Постанова № 3719772, 14.04.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2009
Номер справи
2-а-12/09/0524
Номер документу
3719772
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - суддя Артеменко Л.І.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

 14 квітня 2009 року справа № 2-а-12/09/0524

 приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26 Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі: головуючого Нікуліна О.А.  Суддів при секретарі за участю: позивача представника відповідача Дяченко С.П., Сіваченка І.В. Стєблєві О.Л. не з'явився не з'явився  розглянувши у відкритому апеляційну скаргу відповідача: судовому засіданні Управління праці та соціального захисту населення Кіровської міської ради  на постанову Кіровського міського суду Донецької області   від 23.01.2009 року  по справі № 2-а-12/09  за позовом ОСОБА_1  до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської міської ради  про Визнання дій відповідача у відмові виплатити недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-  

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернулася 09 грудня 2008 року до Кіровського міського суду Донецької області з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської міської ради про визнання дій відповідача у відмові виплатити недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Кіровського міського суду Донецької області від 23 січня 2009 року позов був задоволений частково. Суд першої інстанції зобов'язав УПСЗН Кіровської міської ради провести перерахунок та виплату грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на користь ОСОБА_1 в інтересах малолітньої доньки, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року. у розмірі 1896,42 грн.

 В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Сторони до судового засідання не прибули, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, відповідач надав до суду заяву про розгляд справи без участі його представника.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивачка в обґрунтування позовних вимог вказала, що вона є матір'ю дитини, 28 червня 2006 року народження (арк. справи 10), та на теперішній час перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує відповідну грошову допомогу. Відповідач, на думку позивача, всупереч вимог статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" недоплатив позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальну суму 2 984 грн. 51 коп.

Відповідно до довідки відповідача (арк. справи 8) позивачу було сплачено за квітень-липень 2007 року - по 129 грн. 03 коп., за серпень 2007 року - 132 грн. 64 коп., за вересень 2007 року - 134 грн. 45 коп., за жовтень 2007 року - 136 грн. 13 коп., за листопад 140 грн. 05 коп., за грудень 2007 року - 144. грн. 10 коп.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням " від 18 січня 2001 року № 2240-III розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 42 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням " від 18 січня 2001 року № 2240-III передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням " від 18 січня 2001 року № 2240-III (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

За пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Але згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачка звернулася з теперішнім позовом до суду 09.12.2008 року, тобто більш ніж через рік після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року. В цьому випадку, оскільки допомога носить щомісячний характер, річний строк, передбачений ч.1 ст. 99 КАС України  ОСОБА_1. пропустила.

Тобто, колегія суддів зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з позовом про визнання дій відповідача у відмові виплатити недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії і поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду не вбачає.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що ОСОБА_1. має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З урахуванням наведеного, сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 241,81 грн. (470 грн./31 днів×23 днів - 144,10 грн./31 днів×23 днів).

Виходячи з вищевикладеного, з врахуванням приписів частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції прийняв оскаржувану постанову з порушенням норм матеріального та процесуального права, що обумовлює скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови з частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до норм права, застосованих при вирішенні цього спору, для забезпечення захисту прав та інтересів фізичної особи від порушень з боку суб'єкту владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Кіровської міської ради - задовольнити частково.

Постанову Кіровського міського суду Донецької області від 23 січня 2009 року у справі №2-а-12/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської міської ради про визнання дій відповідача у відмові виплатити недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської міської ради про визнання дій відповідача у відмові виплатити недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кіровської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 241 грн. 81 коп. за період з 09 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років» з реєстраційного рахунку № 35419016000632 в ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25953988.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий: /підпис/ О.А.Нікулін

Судді /підпис/ І.В.Сіваченко

/підпис/ С.П.Дяченко

З оригіналом згідно.

Суддя: О.А.Нікулін