ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 153/2734/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Головін В.А.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Совгири Д. І.
суддів: Білоуса О.В. Курка О. П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області на постанову Ямпільського районного суду Вінницької області від 15 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області про перерахунок пенсії , -
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області про перерахунок пенсії.
Постановою суду першої інстанції позовні вимоги задоволено частково.
Відповідно до апеляційної скарги, управління Пенсійного фонду просить суд апеляційної інстанції таке рішення скасувати та у задоволенні адміністративного позову відмовити.
В судове засідання учасники процесу не з'явилися, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання відповідно до вимог частини 4 статті 196 КАС України.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач отримує пенсію на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу". Звернувшись до Управління Пенсійного фонду з заявою про проведення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби та індексації, позивач отримав відмову.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що основним критерієм при визначені видів оплати праці, які включаються до заробітку для обчислення пенсії, є нарахування на такі виплати страхового збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції проте вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року, встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Окрім цього, Вищий адміністративний суд України в постанові від 12.12.2013 року зазначив, що ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються::1) суми виплат (доходу),отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нарахування внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір),- у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" і не перевишують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1170 від 22.12.2010 року надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення, соціально-побутові потреби, компенсація за невикористані відпустки та індексація не входить до зазначеного переліку.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що вказані вище суми необхідно включити до складових заробітної плати, із якої здійснюється перерахунок пенсії є вірним та обґрунтованим.
Проте колегія Вінницького апеляційного адміністративного суду вважає за необхідне зазначити те, що судом першої інстанції неправомірно було зобов'язано відповідача врахувати при перерахунку пенсії позивачу інші виплати за період, починаючи з серпня 2009 року по липень 2011 року включно в конкретних грошових сумах оскільки, суд не є органом, який нараховує кошти, відповідні нарахування проводяться Пенсійними органами. Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затверджене Указом Президента України від 01.03.2000 року № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат.
Також колегія суддів звертає увагу на те, що при розгляді справи та задоволенні позовних вимог, судом першої інстанції не враховано строків звернення до суду, передбачених ст.99 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Матеріали адміністративної справи не містять даних про те, що судом розглядалась заява позивача про поновлення строку звернення до суду.
Таким чином, на думку колегії суддів позовні вимоги поза межами строку, встановленого ст.99 КАС України слід залишити без розгляду.
Що стосується початку періоду з якого порушене право позивача підлягає захисту, то суд апеляційної інстанції вважає, що перерахунок пенсії слід здійснити в порядку, встановленому ч.1 ст.45 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше 3-х місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Як вбачається із матеріалів справи позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії 17.12.2013 року, а тому саме з цієї дати порушене право позивача підлягає відновленню.
В силу п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм процесуального та матеріального права, у зв'язку з чим є підстави для її скасування та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області задовольнити частково .
Постанову Ямпільського районного суду Вінницької області від 15 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області про перерахунок пенсії, - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 задовільнити частково .
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного офнду України в Ямпільському районі Вінницької області про відмову ОСОБА_2 врахувати при призначенні пенсії інші види заробітної плати, які входять до довідки про складові заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області провести з 17.12.2013 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 із врахуванням інших виплат,викладених у довідці про складові заробітної плати,які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові умови, компенсації за не використані відпустки та індексації заробітної плати,як складові заробітної плати,з яких сплачувались страхові внески,із урахуванням фактично отриманих сум.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Білоус О.В.
Курко О. П.