Головуючий у 1 інстанції - Олішевська В.В.
Суддя-доповідач - Чумак С.Ю.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2014 року справа №805/18220/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Чумака С.Ю.,
суддів: Ляшенко Д.В. та Ястребової Л.В.,
секретар Пенькова А.В.,
за участі представника позивача Бондар Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку апеляційну скаргу Амвросіївської центральної районної лікарні на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 9 січня 2014 року у справі №805/18220/13-а за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Амвросіївської центральної районної лікарні про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені в п.2.1 Вимоги від 22.07.2013 року №25-17/934,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про зобов'язання відповідача в особі головного лікаря виконати не вчинені дії, зазначені в п. 2.1 Вимоги від 22.07.2013 року №25-17/934, а саме відшкодувати покриття видатків спеціального фонду кошторису за рахунок загального фонду кошторису на суму 35667,29 грн., шляхом повернення коштів до відповідного бюджету або провести відшкодування відповідно до вимог діючого законодавства.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідно до п. 6.3.2.1 плану роботи Державної фінансової інспекції в Донецькій області на II квартал 2013 року проведено планову ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.12.2010 року по 31.05.2013 року. За наслідками ревізії складено акт № 25-17/21 від 15.07.2013 року. На підставі зазначеного акту ревізії позивачем направлено підприємству Вимогу про усунення порушень № 25-17/934 від 22.07.2013 року з метою повного усунення виявлених порушень та недоліків, попередження їх виникнення в подальшому.
На час звернення до суду вимога виконана не в повному обсязі. За таких обставин, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 9 січня 2014 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні необґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідач відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію зареєстрован як юридична особа Амвросіївською районною Державною адміністрацією Донецької області 22.08.1997 року та включен до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України за номером 01989711, що підтверджується довідкою АБ № 455329 ( а.с. 131-132).
Позивачем відповідно до п. 6.3.2.1 плану роботи на II квартал 2013 року та на підставі направлення №№ 287, 288, 289 від 03.06.2013 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Амвросіївській центральній районній лікарні за період з 01.12.2010 року по 31.07.2013 року, за наслідками якої складено акт ревізії № 25-17/21 від 15.07.2013 року. Актом ревізії встановлено ряд порушень та недоліків, а саме що наявності фактів покриття видатків, пов'язаних з наданням платних послуг, за рахунок загального фонду кошторису встановлено, що доходна частина спеціального фонду кошторису центральної районної лікарні (далі ЦРЛ) затверджена з урахуванням надходжень від медичних оглядів, до вартості яких згідно калькуляції вартості послуг входить видатки на оплату праці з нарахуванням на неї та комунальних послуг, видатків по спеціальному фонду не передбачають видатків на оплату праці працівників, які зайняті проведенням медичних оглядів робітників підприємств та організацій за укладеними договорами та фізичних осіб, крім заробітної плати лікарів стоматологів в частині надання платних послуг з зубопротезування.
Головним лікарем ЦРЛ Харченко І.В. щорічно видаються накази «Про порядок проведення медичних оглядів в Амвросіївській ЦРЛ», в яких визначено склад медичної комісії, її дублюючий склад, визначено дні та час роботи комісії.
Працівникам, зайнятим наданням платних послуг з медичних оглядів нарахована та сплачено заробітну плату за відпрацьований час по загальному фонду. Платні послуги надавались в межах робочого часу за графіком роботи по основному місту роботи. Тобто, не дотримано накази головного лікаря лікарні «Про порядок проведення медичних оглядів в Амвросіївській ЦРЛ» від 05.01.2011 року № 25 - ОД про встановлення графіку прийому громадян для проведення платних медичних оглядів, що привело до відволікання робочого часу за основним місцем роботи на надання платних послуг.
В період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року за рахунок загального фонду кошторису установою здійснювалось покриття видатків спеціального фонду, а саме оплата праці працівникам, які залучаються для проведення обов'язкових медичних оглядів на загальну суму 35667,29 грн.
