ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2013 р. Справа № 804/15749/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Прокурора Тернівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
21.11.2013 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду на підставі ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.09.2013 року, справа № 826/11503/13-а, за підсудністю надійшли матеріали адміністративної справи № 804/15749/13-а за позовом Прокурора Тернівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів.
Свої вимоги, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 23.12.2013 року, позивач обґрунтовує тим, що у зв'язку із несвоєчасною сплатою станом на 01.12.2013 року за відповідачем рахується податковий борг зі сплати орендної плати з фізичних осіб за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік у загальній сумі - 41 818, 32 грн., в тому числі основний платіж в сумі - 26 258, 22 грн. та залишок несплаченої пені - 15 560, 10 грн. Це підтверджується наявними в матеріалах справи оригіналами актів від 24.10.2013 року за №№ 3007-20, 3005-20, 3011-20, 3009-20. На адресу відповідача на підставі норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» були направлені перша та друга вимоги від 09.01.2009 року, від 09.02.2009 року за №№ 1/50, 2/538, проте у встановлений строк у добровільному порядку відповідачем не було сплачено вказаних сум податкового боргу.
Просить суд, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 23.12.2013 року: стягнути кошти, які перебувають у власності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі - 41 818, 32 грн. на бюджетний рахунок - 33216815700025, код платежу - 13050500, одержувач - Управління державної казначейської служби у Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, код ОКПО - 24237505, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО - 805012.
У судове засідання сторони не з'явились належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.
Від представника позивача та прокурора надійшли письмові заяви про розгляд справи без їх участі.
З адреси відповідача, вказаної відповідно даних позовної заяви та копії Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернувся конверт із поштовим вкладенням.
Так, відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що поштове відправлення є врученим належним чином.
У відповідності до положень ч. 6 ст. 128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Аналіз матеріалів справи показує, що 06.09.2000 року виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області було здійснено державну реєстрацію суб'єкта господарювання - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1). Також останній перебуває а податковому обліку в Криворізькій північній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник окремих видів податків, що підтверджується повідомленням про взяття на облік за неосновним місцем обліку, копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На момент виникнення податкового боргу у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 чинними були норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року за № 2181-ІІІ (чинний до 01.01.2011 року), на момент судового розгляду справи - чинними є норми Податкового кодексу України (чинний з 01.01.2011 року).
Згідно пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Частиною 1 п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Так, 28.01.2010 року відповідачем самостійно було визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік згідно з договором у відповідній податковій декларації, що становлять - 41 483, 16 грн. із щомісячною сумою до сплати - 3 456, 93 грн. у період з січня - грудень 2010 року.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року, № 161-ХІV (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами), у разі якщо договором оренди земельної ділянки передбачено використання нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, пов'язані з цим витрати покладаються на орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтями 1, 21 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. А орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів.
Згідно вимог ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Положення пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачають, що пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до вимог пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, пеня нараховується, зокрема, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається, в тому числі, при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Однак, своєчасно відповідачем не було сплачено суму узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за земельні ділянки державної і комунальної власності, тому за ним утворився податковий борг у загальній сумі, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, - 41 818, 32 грн., в тому числі - основний платіж в сумі - 26 258,22 грн., залишок несплаченої пені - 15 560, 10 грн.
Положеннями ст. 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Дані норми Податкового кодексу України кореспондують нормам ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» (чинного до 01.01.2011 року).
Так, на момент виникнення податкового боргу відповідача на виконання вимог ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковою інспекцією було сформовано та направлено на його адресу першу та другу податкові вимоги від 09.01.2009 року, від 09.02.2009 року за №№ 1/50, 2/538 на суми 265, 75 грн., 653, 14 грн. відповідно.
Проте, відповідач не сплатив суму податкового боргу у добровільному порядку, тому станом на 01.12.2013 року загальна сума такого стала становити - 41 818, 32 грн., в тому числі за основним платежем - 26 258, 22 грн., залишок несплаченої пені - 15 560, 10 грн. Це вбачається з даних наявних в матеріалах справи актів звірення розрахунків платника податків - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - з бюджетом за період з 01.01.2013 року до 24.10.2013 року.
Підпунктом 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Суд, приймаючи до уваги вищевикладене та, враховуючи, що на час розгляду справи податковий борг відповідачем не сплачено в добровільному порядку, відповідних доказів не надано суду, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, тому підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Тернівського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути кошти, які перебувають у власності Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб у розмірі - 41 818, 32 грн. (сорок одна тисяча вісімсот вісімнадцять гривень тридцять дві копійки) на бюджетний рахунок - 33216815700025, код платежу - 13050500, одержувач - Управління державної казначейської служби у Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, код ОКПО - 24237505, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО - 805012.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А.Ю. Рищенко