Ухвала суду № 37034426, 09.07.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2013
Номер справи
9101/17822/2012
Номер документу
37034426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" липня 2013 р. справа № 2а-0870/7931/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новоженін І.Є.

за участю представників:

позивача: - не з'явився

відповідача: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську

апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02.11.11

у справі № 2а-0870/7931/11

за позовом Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області

до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя

про зобов'язання виконати вимоги п. 7 обов'язкових вимог від 15.08.11 № 08-08-14-14/7166,-

встановила:

Контрольно-ревізійне управління у Запорізькій області звернулося з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя, в якому з урахуванням зменшення позовних вимог просило зобов'язати відповідача виконати п. 7 обов'язкових вимог від 15.08.11 за № 08-08-14-14/7166, а саме: усунути порушення, виявлені ревізією КРУ в Запорізькій області за період з 01.01.2010 по 01.07.2011, на загальну суму 276159,46 грн., в тому числі, які надійдуть на відновлення касових видатків кошторису, проведених у минулих бюджетних періодах, шляхом перерахування коштів в дохід державного бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході проведеної позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя за період з 01.01.2010 по 01.07.2011, виявлено порушення відповідачем порядку преміювання працівників КЕВ м. Запоріжжя, що призвело до зайвого нарахування та виплати премії в загальній сумі 202 462,95 грн. та нарахувань до державних цільових фондів в загальній сумі 73696,51 грн. КРУ у Запорізькій області на адресу відповідача надіслано вимогу від 15.08.2011 №08-08-14-14/7166 щодо усунення виявлених порушень, проте вимоги КРУ відповідачем не виконані в частині зобов'язання стягнути з осіб, винних у зайвих виплатах грошових коштів у сумі 202 462,95 грн., шкоди у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів щодо повернення зайво сплачених коштів в сумі 73 696,51 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.11.2011 адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя згідно п.7 обов'язкових вимог від 15.08.2011 за №08-08-14-14/7166 усунути порушення, виявлені ревізією КРУ в Запорізькій області за період з 01.01.2010 по 01.07.2011, на загальну суму 276 159,46 грн. в тому числі, які надійдуть на відновлення касових видатків кошторису, проведених у минулих бюджетних періодах, шляхом перерахування коштів в дохід державного бюджету (код класифікації доходів бюджету - 21080500 "Інші витрати").

Не погодившись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу (а. с. 161), в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Відповідач зазначає, що позивач зобов'язує винних в скоєнні злочину осіб КЕВ м. Запоріжжя вчинити певні дії, вина яких не доведена і цих осіб не встановлено. На момент розгляду справи судом першої інстанції органами прокуратури кримінальну справу відносно винної особи порушено не було.

Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.

Позивачем подано письмові заперечення на апеляційну скаргу, згідно яких позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, просить залишити постанову суду першої інстанції без змін. В якості додаткових доказів позивачем подано вирок Жовтневого суду м. Запоріжжя від 17.03.2012 у кримінальній справі відносно бухгалтера, бухгалтера-ревізора КЕВ м. Запоріжжя ОСОБА_1, який набрав законної сили 12.04.2012 та яким встановлено вину ОСОБА_1 в скоєнні злочину, передбаченого ст.367 ч.2 КК України, та стягнуто з ОСОБА_1 на користь Міністерства оборони України в особі КЕВ м. Запоріжжя 276159,46 грн.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, відповідно до постанови Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22.07.2011 КРУ в Запорізькій області проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя за період з 01.01.2010 по 01.07.2011, за результатами якої складений акт від 03.08.2011 № 08-21/0014 (а.с.29).

Ревізією, зокрема, встановлено, що протягом періоду, що перевірявся, преміювання працівників КЕВ м. Запоріжжя здійснювалося на підставі Положень про преміювання працівників КЕВ м. Запоріжжя, які затверджені начальником КЕВ м. Запоріжжя від 20.01.2010 та ТВП начальника КЕВ м. Запоріжжя від 04.02.2011, як це передбачено п.4.3 наказу Міністерства оборони України від 24.01.2006 № 28.

Як зазначено в акті ревізії, відповідно до вказаних вище Положень преміювання працівників КЕВ м. Запоріжжя здійснюється в межах кошторисів на оплату праці, затвердженого кошторисом доходів і видатків державного бюджету на поточний рік. Крім того, премія нараховується виходячи із середнього заробітку працівника з урахуванням надбавок та доплат, визначених законодавством України та наказом Міністерства оборони України від 24.01.2006 № 28.

Пунктом 2.4 Положень від 20.01.2010 та від 04.02.2011 передбачено, що розгляд питання щодо преміювання працівників КЕВ м. Запоріжжя здійснюється керівником за поданням заступників керівника, головного інженера та начальників структурних підрозділів. Прийняте рішення оформлюється виданням відповідного наказу.

Відповідно до наказу начальника КЕВ від 21.05.2010 №42-а працівників КЕВ м. Запоріжжя премійовано за результатами роботи І кварталу 2010 року у розмірах від 20 до 100% посадового окладу.

Проте, у відомостях на виплату заробітної плати за травень 2010 року нарахування та виплата премії працівникам КЕВ здійснювалось у відсотковому розмірі середньої заробітної плати працівника, в той час як відповідно до згаданого наказу начальника - премія повинна нараховуватись у відсотковому розмірі від посадового окладу. Аналогічні випадки встановлені у липні, вересні, грудні 2010 року та у квітні 2011 року (накази начальника КЕВ м. Запоріжжя) від 26.07.2010 №63, від 22.09.2010 №78, від 20.12.2010 №101 та від 25.04.2011 №28).

