СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 103/4770/13-а
03.02.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Кучерука О.В.,
суддів Єланської О.Е. ,
Кукти М.В.
секретар судового засідання Карпова І.І.
за участю сторін:
представник позивача, ОСОБА_2 - ОСОБА_3, довіреність № 500 від 23.09.13
представник відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим- Хоботова Ірина Володимирівна,, довіреність № 01-12-11/0020 від 09.01.14
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Атаманюк Г.С. ) від 17.10.2013 року по справі №103/4770/13-а
за позовом ОСОБА_2(АДРЕСА_1)
до Управління праці та соціального захисту населення Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим (вул. Сімферопольська 14,Бахчисарай,Автономна Республіка Крим,98400)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим від 17.10.2013 у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, позивач - ОСОБА_2 звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні 03.02.2014 року представник позивача наполягав на задоволенні апеляційної скарги та просив скасувати рішення суду першої інстанції.
У судовому засіданні 03.02.2014 року представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, надав письмові заперечення на апеляційну скаргу.
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
При апеляційному перегляді встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим як отримувач державної допомоги.
Так, ОСОБА_2 є одинокою матір'ю, яка має двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2.
У відповідності до розпорядження №408387 від 12.10.2006 року позивачу призначено допомогу на дітей одиноким матерям (а.с. 36).
За результатами проведеної перевірки достовірності та повноти інформації про осіб, які входять до складу сім'ї, на підставі Акту головного державного соціального інспектора від 25.06.2013 було встановлено, що заявник ОСОБА_2 проживає у м. Ялта та фактично спільно проживає, утримує і виховує одну дитину ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 41, 43, 45).
В акті від 25.06.2013 року встановлено, що ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає у м. Бахчисарай разом з батьками заявниці та знаходиться на їх матеріальному забезпеченні.
З урахуванням встановлених обставин Управлінням праці та соціального захисту населення Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим рішенням від 19.07.2013 було припинено виплату допомоги на дітей одиноким матерям на ОСОБА_7 з 01.07.2013 року.
На спірні правовідносини розповсюджуються норми Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 (далі Закон), Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751 (далі Положення), в редакції, що діяла в спірний період.
Відповідно до ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, заподіяної незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (ч. 1 ст. 5) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій ст. 4 названого Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
У відповідності зі ст.18-1 Закону, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають матері (які не перебувають у шлюбі) одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення ) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька ( матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька , усиновителя ) дитини.
Згідно зі статтею 18-3 Закону ( у редакції Закону від 02.06.2005 № 2625 - IV), допомога на дітей одиноким матерям, надавалася у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців , але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновителям ( вдовам , вдівцям) призначається на кожну дитину.
Пункт 35 Положення містить перелік документів, які надаються до органів праці та соціального захисту населення для отримання допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до абз.1 п. 36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, у якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку.
Перерахунок розміру допомоги проводиться автоматично відповідно до закону з дня досягнення дитиною відповідного віку для всіх категорій осіб, яких він стосується без звернення одержувача в УПСЗН (ч. 3 п. 34 Положення).
Виплата допомоги, у розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом 6 календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі ( абз.2 п.36 Положення).
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним Наказом Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 ( реєстр. Мін'юсту № 112/ 6400 від 07.02.2002) на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги ( п. 34 Положення).
До складу сім'ї особи, що звернулася за допомогою, включаються особи, які проживають разом.
Інших правових підстав застосування інших норм і розмірів державної допомоги чинним законодавством не передбачено .
На підставі поданих документів було встановлено право заявника на державну допомогу на дітей одиноким матерям, що підтверджується рішенням про призначення допомоги і його перерахунку .
З умовами призначення і виплати зазначеної допомоги позивачка була ознайомлена під розпис. При подачі заяви для призначення державної допомоги позивачка була попереджена про зобов'язання , що тягнуть за собою припинення виплати допомоги, після ознайомлення з якими, власноруч поставила дату і підпис.
Отже, позивачка прийняла на себе відповідальність й зобов'язалася повідомляти про всі обставини або зміни в сім'ї, які впливають на право отримання допомоги й про умови відмови або припинення виплати.
Відповідно до ст. 22 Закону, п.п. 46, 49 Порядку, одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги про зміну всіх обставин, які впливають на виплату .
У відповідності зі ст.18-4 Закону, п. 36 Положення, виплата допомоги припиняється або призупиняється на підставі поданих обґрунтованих висновків державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення з місяця, наступного за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок відповідача, що позивачка в порушення ст. 22 Закону, п. 46 Положення, приховала дані про зміну в сім'ї, що впливають на визначення розміру державної допомоги, у зв'язку з чим було правомірно припинено виплату допомогу на дітей одиноким матерям з 01.07.2013 оскільки дитина фактично з одинокою матір'ю не проживає, нею не виховують та не утримується.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем надані достатні докази на підтвердження правомірності дій, проте, позивач, в порушення вимог ст. 71 КАС України не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим від 17.10.2013 року по справі №103/4770/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст судового рішення виготовлений 10 лютого 2014 р.
Головуючий суддя О.В.Кучерук
Судді О.Е.Єланська
М.В. Кукта