ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" травня 2009 р.
Справа № 3/4594
За позовом: Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Відкритого акціонерного товариства " Акціонерна компанія "Адвіс", м. Хмельницький
про стягнення 38 686,05 грн.
Суддя Вибодовський О.Д.
Представники сторін:
Від позивача: Сліпчук О.П. - представник за довіреністю №233/03 від 28.11.2007р.
Від відповідача: Дунець А.І. - представник дорученням від 08.01.2008р.
Ганджій І.П. - представник за дорученням №1661 від 19.11.2008р.
Від прокуратури: Шкадько В.В. –прокурор відділу облпрокуратури.
Суть спору:
Позивач звернувся з позовом до суду в якому просить суд стягнути з відповідача на користь держави 38 686, 05 грн. шкоди, заподіяної забрудненням земельної ділянки.
Представники позивача та прокуратури в судовому засіданні в підтвердження позовних вимог вказують, що проведеною Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою встановлено, що Відкритим акціонерним товариством „Адвіс", внаслідок порушення технології складування та зберігання відходів гальванічного походження забруднено земельну ділянку на території Хмельницької міської ради, розташованої за адресою: м. Хмельницький, вул. Чорновола, 88, площею 60 м.кв.
Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу обрахований відповідно до „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки від 27.10.1997 року з № 171, становить 38 686,05 грн.
Викладені обставини підтверджуються наступними доказами: актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №001982 від 16.04.2008 року; актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №002010 від 21.05.2008 року; актом відбору проб ґрунтів №А-16- 04-08-09 від 16.04.2008 року; протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунтів №П-16-04-08-09; протоколом про адміністративне правопорушення №002964 від 21.05.2008 року; постановою про накладення адміністративного стягнення №001551 від 22.05.2008 року та розрахунком розміру шкоди від 29.05.2008 року.
Відповідно до ст.69 Закону України "Про охорону навколишньої природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища - погіршення якості природних ресурсів.
Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції спірних відносинах, що виникають в галузі охорони навколишнього природно середовища, є Міністерство охорони навколишнього природного середовища його органи на місцях, а саме Державна екологічна інспекція в Хмельницької області.
Відповідно до ст.37 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” прокурорський нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор та підпорядковані йому прокурори. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до судів або арбітражних судів з позовами про відшкодування шкоди заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
В зв’язку з тим, що до теперішнього часу ВАТ „Адвіс” в добровільному порядку не відшкодувало завданої шкоди, тому прокурором подано позов до суду в інтересах позивача.
Посилаючись на викладене позовні вимоги підтримують в повному обсязі, наполягають на задоволенні позову, обґрунтовуючи наявними в матеріалах справи доказами.
Представники відповідача в судове засідання з’явились, проти позову заперечили, усно в судовому засіданні та письмово у відзиві на позов вказують, що ВАТ „АК АДВІС” повністю ліквідувало забруднення ділянки землі (60 кв.м.), що межує із шламонакопичувачем, при цьому ВАТ „АК АДВІС” витратило 22 тис. грн., а саме:
- проведена рекультивація вказаної ділянки - 6 тис. грн.,
- збудована свердловина для спостереження - 12 тис. грн.,
- проведене додаткове ущільнення шламонакопичувача - 4 тис. грн.
Також, просять суд врахувати, що понад 30 років тому в районі шламонакопичувача знаходилося міське автопідприємство з ремонтними майстернями, де виконувалися роботи по заміні мастил, мийка мідних радіаторів, реставрація деталей машин, використовувалися миючі засоби, до складу яких входили фосфати.
Повідомляють, що на ВАТ „АК АДВІС” технології міднення та нікелювання взагалі відсутні.
Вказують на те, що на даний час підприємство знаходиться у вкрай важкому фінансовому стані через стрімке подорожчання газу електроенергії, металів.
Отже, на підставі вищевикладеного і так як вина ВАТ „АК АДВІС” є лише частковою, просять суд, на підставі п. З ст. 83 ГПК України, зменшити розмір суми стягнення з підприємства відповідача до 8,0 тис. грн.
Суд оцінивши пояснення сторін та подані сторонами по справі документи рахує їх достатніми для прийняття рішення по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Проведеною Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою встановлено, що Відкритим акціонерним товариством „Адвіс”, внаслідок порушення технології складування та зберігання відходів гальванічного походження забруднено земельну ділянку на території Хмельницької міської ради, розташованої за адресою: м. Хмельницький, вул. Чорновола, 88, площею 60 м.кв.
16.04.08р. державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області на виконання плану робіт з метою перевірки дотримання природоохоронного законодавства на території ВАТ АК „Адвіс”, м. Хмельницький, вул. Чорновола, 88 здійснено відбір проб ґрунтів, про що складено акт №А-16-04-08-09.
Відповідно до протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунтів №П-16-04-09 від 14.05.08р. встановлено перевищення допустимих норм по:
- фосфору –55,08 мг/кг при нормованому вмісті ГДК –27,64 мг/кг;
- нафтопродуктом –850 мг/кг при нормованому вмісті ГДК –140 мг/кг;
- нікелю –8,4 мг/кг при нормованому вмісті ГДК –4 мг/кг;
- цинку –30,40 мг/кг при нормованому вмісті ГДК –23 мг/кг;
- міді –4,5 мг/кг при нормованому вмісті ГДК –3 мг/кг.
Ліцензія у сфері поводження з небезпечними відходами (шлам від гальванічного виробництва) на ВАТ АК „Адвіс”, відсутня.
У дозволі на розміщення відходів та ліміті на розміщення та утворення відходів складування та зберігання шламу від гальванічного виробництва не передбачено.
Вищенаведені факти підтверджуються актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №001982/131 від 16.04.2008 року та №002010 від 21.05.2005 року.
Постановою, про накладення адміністративного стягнення від 22.05.08р. №001551 на відповідального працівника за екологічну безпеку відповідача накладено адміністративне стягнення за порушення вимог Земельного кодексу України, Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та Закону України „Про відходи”. Дана постанова не оскаржувалась.
Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу обрахований відповідно до „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки від 27.10.1997 року з № 171, становить 38 686,05 грн.
Сума загального розміру відшкодування шкоди при одночасному забрудненні земельної ділянки нафтопродуктами, фосфором, нікелем, міддю, цинком підтверджується відповідним розрахунком від 29.05.08р.
Оскільки, відповідачем в добровільному порядку не відшкодовано шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, тому прокурором в інтересах позивача подано позов.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Відповідно до ст.37 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” прокурорський нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор та підпорядковані йому прокурори. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до судів або арбітражних судів з позовами про відшкодування шкоди заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. б ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Відповідно до п. 5.5 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1520 від 17.11.2001р., Державна екологічна інспекція має право складати акти перевірки, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом.
Згідно зі ст.ст. 91, 96 Земельного Кодексу України власники (користувачі) земельних ділянок зобов'язані додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля та зберігати корисливі властивості землі.
Пунктом "в" ч. 1 ст. 211 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних радіоактивних речовин та відходів. (п. "й" ч. 2 ст. 68 Закону).
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
У відзиві на позов №1660 від 19.11.08р. відповідач вказує, що ним повністю ліквідовано забруднення ділянки землі (60 кв.м.), що межує із шламонакопичувачем, при цьому ВАТ „АК АДВІС” витратило 22 тис. грн., а саме:
- проведена рекультивація вказаної ділянки - 6 тис. грн.,
- збудована свердловина для спостереження - 12 тис. грн.,
- проведене додаткове ущільнення шламонакопичувача - 4 тис. грн.
Тим самим відповідач підтверджує як сам факт забруднення земельної ділянки викладений в акті перевірки так і свій обов’язок належного складування та зберігання відходів гальванічного походження.
Крім того, відповідачем не заперечується факт відсутності ліцензії у сфері поводження з небезпечними відходами (шлам від гальванічного виробництва), та те, що дозволом на розміщення відходів та ліміті на розміщення та утворення відходів, складування та зберігання шламу від гальванічного виробництва не передбачено.
Також, у суду відсутні належні докази того, що вказане засмічення відбулось ще до початку складування та зберігання відходів відповідачем. В той же час чинною є постанова про накладення адміністративного стягнення на відповідального за охорону природи працівника відповідача. Таким чином провина відповідача полягає в несанкціонованому складуванні та зберіганні відходів гальванічного походження внаслідок чого забруднено земельну ділянку на території Хмельницької міської ради площею 60 кв.м. розташовану за адресою: м. Хмельницький, вул. Чорновола, 88. Тому, в даному випадку для відшкодування завданої довкіллю шкоди не має вирішального значення особа яка безпосередньо несе відповідальність за охорону природи по об’єкту.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 Закону України „Про відходи” забороняється несанкціоноване скидання, розміщення відходів що може створити небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Відповідно до ст. 42 Закону України „Про відходи” особи винні в порушенні законодавства про відходи несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за самовільне розміщення та видалення відходів.
Статтею 43 Закону України „Про відходи” передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни України зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Розмір шкоди забрудненням земельної ділянки визначений згідно „Методи визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27 жовтня 1997р. №171 (у редакції нак; Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04 квітня 2007 р. №149) складає 38 686,05 грн. та підтверджується відповідними розрахунками.
За таких обставин позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Судові витрат згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на рахунок відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до Відкритого акціонерного товариства „Акціонерна компанія „Адвіс”, м. Хмельницький, про стягнення 38 686,05 грн. задоволити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Акціонерна компанія „Адвіс”, м. Хмельницький (вул. Чорновола, 88, код 00498431) кошти в розмірі 38 686,05 грн. (тридцять вісім тисяч шістсот вісімдесят шість грн. 05 коп. ) –шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу на користь держави, які перерахувати одержувачу коштів: в бюджет Хмельницької міської ради, інд. 29000, м. Хмельницький вул. Гагаріна,3.
Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Акціонерна компанія „Адвіс”, м. Хмельницький (вул. Чорновола, 88, код 00498431) в дохід державного бюджету України по коду бюд жетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013 державне мито в сумі 386, 86 грн. (триста вісімдесят шість грн. 86 коп.)
Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Акціонерна компанія „Адвіс”, м. Хмельницький (вул. Чорновола, 88, код 00498431) в дохід державного бюджету на розрахунковий рахунок 31215259700002, код банку 815013 ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ - 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу 22050000) 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя О.Д. Вибодовський