8.2.6
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 лютого 2014 рокуЛуганськСправа № 812/8730/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі: Барашко М.В.
за участю:
представника позивача: Дереки Д.В.
представників відповідача: Сердюкова С.О., Савкіної О.С.
при розгляді у відкритому судовому засіданні адміністративної справи за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000551401 від 07.08.2013, визнання протиправними дій щодо нарахування пені, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 жовтня 2013 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000551401 від 07.08.2013, визнання протиправними дій щодо нарахування пені, зобов'язання вчинити певні дії.
З урахуванням обставин, встановлених під час розгляду справи по суті, позивач, без зміни предмету спору, неодноразово уточнював позовні вимоги (т.1 а.с.207-208, т.1.а.с.211-216, т.2 а.с 38-48, т.2 а.с. 60-69, т.2 а.с 91-103).
В остаточній позовній заяві просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07 серпня
2013 року №0000551401, винесене Відповідачем;
- визнати протиправними дії Відповідача щодо нарахування Позивачу пені в розмірі 7 478 583 грн. 49 коп. з податку на прибуток, сплата якого була розстрочена Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року по справі №2а-1642/11/1270 та Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року по справі №2а/1270/403б/2012;
- зобов'язати Відповідача відновити на особовому рахунку Позивача грошові кошти у розмірі 7 478 583 грн. 49 коп., які направлені на погашення пені, нарахованої на податкові зобов'язання з податку на прибуток, сплата якого була розстрочена Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року по справі №2а-1642/11/1270 та Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року по справі №2а/1270/4036/2012.
В обґрунтування позовних вимог послався на відсутність у відповідача повноважень застосовувати штрафні санкції за порушення строків сплати узгоджених сум грошового зобов'язання, визначених Податковим Кодексом, у разі їх сплати у строки визначені постановою суду.
Відповідач позов не визнав, надав заперечення, в якому з посиланням на наказ № 56 від 05.08.2013 року, підпункти 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України , наполягав на правомірності проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Позивача з питань своєчасності сплати до бюджету сум податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2012 року та висновків, викладених в акті № 19/14-0/37596090 від 06.08.2013 р.
В обґрунтування правомірності прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення № 0000551401 від 07.08.2013 року, яким визначений штраф в сумі 17 132 024,17 грн. за платежем з податку на прибуток, послався на порушення позивачем строків сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств протягом граничних строків у загальній сумі 85 660 120,88 грн.
З посиланням на вимоги ст. 98 ПК України та Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №741 від 23.11.2011 р. «Про визнання переможця концесійного конкурсу щодо надання у концесію цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Свердловантрацит» наполягав, що позивач як переможець конкурсу є концесіонером та після прийняття цілісного майнового комплексу в концесію набув усіх прав і обов'язків щодо погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу ДП «Свердловантрацит».
Зазначений борг за твердженням відповідача склався у тому числі із самостійно узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток що ДП «Свердловантрацит» за декларацією від 08.02.2011 р. № 9006893102 з граничним терміном сплати 19.02.2011 року у розмірі 52 129 085,00 грн. та сплачений в порядку та спосіб, встановлений постановою Луганського окружного адміністративного суду по справі № 2а-1642/11/1270.
Крім того, податковий борг з податку на прибуток, який виник за декларацією від 10.05.2012 р. № 37596090 з граничним терміном сплати 20.05.2012 року та стягнутий рішенням суду по справі № 2а/1270/4036/2012, позивач сплатив в терміни визначені судом.
Також, ДП «Свердловантрацит» 07.11.2008р. до податкового органу було подано декларацію з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2008р., яку прийнято за №29575.
На момент передачі ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» цілісного майнового комплексу ДП «Свердловантрацит» в концесію, залишок непогашеної суми податкового боргу по зазначеній декларації складав 8 633 282,30 грн.
Висновком органу державної казначейської служби від 11.01.2012 р. № 1 фактично погашено зазначений податковий борг у розмірі 8 633 282,30 грн., що складає 1 147 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 1 726 656,46 грн. (33 -тя позиція в акті перевірки п.п. 3.1).
З посиланням на вимоги ст. 126 Податкового кодексу України, зазначив, що актом перевірки не визначалась сума грошового зобов'язання, а лише встановлювалось порушення податкового законодавства в частині пропущення строку сплати податкового зобов'язання.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення тотожні даним, викладеним в позовній заяві.
Представники відповідача додатково до даних, викладених в запереченнях наполягали на застосуванні вимог ст. 32 Податкового кодексу України, відповідно до якої зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк, не містить посилання, що положення ст. 126 Податкового кодексу України у разі зміни строку сплати податку в порядку ст. 32 даного Кодексу не застосовуються (т. 1 а.с. 262).
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач зареєстрований в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку у відповідача в якості платника податків, у тому числі податку на додану вартість з 29.06.2011 (т.1.а.с.9-15, 235-255 т. 2 а.с. 199).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 23.11.2011 р. №741 Позивач був визнаний переможцем концесійного конкурсу щодо надання в концесію цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Свердловантрацит» (т.1.а.с.74, далі наказ № 741).
Відповідач - Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.
