Ухвала суду № 37040862, 21.01.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
827/1652/13-а
Номер документу
37040862
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 827/1652/13-а

21.01.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кукти М.В.,

суддів Кучерука О.В. ,

Єланської О.Е.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Майсак О.І. ) від 07.10.13 у справі № 827/1652/13-а

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,Севастополь,99056)

до Севастопольської міської Ради (вул. Леніна, 3,Севастополь,99011)

представник позивача ОСОБА_3 (АДРЕСА_2,Севастополь,99014)

про скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 07.10.2013 у задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Севастопольської міської Ради відмовлено.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 07.10.2013, та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У судове засідання 21.01.2014 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.

Листом від 17.02.2012 року (вх. № П-754/1) ОСОБА_2 звернулась до Севастопольської міської Ради із заявою про надання згоди на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,076 га, розташованої: АДРЕСА_3 (а.с.75).

Відповідно до листа Управління містобудування і архітектури Севастопольської міської державної адміністрації від 31.01.2012 року за вих. № 04-01/532, відповідно до затвердженого Генерального плану м. Севастополя витребувана земельна ділянка площею 0,076 га для індивідуального дачного будівництва в районі Камошового шосе знаходиться в дачно-садівницькій зоні.(а.с.77).

Рішенням Севастопольської міської Ради від 11.12.2012 року № 4885 "Про відмову у наданні згоди гр. ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,076 га, розташованої по АДРЕСА_3 для індивідуального дачного будівництва" відмовлено громадянки України ОСОБА_2 у наданні згоди на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,076 га, розташованої по АДРЕСА_3 для індивідуального дачного будівництва, у зв'язку з тим, що відносно витребуваної земельної ділянки прийнято рішення міської Ради від 15.11.2011 року № 1820 "Про надання згоди гр. ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана" та від 15.11.2011 року № 1821 "Про надання згоди гр. ОСОБА_5 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана" (а.с.72).

Відповідно до Висновку (виписка з протоколу № 30 від 27.09.2012 року) постійної комісії з питань містобудування, регулювання земельних та водних відносин Севастопольської міської Ради, відмовлено гр. ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,076 га, розташованої по АДРЕСА_3 для індивідуального дачного будівництва, з підстав того, що відносно витребуваної земельної ділянки прийнято рішення міської Ради від 15.11.2011 року № 1820 "Про надання згоди гр. ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана" та від 15.11.2011 року № 1821 "Про надання згоди гр. ОСОБА_5 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана" (а.с.76).

Рішенням Севастопольської міської Ради № 1820 від 15.11.2011 року "Про надання згоди гр. ОСОБА_4 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана" надано громадянину України ОСОБА_4 згоду на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, для ведення садівництва в районі вул. Амет-хана Султана та інш. (а.с.186).

Рішенням Севастопольської міської Ради № 1821 від 15.11.2011 року "Про надання згоди гр. ОСОБА_7 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана" надано громадянину України ОСОБА_7 згоду на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, для ведення садівництва в районі вул. Амет-хана Султана та інш. (а.с.189).

Рішенням Севастопольської міської Ради № 1818 від 15.11.2011 року "Про надання згоди гр. ОСОБА_8 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана" надано громадянину України ОСОБА_8 згоду на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, для ведення садівництва в районі вул. Амет-хана Султана та інш. (а.с.180).

Рішенням Севастопольської міської Ради № 1819 від 15.11.2011 року "Про надання згоди гр. ОСОБА_9 на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана" надано громадянки України ОСОБА_9 згоду на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га, для ведення садівництва в районі вул. Амет-хана Султана та інш. (а.с.186).

Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III (далі - Кодекс № 2768) до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить: а) розпорядження землями територіальної громади міста; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; д) припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; е) прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; є) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; ж) встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; з) організація землеустрою; и) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; і) здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ї) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; й) інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок; к) внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; л) вирішення земельних спорів; м) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно з п. "б" ч. 1 ст. 81 Кодексу № 2768, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам передбачені статтею 121 Земельного кодексу України. Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара (п. "г" ч. 1 ст. 121 Кодексу № 2768).

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Кодексу № 2768, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 Кодексу № 2768).

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280) Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. (положенню частини першої статті 59 дано офіційне тлумачення Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. N 7-рп/2009).

Відповідно до ст. 47 Закону № 280 постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. До складу постійних комісій не можуть бути обрані сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова районної у місті (у разі її створення), районної, обласної ради, їх заступники. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідям. Постійні комісії за дорученням ради, голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді та виконавчому комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради органів, а також з питань, віднесених до відання ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради; здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради. Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.

Рішенням Севастопольської міської Ради № 4885 від 11.12.2012 року відмовлено ОСОБА_2, у наданні згоди на розроблення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,076 га по АДРЕСА_3 у зв'язку з наявністю (на той час) рішень Севастопольської міської Ради № 1820 та № 1821 та рішення постійної комісії міської Ради з питань містобудування, регулювання земельних та водних відносин від 27.09.2012 року.

Окрім того, судова колегія зазначає наступне.

Відповідно до викопіювання з Генерального плану розвитку м. Севастополя до 2025 року, земельні ділянки в районі вул. Амет-Хана Султана розташовані в існуючій дачно-садівничій зоні (а.с.78).

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2013 року у справі №2а-280/12/2770 за позовом ОСОБА_10 до Севастопольської міської державної адміністрації, Севастопольської міської Ради, треті особи - ОСОБА_9, ОСОБА_8, про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, скасування рішення, встановлено, що після розгляду документів Постійною комісією міської Ради з питань містобудування, регулювання земельних, водних відносин Севастопольська міська Рада 15.11.2011 року прийняла рішення №1818 та 1819 про надання вказаним громадянам згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтованою площею 0,10 га для ведення садівництва в районі вул. Амет-Хана Султана, тобто, здійснювала розпорядження земельними ділянками. Отже, Севастопольська міська Рада при прийнятті оскаржуваних рішень діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, у тому числі статтями 9, 116, 118, 123, п.12 Розділу Х Земельного кодексу України, як єдиний орган, що має законні повноваження розпоряджатися даною земельною ділянкою (а.с.81-83). Постанова набрала на той час законної сили.

Ухвалою Окружного адміністративного суду М.Севастополя від 06.02.2012 року про забезпечення адміністративного позову по справі №2а-280/12/2770 зупинено дію рішень Севастопольської міської Ради від 15.11.2011 року №1818-1821 про дачу згоди на розробку проекту землеустрою по відводу ділянок орієнтованою площею 0,10 га, які розташовані в районі вул. Амет-Хана Султана, до ухвалення постанови у справі (а.с.89-90).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З системного аналізу статті 119 Земельного кодексу України, судом робиться висновок, що набуття права на земельну ділянки на підставі набувальної давності можливе лише у встановленому статтею 118 Земельного кодексу України порядку. Фактичне використання земельної ділянки такого права не породжує. Крім того, підставою для набуття земельної ділянки у власність на підставі набувальної давності є добросовісне їм володіння впродовж всього строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Проте, в порушення вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не доведено, та не підтверджено матеріалами справи законність використання спірної земельної ділянки.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги з підстав їх спростування матеріалами справи та встановленими обставинами, оскільки відповідач при прийнятті рішення № 4885 від 11.12.2012 року діяв на підставі, у межах повноважень так у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення, та з дотриманням принципу рівності перед законом. та на діючих на той час рішень судів.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 07.10.13 у справі № 827/1652/13-а - залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 07.10.13 у справі № 827/1652/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис М.В. Кукта

Судді підпис О.В.Кучерук

підпис О.Е.Єланська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.В. Кукта