Постанова № 3709761, 04.04.2008, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
04.04.2008
Номер справи
7/53/08
Номер документу
3709761
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" квітня 2008 р.

11:50

Справа № 7/53/08

м.Миколаїв

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Морський спеціалізований порт Ніка-Тера”, 54052, м.Миколаїв, вул. Айвазовського, 23, а/с 1003

До 1-го відповідача: Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві, 54017, м.Миколаїв, вул. Чкалова, 20

До 2-го відповідача: Головного управління державного казначейства України у Миколаївській області, 54055, м.Миколаїв, пр-т. Леніна, 141в

За участю прокурора Миколаївської області (54001, м.Миколаїв, вул.Спаська,28)

про: зобов’язання вчинити дії.

Суддя Семенчук Н.О.

Секретар судового засідання Дзюба Ю.Ф.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача: Нестеренко О.А., дов. № 37/нк-01 від 14.01.2008р.

Від 1-го відповідача: Бойко О.В., дов. № 31721/9/10-016 від 19.11.2007 р.

Жушман Г.М., дов. № 4035/9/10-016 від 11.02.2008 р.

Від 2-го відповідача: Хмельницький В.С., дов. № 7/11/14-02 від 27.12.2007 р.

В засіданні приймає участь: прокурор Порошина Н.Г.

СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю “Морський спеціалізований порт Ніка-Тера” звернулось до господарського суду з позовними вимогами про: 1. Зобов’язання Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві надати до Головного управління державного казначейства України у Миколаївській області висновок про відшкодування з бюджету на користь позивача податку на додану вартість у сумі 423045,00 грн.; 2. Зобов’язання Головного управління державного казначейства України у Миколаївській області відшкодувати з бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Морський спеціалізований порт Ніка-Тера” податку на додану вартість у сумі 423045,00 грн.

Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві проти позову заперечує посилаючись на те, що оскільки отримано не всі відповіді від підприємств постачальників ТОВ “МСП Ніка-Тера” то СДПІ ВПП у м. Миколаєві не має можливості підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень 2007 року у сумі 55976 грн.

Головне управління державного казначейства України у Миколаївській області проти позову заперечує посилаючись на те, що Державне казначейство України здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманим реєстром від Державної податкової адміністрації України та висновками отриманими від регіональних податкових органів. Вказує на те, що позивач не наводить ніяких доказів та правових підстав щодо неправомірності дій органу казначейства.

Заслухавши представників сторін, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд –

Встановив

22.10.2007 року за реєстраційним № 6171 ТОВ “Морський спеціалізований порт Ніка-Тера”, подало до СДПІ по роботі ВПП у м. Миколаєві Податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень місяць 2007 року, розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. Згідно з поданою податковою декларацією сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок складає 398983,00 грн. ( рядок 25.1 податкової декларації та рядок 4 розрахунок суми бюджетного відшкодування) 14.11.2007 року позивач подав уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 12.11.2007 року за вересень 2007 року, Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та Розрахунок суми бюджетного відшкодування, згідно з якими сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню, збільшена до 423045,00 грн.

СДПІ ВПП у м. Миколаєві здійснила виїзну позапланову перевірку ТОВ “Морський спеціалізований порт Ніка-Тера” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника податків за вересень 2007 року, за результатами якої складено акт від 20.12.2007 року № 1008/37/22439446.

В висновках акту перевірки зазначено, що за результатами перевірки неможливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень 2007 року у сумі 423045,00 грн., що пов’язано з неотриманням відповідей від підприємств постачальників ТОВ “МСП Ніка-Тера” та що на порушення п.п. 7.7.1, п.п. 7.7.2 та п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97 підприємством занижено суму бюджетного відшкодування за вересень 2007 року на суму 137401,00 грн.

Підпунктами 7.7.1, 7.7.2 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

У рядку 21 Податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2007 року позивач зазначив від’ємне значення податку на додану вартість поточного періоду 99372 грн. (а.с. 11). Відповідач підтвердив від’ємне значення податку на додану вартість поточного періоду у сумі 99372 (а.с. 27).

