ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"12" лютого 2014 р. Справа № 817/3594/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Охрімчук І.Г.,
при секретарі Сидорук Р.М. ,
за участю сторін:
представника відповідача: Мартинчук К.Ю.,
представника третьої особи: Ювченко Я.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу освіти Рокитнівської районної державної адміністрації на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" листопада 2013 р. у справі за позовом Відділу освіти Рокитнівської районної державної адміністрації до Державної фінансової інспекції в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ПЕРША КОМПАНІЯ МАКСИМУМ" про визнання протиправною та скасування вимоги ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28.11.2013 у задоволенні адміністративного позову Відділу освіти Рокитнівської районної державної адміністрації відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, позивач у справі подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків обставинам справ, порушення норм матеріального і процесуального права, просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Позивач в судове засідання не з"явився, хоч був повідомлений належним чином про дату, час і місце апеляційного розгляду, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Згідно з ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Представник третьої особи в засіданні апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити.
Представник відповідача проти доводів й вимог скарги заперечив, вважаючи оскаржену постанову законною і обґрунтованою, просив залишити її без змін, а скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що відсутні підстави для її задоволення з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи, відділ освіти Рокитнівської РДА звернувся з позовом до Державної фінансової інспекції в Рівненській області про визнання дій в.о. начальника Державної фінансової інспекції Рівненській області державної фінансової інспекції України протиправними щодо винесення вимоги №17-03-17/4515 від 09.07.2013 року про усунення виявлених ревізією порушень окремих питань фінансово-господарської діяльності відділу освіти Рокитнівської районної державної адміністрації за період з 01.01.2010 по 01.05.2013 р.р. з питань здійснення виплат, визначених Законом України «Про реструктуризацію заборгованості», з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів за 2006 рік в частині «необхідності відобразити дебіторську заборгованість за ТзОВ «Перша Компанія Максимум» та стягнути з ТзОВ «Перша Компанія Максимум» вартість спожитих послуг з теплопостачання в сумі 140065,99 гривень, в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи. В іншому випадку стягнути з винних у незаконному покритті витрат сторонньої юридичної особи за надане теплопостачання 140065,99 гривень осіб у порядку і спосіб, визначений ст.ст. 130-136 КЗпП України, в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи. Вжити заходів щодо приведення договірних відносин між відділом освіти і ТзОВ «Перша Компанія Максимум» у відповідність до вимог Методичних рекомендацій з організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Мінекономіки від 01.08.2006 №265; скасування вимоги в.о.начальника Державної фінансової інспекції в Рівненській області державної фінансової інспекції України №17-03-17/4515 від 09.07.2013 року «Про усунення виявлених ревізією порушень» окремих питань фінансово-господарської діяльності відділу освіти Рокитнівської районної державної адміністрації за період з 01.01.2010 по 01.05.2013 років з питань здійснення виплат, визначених Законом України «Про реструктуризацію заборгованості», з виплат, передбачених ст. 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів за 2006 рік в частині «необхідності відобразити дебіторську заборгованість за ТзОВ «Перша Компанія Максимум» та стягнути з ТзОВ «Перша Компанія Максимум» вартість спожитих послуг з теплопостачання в сумі 140065,99 гривень, в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи. В іншому випадку стягнути з винних у незаконному покритті витрат сторонньої юридичної особи за надане теплопостачання 140065,99 гривень осіб у порядку і спосіб визначений ст.ст. 130-136 КЗпП України, в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи. Вжити заходів щодо приведення договірних відносин між відділом освіти і ТзОВ «Перша Компанія Максимум» у відповідність до вимог Методичних рекомендацій з організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Мінекономіки від 01.08.2006 №265.
Позовні вимоги обґрунтовані таким.
Позивач вважає, що дії Державної фінансової інспекції в Рівненській області є протиправними, так як покликання відповідача як на підставу для стягнення з ТзОВ «Перша Компанія Максимум» вартості спожитих послуг з теплопостачання в сумі 140065,99 гривень, є явно незаконним та безпідставним.
Зазначає, що між позивачем та ТзОВ «Першою Компанією Максимум» було укладено договір № 21 від 14.01.2013 про організацію харчування учнів загальноосвітніх шкіл (гімназії, ліцею), предметом якого є забезпечення харчування учнів па основі Законів України «Про освіту», «Про охорону дитинства», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інших рішень державної виконавчої влади, що діють на території Рокитнівського району Рівненської області, та Договору №11/234 про закупівлю послуг з харчування дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, за державні кошти, укладеного між ТзОВ «Перша Компанія Максимум» та Міністерством соціальної політики України.
Замовником згідно даного договору є відділ освіти, а виконавцем - ТзОВ «Перша Компанія Максимум».
Водночас, компенсація витрат за опалення приміщення, яке використовується для приготування їжі договором не передбачена.
Вказує, що невключення в договір вимоги щодо відшкодування витрат за опалення виконавцю послуг з організації харчування учнів здійснене на підставі та відповідності до вимог чинного законодавства України.
Матеріали справи свідчать, що відповідно до п. 1.4.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Рівненській області на II квартал 2013 року Держфінінспекцією в Рівненській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності у Відділі освіти Рокитнівської районної державної адміністрації за період з 01.01.2010 по 01.05.2013, за результатами якої складено акт ревізії 04.07.2013 № 17-03-06/48 (а.с.7-27).
Начальнику Відділу освіти направлено вимоги про усунення виявлених ревізією порушень (лист від 09.07.2013 № 17-03-17/4515 ), термін зворотного інформування встановлено до 10.10.2013 р. (а.с.28).
Відділом інформовано ( лист від 09.10.2013 № 01-28-1694 ) про усунення виявлених порушень із наданням копій підтверджуючих документів. Однак вимоги щодо усунення порушень на суму 140,07 тис. грн. на даний час не виконано.
В ході ревізії встановлено, що за рахунок асигнувань, виділених відділу освіти по КТКВК 070201 «Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми», за період з R01.2013 по 01.05.2013 покрито витрат сторонньої юридичної особи - ТзОВ «Перша Компанія Максимум», яка проводить харчування учнів потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, за КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» на загальну суму 41439,77 грн., за КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв» на загальну суму 98626,22 грн., чим порушено п. п. 1, 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228.
Відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) Відділу освіти на суму 140065,99 гривень.
До Відділу освіти було пред'явлено вимогу про усунення вказаного порушення. Зокрема, пунктом 3 вимоги від 09.07.2013 № 17-03-17/4515 вказано про необхідність відобразити дебіторську заборгованість ТзОВ «Перша Компанія Максимум» та стягнути з даного суб'єкта господарювання вартість спожитих послуг з теплопостачання в сумі 140065,99 грн., в т.ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи, в іншому випадку стягнути з винних у незаконному покритті витрат сторонньої юридичної особи за надане теплопостачання 140065,99 грн. осіб у порядку і спосіб визначений ст. ст. 130-136 КЗпПУ, в т. ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
Крім того, вказано на необхідність приведення договірних відносин між Відділом освіти і ТзОВ «Перша Компанія Максимум» у відповідність до вимог Методичних рекомендацій з організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом Мінекономіки від 01.08.2006 № 265.
Матеріалами справи стверджується, що між Відділом освіти та ТзОВ «Першою Компанією Максимум» було укладено договір № 21 від 14.01.2013 про організацію харчування учнів загальноосвітніх шкіл (гімназії, ліцею) (а.с.32), предметом якого є забезпечення харчування учнів на основі Законів України «Про освіту», «Про охорону дитинства», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», інших рішень державної виконавчої влади, що діють на території Рокитнівського району Рівненської області, та Договору № 11/234 про закупівлю послуг з харчування дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, за державні кошти, укладеним між ТзОВ «Перша Компанія Максимум» та Міністерством соціальної політики України.
Замовником по договору є відділ освіти, а виконавцем - ТзОВ «Перша Компанія Максимум».
Згідно з вказаним Договором виконавець (ТзОВ «Перша Компанія Максимум») компенсує витрати, пов'язані з організацією харчування за: електроенергію, яка використана на приготування їжі, шляхом укладання прямих договорів з постачальником електричної енергії, за водопостачання, водовідведення на основі показників лічильників кухні, або розрахункових норм до 20 числа кожного місяця, вивіз нечистот та відходів шляхом укладання окремих договорів з комунальними службами.
Правовідносини щодо отримання та оплати послуг з опалення орендованого приміщення ТзОВ «Перша Компанія Максимум» договором не врегульовані, хоча фактично товариство споживає вказані послуги в своїй господарській діяльності.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством ( ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ).
Відповідно ч.3 ст. 20 вказаного Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання таких послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору та оплачувати їх надання.
Рішенням Рокитнівської районної ради від 25.11.2011 року за для суб'єктів підприємницької діяльності, які організовують та проводять харчування дітей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи при наявності необхідних угод та дозволів встановлено орендну плату за користування майном у розмірі 1 гривні (а.с. 31).
Таким чином, з метою здешевлення харчування дітей для ТзОВ «Перша Компанія Максимум» застосовано пільгу, передбачену наказом Міністерства економіки України від 1 серпня 2006 №265 "Про затвердження Методичних рекомендацій з організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах" із змінами і доповненнями, (який має рекомендаційний характер), а саме: надано приміщення фактично без стягнення орендної плати ( орендна плата -1 грн.).
Слід зазначити, що Відділ освіти Рокитнівської РДА є бюджетною установою, державної форми власності, що фінансується з районного бюджету Рокитнівського району.
Згідно з п.30 ч. 1 ст. 1 Бюджетного кодексу України кошторис - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
При складанні проекту кошторису на 2013 рік видатки по КТКВК 070201 «Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми» відділу освіти визначались, виходячи з потреб на виконання основних функцій відділу освіти.
Однак за рахунок асигнувань, виділених відділу освіти по КТКВК 070201 «Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми», за період з 14.01.2013 по 01.05.2013 покрито витрати сторонньої юридичної особи - ТзОВ «Перша Компанія Максимум», яка проводить харчування учнів потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, діє з метою отримання прибутку, та отримує послуги з теплопостачання, за КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» на загальну суму 41439,77 грн., за КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв» на загальну суму 98626,22 грн., чим порушено п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, в частині, що загальний фонд містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків на виконання бюджетною установою основних функцій, та п. 43 даного Порядку, в частині що розпорядники мають право проводити діяльність виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисами.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що в обов"язки керівника органу держфінінспекції, визначені в межах компетенції відповідними нормативно-правовими актами, входить направлення вимог про усунення виявлених ревізією порушень
Колегія суддів не вбачає в діях в. о. начальника Державної фінансової інспекції в Рівненській області певних порушень.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про правомірність вчинених вищевказаною особою дій.
Суд апеляційної інстанції погоджується також з окружним судом, що прийняті й оскаржувані у даній справі рішення Державної фінансової інспекції в Рівненській області є правомірними.
Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відділу освіти Рокитнівської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" листопада 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" лютого 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу Відділ освіти Рокитнівської РДА вул. Незалежності,15,смт.Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200
3- відповідачу Державна фінансова інспекція в Рівненській області вул.Міцкевича, 14,м.Рівне,33028
4,5 - третій особі Товариство з обмеженою відповідальністю "ПЕРША КОМПАНІЯ МАКСИМУМ" ; представнику Ювченко Я.Л. (АДРЕСА_1)