Ухвала суду № 37118640, 12.02.2014, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
12.02.2014
Номер справи
623/2996/13-а
Номер документу
37118640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер справи 623/2996/13-а

Номер провадження 2-а/623/19/2014

УХВАЛА

іменем України

12 лютого 2014 року м. Ізюм

Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого - судді Бутенка В.М.

при секретарі судового засідання - Костенко В.В.

судового розпорядника - Максименка Р.С.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, відновлення порушеного права, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів з клопотанням про поновлення строку подання, -

в с т а н о в и в:

У серпні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області (далі - Управління ПФУ), в якому просив суд:

1. Задовольнити позовну заяву.

2. Визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м, Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо невиконання судового рішення про зобов'язання вчинити дії, а саме - постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 02.03.10р. у справі №2-а-483/2010 про зобов'язання вчинити дії щодо проведення перерахунку та виплати державної пенсії та додаткової пенсії з 22.05.2008р. у відповідності ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 від 28.02.1991 року виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановлений частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

3. Визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо зміни умов пенсійного забезпечення, а також нездійснення заходів щодо виділення бюджетних коштів на виплату державної та додаткової пенсії визначеної Законом та чинним і обов'язковим до виконання судовим рішенням.

4. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, здійснити розрахунок і виплату належної до видачі на виконання судового рішення та відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 від 28.02.1991 року державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю по 2 групі інвалідності, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, визначений частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум - у розмірі: 10454,40 грн. за 2011р.; 62669,60 грн. за 2012р.; 38799,60 грн. за 2013р., без урахування передбачених законом інших доплат, задовольнити клопотанням та прийняти постанову в цій частині позовних вимог до закінчення судового розгляду.

5. Стягнути з державного органу Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, грошові кошти, а саме: недоплаченої державної та додаткової пенсії (з урахуванням виплаченої суми) на виконання постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 02.03.10р. у справі №2-а-483/2010 - у розмірі: 10454,40 грн. за 2011р.; 62669,60 грн. за 2012р.; 38799,60 грн. за 2013р., без урахування передбачених законом інших доплат.

6. Задовольнити заяву про звернення постанови до негайного виконання.

7. Зобов'язати суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

8. Задовольнити клопотання про поновлення строку подання позову з травня 2010 р..

(а.с. 1-4)

Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 15 серпня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, відновлення порушеного права, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів з клопотанням про поновлення строку подання за період з 01 листопада 2011 року по 11 лютого 2013 року - залишено без розгляду (а.с. 26-29).

Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2013 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено.

Ухвалу Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 15.08.2013р. по справі № 623/2996/13-а скасовано.

Справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії направити до суду 1 інстанції для продовження розгляду справи.

(а.с. 23-25 відокремлений матеріал справи №623/2996/13-а)

Позивач ОСОБА_2 або його представник у судове засідання не з'являвся, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, позивач надавав суду заяви про розгляд справи без його участі, підтримав позовні вимоги і просить суд адміністративний позов задовольнити повністю (а.с. 32, 34, 37).

Відповідач Управління ПФУ свого представника для участі в справі не направив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, заперечень на адміністративний позов не надали (а.с. 30, 35, 44).

Дослідивши матеріали справи, перевіривши наведені в адміністративному позові докази, суд приходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 02.03.2010 року у справі №2-а-483/2010 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області позовні вимоги позивача були задоволені частково, визнано дії управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку, нарахуванні та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії згідно норм ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести перерахунок та виплатити державну пенсію та додаткову пенсію ОСОБА_2 з 22 травня 2008 року у відповідності зі статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено (а.с. 11 оборот - 14).

Ухвалою судової колегії судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області від 21 травня 2010 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області відхилено, постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 02.03.2010 року залишено без змін (а.с. 13 оборот - 14).

У серпні 2010 року позивач отримав виконавчий лист №2-а-483/2010, виданий 18.08.2010 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести перерахунок та виплатити державну пенсію та додаткову пенсію ОСОБА_2 з 22 травня 2008 року у відповідності зі статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У серпні 2010 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до відділу ДВС Ізюмського МРУЮ Харківської області про прийняття до примусового виконання виконавчого листа №2-а-483/2010, виданий 18.08.2010 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести перерахунок та виплатити державну пенсію та додаткову пенсію ОСОБА_2 з 22 травня 2008 року у відповідності зі статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

20 серпня 2010 року державним виконавцем відділу ДВС Ізюмського МРУЮ Харківської області відкрито виконавче провадження № 20920986 з виконання виконавчого листа №2-а-483/2010, виданий 18.08.2010 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести перерахунок та виплатити державну пенсію та додаткову пенсію ОСОБА_2 з 22 травня 2008 року у відповідності зі статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

(а.с. 11)

Згідно повідомлення Управління ПФУ на адресу начальника відділу ДВС Ізюмського МРУЮ Харківської області на виконання постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області по справі №2-а-483/2010 Управління ПФУ здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність» з 22.05.2008 року та надано розпорядження на перерахунок пенсії на виконання постанови суду (а.с. 9-10).

Листом Управління ПФУ від 19.07.2013 року № 127/Щ-14 на звернення ОСОБА_2 від 10.07.2013 року повідомлено позивача, що йому була нарахована та виплачена державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 28.05.2008 року (а.с. 5, 6, 7, 8).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.

При цьому судом встановлено, що підставою для звернення позивача із вищевказаними позовними вимогами фактично було невиконання відповідачем рішення суду, а саме: постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 02.03.2010 року у справі №2-а-483/2010 про зобов'язання вчинити дії щодо проведення перерахунку та виплати державної пенсії та додаткової пенсії з 22.05.2008 року у відповідності ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 від 28.02.1991 року виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановлений частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином суд зазначає, що позивач ОСОБА_2, звертаючись до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом, порушив питання, що стосуються здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, порядок розгляду якого визначений в ст. 267 КАС України.

Суд зазначає, що ст. 267 КАС України встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Вказана стаття передбачає дві процесуальні форми контролю адміністративного суду за виконанням судових рішень в адміністративних справах, це судовий контроль за ініціативою суду, що ухвалив відповідне судове рішення та судовий контроль за ініціативою осіб, які беруть участь у справі, чи інших заінтересованих осіб. У силу принципу офіційності суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, у тому ж кількісному і, якщо це можливо, персональному складі має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Це може бути зроблено у тому ж самому судовому рішенні (у резолютивній частині) або в письмовій ухвалі.

За приписами ч. 9. ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. Таку заяву може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідною постановою суду. І лише у разі відповідності заяви вимогам, визначеним ст. 267 КАС України, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. При цьому у разі невідповідності заяви визначеним вимогам вона ухвалою суду, повертається заявнику.

Суд вважає за доцільне відмітити, що КАС України передбачає загальні і спеціальні способи судового контролю. Загальні способи контролю мають усі суди, незалежно від спеціалізації, і вони полягають у розгляді скарг на рішення, дії чи бездіяльність державних виконавців. Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому ст. 181 КАС. Спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачені ст. 267 КАС, зокрема до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення; накладання штрафу за невиконання судового рішення; визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або на порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Також суд зазначає, що особа, яка бере участь у справі, може звернутися до суду із заявою про вирішення питання щодо судового контролю за виконанням судового рішення в будь-який час після проголошення постанови. Така заява (клопотання) передається судді, який розглядав справу і розглядається в межах того самого провадження. Нова адміністративна справа не оформлюється. У цьому випадку строк для надання звіту встановлюється ухвалою суду. Цією ухвалою може одночасно призначатися судове засідання для розгляду звіту суб'єкта владних повноважень.

Необхідно зазначити, що згідно з ч. 2, 3 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Положеннями ст. 255 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. За приписами ст. 257 КАС України примусове виконання судових рішень адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Також зі змісту адміністративного позову вбачається, що позивач окрім вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача по невиконанню судового рішення, заявляв, зокрема, вимоги про витребування у відповідача певних письмових доказів, які на думку позивача мають значення для вирішення даної справи, а також просив суд забезпечити виконання судового рішення способами вказаних у позовній заяві. Між тим суд зазначає, що відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Суд зазначає, що вимоги до форми і змісту позовної заяви встановлені ст. 105 КАС України, де, зокрема, зазначено, що адміністративний позов може містити вимоги про:

1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;

2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;

3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;

5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;

6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Зазначений перелік позовних вимог не є вичерпним. Особа може обрати й інші вимоги на захист своїх прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин. Між тим суд зазначає, що вимоги про витребування у відповідачів певних письмових доказів, які на думку позивача мають значення для вирішення даної справи, а також вимоги про забезпечення виконання судового рішення способами вказаних у позовній заяві не можуть бути самостійними вимогами в розумінні положень ст. 2 та ст. 105 КАС України.

Крім того суд звертає увагу на те, що встановлення контролю за виконанням судового рішення або вимоги про визнання протиправної бездіяльності, що стосується невиконання судового рішення можливе лише в межах провадження по тій справі, рішення по якій, на думку позивача, не виконано або виконується в неналежному порядку.

Крім цього суд звертає увагу на те, що позивач ОСОБА_2, як стягувач у виконавчому провадженні № 20920986 з виконання виконавчого листа №2-а-483/2010, виданий 18.08.2010 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області, мав право звернутися до місцевого суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення згідно ч.1 ст. 263 КАС України.

Отже, вимоги позивача ОСОБА_2 про зобов'язання Управління ПФУ вчинити дії щодо виконання судового рішення, а саме: постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 02.03.2010 року у справі №2-а-483/2010, не підлягають розгляду в порядку позовного провадження адміністративного судочинства, оскільки зазначена категорія справ не є справами загального провадження та вирішуються у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.

Згідно п.1 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 з вимогами до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області підлягає закриттю, так як зазначені вимоги підлягають вирішенню у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначеному ст. 267 КАС України.

Керуючись ст.ст. 6, 17, 105, 157, 165, 267 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

У Х В А Л И В:

Провадження у адміністративній справі №623/2996/13-а за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, відновлення порушеного права, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів з клопотанням про поновлення строку подання - закрити.

Роз'яснити, що зазначені вимоги підлягають вирішенню у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначеному ст. 267 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги в п'яти денний строк з дня отримання копії ухвали до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя -