Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 119/8125/13-а
03.02.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Єланської О.Е.,
суддів Кучерука О.В. ,
Кукти М.В.
секретар судового засідання Даніліна К.В.
за участю сторін:
представник позивача, ОСОБА_2- ОСОБА_5, довіреність № 32 від 22.01.14
представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим- Двинянінова Валентина Борисівна, довіреність № 7 від 25.10.13
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Бистрякова Д.С. ) від 24.10.13 по справі № 119/8125/13-а
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (вул. Долгоруковська, 3,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95000)
про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в АРК з вимогами про визнання дії Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим по не проведенню перерахунку пенсії на підставі довідки складеною і представленою Головному управлінню Пенсійного фонду України в АР Крим в строгій відповідності з чинним Законодавством України, вказуючий на те, що у військовослужбовців тих, що проходять службу категорія яких відповідає його за станом на 01 квітня 2012 року змінений розмір грошового забезпечення (премії) - незаконними; зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим відповідно до ст.63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців» Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, і довідки що свідчить про те, що у військовослужбовців тих, що проходять службу категорія яких відповідає його за станом на 01 квітня 2012 року збільшився розмір грошового забезпечення (премії) розмір якої почав складати 90 відсотків від посадового окладу провести з 03 квітня 2013 року перерахунок призначеної мені пенсії виходячи з розрахунку премії 90 відсотків від посадового окладу.
Постановою Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 24.10.13 у справі № 119/8125/13-а у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні 03.02.2014 представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, зазначених в ній. Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги позивача заперечував.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_2 є військовим пенсіонером, перебуває в Головному Управління Пенсійного Фонду України в АР Крим на пенсійному забезпеченні та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виходячи з премії в розмірі 10% посадового окладу.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року, було затверджено Порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01.01.2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Міністру оборони України надано право у межах асигнованій, які виділені на утримання Збройних Сил України, здійснювати преміювання військослужбовців у відповідності з їх особистим внеском в загальний результат служби, в межах фонду преміювання, в розмірі не менше 10 % посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, з 01.01.2008 ОСОБА_2 був здійснений перерахунок пенсії виходячи з грошового забезпечення, в структурі якого премія враховувалася Військовим комісаріатом АРК у розмірі 10 % від посадового окладу.
Наказом Міністра оборони України від 26.03.2012 № 165 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2012 рік" (далі - наказ МО № 165) з 01.01.2012 встановлені наступні розміри щомісячних премій особам офіцерського складу - 90 % посадового окладу.
Тобто, розмір премії, встановленої наказом МО № 165 передбачений в Державному бюджеті України на 2012 рік в рамках асигнувань, виділених на утримання Збройних Сил України. Тобто, мова не йде про постійні виплати, що увійшли до структури грошового забезпечення.
Таким чином, премія, яку ОСОБА_2 вимагає включити в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, носить тимчасовий характер, її виплата дозволена за наявності ряду умов і лише у межах бюджетів військових частин і інших адміністративних одиницях Міністерства оборони України. При цьому, наказ Міністерства Оборони № 165 не є нормативно - правовим актом, а є внутрівідомчим розпорядчим документом, дія якого направлена на поліпшення матеріально - побутового забезпечення військовослужбовців. Тобто, ухвалення наказу Міністерства Оборони № 165 спочатку не є правовою підставою для перерахунку пенсій відповідно до ст. 63 Закону № 2262.
Ця правова позиція неодноразово підтверджувалася і Верховним судом України (постанови від 28.02.2011 у справі № 21-1а11, від 25.06.2011 у справі № 21-58а11 та інші).
Постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23.04.2012 №355 (далі - Постанова №355) встановлено з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону №2262, крім пенсій призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13,21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23 відсотків та з 01.01.2013 року до 35 відсотків.
Пунктом 2 вищенаведеної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.
Отже, вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій обчислені з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсії та підвищень, що передбачені постановою №355, не можуть перевищувати розмірі пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення за відповідними посадами станом на 01 квітня 2012 року.
