У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-2888/11/2205
Головуючий у 1-й інстанції: Дворнік О.С.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
04 лютого 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Білої Л.М. Сушка О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області на постанову Деражнянського районного суду Хмельницької області від 23 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області про перерахунок пенсії , -
В С Т А Н О В И В :
в вересні 2011 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області щодо відмови у призначенні йому пенсії у зв'язку із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію у зв'язку із зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС.
Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Позивачем була подана заява до відповідача щодо призначення йому пенсії у зв'язку із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки з 04 вересня 1986 року по 01 листопада 1986 року він брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. Всі документи, що були надані ним до відповідача підтверджують той факт, що він має право на отримання пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, йому безпідставно відмовили у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Постановою Деражнянського районного суду Хмельницької області від 23 листопада 2011 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідач не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в засідання суду не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Позивач просив розглянути справу за його відсутності.
За таких підстав, з врахуванням частини 4 статті 196 КАС України, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, що стверджується посвідченням 2 категорії серія НОМЕР_1 (а.с.10).
Відповідно до запису у військовому білеті серії НОМЕР_2, виданим на ім'я ОСОБА_2, Деражнянським районним воєнним комісаріатом Хмельницької області, останній з 04 вересня 1986 року по 01 листопада 1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 9).
В архівній довідці, виданій Галузевим Державним архівом Міністерства оборони України від 08 липня 2011 року № 58308 вказано, що по архівних документах військової частини № 31434 встановлено, що позивач брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 04 вересня 1986 року (наказ №91) по 03 листопада 1986 року (наказ № 151).
Згідно статті 10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до статті 55 даного Закону, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - зменшення віку 10 років.
До військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії із застосуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до заяви про призначення пенсії за віком додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У зв'язку із вказаними даними, у відповідності до Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України від 02.12.1992 року №674 позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 25 грудня 1992 року року і було видано посвідчення серії НОМЕР_1 категорія 2 (а.с.10).
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України ОСОБА_2 набув права на призначення пільгової пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подані ним документи не викликають сумнівів його перебування у зоні відчуження, а тому дії управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку є протиправними.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області, - залишити без задоволення, а постанову Деражнянського районного суду Хмельницької області від 23 листопада 2011 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 10 лютого 2014 року.
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Біла Л.М.
Сушко О.О.