З 01 січня 2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
У відповідності до п.п.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України (далі - ПК України), контролюючими органами України є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2. цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
На підставі наказу № 56 від 05.08.2013 року уповноваженими особами відповідача з посиланням на вимоги підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Позивача з питань своєчасності сплати до бюджету сум податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2012 року.
За результатами перевірки складено Акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 06.08.2013р. № 19/14-0/37596090, яким встановлено порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасна сплата податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств протягом граничних строків в сумі 85660120,88грн. ( далі Акт № 19, т. 1 а.с. 13-22).
Позивачем не оспорюеться право відповідача проводити перевірку та порядок її проведення.
Згідно із п. 86.7 ст. 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до органу державної податкової служби за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.
У встановленому порядку Позивачем були подані заперечення на Акт перевірки № 19 від 06.08.2013р., залишені відповідачем без задоволення (т. а.с. 23-27, т.2 а.с. 137-138).
Відповідно до п.п.54.3.2. ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством у тому числі якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно із ч.2 п. 126.1. ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
07.08.2013 року на підставі акту № 19 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000551401, яким у зв'язку із затримкою на 38, 58, 81, 82, 117, 137, 348, 375, 405, 419, 436, 467, 496, 537, 593, 1147 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 85 660 120 грн. 88 коп., нарахований штраф у розмірі 20% у сумі 17 132 024 грн. 17 коп. за платежем з податку на прибуток (т.1.а.с.28), а також нарахована та погашена пеня у розмірі 7 478 583 грн. 49 коп.( зворотній бік а.с. т.1 а.с 143-195).
Позивач наполягав на своєчасній сплаті податкових зобов'язань відповідно до встановлених термінів з урахуванням прийнятих судом рішень про розстрочку платежів.
Таким чином між сторонами існує спір щодо правомірності винесення податкового повідомлення - рішення.
25.11.2011 року на виконання Наказу № 741 Позивачем, Відповідачем та Державним підприємством «Свердловантрацит» був затверджений План узгодження передачі у концесію цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Свердловантрацит» (т.1 а.с.197-198).
Відповідно до пункту 7 зазначеного Плану Концесіонер - ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» набуває усіх прав та обов'язків щодо погашення грошових зобов'язань платника податків та податкового боргу (у т.ч. розстроченого) згідно акту звірки, який виник у Державного підприємства «Свердловантрацит» до передачі цілісного майнового комплексу в концесію».
На виконання Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 23.11.2011 № 741, позивачем та уповноваженою особою Державної податкової інспекції в м. Свердловську, було прийнято рішення про об'єднання карток особових рахунків ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» та ДП «Свердловантрацит» (т.1.а.с.80)
Таким чином, особові рахунки ДП «Свердловантрацит», в т. ч. за 2011 р., з 01.01.2012 р. передано ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит».
Згідно із кодом бюджетної класифікації 1102010 TOB «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» Позивачу були передані розстрочені суми заборгованості з податку на прибуток, термін сплати яких не настав у розмірі 98 938 363 грн. 68 коп. та переплата у розмірі 255 610 грн. 62 коп. (т.1 а.с. 80).
На підставі Наказу №741 від 01.12.2011 року між Позивачем та Міністерством енергетики та вугільної промисловості був укладений концесійний договір, за яким у концесію передано цілісний майновий комплекс Державного підприємства «Свердловантрацит» (т.1 а.с.76-79, т.1 а.с.217-231, далі договір Концесії).
Відповідно до пп. 98.2.4 п. 98.2 ст. 98 Податкового кодексу України у разі передачі в оренду чи концесію цілісного майнового комплексу державного або комунального підприємства платник податків - орендар чи концесіонер після прийняття цілісного майнового комплексу державного або комунального підприємства в оренду чи концесію набуває усіх прав і обов'язків щодо погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу, які виникли у державного або комунального підприємства до передачі цілісного майнового комплексу в оренду чи концесію.
Згідно із пунктом 33.8 договору Концесії, Позивач є правонаступником Державного підприємства «Свердловантрацит» за майновими та немайновими правами та обов'язками, які сформувалися у Підприємства станом на дату укладання між Сторонами цього Договору та передані Конессіонеру за Зведеним Актом приймання передачі майна, передбаченим пунктом 33.4 цього Договору, з моменту його укладання між сторонами (т.1.а.с.224).
Станом на 01.12.2011 року позивачем та ДП «Свердловантрацит» був складений та підписаний Передавальний акт дебіторської та кредиторської заборгованості в якому кредиторська заборгованість перед державною податкової інспекцією зазначена в розмірі 137174383.78грн. ( т.2 а.с.152-153 ).
З пояснень сторін убачається відсутність нормативно-розпорядчих документів, на підставі яких складався Передавальний акт, при цьому Акт визначений п. 33.8 Концесійного договору відсутній.
Сторонами визнана відсутність ідентифікаційних ознак за якими можливо було ототожнити податкові зобов'язання Позивача, зазначені в Передавальному акті та рішенні про об'єднання карток особових рахунків ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» та ДП «Свердловантрацит».
При цьому відповідно до Статуту та даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців позивач не є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства «Свердловантрацит» (т.1.а.с.9-12, т.2.а.с.196-198)
Державне підприємство «Свердловантрацит» зареєстровано в якості юридичної особи та не ліквідовано (т.1.ас. 254, т.2 а.с. 193-195 ).
З пояснень сторін, досліджених доказів, зокрема Акту № 19, убачається нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату узгоджених грошових зобов'язань з податку на прибуток за декларацією від 08.02.2011 р. № 9006893102, з граничним терміном сплати 19.02.2011 року, за декларацією від 10.05.2012 р. № 9025520194, з граничним терміном сплати 19.02.2011 року та за декларацією від 07.11.2008 р. № 29575 (т.1.а.с.99, 137-138), уточнена (т.2 а.с. 87), борг по якій за твердженням відповідача склав 8 633 282,30 грн., із затримкою сплати 1 147 днів.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року у справі № 2а-1642/11/1270 задоволено в повному обсязі позов Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення коштів з рахунків платника в сумі 72006278,77 грн. (сімдесят два мільйони шість тисяч двісті сімдесят вісім гривень 77 копійок), у том числі з податку на прибуток в розмірі 49697021,23 грн. (сорок дев'ять мільйонів шістсот дев'яносто сім тисяч двадцять одна гривня 23 копійки), це борг по декларації від 08.02.2011 р. № 9006893102, з граничним терміном сплати 19.02.2011 року (т.1 а.с. 130-133 далі рішення по справі № 2а-1642/11/1270).
Зазначеним рішенням встановлені порядок та строк виконання судового рішення шляхом розстрочення Державному підприємству «Свердловантрацит» сплати боргу в сумі 72006278,77 грн. строком на 120 місяців рівними частинами у тому числі з податку на прибуток в сумі 49 697 021,23 грн. строком на 120 місяців починаючи з березня 2011 року по лютий 2021 року шляхом сплати щомісячно рівними частинами по 414 141,84 грн., у лютому 2021 року 414 142,27 грн.
Сторонами визнається та підтверджується документально сума податкового зобов'язання та його погашення в строки, визначені постановою суду в наступному порядку:
- фактично погашено 04.10.2012 р. платіжним дорученням № U185974 в сумі 38 929 333,39 грн., що складає 593 дні затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 7 785 866,68 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 5 862 117,67 грн. (1 -ша позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 09.08.2012 р. платіжним дорученням № U1447367 в сумі 4 141 418,40 грн., що складає 537 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 828 283,68 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 564 537,73 грн. (2 -га позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 29.06.2012 р. платіжним дорученням № 1517 в сумі 414 141,84 грн., що складає 496 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 82 828,37 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 52 127,41 грн. (3 -тя позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 31.05.2012 р. платіжним дорученням № 11982 в сумі 37 098,05 грн., що складає 467 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 7 419,61 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 4 395,36 грн. (4 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 31.05.2012 р. платіжним дорученням № 285 в сумі 44 677,39 грн., що складає 467 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі8 935,48 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 5 293,35 грн. (5 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 31.05.2012 р. платіжним дорученням № 11508 в сумі 2 696,05 грн., що складає 467 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 539,21 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 319,43 грн. (6 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 31.05.2012 р. платіжним дорученням від № 421 в сумі 329 670,35 грн., що складає 467 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 65 934,07 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 39 069,16 грн. (7 -ма позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 30.04.2012 р. платіжним дорученням № 25 в сумі 155 860,34 грн., що складає 436 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 31 172,07 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 17 235,16 грн. (8 -ма позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 13.04.2012 р. платіжним дорученням № 25 в сумі 47 829,66 грн., що складає 419 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 9 565,93 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 5 081,87 грн. (9 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 13.04.2012 р. платіжним дорученням № 7677 в сумі 210 437,42 грн., що складає 419 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 42 087,48 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 22 358,83 грн. (10 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 13.04.2012 р. платіжним дорученням № 25 в сумі 14,42 грн., що складає 419 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 2,88 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 1,53 грн. (11 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 30.03.2012 р. шляхом зменшення податкових зобов'язань податковою декларацією № 9016070753 в сумі 5,00 грн., що складає 405 дні затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 1,00 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 0,51 грн. (12 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 30.03.2012 р. платіжним дорученням № 6531 в сумі 161 179,43 грн., що складає 405 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 32 235,89 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 16 550,26 грн. (13 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 30.03.2012 р. платіжним дорученням № 6373 в сумі 37 098,05 грн., що складає 405 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 7 419,61 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 3 809,31 грн. (14 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 30.03.2012 р. платіжним дорученням № 6389 в сумі 75 869,66 грн., що складає 405 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 15 173,93 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 7 790,46 грн. (15 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 30.03.2012 р. платіжним дорученням № 5864 в сумі 2 696,05 грн., що складає 405 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 539,21 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 276,84 грн. (16 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 30.03.2012р. платіжним дорученням № 113 в сумі 137 293,65 грн., що складає 405 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 27 458,73 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в 14 097,41 грн. (17 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 29.02.2012 р. платіжним дорученням № 3914 в сумі 37 098,05 грн., що складає 375 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 7 419,61 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 3 513,74 грн. (18 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 29.02.2012 р. платіжним дорученням № 3344 в сумі 2 696,05 грн., що складає 375 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 539,21 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 254,23 грн. (19 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 29.02.2012 р. шляхом зменшення податкових зобов'язань податковою декларацією № 9015751984 в сумі 1,00 грн., що складає 375 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 0,20 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 0,10 грн. (20 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 29.02.2012 р. платіжним дорученням № 2896 в сумі 136 857,97 грн., що складає 375 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 27 371,58 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 13 006,75 грн. (21 -ша позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 02.02.2012 р. висновком органу державної казначейської служби № 1 в сумі 316 480,21 грн., що складає 348 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 63 296,04 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 27 900,55 грн. (22 -га позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 02.02.2012 р. платіжним дорученням № 1629 в сумі 97 661,63 грн., що складає 348 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 19 532,33 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 8 609,74 грн. (23 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 18.04.2011 р. платіжним дорученням № 4050 в сумі 286 168,04 грн., що складає 58 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 57 233,61 грн. (24 -тя позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 16.06.2011 р. платіжним дорученням № 300 в сумі 380 821,01 грн., що складає 117 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 76 164,20 грн. (25 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 12.05.2011 р. платіжним дорученням № 4953 в сумі 284 001,12 грн., що складає 82 дні затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 56 800,22 грн. (26 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1).
