ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2014 року справа № 919/1080/13
Господарський суд міста Севастополя у складі колегії суддів:
головуючого судді - Альошиної С.М.,
суддів - Кравченко В.Є., Лотової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Севастопольської міської Ради
(вул. Леніна, буд. 3, м. Севастополь, 99011)
до відповідача - Приватного підприємства „КВВМПУ"
(вул. Репіна, буд. 15/2, м. Севастополь, 99045),
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради
(вул. Леніна, буд. 3, м. Севастополь, 99011),
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,
за участю представників учасників судового процесу:
від позивача - Шевченко В.В. - головний спеціаліст - юрисконсульт відділу правового забезпечення Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради, довіреність № 03-15/6321 від 30.12.2013,
від відповідача - Петров М.О. - представник за довіреністю № 2 від 09.01.2014,
від третьої особи - Шевченко В.В. - головний спеціаліст - юрисконсульт відділу правового забезпечення Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради, довіреність № 07-02/1 від 08.01.2014.
Суть спору:
У провадженні господарського суду міста Севастополя перебуває справа за позовом Севастопольської міської Ради до Приватного підприємства „КВВМПУ", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 14.12.2007, з викладенням його пунктів у редакції, зазначеній у позовній заяві.
Позовні вимоги із посиланням на статтю 18 Закону України „Про оцінку земель", статті 4, 21-23, 30 Закону України „Про оренду землі", статтю 206 Земельного кодексу України, статті 20, 175, 188 Господарського кодексу України, статті 203, 626, 627, 631, 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, статті 9, 274, 288 Податкового кодексу України, статті 26, 59, 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та інші нормативно-правові акти вмотивовані невідповідністю умов договору, укладеного між сторонами, вимогам законодавства в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є об'єктом оренди за договором, а також розміру і порядку сплати орендної плати. Також позивач посилається на вимогу Контрольно-ревізійного управління в Закарпатській області від 25.08.2011 № 07-08-6-14/5418, постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 24.04.2012 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.08.2012 у справі № 2а-2984/11/2770; рішення Севастопольської міської Ради від 20.12.2011 № 2163 „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах міста Севастополя та введення її в дію", від 07.02.2012 № 2318 „Про проведення заходів щодо введення в дію нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах міста Севастополя".
Згідно з ухвалою суду від 09.12.2013 розгляд справи здійснюється колегіально у складі трьох суддів.
Представник позивача у судовому засіданні 27.01.2014 надала суду клопотання від 27.01.2014 про долучення до матеріалів справи копії рішення Севастопольської міської Ради від 21.05.2013 № 5534 „Про затвердження Методики встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя", яким затверджено нову Методику, що вводиться в дію з 01.01.2014, а рішення Севастопольської міської Ради № 1348 від 14.10.2003, № 816 від 10.10.2006, № 2700 від 12.09.2007, № 3701 від 13.02.2008, № 6529 від 18.03.2009 та № 9922 від 13.04.2010 визнані такими, що втратили чинність з 01.01.2014.
Представник позивача у засіданні суду підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, з урахуванням вищевказаного рішення Севастопольської міської Ради від 21.05.2013 № 5534 „Про затвердження Методики встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя".
