Ухвала суду № 37116030, 30.01.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
30.01.2014
Номер справи
2а-6862/11/1370
Номер документу
37116030
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"30" січня 2014 р. м. Київ К/9991/26036/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

суддівОстровича С.Е. Степашка О.І. Федорова М.О.секретаря судового засідання Волошина В.М.,

представник позивача Ларіонов Р. О.

представник відповідача Маісурадзе З. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року у справі за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові, Головного управління державного казначейства України у Львівській області про скасування податкових повідомлень-рішень, стягнення бюджетної заборгованості, -

ВСТАНОВИЛА

Державне підприємство Міністерства оборони України "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" (далі - ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод") звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові (далі - СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові), Головного управління державного казначейства України у Львівській області (далі - ГУ ДКУ у Львівській області) в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення, стягнути бюджетну заборгованість.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року позов ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" задоволено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року - залишено без змін.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року та прийняти нове рішення, яким відмовити ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" в задоволенні позову.

Крім того, відповідачем заявлено клопотання про заміну сторони правонаступником у зв'язку з реорганізацією на Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби.

Відповідно до ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи викладене та надані докази перейменування відповідача, судова колегія вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.

ДПІ у м. Львові була проведена позапланова виїзна перевірка ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень, серпень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в червні, липні 2010 року. За результатами перевірки складено акт №873/23-4/07684556 від 05 листопада 2010 року.

Перевіркою встановлено порушення ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" вимог п. 1.3, п. 1.7, п. 1.8 ст. 1, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1, п.п. 7.7.3, п.п. 7.7.2. п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме: завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за серпень 2010 року на суму 476396, 67 грн. (рядок 18.2 Декларації), в результаті чого завищено задекларовані показники в рядках 21, 22.2 Декларації та завищено суму бюджетного відшкодування за липень 2010 року на суму 494649, 21 грн., за серпень 2010 року на суму 59297, 71 грн.

На підставі акта перевірки ДПІ у м. Львові було прийнято податкове повідомлення-рішення №0001402301/0/22887 від 25 листопада 2010 року, яким ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 494649,21 грн. за липень 2010 року та 59297, 71 грн. за серпень 2010 року.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові була проведена позапланова виїзна перевірка ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень, жовтень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в лютому, липні, серпні, вересні 2010 року. За результатами перевірки складено акт №57/08-04/07684556 від 01 лютого 2011 року.

Перевіркою встановлено порушення ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" вимог п.п. 1.3, 1.7, 1.8 ст. 1, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України Закону України "Про податок на додану вартість", а саме: завищено податковий кредит за жовтень 2010 року, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за жовтень 2010 року на суму 446028, 53 грн. (рядок 18.2 Декларації) та задекларовані показники в рядках 21, 22.2 Декларації, зменшено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 Декларації) за вересень 2010 року, зменшено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 Декларації) за жовтень 2010 року на суму 240414, 88 грн. та завищено суму бюджетного відшкодування за жовтень 2010 року на суму 645063, 46 грн.

На підставі акта перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000030804/0/2979 від 22 лютого 2011 року, яким ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 645063, 46 грн.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові була проведена позапланова виїзна перевірка ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в вересні 2009 року, серпні-жовтні 2010 року. За результатами перевірки складено акт №168/08-04/07684556 від 12 березня 2011 року.

Перевіркою встановлено порушення ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" вимог п.п. 1.3, 1.7, 1.8 ст. 1, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме: завищено податковий кредит за листопад 2010 року, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за листопад 2010 року на суму 518636, 43 грн. (рядок 18.2 Декларації) та задекларовані показники в рядках 21, 22.2 Декларації, завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за листопад 2010 року на суму 686443, 41 грн.

На підставі акта перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові було прийнято податкове повідомлення-рішення №9362/08-04/1045 від 13 травня 2011 року яким ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 686443, 41 грн.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові була проведена позапланова виїзна перевірка ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в березні, вересні-листопаді 2010 року. За результатами перевірки складено акт №205/08-04/07684556 від 21 березня 2011 року.

Перевіркою встановлено порушення ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" вимог п.п. 1.3, 1.7, 1.8 ст. 1, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме: завищено податковий кредит за грудень 2010 року, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за грудень 2010 року на суму 862642,61 грн. (рядок 18.2 Декларації) та задекларовані показники в рядках 21, 22.2 Декларації, зменшено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (ряд.26 Декларації) за грудень 2010 року на суму 518636, 43 грн.

На підставі акта перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000120804/0/5873 від 31 березня 2011 року, яким ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 686443, 41 грн.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові була проведена невиїзна документальна перевірка ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" з питань достовірності визначення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за жовтень-грудень 2009 року, січень-листопад 2010 року та достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в березні, січень-грудень 2010 року та січень 2011 року. За результатами перевірки складено акт №247/08-04/07684556 від 31 березня 2011 року.

Перевіркою встановлено порушення ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" вимог п.п. 1.3, 1.7, 1.8 ст. 1, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме: завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на загальну суму 3464151, 05 грн. та завищено залишок від'ємного значення (ряд.26 Декларації), який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 872395, 98 грн.

На підставі акта перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000160804/0/7615 19 квітня 2011 року, яким ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 3464151, 05 грн.

Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Відповідно до п.п. 7.4.1 п. 7.4 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 6.1 ст. 6 та ст. 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Згідно вимог п.п. 7.4.5, п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими побідними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Відповідно до пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до вимог пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що реальність здійснення ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" господарських операцій та фактичне використання товарів у власній господарській діяльності підтверджується податковими деклараціями з ПДВ та розшифровками податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за період, що перевірявся; реєстрами отриманих та виданих податкових накладних; податковими накладними; видатковими накладними; товарно-транспортними накладними; актами виконаних робіт, актами здачі-приймання наданих послуг, платіжними дорученнями; вантажно-митними деклараціями та договорами на підставі яких здійснювалися господарські операції.

Також, судами попередніх інстанцій встановлено, що надані ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" податкові накладні не мають недоліків та заповнені згідно порядку, встановленому чинним законодавством.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що згідно законодавства України право платника податку на податковий кредит поставлено в залежність від проведення будь-яких зустрічних перевірок та сплати податку іншими учасниками по всьому ланцюгу товарообігу. Право платника податку на формування податкового кредиту та на бюджетне відшкодування податку на додану вартість не перебуває в залежності від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Покупець сплачує суму ПДВ у ціні товару безпосередньо продавцю, тому не може в подальшому впливати на надходження цих сум ПДВ до Державного бюджету.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" підтверджено належними доказами сплату сум податку на додану вартість у ціні придбаного товару (послуг) контрагентам, які мали статус платників податку на додану вартість та дотримано вимоги ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" щодо порядку формування податкового кредиту та отримання права на бюджетне відшкодування.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ДП МОУ "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод".

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Здійснити процесуальне правонаступництво та замінити Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Львові на Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби.

Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби залишити без задоволення, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді С.Е. Острович О.І. Степашко М.О. Федоров