Ухвала суду № 37143863, 14.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2014
Номер справи
592/12303/13-а
Номер документу
37143863
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2014 р.Справа № 592/12303/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Бегунца А.О. , Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.12.2013р. по справі № 592/12303/13-а

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив суд визнати дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області неправомірними, що до визначення його грошового забезпечення та перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.08.2008 р. відповідно до наказу МО України № 377 від 28.07.2008 р. і виплатити створену заборгованість (матеріальну шкоду) згідно з ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.11.13 року залишено без розгляду позов ОСОБА_2 за період по 01.01.2008 р. по 17.05.2013 року.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.11.2013 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визначення грошового забезпечення та перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2, пенсію на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністерства оборони України № 377 від 28.07.2008 року, починаючи з 18.05.2013 року. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що перерахунок раніше призначених пенсій може проводитися лише в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Кабінетом Міністрів не приймалося такого рішення. Наказ Міністра оборони України не є підставою для перерахунку пенсії позивача в контексті Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_3 являється військовим пенсіонером та з 01.01.2007 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України від 28 липня 2008 року № 377.

На звернення позивача Головним управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 24.10.2013 року за вих. №760/П-11 надано відповідь та повідомлено заявнику, що підстави для перерахунку пенсії відсутні. (а.с. 4)

Не погодившись з діями відповідачів, для захисту своїх прав позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, виходив з наявності у позивача права на перерахунок з 18.05.2013 року раніше призначеної пенсії за вислугу років, виходячи з розміру посадового окладу, встановленого наказом Міністерства оборони України № 377 від 28.07.2008 року, а ГУПФУ в Сумській області неправомірно відмовило у проведенні перерахунку пенсій за період з 18.05.2013 року.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб», передбачено здійснення перерахунку всіх призначених пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Наведена норма права дає підстави для висновку про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.07 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Згідно Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452) «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України і наукових установ Збройних Сил України», затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), а саме: посадовий оклад заступника начальника Наукового центру бойового застосування Військово - Повітряних Сил Збройних Сил України підвищено і він становить 1746 грн.

Як зазначено у преамбулі даного Наказу, він виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України.

Відповідно до п. 3 цього Наказу, Наказ Міністра оборони України "Про затвердження Схем посадових окладів військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України" (зі змінами), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 998/9597, визнано таким, що втратив чинність.

Таким чином, дані нормативні акти визначили розмір посадових окладів, військовослужбовців, які проходять службу.

Даний факт також підтверджується врахуванням введених посадових окладів при призначені пенсії особам, які їх отримували за час проходження служби.

На думку колегії суддів, позиція пенсійного фонду по даній справі не відповідає наведеному принципу єдності умов пенсійного забезпечення військовослужбовців, оскільки, позивач по справі поставлений у нерівні умови у порівнянні з військовослужбовцями відповідної категорії, що вийшли на пенсію після видання наказу Міноборони №377, та яким розмір пенсії визначається, виходячи з розміру посадового окладу, запровадженого наведеним наказом та призведе до дискримінації однієї категорії осіб, що недопустимо з огляду на положення ст. 24 Конституції України та ст. 14 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини.

Доводи відповідача про те, що Наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 не пройшов реєстрацію у Міністерстві юстиції України та не підлягає застосуванню є безпідставними, оскільки ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб» передбачає перерахунок пенсії в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. При цьому, в судовому засіданні встановлено та підтверджено представником відповідача, що підвищені Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 посадові оклади застосовуються при призначені пенсії особам, які їх отримували за час проходження служби.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що встановлені наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008р. посадовий оклад за посадою, яку займав позивач та який застосовується для військовослужбовців, які проходять службу, змінився, у зв'язку з цим повинно бути здійснено перерахунок пенсії позивачу, за період з 18.05.2013 року.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.12.2013 року по справі № 592/12303/13-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.12.2013р. по справі № 592/12303/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Бенедик А.П.