Представник відповідача у судовому засіданні надав суду додаткові пояснення від 27.01.2014 на позов, в яких відповідач позовні вимоги Севастопольської міської Ради визнав частково, а саме погодився внести зміни до пунктів 2.3, 4.1 та 4.2 спірного договору оренди земельної ділянки, виклавши їх у такій редакції:
пункт 2.3 договору викласти у такій редакції:
„2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2012 складає:
1 389 586,47 грн (один мільйон триста вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот вісімдесят шість грн 47 коп.), що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5019-3.1/5, виданим Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі 19.07.2012.";
пункт 4.1 договору викласти у такій редакції:
„4.1. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється згідно з Методикою визначення розмірів орендної плати при укладенні, продовженні та поновленні договорів оренди землі, затвердженою рішенням Севастопольської міської Ради від 14.10.2003 № 1348 (зі змінами та доповненнями) у наступному розмірі:
- до введення об'єкта в експлуатацію - відповідно до частини четвертої статті 21 Закону України „Про оренду землі" (з 01.01.2011 - відповідно до пункту 5.1 статті 288 Податкового кодексу України) - в розмірі 3% (трьох відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- після введення об'єкта в експлуатацію - відповідно до Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради від 14.10.2003 № 1348 (зі змінами та доповненнями), у розмірі 0,09% (нуль цілих дев'ять сотих відсотка) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.";
пункт 4.2 договору викласти у такій редакції:
„4.2. Величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою визначається за формулою:
Нормативна грошова оцінка х Ставка орендної = Сума річної
земельної ділянки (грн) плати (%) орендної плати ( грн)
Величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою згідно з розрахунком становить:
- до введення об'єкта в експлуатацію:
1 389 586,47 грн х 0,03 = 41 687,59 грн;
- після введення об'єкта в експлуатацію:
1 389 586,47 грн х 0,0009 = 1 250,63 грн.".
З іншими позовними вимогами відповідач не погодився з підстав, вказаних у вищезазначених додаткових поясненнях на позов, зокрема, посилаючись на неправомірність вимог позивача щодо зміни розміру орендної плати за минулі періоди строку дії договору оренди земельної ділянки.
Представник відповідача у засіданні суду заперечував проти позову, погодившись лише на зміну пунктів 2.3, 4.1, 4.2 договору від 14.12.2007 та вказав на те, що не заперечує проти застосування при встановленні розміру орендної плати за земельну ділянку Методики встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради від 21.05.2013 № 5534.
Представник третьої особи у судовому засіданні підтримала позовні вимоги Севастопольської міської Ради та просила суд їх задовольнити у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд
ВСТАНОВИВ:
14.12.2007 між Севастопольською міською Радою (далі - орендодавець) та Приватним підприємством „КВВМПУ" (далі - орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір), який зареєстровано у Севастопольській міській філії ДП „Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.01.2008 за № 040865900008 (арк. справи 24-32).
Відповідно до рішень Севастопольської міської Ради № 2268 від 10.07.2007 та № 2442 від 14.08.2007, договору купівлі-продажу права оренди від 20.08.2007 орендодавець (позивач) надав, а орендар (відповідач) прийняв у строкове платне користування земельну ділянку, яка розташована за адресою: м. Севастополь, проспект Античний, № 64, для будівництва та обслуговування житлових багатоквартирних будинків, з віднесенням цих земель до категорії земель житлової та громадської забудови (пункт 1.1 договору).
Згідно з пунктом 2.1 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4139 га.
Відповідно до пункту 2.3 договору, в редакції додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.07.2011, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007, 2008, 2009, 2010 роки складає:
а) на період будівництва, до здачі об'єкта в експлуатацію - 492 442,00 х 1,028 х 1,152 х 1,059 х 1,0 = 617 584,86 грн, що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1269/1, виданою Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі 19.10.2007;
б) на наступний період - 984 884,00 х 1,028 х 1,152 х 1,059 х 1,0 = 1 235 169,72 грн, що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1268/1, виданою Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі 19.10.2007.
Як вбачається з пункту 3.1 договору, цей договір укладено строком на 25 років.
Пунктом 4.1 договору обумовлено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням міської Ради № 1348 від 14.10.2003 у розмірі:
а) на період будівництва 1% від грошової оцінки земельної ділянки;
б) на наступний період 0,03% від грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 4.2 договору, зміненим додатковою угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 27.07.2011, встановлено, що величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою згідно з розрахунком складає:
а) на період будівництва: 617 584,86 х 0,01 = 6 175,85 грн;
б) на наступний період: 1 235 169,72 х 0,0009 = 1 111,65 грн.
При цьому грошова оцінка земельної ділянки для періоду будівництва відповідно до рішення Севастопольської міської Ради від 19.04.2011 № 841 приймається до уваги з 18.12.2007 (з дня приймання-передачі земельної ділянки) до 18.12.2011. Грошова оцінка для наступного періоду приймається з моменту введення в експлуатацію об'єкта будівництва, але не пізніше 18.12.2011 з дати приймання-передачі земельної ділянки. У разі внесення до цього договору змін в частині збільшення строку будівництва відповідні зміни вносяться також до пункту 4.2 договору.
Пунктом 4.8 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у тому числі внаслідок інфляції та індексації, а також в інших випадках, передбачених Законом.
Актом приймання-передачі земельної ділянки від 18.12.2007 засвідчений факт передачі орендованої земельної ділянки відповідачу (арк. справи 36).
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Севастопольської міської Ради від 14.10.2003 № 1348 затверджено Методику визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі (арк. справи 135-137).
З метою приведення розмірів ставок річної орендної плати за земельні ділянки у відповідність із Законом України „Про оренду землі" рішенням Севастопольської міської Ради № 3701 від 13.02.2008, на підставі Законів України „Про Державний бюджет України на 2008 рік", „Про плату за землю", „Про місцеве самоврядування в Україні" до вказаної Методики були внесені певні зміни (арк. справи 42).
Однак, як було зазначено вище, рішенням Севастопольської міської Ради від 21.05.2013 № 5534 було затверджено Методику встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя, яку введено в дію з 01.01.2014, та у зв'язку з прийняттям цього рішення визнані такими, що втратили чинність з 01.01.2014 наступні рішення Севастопольської міської Ради:
- № 1348 від 14.10.2003 „Про затвердження Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні, продовженні та поновленні договорів оренди землі" (назва в редакції рішення Севастопольської міської Ради від 18.03.2009 № 6529);
- № 816 від 10.10.2006 „Про внесення змін до рішення міської Ради № 1348 від 14.10.2003 „Про затвердження Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі";
- № 2700 від 12.09.2007 „Про внесення змін до рішення міської Ради від 14.10.2003 № 1348 „Про затвердження Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі";
- № 3701 від 13.02.2008 „Про внесення змін до додатку до рішення міської Ради від 14.10.2003 № 1348 „Про затвердження Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі";
- № 6529 від 18.03.2009 „Про внесення змін до рішення міської Ради від 14.10.2003 № 1348 „Про затвердження Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі";
- № 9922 від 13.04.2010 „Про внесення змін до рішення міської Ради від 14.10.2003 № 1348 „Про затвердження Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі".
Тобто розмір орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя встановлюється саме рішенням Севастопольської міської Ради від 21.05.2013 № 5534 „Про затвердження Методики встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя" (далі - Методика).
Вказаною Методикою встановлений наступний розмір ставок орендної плати за земельні ділянки, які використовуються для будівництва та обслуговування житлових багатоквартирних будинків (Додаток до рішення Севастопольської міської Ради № 5534 від 21.05.2013):
3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - для будівництва багатоквартирного житлового будинку до прийняття в експлуатацію;
0,09% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - для обслуговування багатоквартирного житлового будинку.
Рішенням Севастопольської міської Ради від 13.09.2011 № 1326 внесено зміни до рішення № 1343 від 14.10.2003 „Про затвердження Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення" та затверджено у новій редакції Примірний договір оренди земельної ділянки (Додаток 2).
20.12.2011 Севастопольською міською Радою прийняте рішення № 2163 „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах міста Севастополя та введення її в дію" (арк. справи 48).
07.02.2012 Севастопольською міською Радою було прийнято рішення № 2318 „Про проведення заходів щодо введення в дію нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах міста Севастополя" (арк. справи 49), яким вирішено після надання орендарями витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради від 20.12.2011 № 2163, внести відповідні зміни до чинних договорів оренди земельних ділянок, спрямувати на адреси орендарів пропозиції про намір внести зміни до договорів оренди земельних ділянок.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4139,00 кв.м, яка розташована за адресою: м. Севастополь, пр. Античний, 64, станом на 19.07.2012 складає 1 389 586,47 грн, що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держкомзему у місті Севастополі від 19.07.2012 реєстр. № 5019-3.1/5 (арк. справи 206).
Як вбачається з вимоги Контрольно-ревізійного управління в Закарпатській області № 07-08-6-14/5418 від 25.08.2011 (арк. справи 68-69), Головним контрольно-ревізійним управлінням України відповідно до пункту 3.4 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління України на ІІ квартал 2011 року було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради за період з 01.01.2009 по 30.06.2011, якою встановлено окремі порушення, що відображено в акті ревізії від 10.08.2011 № 07-08/47.
На виконання вимоги Контрольно-ревізійного управління в Закарпатській області від 25.08.2011 № 07-08-6-14/5418, постанови Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 24.04.2012, ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20.08.2012 у справі № 2а-2984/11/2770 та рішень Севастопольської міської Ради № 2163 від 20.12.2011 і № 2318 від 07.02.2012 листом № 03-15/1426 від 20.03.2013 Севастопольською міською Радою на адресу відповідача був надісланий проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 14.12.2007 (арк. справи 51-56).
22.03.2013 відповідач отримав вказаний проект додаткової угоди (вх. № 77), що ним не заперечується та підтверджується супровідним листом Севастопольської міської Ради № 03-15/1426 від 20.03.2013 з відміткою відповідача про його отримання (арк. справи 207).
Однак вказана пропозиція позивача була залишена Приватним підприємством „КВВМПУ" без відповіді та реагування.
Вищевказані обставини обумовили звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини сторін виникли із договору оренди землі, тобто є земельними правовідносинами, а тому підпадають під правове регулювання як загальних норм Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, так і спеціальних норм Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України „Про оренду землі" та Закону України „Про оцінку земель".
Статтею 13 Конституції України проголошено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України „Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Виходячи зі змісту статті 12 Земельного кодексу України, розпорядження землями територіальної громади міста Севастополя належить до повноважень Севастопольської міської Ради.
Як установлено судом, між сторонами укладено договір оренди землі, який не розірвано, не визнано недійсним та є чинним на теперішній час.
За приписами статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Аналогічну норму містить і спеціальне законодавство. Зокрема, статтею 30 Закону України „Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України „Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 21 Закону України „Про оренду землі" унормовано, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (стаття 288 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 288.4 статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем земельної ділянки.
Статтею 274 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Підпунктами 288.5.1, 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України унормовано, що орендна плата не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, тобто трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та не може перевищувати дванадцять відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Суд погоджується з висновками позивача, зробленими з аналізу норм законодавства, що орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній і комунальній власності, є податковим зобов'язанням; що механізм її визначення, встановлення та перегляду має особливий порядок, який відрізняється від відносин зі справляння орендної плати за землю на користь юридичних та фізичних осіб; що розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності не може бути менше мінімальної суми орендного платежу, встановленої законодавством з питань оренди землі.
Згідно зі статтею 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Виходячи з положень частини першої статті 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Також, згідно зі статтею 652 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Щодо позовних вимог про внесення змін до пункту 2.3 договору в частині відомостей про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки, суд зауважує на наступному.
У своїй позовній заяві Севастопольська міська Рада просить суд внести зміни до пункту 2.3 договору, виклавши його у такій редакції:
„2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки до 01.01.2012, з урахуванням коефіцієнтів індексації, складає:
- на 2009 рік:
а) на період будівництва, до здачі об'єкта в експлуатацію:
492 442,00 х 1,028 х 1,152 = 583 177,39 грн (п'ятсот вісімдесят три тисячі сто сімдесят сім гривень 39 копійок), що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1269/1, виданою Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі 19.10.2007;
б) на наступний період:
984 884,00 х 1,028 х 1,152 = 1 166 354,79 грн (один мільйон сто шістдесят шість тисяч триста п'ятьдесят чотири гривні 79 копійок), що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1268/1, виданою Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі 19.10.2007;
- на 2010 рік:
а) на період будівництва, до здачі об'єкта в експлуатацію:
492 442,00 х 1,028 х 1,152 х 1,059 = 617 584,86 грн (шістсот сімнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят чотири гривні 86 копійок), що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1269/1, виданою Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі 19.10.2007;
б) на наступний період:
984 884,00 х 1,028 х 1,152 х 1,059 = 1 235 169,72 грн (один мільйон двісті тридцять п'ять тисяч сто шістдесят дев'ять гривень 72 копійки), що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1268/1, виданою Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі 19.10.2007;
- на 2011 рік:
а) на період будівництва, до здачі об'єкта в експлуатацію:
492 442,00 х 1,028 х 1,152 х 1,059 х 1,0 = 617 584,86 грн (шістсот сімнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят чотири гривні 86 копійок), що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1269/1, виданою Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі 19.10.2007;
б) на наступний період:
984 884,00 х 1,028 х 1,152 х 1,059 х 1,0 = 1 235 169,72 грн (один мільйон двісті тридцять п'ять тисяч сто шістдесят дев'ять гривень 72 копійки), що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1268/1, виданою Головним управлінням земельних ресурсів у м. Севастополі 19.10.2007;
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2012 складає:
1 389 586,47 грн (один мільйон триста вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот вісімдесят шість гривень 47 копійок), що підтверджується випискою з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5019-3.1/5, виданою Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі 19.07.2012.".
Суд вважає, що вимоги позивача у цій частині підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Законодавча зміна граничного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Наведена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 23.05.2011 № 7/105-10 (30/234-09), від 30.05.2011 № 17/299-10, від 04.07.2011 № 41/81пд, та в силу статті 11128 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.
Відповідно до інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-06/1657/2013 від 19.11.2013 нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Статтею 1 Закону України „Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України „Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Частиною першою статті 15 цього Закону передбачено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
20.12.2011 Севастопольською міською Радою було прийняте рішення № 2163 „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах міста Севастополя та введення її в дію". Згідно із зазначеним рішенням було затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель в адміністративних межах міста Севастополя; нормативну грошову оцінку земель в адміністративних межах міста Севастополя введено в дію з 01.01.2012; Головне управління Держкомзему України в м. Севастополі зобов'язано забезпечити надання виписок з технічної документації про нормативну грошову оцінку.
Згідно з пунктом 1 рішення Севастопольської міської Ради № 2318 від 07.02.2012 „Про проведення заходів по введенню в дію нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах міста Севастополя" Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради зобов'язано після надання орендарями виписок з технічної документації про нормативну грошову оцінку внести відповідні зміни до чинних договорів.
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5019-3.1/5 від 19.07.2012 нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки складає 1 389 586,47 грн.
За приписами частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторонами в спірному договорі оренди була передбачена можливість зміни розміру орендної плати. При цьому орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а тому зміна орендної плати при наявності такої підстави як зміна нормативної грошової оцінки є обґрунтованою.
З урахуванням вказаного суд вважає правомірною вимогу позивача про внесення змін до пункту 2.3 договору щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з 01.01.2012 у зазначеному розмірі.
Водночас, позивач просить внести до пункту 2.3 договору зміни щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за періоди, що передували цьому, а саме з 2009 року.
Суд вважає такі вимоги безпідставними та необґрунтованими, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
В абзаці п'ятому підпункту 2.19 пункту 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" також зазначено, що згідно з частиною третьою статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Враховуючи вищенаведену норму права, новий розмір орендної плати повинен застосовуватись саме з моменту набрання рішенням суду законної сили. Суд звертає увагу учасників судового процесу на ті факти, що рішення № 2318 „Про проведення заходів по введенню в дію нормативної грошової оцінки земель в адміністративних межах міста Севастополя" було прийнято Севастопольською міською Радою 07.02.2012, звернення до відповідача з пропозицією внести зміни до договору мало місце 20.03.2013, а звернення до суду з відповідним позовом - лише 18.09.2013.
За викладених обставин суд задовольняє вимогу позивача про внесення змін до пункту 2.3 договору лише в частині внесення змін щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з 01.01.2012 у розмірі 1 389 586,47 грн.
Стосовно внесення змін до розділу 4 договору суд зазначає наступне.
Статтею 13 Закону України „Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки (частина перша статті 15 Закону України „Про оренду землі").
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина перша статті 21 Закону України „Про оренду землі").
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004, розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктами 34, 35 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (стаття 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до статті 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, Методика визначення розміру орендної плати, затверджена відповідним рішенням Севастопольської міської Ради (з наступними змінами та доповненнями), є обов'язковою для виконання позивачем.
Як зазначалось вище, 21.05.2013 Севастопольською міською Радою прийнято рішення № 5534 „Про затвердження Методики встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя", яким затверджено нову Методику, що вводиться в дію з 01.01.2014, а відповідні вищевказані рішення Севастопольської міської Ради визнані такими, що втратили чинність з 01.01.2014.
Згідно з частиною третьою пункту 6.1 Положення про оренду земельних ділянок, затвердженого рішенням Севастопольської міської Ради № 1326 від 13.09.2011 „Про внесення змін в рішення Севастопольської міської Ради № 1343 від 14.10.2003 „Про затвердження Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення", величина річної орендної плати підлягає щорічному перерахунку в залежності від щорічної індексації грошової оцінки земельної ділянки, і в разі зміни розмірів ставок орендної плати за землю здійснюється відповідно до знову затверджених ставок розміру орендної плати.
Виходячи з умов договору та вимог чинного законодавства орендна плата за землю залежить від нормативної грошової оцінки землі. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна мінімального розміру цієї плати, у тому числі зміна методики її розрахунку, є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Таким чином, суд приходить до висновку, що використання іншої орендної ставки ніж встановленої Севастопольською міською Радою, є таким, що суперечить чинному законодавству України.
Зважаючи на викладене, суд погоджується з позицією позивача щодо необхідності внесення змін до договору в частині встановлення розміру орендної плати згідно з Методикою, затвердженою рішенням Севастопольської міської Ради від 21.05.2013 № 5534.
Враховуючи положення частини п'ятої статті 188 Господарського кодексу України, частини третьої статті 653 Цивільного кодексу України та правової позиції, що викладена у підпункті 2.19 пункту 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", річна орендна плата за користування земельною ділянкою повинна встановлюватися в обсязі, що відповідає Методиці встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради № 5534 від 21.05.2013, з моменту набрання цим рішенням законної сили.
З наведених підстав суд вважає можливим вимоги щодо зміни пунктів 4.1, 4.2 (у позовній заяві - пункт 4.3, оскільки позивач просить суд також доповнити договір новим пунктом 4.2) Розділу 4 договору задовольнити частково, а саме викласти ці пункти у наступній редакції:
„4.1. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою з моменту набрання цим рішенням суду законної сили встановлюється:
- до введення об'єкта в експлуатацію - відповідно до пункту 5.1 статті 288 Податкового кодексу України у розмірі 3% (трьох відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- після введення об'єкта в експлуатацію - відповідно до Методики встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради від 21.05.2013 № 5534 (далі-Методика) - у розмірі 0,09% (нуль цілих дев'ять сотих відсотка) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.";
„4.2. Величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою визначається за формулою:
Нормативна грошова оцінка х Ставка орендної = Сума річної
земельної ділянки (грн) плати (%) орендної плати ( грн)
Величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою з моменту набрання цим рішенням суду законної сили згідно з розрахунком становить:
- до введення об'єкта в експлуатацію:
1 389 586,47 грн х 0,03 = 41 687,59 грн;
- після введення об'єкта в експлуатацію:
1 389 586,47 грн х 0,0009 = 1 250,63 грн."
В іншій частині позовних вимог щодо внесення змін до розділу 3; розділу 4; пункту 5.4 Розділу 5 договору в редакції позивача; доповнення підпунктом ж) пункту 9.1.1 Розділу 9 договору ; підпунктом н) пункту 9.2.2 Розділу 9 договору; пункту 12.4 Розділу 12 договору, з викладенням їх у редакції позивача, суд відмовляє і погоджується з доводами відповідача, що дані вимоги не стосуються орендної плати та не підлягають змінам у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі.
Так, згідно зі статтями 626, 627 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. За приписами статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частинами четвертою та сьомою статті 179 Господарського кодексу України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.3 та 1.5 рішення Севастопольської міської Ради № 2318 від 07.02.2012 Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольської міської Ради було зобов'язано:
- після надання орендарями виписок з технічної документації про нормативну грошову оцінку, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради № 2163 від 20.12.2011, внести відповідні зміни до діючих договорів оренди земельних ділянок (пункт 1.1);
- за результатом інвентаризації договорів оренди земельних ділянок привести ставки орендної плати відповідно до діючого законодавства та Методики шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди (пункт 1.3);
- надіслати на адреси орендарів пропозиції про намір внести зміни до договорів оренди земельних ділянок (пункт 1.5).
Таким чином, Севастопольською міською Радою були прийняті рішення щодо внесення змін лише до пунктів 2.3, 4.1 та 4.2 договору стосовно нормативної грошової оцінки землі та приведення ставок орендної плати відповідно до чинного законодавства. Рішення щодо внесення змін до інших пунктів договору не приймалось.
13.09.2011 Севастопольською міською Радою прийнято рішення № 1326 „Про внесення змін до рішення Севастопольської міської Ради № 1343 від 14.10.2003 „Про затвердження Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення", яким був затверджений примірний договір оренди земельної ділянки. Але, цим рішенням не вирішувалось питання щодо приведення діючих договорів у відповідність до затвердженого Примірного договору.
Водночас, позивачем запропоновано доповнити пункт 9.1.1 Розділу 9 договору підпунктом „ж" наступного змісту:
„ж) дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються."
Враховуючи відсутність у матеріалах справи будь-яких відомостей про розташування на спірній земельній ділянці відповідних зон, дана вимога задоволенню не підлягає.
Також позивач просив доповнити пункт 9.2.2 Розділу 9 договору підпунктом „н" в такій редакції:
„н) у разі переходу права власності на розташований на земельній ділянці об'єкт нерухомого майна до іншої особи, в десятиденний строк надати Орендодавцю копію документа, що підтверджує перехід права власності на об'єкт нерухомого майна (договір купівлі-продажу, дарування та ін.) та у найкоротший строк вжити заходів щодо оформлення переходу права користування земельною ділянкою набувачеві об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці.".
Позивачем не доведено, а судом не встановлено передбачених законом підстав, в силу яких внесення змін до вказаного пункту договору було б обов'язковим, а тому за відсутності згоди відповідача на внесення таких змін суд відмовляє в цій частині позову.
Позивач також просив суд викласти пункт 12.4 Розділу 12 договору у такій редакції:
„12.4. Орендодавець може відмовитись в односторонньому порядку від договору зі звільненням орендодавця від відповідальності, згідно з Цивільним кодексом України без укладення додаткової угоди до даного договору з моменту прийняття рішення про відмову від договору у наступних випадках:
- використання орендарем земельної ділянки не за цільовим призначенням (використанням);
- використання земельної ділянки з порушенням екологічних вимог;
- систематичної несплати орендної плати (протягом трьох місяців);
- нездійснення щорічного перерахунку розміру орендної плати за землю у строк, встановлений даним договором;
- порушення строків будівництва, встановлених даним договором, без згоди орендодавця;
- передачі або відчуження права оренди третім особам."
Згідно зі статтею 31 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці, припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Враховуючи, що запропонована відповідачем редакція пункту 12.4 Розділу 12 договору не відповідає вимогам статті 31 Закону України „Про оренду землі", суд відмовляє у задоволенні позову в цій частині.
Суд зазначає, що позовні вимоги Севастопольської міської Ради про внесення змін до договору оренди землі, зокрема, до пунктів, які не стосуються орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі, не відповідають положенням статті 652 Цивільного кодексу України щодо підстав для внесення змін до чинного договору. Також вказані вимоги суперечать статті 58 Конституції України та статті 5 Цивільного кодексу України.
