Постанова № 37044406, 30.01.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.01.2014
Номер справи
826/20136/13-а
Номер документу
37044406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30 січня 2014 року 12:36 № 826/20136/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Іванині М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Міндоходів у м. Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ренесанс Кепітал Інвест»

про накладення арешту

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві звернулася до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ренесанс Кепітал Інвест» про накладення арешту на рахунки в банках.

Ухвалою суду від 23.12.2013р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, які обгрунтовані тим, що відповідачем, не допустивши службових осіб податкового органу на територію підприємства, протиправно здійснено перешкоди в проведенні позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ренесанс Кепітал Інвест», що є підставою для накладення арешту на рахунки платника податків.

Представник відповідача в судовому засіданні та письмових запереченнях проти позову заперечив, вказуючи, що дії податкового органу щодо проведення перевірки є протиправними, а наказ про призначення цієї перевірки - незаконним, у зв'язку з чим відмова в допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки є обґрунтованою.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ренесанс Кепітал Інвест» зареєстровано Печерською районною в місті Києві Державною адміністрацією як суб'єкт господарювання 16.02.2006 (реєстраційний запис 10701020000017886). На податковий облік взято Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва 17.02.2006 за № 40412.

До ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві надійшли постанови слідчого слідчого відділу фінансових розслідувань ДПІ у Деснянському районі ГУ Міндоходів у м. Києві Павленко Є.Є. від 28.11.2013 про призначення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Ренесанс Кепітал Інвест» в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32013110030000134.

Податковим органом на підставі положень п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. п. 78.1.11 п. ст. 78 ПК України наказом від 12.12.2013 р. № 2809 призначено документальну позапланову перевірку ТОВ «Ренесанс Кепітал Інвест» (код ЄДРПОУ 34047146) з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських відносин з ТОВ «Побережне» (код ЄДРПОУ 32172607) за період з 01.04.2013р. по 30.04.2013р., Фермерським господарством «Агро-Макс і Ко» (код ЄДРПОУ 34416995) за період з 01.05.2013р. по 31.05.2013 р.

17.12.2013 перевіряючими відповідно до зазначеного наказу та направлень на перевірку від 12.12.2013 № 1270/22-08, № 1271/22-08, здійснено вихід за місцезнаходженням ТОВ «Ренесанс Кепітал Інвест», де головному бухгалтеру підприємства ОСОБА_2 були пред'явлені наказ на проведення перевірки підприємства з підстав зазначених у ньому та направлення на перевірку.

Зазначеною особою було відмовлено в отриманні наказу на проведення перевірки та у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, про що перевіряючими складено акт від 17.12.2013р. № 2176/22-08/34047146.

17.12.2013 о 17:35 заступником начальника ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві на підставі звернення від 17.12.2013р., керуючись п. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України та з урахуванням Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від 10.10.2013 № 568 до ТОВ «Ренесанс Кепітал Інвест» (код ЄДРПОУ 34047146) застосовано умовний адміністративний арешт майна, у зв'язку з чим податковий орган звернувся до суду із даним позовом.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог та обґрунтовуючи відмову в допуску посадових осіб позивача до проведення перевірки, представник відповідача зазначив, що слідчі органи неправомірно винесли постанову про проведення перевірки, у зв'язку з чим підстави для проведення перевірки є незаконними, а тому наказ на її проведення винесений з порушенням Податкового кодексу України.

До таких висновків відповідач прийшов після огляду та ознайомленням з постановою слідчого про проведення перевірки, зазначивши, що в цій постанові слідчий зобов'язує винести за наслідками перевірки податкові повідомлення-рішення, що є неправомірним.

Суд вважає доводи позивача щодо відсутності підстав для арешту банківських рахунків - необґрунтованими, а дії податкового органу - правомірними, з огляду на наступне.

Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до норм законодавства однією із функцій контролюючих органів є здійснення податкового контролю.

У відповідності до положень ст. 62 ПК України одним із способів податкового контролю, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплата податків і зборів, є проведення перевірок платників податків.

Відповідно до п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною позаплановою вважається перевірка, яка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом, зокрема, якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону (абз. З п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. п. 78.1.11 п. 78 ст. 78 ПК України).

Статтею 16 ПК України визначено обов'язки платника податків до яких належать: ведення в установленому порядку обліку доходів і витрат, складання звітності, що стосується обчислення і сплати податків та вборів; подання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплата податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавання на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів; подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; не перешкоджання законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконування законної вимоги такої посадової особи; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допуск посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Статтею 81 ПК України визначено умови та порядок допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок.

Так, посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, наказу та службових посвідчень посадових осіб контролюючого органу, які зазначені в направленні на проведення такої перевірки.

Підстави для проведення перевірок платників податків визначено, зокрема, у ст. 77. 78 та 80 ПК України.

Вимоги щодо оформлення направлення на проведення перевірки платника визначено п. 81.1 ст. 81 ПК України. При цьому, непред'явлення або ненадісдання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з, порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки, а відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

Із змісту наведених норм вбачається, що платник податків зобов'язаний розписатися та отримати копії зазначених документів, а відмова від їх отримання та допуску посадових осіб до проведення перевірки з боку платника є неправомірною.

Відповідно до п. 94.6 ст. 94 ПК України арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.

Згідно зі пп. 94.2.3 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується, що платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу

Враховуючи наведене, в також те, що податковим органом були дотримані всі передбачені законодавством передумови для проведення перевірки, зважаючи на попередження безпідставних втрат Державного бюджету України, суд приходить до висновку про накладення арешту на рахунки Товариства з обмеженою відповідальністю «Ренесанс Кепітал Інвест».

Також суд зазначає, що доводи відповідача про неправомірність проведення перевірки, якими він керувався, не допускаючи посадових осіб позивача до проведення перевірки, - є надуманими та передчасними, оскільки правомірність таких доводів не підтверджена жодним доказом, наказ на проведення перевірки та постанова слідчого не є скасованими, а тому підлягають виконанню.

Суд звертає увагу на те, що обставина оскарження відповідачем наказу від 12.12.2013 р. № 2809 про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «Ренесанс Кепітал Інвест» не впливає підстави для накладення арешту на рахунки платника податків хоча б з тих міркувань, що такої обставини на час проведення перевірки не існувало.

У відповідності до п. 7.3 Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів для застосування арешту коштів на рахунку платника податків орган державної податкової служби подає до суду позовну заяву у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

У зв'язку з наведеним, керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Накласти арешт на рахунки ТОВ «Ренесанс Кепітал Інвест» (код ЄДРІ10У 54047146):

МФО банкуНазва банкуНомер рахункуКод валюти300023ПАТ "УКРСОЦБАНК"26000000036145643300023ПАТ "УКРСОЦБАНК"26006011059654980300023ПАТ "УКРСОЦБАНК"26007000036148980300023ПАТ "УКРСОЦБАНК"26008000036147978300023ПАТ "УКРСОЦБАНК"26009000036146840300023ПАТ "УКРСОЦБАНК"26055011049734980300175ПУАТ "ФІДОБАНК"26002000278271і840300175ПУАТ "ФІДОБАНК"26002000278271978300175ПУАТ "ФІДОБАНК"26002000278271980300335AT "Райффайзен Банк Аваль"260552048980321723ПАТ "БТА Банк"26004011 001596840321723ПАТ "БТА Банк"26004011 001596978321723ПАТ "БТА Банк"26004011 001596980321723ПАТ "БТА Банк"26005021 001596980321723ПАТ "БТА Банк"26059011001596980322302ПАТ "АГРОКОМБАНК"26000000721501643322302ПАТ "АГРОКОМБАНК"26000000721501840322302ПАТ "АГРОКОМБАНК"26000000721501978322302ПАТ "АГРОКОМБАНК"26000000721501980322302ПАТ "АГРОКОМБАНК"26044000721501980351005AT "УкрСиббанк"26000142462000643351005AT "УкрСиббанк"26000142462000840351005AT "УкрСиббанк"26000142462000978351005AT "УкрСиббанк"26000142462000980351005AT "УкрСиббанк"26055142462000980380805AT "Райффайзен Банк Аваль" у м. Києві 2600550562980380805AT "Райффайзен Банк Аваль" у м. Києві2600650563840

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вєкуа Н.Г.

Постанова складена в повному обсязі 05.02.2014р.