПФУ в Кам'янобрідському районі та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу». При призначенні пенсії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська призначило та нараховувало їй пенсію без включення до заробітної плати для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації № 37/Б-1 від 20.12.2013 року, з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У зв'язку із чим просила суд визнати протиправними дії УПФУ в Кам'янобрідському районі м. Луганська та зобов'язати УПФУ в Кам'янобрідському районі м. Луганська з грудня 2013 року здійснити перерахунок та виплачувати їй пенсію в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення та індексації, згідно довідки Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації від 29.01.2014 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, наполягала на їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська ОСОБА_2, що діє на підставі доручення № 11/07-09 від 02.01.2014 року заперечувала проти задоволення позовних вимоги. В обґрунтування своїх письмових заперечень зазначила, що 26.09.2011 року ОСОБА_1 звернулася до управління для нарахування пенсії. З наданих до управління документів було встановлено, що стаж державної служби складає 25 років 17 днів та вона має право на пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу». Відповідно до ст. 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. У свою чергу законодавець не надав визначення соціально-побутового питання, не зазначив, що саме належить до соціально-побутових питань, що є обґрунтуванням існування соціально-побутового питання та чи необхідне таке обґрунтування з боку державного службовця взагалі.
Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними а гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення). Таким чином, вважає, що індексація не є складовою заробітної плати державного службовця з якої нараховується пенсія. З цих підстав просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 ч.1 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно до ст.2 ч.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська та з 26.09.2011 року отримує пенсію на підставі ЗУ «Про державну службу», що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 10.12.2011 року (а.с.7).
ОСОБА_1, до виходу на пенсію, працювала начальником відділу Головного управління агропромислового розвитку Луганської облдержадміністрації.
17.12.2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням складових заробітної плати: матеріальної допомоги та індексації доходів (а.с.12).
Листом №37/Б-1 від 20.12.2013 року Управлінні Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії (а.с.15-16).
Протоколом № 9 робочої комісії з вирішення питань пенсійного забезпечення Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі від 20.12.2013 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.17).
Відповідно до листа № 37-3/1-83 від 05.02.2014 року Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації повідомив, що матеріальна допомога на оздоровлення в 2010-2011 роках надавалася ОСОБА_1 як і всім іншим працівникам Головного управління агропромислового розвитку Луганської облдержадміністрації згідно зі ст. 35 ЗУ «Про державну службу» та Постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (а.с.47).
Згідно довідки Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації від 29.01.2014 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи або будь - яких 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», до складових заробітної плати позивача з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входили інші виплати, що складались з: матеріальної допомоги та індексації доходів (а.с.48).
Отже, судом встановлено, що на момент виходу на пенсію позивача до складових її заробітної плати з яких справлялись страхові внески входили: матеріальна допомога та індексації доходів.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі Закон № 37-23-ХІІ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону № 37-23-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Положенням статті 40 вказаного Закону передбачено, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги та індексації доходів, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.
Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 66 Закону України від 05.11.19914 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 90% заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги та індексації доходів, згідно довідки Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації від 29.01.2014 року, у зв'язку із чим, суд вважає, протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням спірних виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 37, 371 ЗУ «Про державну службу» № 3723 - ХІІ, ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» № 108/95 - ВР, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - ІV, пп.2.2.2 п. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670», ст. ст.6, 8, 19, 22, 23, 24 Конституції України, ст.ст.2,8, 17,18,87,94, 99,158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська з грудня 2013 року здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення та індексації, згідно довідки Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації від 29.01.2014 року.
Апеляційна скарга може бути подана до Донецького апеляційного суду через Кам'янобрідський районний суд м. Луганська. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.О. Пташкіна