Зазначене вище підтверджується картками особового рахунку з податку на прибуток приватних підприємств Позивача.
Сторонами визнається фактичне дотримання позивачем строків сплати передбачених рішенням суду у справі № 2а-1642/11/1270, при цьому відповідач визначав розмір штрафних санкцій починаючи розрахунок терміну днів затримки з дати визначеної декларацією.
Загальна сума нарахована на суму сплачену за рішенням суду у справі № 2а-1642/11/1270 склала 9 253 840 грн. 83 коп.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду 30 травня 2012 року Справа № 2а/1270/4036/2012 стягнуто з відкритого акціонерного товариства «ДТЕК «Сверловантрацит» кошти з рахунку у банку, обслуговуючого такого платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток підприємств у розмірі 30757734,40 грн. (тридцять мільйонів сімсот п'ятдесят сім тисяч сімсот тридцять чотири гривні тридцять чотири копійки).
Зазначеною постановою встановлений порядок та строк виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду по справі №2а/1270/4036/2012 шляхом розстрочення сплати податкового боргу з податку на прибуток підприємств у сумі 30757734,40 грн. відповідно до графіку погашення податкового боргу, а саме, на 24 (двадцять чотири) місяця рівними частинами у розмірі 1281572,27 грн., крім травня 2014 року в якому сума сплати складатиме 1281572,19 грн., починаючи з 27 червня 2012 року по 30 травня 2014 року включно (т.1.а.с.134-136, далі рішення по справі № 2а/1270/4036/2012).
Стягнутий за рішенням у справі № 2а/1270/4036/2012 борг був визначений платником самостійно в декларації від 10.05.2012 № 9025520194.
Податковий борг з податку на прибуток, який виник за декларацією від 10.05.2012 р. № 37596090 з граничним терміном сплати 20.05.2012 року та стягнутий рішенням суду по справі № 2а/1270/4036/2012, ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» сплачувало в наступному порядку:
- фактично погашено 04.10.2012 р. платіжним дорученням № U1815974 в сумі 15 883 017,42 грн., що складає 137 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 3 176 603,48 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 531 169,76 грн. (17 -ма позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 09.08.2012 р. платіжним дорученням № 2719 в сумі 10 000 000,00 грн., що складає 81 день затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 2 000 000,00 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 196 721,31 грн. (28 -ма позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 09.08.2012 р. платіжним дорученням № 1517 в сумі 1 425 912,78 грн., що складає 81 день затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 285 182,56 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 28 050,74 грн. (29 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 09.08.2012 р. платіжним дорученням № U1447367 в сумі 1 242 237,09 грн., що складає 81 день затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 248 447,42 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 24 437,45 грн. (30 -та позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 09.08.2012 р. платіжним дорученням № 657 в сумі 924 994,84 грн., що складає 81 день затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 184 998,97 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 18 196,62 грн. (31 -ша позиція в акті перевірки п.п. 3.1),
- фактично погашено 27.06.2012 р. платіжним дорученням № 1517 в сумі 1 281 572,27 грн., що складає 38 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 256 314,45 грн. та нарахована пеня у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України в сумі 11 660,21 грн. (32 -га позиція в акті перевірки п.п. 3.1).
Сторонами визнається фактичне дотримання позивачем строків сплати передбачених рішенням суду у справі №2а/1270/4036/2012 при цьому відповідач визначав розмір штрафних санкцій починаючи розрахунок терміну днів затримки з дати визначеної декларацією.
За рішення суду у справі №2а/1270/4036/2012 нарахований штраф у розмірі 20% в сумі 6 151 546 грн. 88 коп.
Періоди, суми та розрахунки сторонами визнаються, позивач наполягає на відсутності у відповідача права нараховувати штраф на суми, сплачені в порядку визначеному рішенням суду.