В силу вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніш призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Про зазначене рішення Міноборони у 5-ти денний термін повідомляє Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, який також у 5-ти денний термін повідомляє про надходження інформації свої головні управління в областях, на яких покладено обов'язок у 10-денний строк складання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та передання їх органам, які видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. При цьому, чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким підприємством, установою, організацією власних наказів про підвищення матеріального становища робітників.
Як вже зазначалось судовою колегією, 23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №355 «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому абзац другий ч.1 Постанови №355 передбачає, що розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 , та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Тобто, Постановою №355 передбачений максимальний розмір підвищення, який не повинен перевищувати розрахункову величину пенсії, яка розраховується із грошового забезпечення на 01.04.2012. Постанова № 355 не змінювала структуру і розмір грошового забезпечення, не змінювала розміри основних і додаткових видів грошового забезпечення, а передбачала поетапне підвищення наявних пенсій.
На підставі Постанови №355 Військовий комісаріат в АРК, надав довідку від 30.05.2012 № ТА-125168 про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.04.2012 (а.с.6).
Отже, відповідно до наданої довідки, розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 складав 3909,60 грн, розмір пенсії обрахований з грошового забезпечення на 01.04.2012 складав 2658,53 (3909,60 грн. х 62%). Максимальна сума на яку збільшилася пенсія - 620,16 грн.
Таким чином, підвищення до пенсії було проведене не у зв'язку із зміною структури складової грошового забезпечення, а на підставі Постанові № 355, що не є перерахунком пенсії у розумінні ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Встановлення граничного розміру пенсії станом на 01.04.2012 по довідці, наданій Військовим комісаріатом в АРК проводилось ГУ ПФУ в АРК в автоматичному режимі. Тобто, дані складових грошового забезпечення, вказаних у довідці, вводились до електронної програми, яка видавала розмір пенсії, згідно введених даних. Перерахунок проводився у випадку, якщо розмір пенсії, фактично отриманій пенсіонером станом на 01.07.2012 із урахуванням підвищення, передбаченого постановою №355, не перевищував граничного розміру пенсії.
На підставі наданої довідки, Головне управління пенсійного фонду в АР Крим розрахувало максимальну величину підвищення, передбаченого частиною 1 Постанови № 355, але надання даної довідки, не є підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2012 з врахуванням того грошового забезпечення, яке вказане в довідці Військового комісаріату АРК про грошове забезпечення на 01.04.2012.
Таким чином, з 01.07.2012 сума пенсії ОСОБА_2 повинна була збільшитися на 11 %. Але у будь-якому випадку загальна сума пенсії, що підлягає виплаті з 01.07.2012 не могла бути більш ніж розмір пенсії, який би обчислювався з грошового забезпечення, в органу Міністерства оборони України на 01.04.2012 і вказаного в довідці Військового комісаріату АРК з 30.05.2012.
Головне управління пенсійного фонду в АР Крим обчисливши максимально допустиму суму підвищення до пенсії по посаді начальника комплексу фінансово - економічної роботи (3 909,60 грн. х 68 % = 2 658.5 грн.), провело поетапне підвищення пенсії ОСОБА_2, не перевищуючи максимально можливу виплату-2 658,53 грн.
Таким чином, документ, який на думку ОСОБА_2 повинен лягти в основу перерахунку пенсії, складений і направлений Військовим комісаріатом АРК в Головне управління пенсійного фонду в АР Крим виключно на виконання Постанови № 355, жодним чином не пов'язаний із ст. 6 Закону № 2262, а є рішенням Кабінету Міністрів України, прийняте в рамках повноважень та направлене на підвищення розмірів пенсій без їх перерахунку.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 02.10.2013 у справі № К/800/20068/13 та від 18.07.2013 у справі № К/800/15327/13.
Згідно з п.п. 1,2 частини третьої ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до частини першої ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статей 70, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Все вищеперелічене дає судовій колегії право для висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 24.10.13 у справі № 119/8125/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Феодосійського міського суду Автономної Республіки Крим від 24.10.13 у справі № 119/8125/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 10 лютого 2014 р.
Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська
Судді підпис О.В.Кучерук
підпис М.В. Кукта
З оригіналом згідно
Головуючий суддя О.Е.Єланська