Постанова № 37131501, 12.02.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2014
Номер справи
238/2580/13-а
Номер документу
37131501
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кацаренко І.О.

Суддя-доповідач - Яковенко М.М.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2014 року справа №238/2580/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Яковенко М.М.

судді: Ханова Р.Ф., Гайдар А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області на постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 11 листопада 2013 року по адміністративній справі № 238/2580/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення недоотриманої суми, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області, в обґрунтування позовних вимог зазначав, що він перебуває на обліку в УПСЗН як ліквідатор наслідків на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 2 групи. Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на щорічну компенсаційну виплату за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат на момент здійснення виплати.

У 2013 році він отримав від відповідача зазначену виплату у розмірі, не передбаченому ст.48 Закону №796, бо отримав 120 грн. такої виплати. Отримавши зазначену суму допомоги на оздоровлення, він звернувся до УПСЗН з заявою про перерахунок і доплату йому суми щорічної компенсації на оздоровлення, однак, отримав відмову в цьому.

Просив суд постановити рішення, яким: 1) визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку і виплаті йому щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2013 рік; 2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок сум, які належать йому на підставі ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; 3) стягнути з відповідача на його користь недоотриману суму щорічної компенсації на оздоровлення за 2013 рік 5615 грн.

Постановою Новоазовського районного суду Донецької області від 11 листопада 2013 року по адміністративній справі № 238/2580/13-а позов задоволений (а.с.21-24).

Визнано неправомірною бездіяльність Управління соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації щодо відмови у перерахуванні і доплаті ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Новоазовської райдержадміністрації Донецької області здійснити перерахування сум належної ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік, передбаченої статтею 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.

Стягнуто з управління соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_2 недоотриману суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік з урахуванням здійснених виплат в сумі 5615 (п'ять тисяч шістсот п'ятнадцять) грн. 00 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту з порушенням норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, про відмову у задоволенні позовних вимог (а.с.25-26).

Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2 групи, що підтверджено копіями посвідчень серії НОМЕР_1 від 23 жовтня 2000 року, серії НОМЕР_2 від 30 серпня 2010 року, довідкою МСЕК серії МСЕ №176772 від 29 червня 2010 (а.с.6-7) року, перебуває на обліку в УПСЗН Новоазовської райдержадміністрації як особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС.

Позивач є отримувачем від УСЗН щорічної допомоги на оздоровлення, право на отримання якої встановлено ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як вбачається з довідки на а.с.8, ОСОБА_2 08.05.2013 року отримав допомогу на оздоровлення за 2013 рік у сумі 120,00 грн.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено право позивача на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Законом передбачено, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, а фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.

Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня - управління соціального захисту населення, беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, як це передбачено ст. 51 Бюджетного кодексу України.

Розміри щорічної допомоги на оздоровлення відповідної категорії громадян, на яких розповсюджується дія Закону України "Про статус ї соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлюється цим законом.

Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 закріплено, що в одних законах безпосередньо встановлено розміри соціальних виплат, а в інших їх визначення віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. Відповідно до положень законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначення порядку та розмірів соціальних виплат віднесено до відання Кабінету Міністрів України.

Згідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлений розмір допомоги на оздоровлення, а саме - 120 грн. для осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, інвалідам 2-ї групи.

Відповідно до п.4 прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет на 2013 рік" у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

На дійсний час вищезазначені положення Закону та постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не визнано неконституційними, та не скасовувалось.

Таким чином, здійснюючи 08.05.2013 року виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розміру 120 гривен відповідно до положень Постанови КМ України від 12.07.2005 року № 562, а не в розмірах, що передбачені положеннями ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач діяв правомірно.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області - задовольнити.

Постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 11 листопада 2013 року по адміністративній справі № 238/2580/13-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції

Головуючий суддя М.М. Яковенко

Судді Р.Ф. Ханова

А.В. Гайдар