Вищезазначена оплата призвела до необґрунтованого покриття за період з 01.01.2011 року по 30.08.2011 року видатків спеціального фонду кошторису за рахунок загального фонду кошторису за КФК 080101 «Лікарні», КЕКВ 1111 «Заробітна плата» на суму 26149,04 грн. та за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» на суму 9518,04 грн., що є порушенням вимоги п. 4 ст. 23, п. 1(6) ст. 7, п. 3 ст. 26, ст. 51, 56 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VI, п. 23, 46, 49 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, п. 3 «Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрями використання», затвердженого постановою КМУ від 17.05.2002 року № 659 (на період дії), п. 5.8 «Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», затвердженого спеціальним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства праці та соціальної політики від 05.10.2005 року № 308/519 і є бюджетним правопорушенням. Зазначене порушення встановлено 17.06.2013 року.
Порушення виявлено шляхом ревізії кошторисів, розрахунків до кошторисів, звітів ф. 4-1 м, карток асигнувань, касових та фактичних видатків, калькуляції вартості платних послуг, договорів про надання медичних оглядів, м/о №№ 2, 3, 4, 6.
Згідно з пояснення головного бухгалтера Бойко Г.В. та головного лікаря Харченко І.В. слідує, що порушення сталося внаслідок того, що медичні огляди проводяться працівниками лікарні у межах норми робочого часу і не має можливості створити госпрозрахункове відділення для надання платних послуг за медичні огляди.
Вищезазначене порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) завданих загальному фонду місцевого бюджету на суму 35667,29 грн.
На підставі акту ревізії № 25-17/21 від 15.07.2013 року позивачем винесено Вимогу про усунення порушень № 25-17/934 від 22.07.2013 року, яка була направлена на адресу відповідача.
Зазначена Вимога отримана відповідачем 22.07.2013 року, що підтверджується матеріалами справи ( а.с. 90).
Пунктом 2.1 Вимоги № 25-17/934 від 22.07.2013 року встановлено порушення п. 4 ст. 23, п. 1(6) ст. 7, п. 3 ст. 26, ст. 51, 56 Бюжетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VI, п. 23. 46, 49 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основної вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, п. 5.8 «Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення», затверджених спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства праці і соціальної політики від 05.10.2005 року № 308/519, в період з 01.01.2011 року по 31.08.2011 року за рахунок загального фонду кошторису установою здійснювалось покриття видатків спеціального фонду, а саме оплата праці працівників, які залучаються для проведення обов'язкових медичних оглядів за укладеними договорами на загальну суму 35667,29 грн., у зв'зку з чим відповідач повинен відшкодувати покриття видатків спеціального фонду кошторису за рахунок загального фонду кошторису на суму 35667,29 грн. шляхом повернення коштів до відповідного бюджету або провести відшкодування відповідно до вимог діючого законодавства ( а.с. 90-94).
Вказана вимога оскаржувалась відповідачем в судовому порядку, але постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.09.2013 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апепеляційного адміністративного суду від 24.10.2013 року, в задоволенні позову про визнання вимоги протиправною та нечинною було відмовлено. При цьому судами зазначено про законність оскаржуваної вимоги. \ а.с. 95-103\.
При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного
Згідно зі ст. 13 Бюджетного кодексу України бюджет може складатися із загального та спеціального фондів.
Складовими частинами загального фонду бюджету є: всі доходи бюджету, крім тих, що призначені для зарахування до спеціального фонду бюджету; всі видатки бюджету, що здійснюються за рахунок надходжень загального фонду бюджету; кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету без визначення цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок надходжень загального фонду бюджету); фінансування загального фонду бюджету.
Складовими частинами спеціального фонду бюджету є: доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування; видатки бюджету, що здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету (у тому числі власних надходжень бюджетних установ); кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету з визначенням цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету); фінансування спеціального фонду бюджету.
Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.
Власні надходження бюджетних установ поділяються на такі групи: перша група - надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством; друга група - інші джерела власних надходжень бюджетних установ.
До підгрупи 1 першої групи власних надходжень бюджетної установи відноситься плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю.
Власні надходження бюджетних установ першої групи використовуються (з урахуванням частини дев'ятої статті 51 цього Кодексу) на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю та організацію основної діяльності бюджетних установ.
Згідно з частиною 1 статті 22 Бюджетного Кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Пунктом 30 статті 2 Бюджетного кодексу України передбачено, що кошторис є основним плановим фінансовим документом бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Відповідно до пункту 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 28 лютого 2002 року, кошторис бюджетних установ (далі - кошторис) має такі складові частини: загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків на виконання бюджетною установою (далі - установа) основних функцій або розподіл надання кредитів з бюджету за класифікацією кредитування бюджету; спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією видатків на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій, або розподіл надання кредитів з бюджету згідно із законодавством за класифікацією кредитування бюджету.
Як передбачено пунктом 3 вказаного Порядку установа незалежно від того, чи веде вона облік самостійно, чи обслуговується централізованою бухгалтерією, для забезпечення своєї діяльності складає індивідуальні кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду за кожною виконуваною нею бюджетною програмою (функцією).
Згідно з пунктом 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду.
Установи мають право брати бюджетні зобов'язання та витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.
Відповідно до п. 23 Порядку № 228 видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.
При цьому розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів узятих бюджетних зобов'язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов'язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства.
Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України № 308/519 від 5 жовтня 2005 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 жовтня 2005 року за № 1209/11489).
Пунктом 1.5 вказаних Умов визначено, що розміри посадових окладів (тарифних ставок) визначаються за тарифними розрядами Єдиної тарифної сітки, які встановлюються професіоналам, фахівцям залежно від наявної кваліфікаційної категорії, робітникам - кваліфікаційного розряду у межах діапазону, визначеного для цих посад (професій) Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, і відображаються у тарифікаційному списку.
Оплата праці працівників здійснюється за фактично відпрацьований час, виходячи з посадового окладу (тарифної ставки), або в залежності від виконання норм виробітку і відрядних розцінок з урахуванням підвищень, доплат та надбавок, передбачених діючим законодавством.
Умови оплати праці лікарів, які залучаються для проведення обов'язкових медичних оглядів встановлений пунктом 5.8 цих Умов, частиною 2 якого передбачено, що лікарям, які проводять обов'язкові медичні огляди категорій працівників (громадян) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.96 № 1138 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти", оплата праці здійснюється за рахунок коштів спеціального фонду закладу охорони здоров'я за фактично відпрацьований час, виходячи з посадових окладів (тарифних ставок), передбачених цими Умовами.
Колегією суддів встановлено, що, заробітна плата працівників закладів охорони здоров'я здійснюється виходячи із посадового окладу (тарифної ставки) за фактично відпрацьований час, витрачений на виконання основних обов'язків та на надання платних послуг та здійснюється за рахунок коштів спеціального фонду закладу.
Отже, оскільки позивачем в порушення вимог діючого законодавства України здійснювалося покриття витрат спеціального фонду за рахунок загального фонду бюджету, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає вимогу № 25-17/934 від 22.07.2013 року в частині відшкодування покриття видатків спеціального фонду кошторису за рахунок загального фонду кошторису на суму 35667,29 грн., шляхом повернення коштів до відповідного бюджету або проведення відшкодування відповідно до вимог діючого правомірною.
Також, колегія суддів зазначає, що статтєю 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» встановлено, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю). Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» органу державного фінансового контролю надано право, зокрема перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Таким чином, оскільки вимога позивача визнана судами законною, вона є чинною на час розгляду справи, а тому обов'язковою для виконання відповідачем.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що постанова суду прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Повний текст складений 11 лютого 2014 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу скаргу Амвросіївської центральної районної лікарні залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 9 січня 2014 року у справі №805/18220/13-а залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя: С.Ю.Чумак
Судді: Д.В.Ляшенко
Л.В.Ястребова