Постанова № 3719231, 10.04.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2009
Номер справи
2-а-2090/09/2170
Номер документу
3719231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

u

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 10 квітня 2009 р.

Справа № 2-а-2090/09/2170 Кат. 6.5

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Вуйцику О.Г.,

за участю:

прокурорів: ОСОБА_2.,ОСОБА_3,

представника позивача: ОСОБА_4.,

відповідача: ОСОБА_1.,

свідків: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення 3400 грн. штрафних санкцій ,

встановив:

Херсонський транспортний прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1, просить стягнути фінансові санкції, які були застосовані постановами т.в.о. начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Херсонській області № 054150 від 03.07.08, № 054235 від 23.07.08. У передбачений законом термін сума застосованих фінансових санкційОСОБА_1 добровільно не сплачена, постанови не оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку протягом 10 днів після їх винесення, отже є обов'язковими до виконання.

В судовому засіданні прокурор просить стягнути фінсанкції з відповідача в повному обсязі, представник позивача також просить задовольнити позовні вимоги.

Приватний підприємець ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що використовував автобус для власних потреб, а не в комерційних цілях, що можуть підтвердити свідки, які знаходились з ним в автобусі, ліцензійною діяльністю не займається більше року, тому не зобов'язаний оформляти дорожній лист, договір із замовником та інші документи. Акти перевірок та постанови не одержував. Просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані прокурором та позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що, згідно з актом № 001096 від 18.05.2008, в Одеській області о 10.30 під час проведення перевірки на предмет дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та "Правил надання послуг на автомобільному транспорті" державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Одеській області виявлений факт нерегулярного перевезення пасажирів на автобусі Ікарус 250 з номерним знакомНОМЕР_1, який належить відповідачу, без оформлення дорожнього листа, договору із замовником транспортних послуг, документу, що засвідчує оплату транспортних послуг. Від підписання акту перевірки ОСОБА_1 відмовився. На підставі розгляду акту № 001096 03.07.2008р т.в.о. начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Херсонській області виніс постанову № 054150 про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 1700 грн. фінансових санкцій на підставі абз. 3, ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", яка надіслана рекомендованим листом та отримана відповідачем 09.07.2008.

Відповідно до акту перевірки № 001628 18.06.2008, на промисловому ринку, що розміщений на 7км автодороги "Одеса - Б. Дністровський" в Одеській області, о 10.15 під час проведення спільної перевірки державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Одеській та Херсонській області виявлений факт перевезення пасажирів для власних потреб на автобусі Ікарус 250 з номерним знакомНОМЕР_1 без оформлення дорожнього листа, водієм ОСОБА_6 В акті зазначено, що в автобусі знаходилось 25 пасажирів, які прямували з м. Одеса до м. Херсона. Водій мав тимчасовий реєстраційний талон, довіреність на право керування автомобільним засобом, ліцензійну картку. Від підписання акту перевірки водій відмовився. На підставі розгляду акту № 001628 23.07.2008р т.в.о. начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Херсонській області виніс постанову № 054235 про застосування до фізичної особи - підприємцяОСОБА_1 фінансових санкцій у сумі 1700 гривень на підставі абз. 3, ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Постанова була надіслана відповідачу рекомендованим листом, одержана 28.07.09.

Відповідач запрошувався до управління Головавтотрансінспекції для розгляду справи про порушення транспортного законодавства, що підтверджено документально повідомленнями про вручення поштових відправлень, але не прибув. Постанови про застосування фінсанкцій відповідачем не оскаржені, санкції добровільно не сплачені. Посилання відповідача на неодержання запрошень позивача, постанов про накладення санкцій суд не приймає до уваги, оскільки вони не підтверджені належними доказами (довідками вузла зв'язку про неодержання рекомендованих листів), та спростовуються наданими позивачем доказами.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України і йому підпорядковується. Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, діє на підставі Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 888 від 14.12.2005.

Відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. Діяльність щодо перевезення пасажирів і вантажів автотранспортом регулюється Цивільним Кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", Законом України "Про автомобільний транспорт", "Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176, "Правилами перевезення вантажів автомобільним транспортом в України", затвердж. наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363, Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01.02.2008р. № 9/119, та іншими нормативними актами.

Згідно з пунктом 15 Порядку, здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Чинним законодавством передбачений порядок здійснення господарської діяльності при наданні послуг з нерегулярного перевезення пасажирів. Для здійснення цього виду перевезення статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачений обов'язок оформлення таких документів: …для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Виконання перевезення пасажирів для власних потреб теж потребує оформлення ряду документів, оскільки Порядок № 1567 регулює порядок контролю суб'єктів господарювання, у тому числі фізичних осіб-підприємців, які здійснюють перевезення пасажирів або вантажів автомобільним транспортом як на комерційній основі, так і для власних потреб. Таким документами відповідно до ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" є :

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус; список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України.

Тільки у випадку оформлення кожного із переліку зазначених документів діяльність по перевезенню пасажирів вважається такою, що відповідає вимогам транспортного законодавства. За не оформлення визначених вище документів статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у виді застосування до перевізників стягнення - штраф у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, визначених ст. 39 цього Закону.

Відсутність у відповідача необхідних документів (таких, як дорожній лист) підтверджується як актами перевірок, так і свідченнями свідків. Акти перевірок підписані посадовими особами позивача, відповідач та його представник (водій ОСОБА_6) відмовились від підписання актів перевірок, хоч пояснили, що акти пред'являлись їм для ознайомлення, можливість написати свої заперечення вони мали.

Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні 13.03.09 показав, що в обох випадках знаходився в автобусі, в тому числі в червні 2008 року за кермом автобуса, крім нього, ОСОБА_1. та ОСОБА_7 в автобусі пасажирів не було, їздили в м. Одесу на ринок з власними справами, відсутність дорожнього листа визнає.

Свідок ОСОБА_7в судовому засіданні 13.03.09 також пояснив, що при проведенні перевірок знаходився в автобусі на прохання ОСОБА_1. для допомоги при купівлі товарів на ринку в м. Одеса. Наявність 25 пасажирів в автобусі 18.06.09 заперечує.

СвідокОСОБА_5в судовому засіданні, яке відбулось 26.03.09, пояснив про те, що працює державним інспектором теруправління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, здійснював в червні 2008 року перевірку автотранспорту, в тому числі автобуса, який належав ПП ОСОБА_1. При перевірці ним пред'явлено службове посвідчення та завдання на перевірку, було виявлено перевезення 25 пасажирів без відповідних документів. Результат перевірки оформлено актом, від підпису якого відповідач відмовився.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Так, відповідач не заперечує тієї обставини, що при проведенні перевірок він не мав подорожніх листів, оскільки вважає, що подорожні листи та інші документи йому при використанні власного автобусу у власних цілях не потрібні. Ці доводи відповідача спростовуються вищевикладеним змістом статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт"”. Також суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на відсутність пасажирів при перевезенні. Так, наприклад, ОСОБА_7був пасажиром в обох випадках, оскільки автобусом не керував, відповідає терміну "пасажир", значення якого дає Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердж. постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. N 176, як "особи, якій надається послуга з перевезення транспортним засобом та яка не бере участь у керуванні ним".

На підставі викладеного, вина ОСОБА_1 в здійсненні правопорушення при обставинах, які викладені в позовній заяві, належним чином обґрунтовані та відповідають доказам, які досліджені по справі .

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що визначення відповідачеві фінансових санкцій здійснено правомірно, а тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 3400 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 10.04.09 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 15.04.09, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст.ст. 94, 159-163 КАС України, суд

 постановив:

1. Позов задовольнити. Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає в АДРЕСА_1, до місцевого бюджету (рах. 3111616700002 УДК у Херсонській області МФО 852010, код доходу 21081100, код 24104230) 3400 грн. штрафних санкцій.

Виконавчий лист про виконання постанови видати позивачу за його заявою після набрання постановою законної сили. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Хом'якова В.В.

Повний текст постанови

підписаний 15 квітня 2009 року