На виконання вимог статей 11, 71 КАС України судом приймались заходи необхідні для повного об'єктивного розгляду справи, шляхом витребовування у сторін додаткових доказів, у тому числі платіжних доручень зі сплати зазначених сум (т.2 а.с. 155-166). Сторонами визнана тотожність копій та електронних витягів платіжних доручень їх оригіналам та відповідність фактично здійсненим платежам.
Таким чином Позивачем було достроково (з випередженням графіку) погашено грошові зобов'язання по справі №2а-1642/11/1270 та по справі №2а/1270/4036/2012 на підставі Договору №517Е/30 від 27.06.2012р. (а.с. 112-115) про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 11.06.2012р. та Договору №517Е/35 від 27.06.2012р. (а.с. 232-234) про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 11.06.2012р., що підтверджується платіжними дорученнями № 1 від 08.08.2012р. (а.с. 116) та №2 від 11.09.2012р. (а.с. 117).
При вирішенні питання щодо нарахуванням штрафу за декларацією від 07.11.2008 р. № 29575 (т.1.а.с.99, 137-138, уточнена т.2 а.с. 87) суд виходить з наступного.
ДП «Свердловантрацит» 07.11.2008р. до податкового органу було подано декларацію з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2008р., яку прийнято за № 29575.
За твердженням відповідача на момент передачі ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» цілісного майнового комплексу ДП «Свердловантрацит» в концесію залишок непогашеної суми податкового боргу по зазначеній декларації складав 8 633 282,30 грн.
Відповідач стверджував, що висновком органу державної казначейської служби від 11.01.2012 р. № 1 фактично погашено зазначений податковий борг у розмірі 8 633 282,30 грн., що складає 1 147 днів затримки, у зв'язку з чим визначено штрафні санкції у розмірі 20% в сумі 1 726 656,46 грн. (33 -тя позиція в акті перевірки п.п. 3.1).
При цьому на неодноразові вимоги суду відповідач не надав висновок казначейства та нормативне обґрунтування його застосування. Просив розглянути справу без зазначеного висновку (т.2.а.с.201).
Враховуючи відсутність зазначеного висновку, документальне та нормативне підтвердження його застосування, суд критично оцінює посилання відповідача на висновок казначейства та позбавлений можливості його витребовування.
Суд критично оцінює твердження відповідача про передачу позивачу від ДП «Свердловантрацит» в порядку ст.. 98 ПК та п.33.8 Концесійного договору боргу по декларації 07.11.2008 р. № 29575, борг по якій за твердженням відповідача склав 8 633 282,30 грн., оскільки як зазначено вище до особового рахунку з податку на прибуток (код бюджетної класифікації 11020100) TOB «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» віднесені тільки розстрочені суми заборгованості, термін сплати яких не настав у розмірі 98 938 363 грн. 68 коп. та 255 610 грн. 62 коп. з відміткою розстрочені (т.1.а.с.99-100, 137-138, уточнена т.2 а.с. 87).
Таким чином, до Позивача перейшли лише ті узгоджені податкові зобов'язання, що склалися станом на 01.12.2011 р.
Статтею 104 Цивільного кодексу України та ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передачі всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або рішенням органу
Згідно ст. 409 Господарського кодексу України, припинення діяльності державного або комунального підприємства, майно якого передається в концесію, здійснюється шляхом ліквідації даного підприємства, з припиненням права господарського відання на майно, закріплене за цим державним або комунальним підприємством
У відповідності до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про особливості оренди чи концесії об'єктів паливно-енергетичного комплексу, що перебувають у державній власності» № 3687 від 08.07.2011 р., у концесіонера не виникає загального правонаступництва згідно з правами та зобов'язаннями підприємства, цілісний майновий комплекс якого передається у концесію. Таку саме норму передбачено ч. 5 ст. З Закону України «Про концесії» № 997 від 16.07.1999 р.
У зв'язку з чим притягнення до відповідальності Позивача за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань з податку на прибуток, сплата яких розстрочена рішеннями суду за березень, квітень, травень 2011р. р. та які сплачувалися ДП «Свердловатрацит» до укладання Концесійного договору (що підтверджено платіжними дорученнями №4050 від 18.04.2013р. №4953 від 12.05.2011р., № 300 від 16.06.2011р) (а.с.102-104) є неправомірним.
Таким чином на виконання вимог ст. 71-72 КАС України відповідачем не надано даних про визнання позивачем зазначеного боргу у розмірі 8 633 282 грн. 30 коп., у тому числі шляхом його погашення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновки про відсутність підстав вирішувати питання щодо дотримання вимог п.114.1 ст.114 Податкового кодексу України, якими визначено, що граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним ст. 102 цього Кодексу, тобто не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань. Однак, з акту перевірки вбачається, що погашення відбулося з прострочкою на 1147 днів, а отже за межами 1095 днів.
Згідно статті 126 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. N 2755-VI (надалі за текстом - ПКУ) у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Однак, як зазначалась вище Луганським окружним адміністративним судом були прийняті рішення про розстрочення (відстрочення) сплати грошового зобов'язання з податку на прибуток Позивача, а отже фактично були змінені строки його сплати.
Згідно ст. 32 Податкового кодексу України, зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки, розстрочки, податкового кредиту.
Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.
Згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Нарахування пені у відповідності до п.129.3 ст. 129 Податкового кодексу України закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Відповідно до п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Суд зазначає, що відповідно до постанов Луганського окружного адміністративного суду по справам №2а/1270/4036/2012, № 2а-1642/11/1270 були надані розстрочення виконання судових рішень про стягнення податкового боргу з податку на прибуток. Зазначені постанови суду були відображені у обліковій картці платника податку.
Згідно ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
У відповідності до ч.1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, суд зазначає, що рішення суду про розстрочення сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток є обов'язковим до виконання як для позивача так і для відповідача.
Згідно перелічених вище постанов про розстрочення сплати грошового зобов'язання, судом встановлені нові строки сплати узгодженого податкового зобов'язання, що виключає можливість застосування штрафних санкцій та нарахування пені за умови своєчасного виконання платником податків ухвали суду про розстрочення (відстрочення) оплати.
При вирішенні питання щодо дій відповідача по погашенню нарахованої пені за рахунок сум, сплачених в якості погашення розстрочених грошових зобов'язань у розмірі 7 478 583 грн. 49 коп. суд виходить з наступного.
З пояснень сторін та облікової картки встановлено, що при кожному погашенні розстрочених грошових зобов'язань Відповідачем нараховувалася та самостійно списувалася за рахунок інших платежів пеня в загальній сумі 7 478 583 грн. 49 коп.
Так, у відповідності до п. 4.2.2 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА від 18.07.2005р. № 276 (надалі - Інструкції) податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків.
У відповідності до п. 3.6 Інструкції форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Пунктом 4.1 Інструкції передбачено, що пеня, розрахована органом державної податкової служби, обліковується у розділі «Нарахування сум пені» за відповідними кодами операцій.
Так, згідно пункту 11.5 Інструкції сума податкового боргу (його частини), яка виникла в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, підлягає скасуванню у разі, якщо судом змінено або скасовано відповідне рішення такого податкового органу.
Таким чином, з системного аналізу зазначених нормативних актів та листа ДПС України № 2275/7/15-1227 від 24.01.2012 року убачається, що «довідково» нараховані штрафні санкції є інформацією для внутрішнього використання та не можуть бути самостійною підставою для визначення прав та обов'язків платника податків.
У відповідності до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу, або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Так, під час сплати розстрочених грошових зобов'язань Відповідачем нарахована та самостійно погашена пеня у розмірі 7 478 583 грн. 49 коп., а саме:
1) за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового зобов'язання по справі №2а-1642/11 від 28.02.2011р. у розмірі 6 668 347 грн. 40 коп., а саме:
за період з 20.02.2011р. по 04.10.2012р. пеня у розмірі 5 862 117 грн. 67 коп. за затримку сплати 38 929 333 грн. 39 коп. на 593 календарні дні (дата сплати 04.10.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 191), яка самостійно погашена Відповідачем 06.10.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 09.08.2012р. пеня у розмірі 564 537 грн. 73 коп. за затримку сплати 4 141 418 грн. 40 коп. на 537 календарні дні (дата сплати 09.08.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 186), яка самостійно погашена Відповідачем 17.08.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 29.06.2012р. пеня у розмірі 52 127 грн. 41 коп. за затримку сплати 414 141 грн. 84 коп. на 496 календарні дні (дата сплати 29.06.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 185), яка самостійно погашена Відповідачем 29.06.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 31.05.2012р. пеня у розмірі 4 395 грн. 36 коп. за затримку сплати 37 098 грн. 05 коп. на 467 календарні дні (дата сплати 31.05.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 184), яка самостійно погашена Відповідачем 31.05.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 31.05.2012р. пеня у розмірі 5 293 грн. 35 коп. за затримку сплати 44 667 грн. 39 коп. на 467 календарні дні (дата сплати 31.05.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 184), яка самостійно погашена Відповідачем 31.05.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 31.05.2012р. пеня у розмірі 319 грн. 43 коп. за затримку сплати 2 696 грн. 05 коп. на 467 календарні дні (дата сплати 31.05.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 184), яка самостійно погашена Відповідачем 31.05.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 31.05.2012р. пеня у розмірі 39 069 грн. 16 коп. за затримку сплати 329 670 грн. 35 коп. на 467 календарні дні (дата сплати 31.05.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 184), яка самостійно погашена Відповідачем 31.05.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 30.04.2012р. пеня у розмірі 17 235 грн. 16 коп. за затримку сплати 155 860 грн. 34 коп. на 436 календарні дні (дата сплати 30.04.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 182), яка самостійно погашена Відповідачем 30.04.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 13.04.2012р. пеня у розмірі 5 081 грн. 87 коп. за затримку сплати 47 829 грн. 66 коп. на 419 календарні дні (дата сплати 13.04.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 181), яка самостійно погашена Відповідачем 23.04.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 13.04.2012р. пеня у розмірі 22 358 грн. 83 коп. за
затримку сплати 210 437 грн. 42 коп. на 419 календарні дні (дата сплати 13.04.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 181), яка самостійно погашена Відповідачем 23.04.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 13.04.2012р. пеня у розмірі 1 грн. 53 коп. за затримку сплати 14 грн. 42 коп. на 419 календарні дні (дата сплати 13.04.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 181), яка самостійно погашена Відповідачем 23.04.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 30.03.2012р. пеня у розмірі 0 грн. 51 коп. за затримку сплати 5 грн. на 405 календарні дні (дата сплати 30.03.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків - а.с. 179), яка самостійно погашена Відповідачем 30.03.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 30.03.2012р. пеня у розмірі 16 550 грн. 26 коп. за затримку сплати 161179 грн. 43 коп. на 405 календарні дні (дата сплати 30.03.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 180), яка самостійно погашена Відповідачем 30.03.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 30.03.2012р. пеня у розмірі 3 809 грн. 31 коп. за затримку сплати 37 098 грн. 05 коп. на 405 календарні дні (дата сплати 30.03.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 180), яка самостійно погашена Відповідачем 30.03.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 30.03.2012р. пеня у розмірі 7 790 грн. 46 коп. за затримку сплати 75 869 грн. 66 коп. на 405 календарні дні (дата сплати 30.03.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 180), яка самостійно погашена Відповідачем 30.03.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 30.03.2012р. пеня у розмірі 276 грн. 84 коп. за затримку сплати 2696 грн. 05 коп. на 405 календарні дні (дата сплати 30.03.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 180), яка самостійно погашена Відповідачем 30.03.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 30.03.2012р. пеня у розмірі 14 097 грн. 41 коп. за затримку сплати 137 293 грн. 65 коп. на 405 календарні дні (дата сплати 30.03.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 180), яка самостійно погашена Відповідачем 30.03.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 29.02.2012р. пеня у розмірі 3 513 грн. 74 коп. за затримку сплати 37 098 грн. 05 коп. на 375 календарні дні (дата сплати 29.02.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 178), яка самостійно погашена Відповідачем 29.02.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 29.02.2012р. пеня у розмірі 254 грн. 23 коп. за затримку сплати 2 696 грн. 05 коп. на 375 календарні дні (дата сплати 29.02.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 178), яка самостійно погашена Відповідачем 29.02.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 29.02.2012р. пеня у розмірі 0 грн. 10 коп. за затримку сплати 1 грн. 00 коп. на 375 календарні дні (дата сплати 29.02.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків - а.с. 178), яка самостійно погашена Відповідачем 29.02.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 29.02.2012р. пеня у розмірі 13 006 грн. 75 коп. за затримку сплати 136 857 грн. 92 грн. на 375 календарні дні (дата сплати 29.02.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 177), яка самостійно погашена Відповідачем 29.02.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 02.02.2012р. пеня у розмірі 27 900 грн. 55 коп. за затримку сплати 316 480 грн. 21 коп. на 348 календарні дні (дата сплати 02.02.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 176), яка самостійно погашена Відповідачем 10.02.2012р.;
за період з 20.02.2011р. по 02.02.2012р. пеня у розмірі 8 609 грн. 74 коп. за затримку сплати 97 661 грн. 63 коп. на 348 календарні дні (дата сплати 02.02.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 177), яка самостійно погашена Відповідачем 11.02.2012р.
2) за рішенням суду про розстрочення (відстрочення) податкового зобов'язання по справі №2а/1270/4036/2012 у розмірі 810 236 грн. 09 коп., а саме:
за період з 21.05.2011р. по 04.10.2012р. пеня у розмірі 531 169 грн. 76 коп. за затримку сплати 15 883 017 грн. 42 коп. на 137 календарні дні (дата сплати 04.10.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 191), яка самостійно погашена Відповідачем з 06.10.2012 по 19.10.2012р.;
за період з 21.05.2011р. по 09.08.2012р. пеня у розмірі 196 721 грн. 31 коп. за затримку сплати 10 000 000 грн. 00 коп. на 81 календарні дні (дата сплати 09.08.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 186), яка самостійно погашена Відповідачем 17.08.2012р.;
за період з 21.05.2011р. по 09.08.2012р. пеня у розмірі 28 050 грн. 74 коп. за затримку сплати 1425 912 грн. 78 коп. на 81 календарні дні (дата сплати 09.08.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 186), яка самостійно погашена Відповідачем 17.08.2012р.;
за період з 21.05.2011р. по 09.08.2012р. та пеня у розмірі 24 437 грн. 45 коп. за затримку сплати 1 242 237 грн. 09 коп. на 81 календарні дні (дата сплати 09.08.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 186), яка самостійно погашена Відповідачем 17.08.2012р.;
за період з 21.05.2011р. по 09.08.2012р. пеня у розмірі 18 196 грн. 62 коп. за затримку сплати 924 994 грн. 84 коп. на 81 календарні дні (дата сплати 09.08.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 186), яка самостійно погашена Відповідачем 17.08.2012р.;
за період з 21.05.2011р. по 27.06.2012р. пеня у розмірі 11 660 грн. 21 коп. за затримку сплати 1 281 572 грн. 25 коп. на 38 календарні дні (дата сплати 27.06.2012р.) (згідно зворотнього боку облікової картки платника податків -а.с. 185), яка самостійно погашена Відповідачем 29.06.2012р..
Оскільки пеня, яка є предметом розгляду у даній справі нарахована Відповідачем та враховується у обліковій картці Позивача, як податковий борг, то будь - які платежі Позивача незалежно від призначення направлялися саме на її погашення, а тому єдиним засобом захисту прав Позивача у випадку визнання дій щодо нарахування пені незаконними є відновлення на особовому рахунку грошових коштів, які направлені на погашення надмірно списаної пені.
Порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання встановлюється ст.ст. 129 - 131 Податкового кодексу України та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 р. № 953, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 р. за № 1350/18645 (далі - Інструкція № 953).
Зазначена вище Інструкція № 953 розроблена з метою виконання статей 129 - 131 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 2.1.1 Інструкції № 953, пеня нараховується після закінчення встановлених Податковим кодексом України строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
При самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України.
Нарахування пені здійснюється у день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу).
Нарахування пені закінчується згідно п. 2.3 Інструкції № 953:
- у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України або в інших випадках погашення податкового боргу;
- у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
- у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів;
-у разі ухвалення рішення про скасування або списання суми податкового боргу.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Порядок сплати пені, нарахованої за невиконання податкового зобов'язання встановлений ст. 131 Податкового кодексу України.
Так, нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми.
Згідно зі ст. 100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному в п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України.
Правовою підставою своїх дій по нарахуванню пені Відповідач зазначив Методичні рекомендації щодо взаємодії структурних підрозділів органів державної податкової служби при розстроченні (відстроченні) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби, затверджені наказом ДПА України від 07 грудня 2010 року №927.
Однак, вони не підлягають застосуванню, оскільки з огляду на вимоги Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року № 34/5, зареєстрованого 12 квітня 2005 року за №381/10661, вказані Методичні рекомендації за своєю правовою природою не є нормативно-правовим актом, не були зареєстровані в Міністерстві юстиції України, стосуються організації внутрішньої діяльності податкових органів, а тому для суб'єктів підприємницької діяльності носять рекомендаційний, а не обов'язковий характер.
Таким чином Податковим Кодексом взагалі не передбачена процедура погашення податкової заборгованості, стягнутої на підставі судових рішень, у тому числі на умовах розстрочення.
Що стосується вимоги позивача відновити на особовому рахунку Позивача грошові кошти у розмірі 7 478 583 грн. 49 коп., які направлені на погашення пені, нарахованої на податкові зобов'язання з податку на прибуток, сплата якого була розстрочена Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року по справі №2а-1642/11/1270 та Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року по справі №2а/1270/4036/2012, суд зазначає що таким чином, позивач визначив спосіб захисту свого порушеного права.
Згідно п. 11.5 Наказу/Інструкції Державної податкової адміністрації від 18.07.2005 року №276 «Про затвердження Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України» передбачено, що сума податкового боргу (його частини), яка виникла в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, підлягає скасуванню у разі, якщо судом змінено або скасовано відповідне рішення такого податкового органу.
Оскільки в даному випадку податковий орган за наслідками проведеної спірної перевірки ніяких донарахувань не здійснив і їх узгоджень не провів, то у податкового органу не було підстав вносити зміни до автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України.
На підставі того, що пеня, яка є предметом розгляду по цій справі нарахована відповідачем та враховується у обліковій картці позивача, як податковий борг, то будь - які платежі позивача незалежно від призначення направляються саме на її погашення, а тому суд вважає доцільним відновити на особовому рахунку Позивача грошові кошти, які направлені на погашення надмірно списаної пені.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у податкового органу були відсутні підстави для нарахування штрафу у розмірі 20% у сумі 17 132 024 грн. 17 коп. за платежем з податку на прибуток, нарахування Позивачу пені в розмірі 7 478 583 грн. 49 коп. з податку на прибуток, сплата якого була розстрочена Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року по справі №2а-1642/11/1270 та Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року по справі №2а/1270/4036/2012 в картці особового рахунку, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
В судовому засіданні 05.02.2014, в порядку визначеному ч.3 ст. 160 КАС України проголошену вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000551401 від 07.08.2013, визнання протиправними дій щодо нарахування пені, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0000551401 від 07 серпня 2013 року, винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про нарахування штрафу у розмірі 20% у сумі 17 132 024 грн. 17 коп. за платежем з податку на прибуток.
Визнати протиправними дії Відповідача щодо нарахування Позивачу пені в розмірі 7 478 583 грн. 49 коп. з податку на прибуток, сплата якого була розстрочена Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року по справі №2а-1642/11/1270 та Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року по справі №2а/1270/4036/2012 в картці особового рахунку.
Зобов'язати Відповідача відновити на особовому рахунку Позивача грошові кошти у розмірі 7 478 583 грн. 49 коп., які направлені на погашення пені, нарахованої на податкові зобов'язання з податку на прибуток, сплата якого була розстрочена Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2011 року по справі №2а-1642/11/1270 та Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2012 року по справі №2а/1270/4036/2012.
Стягнути з Державного бюджету на користь ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» судовий збір у сумі 34,41грн. ( тридцять чотири гривні 41 коп.) та у сумі 2294, 00 грн. ( дві тисячі двісті дев'яносто чотири гривні 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 10 лютого 2014 року.
Суддя С.М. Чиркін