З письмових заперечень позивача від 14.11.2013 на відзив відповідача на позовну заяву слідує, що вимога про внесення змін до умов договору (проти яких заперечує відповідач) обумовлена прийняттям Севастопольською міською Радою 13.09.2011 рішення № 1326 „Про внесення змін до рішення Севастопольської міської Ради № 1343 від 14.10.2003 „Про затвердження Положення про порядок передачі в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення", яким був затверджений примірний договір оренди земельної ділянки, та заявлена з метою приведення договору у відповідність до умов Примірного договору.
Проте суд зазначає, що Примірний договір у новій редакції було затверджено позивачем вже після укладення сторонами договору оренди та правові підстави для внесення змін до договору, проти яких відповідач заперечує, відсутні, оскільки це порушує принцип свободи договору. До того ж, передбачені законом підстави, в силу яких внесення вказаних змін до умов договору було б обов'язковим, так само відсутні.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, судовий збір покладається на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
Враховуючи, що позовні вимоги задоволені судом частково, суд вважає за доцільне покласти судовий збір на обидві сторони у рівних частках та стягнути з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 573,50 грн.
Керуючись статтями 46, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Змінити умови укладеного між Севастопольською міською Радою (вул. Леніна, буд. 3, м. Севастополь, 99011, ідентифікаційний код 24872845) та Приватним підприємством „КВВМПУ" (вул. Репіна, буд. 15/2, м. Севастополь, 99045, ідентифікаційний код 31338726) договору оренди земельної ділянки від 14.12.2007, зареєстрованого у Севастопольській міській філії Державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.01.2008 за № 040865900008, а саме:
Пункт 2.3 Розділу 2 договору викласти у такій редакції:
„2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2012 складає:
1 389 586,47 грн (один мільйон триста вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот вісімдесят шість грн 47 коп.), що підтверджується Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5019-3.1/5, виданим Головним управлінням Держкомзему у м. Севастополі 19.07.2012."
Пункт 4.1 Розділу 4 договору викласти у такій редакції:
„4.1. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою з моменту набрання цим рішенням суду законної сили встановлюється:
- до введення об'єкта в експлуатацію - відповідно до пункту 5.1 статті 288 Податкового кодексу України у розмірі 3% (трьох відсотків) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- після введення об'єкта в експлуатацію - відповідно до Методики встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки в адміністративних межах міста Севастополя, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради від 21.05.2013 № 5534 (далі - Методика) - у розмірі 0,09% (нуль цілих дев'ять сотих відсотка) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки."
Пункт 4.2 Розділу 4 договору викласти у такій редакції:
„4.2. Величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою визначається за формулою:
Нормативна грошова оцінка х Ставка орендної = Сума річної
земельної ділянки (грн) плати (%) орендної плати ( грн)
Величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою з моменту набрання цим рішенням суду законної сили згідно з розрахунком становить:
- до введення об'єкта в експлуатацію:
1 389 586,47 грн х 0,03 = 41 687,59 грн;
- після введення об'єкта в експлуатацію:
1 389 586,47 грн х 0,0009 = 1 250,63 грн."
3. В іншій частині в позові відмовити.
4. Стягнути з Приватного підприємства „КВВМПУ" (вул. Репіна, буд. 15/2, м. Севастополь, 99045, ідентифікаційний код 31338726, п/р 26004012806801 у ПАТ „Альфа-Банк", МФО 300346, або з інших рахунків) на користь Севастопольської міської Ради (вул. Леніна, буд. 3, м. Севастополь, 99011, ідентифікаційний код 24872845) 573,50 грн (п'ятсот сімдесят три грн 50 коп.) судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Повне рішення складено 03.02.2014.
Головуючий суддя С.М. Альошина
Суддя В.Є. Кравченко
Суддя Ю.В. Лотова
Вих. № 919/1080/13/2842/14