Виходячи з наведених обставин, позивачем зроблений висновок про порушення відповідачем п.4.3 Наказу МО України від 24.01.2006 № 28 в частині того, що порядок і умови преміювання установлюються положенням про преміювання, затвердженим командиром військової частини за погодженням з профспілковим органом, та п.2.4 Положення про преміювання працівників КЕВ м. Запоріжжя, затвердженого начальником КЕВ м. Запоріжжя від 20.01.2010.

Вказані порушення призвели до зайвого нарахування та виплати у травні, липні, вересні, грудні 2010 року та у квітні 2011 року премії на загальну суму 202462,95 грн. та нарахувань до державних цільових фондів в загальній сумі 73696,51 грн.

Винними особами у вищевказаному порушенні позивачем згідно акту ревізії визначено ревізора-бухгалтера фінансового відділення КЕВ м. Запоріжжя ОСОБА_1 та головного бухгалтера КЕВ м. Запоріжжя ОСОБА_2

На підставі акту ревізії від 03.08.2011 позивачем пред'явлено обов'язкову вимогу листом від 15.08.2011 №08-08-14-14/7166 щодо усунення порушень, виявлених ревізією, пунктом 7 якої відповідача зобов'язано:

стягнути з осіб, винних у зайвих виплатах грошових коштів у сумі 202 462,95 грн., шкоду у порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130-136 Кодексу законів про працю;

провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до державних цільових фондів щодо повернення зайво сплачених коштів в сумі 73 696,51 грн.

Інформацію про вжиті заходи та виконання вимог, відповідач мав подати в термін до 02.09.2011.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на час розгляду справи виявлені в акті ревізії вказані вище порушення, не усунуто, вимоги п.7 листа-вимоги 15.08.2011 №08-08-14-14/7166 - не виконані.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про правомірність позовних вимог.

Наведені в акті ревізії від 03.08.2011 обставини підтверджені матеріалами справи, відповідачем не спростовані.

Відповідно до п.4.3 наказу Міністерства оборони України "Про впорядкування умов оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України" від 24.01.2006 №28 встановлено, що порядок і умови преміювання установлюються положенням про преміювання, затвердженим командиром військової частини за погодженням з профспілковим органом.

Згідно п.2.2 положення, затвердженого начальником КЕВ м. Запоріжжя від 20.01.2010, та положення від 04.02.2011, премія нараховується виходячи із середнього заробітку працівника з урахуванням надбавок та доплат, визначених законодавством України та наказом Міністерства оборони України від 24.01.2006 №28.

Проте, фактично у вказаний в акті ревізії період нарахування та виплата премії працівникам КЕВ здійснювалось у відсотковому розмірі середньої заробітної плати працівника, що підтверджується відомостями на виплату заробітної плати.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.06 № 550 затверджений Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» контрольно-ревізійному управлінню надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.

Відповідно до п.п.45, 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.

Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що вимоги позивача, викладені в п.7 листа від 15.08.2011 №08-08-14-14/7166 щодо усунення виявлених порушень фінансової дисципліни, ґрунтуються на законі і підлягають обов'язковому виконанню.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача в апеляційній скарзі та той факт, що по зафіксованим в акті ревізії фактам проведено службове розслідування та наказом начальника КЕВ м. Запоріжжя від 20.06.2011 № 49 внесено зміни до перелічених вище наказів про преміювання, в яких допущена описка та, відповідно, притягнуто винних до відповідальності.

Здійснені відповідачем заходи не свідчать про виконання пред'явлених позивачем з цього приводу вимог щодо відшкодування завданої матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 276159,46 грн., а підтверджують факт усунення виявлених порушень на майбутнє.

Також є помилковим посилання відповідача на не встановлення позивачем винних осіб, оскільки, як встановлено вище, в акті ревізії від 03.08.2011 винними особами у вищевказаному порушенні визначено ревізора-бухгалтера фінансового відділення КЕВ м. Запоріжжя ОСОБА_1 та головного бухгалтера КЕВ м. Запоріжжя ОСОБА_2, які подавали відповідні пояснення з приводу виявлених в ході ревізії фактів.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, поданих позивачем додаткових доказів, вироком Жовтневого суду м. Запоріжжя від 17.03.2012 у кримінальній справі відносно бухгалтера, бухгалтера-ревізора КЕВ м. Запоріжжя ОСОБА_1 встановлено її вину в скоєнні злочину, передбаченого ст.367 ч.2 КК України, та стягнуто з ОСОБА_1 на користь Міністерства оборони України в особі КЕВ м. Запоріжжя 276159,46 грн.

Вказаний вирок набрав законної сили 12.04.2012 і відповідно до ч.4 ст.72 КАС України є обов'язковим для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок, в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Встановлені цим вироком обставини підтверджують правильність висновку суду першої інстанції у даній адміністративній справі про допущені відповідачем порушення.

Враховуючи вищенаведене, та виходячи з суті виявлених відповідачем під час ревізії порушень, вищевказаних вимог, викладених в п.7 листа від 15.08.2011 №08-08-14-14/7166, вбачається, що позовні вимоги про усунення порушень, виявлених під час ревізії, шляхом виконання вказаних вимог відповідають приписам ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», є правомірними.

Суд першої інстанції під час розгляду справи в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.

Передбачених статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення не вбачається, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2011 року у справі № 2а-0870/7931/11 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко