ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/5792/13-а
Категорія: 3.7.2 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Косцової І.П.
суддів - Турецької І.О.
- Стас Л.В.
за участю секретаря - Заболотної Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області про визнання дій протиправними, скасування запису та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області щодо внесення запису в АІС «Арешт» з формулюванням «заборона реєстрації та відчуження, речовий доказ по кримінальній справі» на автотранспортний засіб та зобов'язати скасувати та виключити зазначений запис з АІС «Арешт».
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач незаконно вніс в АІС «Арешт» інформацію з формулюванням «заборона реєстрації та відчуження, речовий доказ по кримінальній справі» на автотранспортний засіб TOYOTA LEXUS GS 430, 2001 року випуску, об'єм двигуна 4300, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, власником якого є позивач, оскільки визнання вказаного автомобіля речовим доказом проведено з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема, без огляду транспортного засобу.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області щодо внесення запису в АІС «Арешт» з формулюванням «заборона реєстрації та відчуження, речовий доказ по кримінальній справі» на автотранспортний засіб TOYOTA LEXUS GS 430, 2001 року випуску, об'єм двигуна 4300, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 та зобов'язано виключити вищезазначений запис з АІС «Арешт».
В апеляційній скарзі Управління державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції у справі з'ясовано, що Автотранспортний засіб TOYOTA LEXUS GS 430, 2001 року випуску, об'єм двигуна 4300, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 був придбаний ОСОБА_3 та зареєстрований в органах ДАІ.
На підставі постанови слідчого СВ ПМ ДПА у Солом'янському районі м. Києва від 27.07.2009 року про визнання автотранспортного засобу речовим доказом по кримінальній справі № 50-3497 відповідачем внесено в АІС «Арешт» інформацію з формулюванням «заборона реєстрації та відчуження, речовий доказ по кримінальній справі».
Вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції виходив з того, що постанова слідчого не є підставою для внесення Управлінням державної автоінспекції ГУ МВС України в Одеській області інформації з формулюванням «заборона реєстрації та відчуження, речовий доказ по кримінальній справі» , тому що не містить вимоги про заборону відчуження, та даних про огляд та приєднання до матеріалів справи в якості речового доказу, також не ідентифікує належним чином рухому річ - автотранспортний засіб.
Колегія суддів такий висновок вважає помилковим, з огляду на наступне.
Правовий статус Державної автомобільної інспекції визначається Положенням про Державну автомобільну інспекцію МВС України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 N 341 (далі - Положення).
Згідно з п. 1 Положення державна автомобільна інспекція (Державтоінспекція) є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України.
Державтоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, цим Положенням, нормативними актами МВС.
Згідно з п. 5 підрозділи Державтоінспекції мають права, передбачені законами України «Про міліцію», «;Про дорожній рух», «;Про оперативно-розшукову діяльність», іншими нормативно-правовими актами, що регулюють їх діяльність.
Таким чином, на законодавчому рівні визначено вичерпний обсяг прав працівників та підрозділів Державтоінспекції МВС, якими вони можуть використовувати для виконання покладених на них обов'язків.
У зв'язку з вищевказаним, суд приходить до висновку, що Державтоінспекція МВС України у своїй діяльності має право користуватися не тільки нормами Закону України «Про міліцію», але і іншими нормативними актами, що регулюють їх діяльність.
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388, (далі - Порядок № 1388), встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій (п. 3 Порядку).
Згідно п. 40 Порядку, зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
При цьому, пунктом 41 вказаного Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) забороняється зняття з обліку транспортних засобів, стосовно яких є ухвала суду про накладення арешту або заборону зняття з обліку чи постанова слідчого або державного виконавця про накладення арешту, а також транспортних засобів, що є речовими доказами у кримінальній справі і приєднані до неї постановою особи, яка проводить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.
Відповідно до даних, що містяться в базі даних інформаційно -пошукової системи АІС «Арешт», транспортний засіб марки TOYOTA LEXUS GS 430, 2001 року випуску, об'єм двигуна 4300, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 значиться «заборона реєстрації та відчуження, речовий доказ по кримінальній справі» на підставі постанови від 27.07.2009 року старшого слідчого СВ ПМ ДПА у Солом'янському районі м. Києва.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що на момент внесення до бази даних інформації щодо заборони на відчуження транспортного засобу - автомобіля TOYOTA LEXUS GS 430, 2001 року випуску, об'єм двигуна 4300, реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, відповідач діяв на підставі п. 41 Порядку, де було визначено, що забороняється зняття з обліку транспортних засобів, стосовно яких є ухвала суду про накладення арешту або заборону зняття з обліку чи постанова слідчого або державного виконавця про накладення арешту, а також транспортних засобів, що є речовими доказами у кримінальній справі і приєднані до неї постановою особи, яка проводить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.
Колегія суддів зазначає, що на момент звернення позивача до відповідача із заявою про зняття з обліку автомобіля, діяла постанова слідчого, якою визнано даний транспортний засіб речовим доказом, та на підставі якої відповідачем було, як на виконання п. 41 Порядку, встановлено заборону на зняття з обліку даного транспортного засобу.
Оскільки визнання данного транспортного засобу речовим доказом було здійснено слідчим СВ ПМ ДПА у Солом'янському районі м. Києва, то зняття данних з АІС «Арешт» відносно вказаного транспортного засобу може бути здійснено лише за постановою чи заявою відповідних органів. Враховуючи пункт 41 Порядку №1388, який забороняє зняття з обліку транспортних засобів, що є речовими доказами у кримінальній справі, - апеляційний суд дійшов висновку про те, що відповідач не мав повноважень вчиняти дії щодо зняття автомобіля з обліку.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача, пов'язані з внесенням в АІС «Арешт» Управлінням державної автоінспекції ГУ МВС України в Одеській області інформації з формулюванням «заборона реєстрації та відчуження, речовий доказ по кримінальній справі», не суперечать вимогам чинному на час виникнення спірних правовідносин законодавству.
Беручи до уваги викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим ухвалене у справі рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління державтоінспекції Головного управління МВС України в Одеській області про визнання дій протиправними, скасування запису та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Суддя - доповідач: І.П. Косцова
Судді: І.О. Турецька
Л.В.Стас.