УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2014 р.Справа № 816/6675/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Перцової Т.С.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області на ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2013р. по справі № 816/6675/13-а
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області
до Публічного акціонерного товариства "Кременчуцький завод дорожніх машин" третя особа ОСОБА_1
про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області (далі по тексту - УПФУ в м. Кременчуці Полтавської області) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Кременчуцький завод дорожніх машин» (далі по тексту - ПАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин», відповідач), за участю третьої особи - ОСОБА_1, в якому просив суд:
1. Визнати дії посадових осіб ПАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин» щодо відмови в усуненні порушень, вказаних в акті позапланової перевірки № 821 від 19.06.2013 року - незаконними.
2. Зобов`язати ПАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин» усунути порушення, вказані в акті позапланової перевірки № 821 від 19.06.2013 року шляхом надання Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці нової довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 за період його роботи з 01.01.1989 року по 31.12.1993 року з урахуванням акту позапланової перевірки № 821 від 19.03.2013 року та вимог Розпорядження УПФУ в м. Кременчуці від 03.09.2013 року № 13600/02-21.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2013 року по справі № 816/6675/13-а відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці до Публічного акціонерного товариства «Кременчуцький завод дорожніх машин», третя особа - ОСОБА_1 про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії.
Позивач, не погодившись із зазначеною ухвалою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права з підстав та мотивів, зазначених в апеляційній скарзі, просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2013 року по справі № 816/6675/13-а та направити справу до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги з посиланням на ч.1 ст.64 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», стверджує, що законом прямо передбачено право позивача вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а також передбачено відшкодування матеріальної шкоди внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів. З огляду на викладене, вважає, що позов УПФУ в м. Кременчуці до ПАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин» про зобов'язання усунути порушення, виявлені під час перевірки, шляхом видачі нової довідки про заробітну плату ОСОБА_1, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідач в надісланих до суду письмових запереченнях просив суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу УПФУ в м. Кременчуці залишити без задоволення, а оскаржувану ухвалу суду першої інстанції - без змін. Вважає, що спірні відносини не є публічно-правовими, відповідач - ПАТ «Кредмаш» не є суб'єктом владних повноважень, що унеможливлює розгляд даної справи в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотання позивача, відповідача та третьої особи про розгляд справи за відсутності їх представників, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відмовляючи у відкритті адміністративної справи за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області до ПАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин», третя особа - ОСОБА_1, про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, суд першої інстанції виходив з того, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено право звернення суб'єкта владних повноважень (органів Пенсійного фонду України) до суду з вимогами про визнання незаконними дій посадових осіб юридичної особи щодо відмови в усуненні порушень, вказаних в акті перевірки, зобов'язання їх усунути порушення шляхом надання нової довідки про заробітну плату для обчислення пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
У відповідності до п.5 ч.2 ст.17 юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Наведеним положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондують норми ч. 4 ст.50 цього ж Кодексу, якими встановлено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень : 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Повноваження органів Пенсійного фонду України визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закон № 1058), а також Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року за № 442/6730.
Згідно з ч.1 ст.58 Закону № 1058 Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ч.2 ст.59 Закону № 1058 органами управління Пенсійного фонду є правління та виконавча дирекція Пенсійного фонду.
Як встановлено частиною 1 статті 64 Закону № 1058, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: 1) отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; 2) проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом; 4) вилучати на строк до трьох днів документи, що свідчать про порушення порядку використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування, з обов'язковим складенням протоколу, у якому зазначаються дата його складення, прізвище та посада особи, яка провела вилучення, перелік вилучених документів і день, коли такі документи повинні повернутися відповідно до цього Закону; 6) застосовувати фінансові санкції та нараховувати пеню, передбачені законом; 7) стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків; 8) отримувати безоплатно від національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, інформацію про показники, що застосовуються для розрахунку довічних пенсій; 9) порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; 10) у разі виявлення порушень порядку використання коштів Пенсійного фонду звертатися в установленому законом порядку до органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки та податкової міліції; 11) укладати договори про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; 12) здійснювати інші функції, передбачені законодавством.
Пунктом 2.4. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року за № 442/6730 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), передбачено, що Управління має право: 1) одержувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, страхових внесків, а також інші відомості, інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення покладених на Управління завдань; 2) залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань вчених і фахівців, спеціалістів органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками), представників інститутів громадянського суспільства для розгляду питань, що належать до компетенції Управління; 3) користуватися інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами; 4) проводити планові, а у випадках, передбачених законом, - позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, страхових внесків, призначенням пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок; 5) вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Фонду та порядку їх використання; вилучати в установленому законодавством порядку у підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців копії документів, що підтверджують заниження розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок, страхові внески, або порушення порядку використання коштів Фонду; 5)вилучати в установленому законодавством порядку документи, що підтверджують факти приховування (заниження) розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховуються страхові внески, або порушення порядку використання коштів Фонду; 6) звертатися до господарських судів із заявою щодо порушення справ про банкрутство платників єдиного внеску; 7) застосовувати фінансові санкції, адміністративні стягнення, передбачені законом; 8) стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників; 9) порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про збір та облік єдиного внеску, про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; 10) у разі виявлення фактів порушення порядку нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, страхових внесків звертатися в установленому законом порядку до відповідних правоохоронних органів; 11) укладати договори про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства; 12) перевіряти правильність витрачання коштів Фонду, проводити перевірку цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій; 13) у межах своєї компетенції розпоряджатись майном і коштами Фонду в межах затвердженого кошторису видатків.
Отже, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року за № 442/6730, не встановлено право органів Пенсійного фонду України на пред'явлення адміністративних позовів, зокрема до юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень, про зобов'язання усунути порушення, виявлені під час перевірки, шляхом видачі нової довідки про заробітну плату для обчислення пенсії особи, в даному випадку, ОСОБА_1
Відповідно до п. 1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо, зокрема, заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно зі ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області залишити без задоволення.
Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2013р. по справі № 816/6675/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Перцова Т.С.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Жигилій С.П.