У рядку 24 Податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2007 року позивач зазначив від’ємне значення податку на додану вартість попереднього податкового періоду у сумі 3690872 грн., що підтверджено відповідачем в акті перевірки.

В рядку 3 Розрахунку бюджетного відшкодування позивач зазначив суму 423045 грн. (а.с. 20) яка підлягає бюджетному відшкодуванню ця сума складається із суми податку на додану вартість, фактично сплаченого позивачем постачальникам товарів (послуг) у попередньому податковому періоді –серпень 2007 року, що підтверджено актом перевірки, та не заперечується відповідачем в судовому засіданні.

Відповідно до п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону “Про податок на додану вартість”, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Перевірка позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника податків за вересень 2007 року закінчена 14.12.2007 року (п. 2.1 акту перевірки), акт перевірки складено 20.12.2007 року. Висновок до головного управляння державного казначейства у Миколаївській області СДПІ ВПП у м. Миколаєві повинна була надати не пізніше 25.12.2007 року. На день розгляду справи в суді висновок до Головного управління державного казначейства України у Миколаївській області щодо бюджетного відшкодування за вересень 2007 року у сумі 423045,00 грн. СДПІ ВПП у м. Миколаєві не надав.

Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” бюджетне відшкодування –це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв’язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Якщо контрагент не виконав свого зобов’язання зі сплати податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування ПДВ у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.

Доводи відповідача щодо неможливості надання висновку, оскільки проводяться зустрічні перевірки, судом відхиляються, оскільки п.п. 7.7.5 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” не передбачає продовження п’ятиденного терміну для надання висновку до органу державного казначейства щодо бюджетного відшкодування в зв”язку з проведенням зустрічних перевірок.

За таких обставин позовні вимоги щодо зобов’язання Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві надати до Головного управління державного казначейства України у Миколаївській області висновку про відшкодування з бюджету на користь позивача податку на додану вартість у сумі 423045,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позовні вимоги щодо зобов’язання Головного управління державного казначейства України у Миколаївській області відшкодувати з бюджету на користь ТОВ “Морський спеціалізований порт Ніка-Тера” податку на додану вартість у сумі423045,00 грн. задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

П.п. 7.7.6 п.7.7 ст. 7 ЗУ “Про податок на додану вартість” визначено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Ст.. 104 КАС України визначено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Враховуючи, що Головне управління державного казначейства України у Миколаївській області не отримувало висновок від податкового органу про відшкодування з бюджету на користь позивача податку на додану вартість у сумі 423045, 00 грн., то у нього й не виникло обов’язку щодо здійснення відшкодування податку на додану вартість ТОВ “МСП Ніка-Тера”.

Тобто з боку ІІ відповідача відсутнє порушення права, свободи чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, що підтверджується і позивачем в судовому засіданні.

Враховуючи вищевикладена позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст. ст. 94, 98, 160-163, 167, 254 КАСУ господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Зобов’язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у місті Миколаєві (54017, м.Миколаїв, вул. Чкалова, 20, код ЄДРПОУ 224400171,) подати Головному управлінню державного казначейства України у Миколаївській області (54055, м.Миколаїв, пр-т Леніна, 141в, код ЄДРПОУ 23613047) висновок про відшкодування з бюджету податку на додану вартість у сумі 423045,00 грн. по декларації з податку на додану вартість за вересень 2007 року на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Морський спеціалізований порт Ніка-Тера” (54052, м.Миколаїв, вул.Айвазовського, 23, а/с 1003, р/р 26007640915561 в МОФ АКБ “Укрсоцбанк”, МФО 326018, код ЄДРПОУ 22439446).

3. В решті позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України у Миколаївській області (54055, м.Миколаїв, пр-т Леніна, 141в, код ЄДРПОУ 23613047) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Морський спеціалізований порт Ніка-Тера” (54052, м.Миколаїв, вул.Айвазовського, 23, а/с 1003, р/р 26007640915561 в МОФ АКБ “Укрсоцбанк”, МФО 326018, код ЄДРПОУ 22439446) судовий збір в сумі 1,70 грн.

Постанова у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Сторони, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову повністю або частково у порядку і строки встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя

Н.О.Семенчук