Ухвала суду № 37034365, 10.10.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2013
Номер справи
872/1045/13
Номер документу
37034365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" жовтня 2013 р. справа № 1170/2а-3358/12 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.

суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.

за участю секретаря судового засідання: Манцова Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Приватного підприємства «Біо-Актив»

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року по справі за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Біо-Актив» про визнання протиправними дії, -

ВСТАНОВИВ:

Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось в суд з адміністративним позовом до приватного підприємства «Біо-Актив», в якому просило стягнути з відповідача адміністративно-господарську санкцію у розмірі 8 343,45 грн. та пеню у розмірі 190,38 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ПП «Біо-Актив» на порушення вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не виконало норматив робочих місць для інвалідів, а отже відповідно до статті 20 цього Закону до нього мають бути застосовані адміністративно-господарські санкції.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову постанову суду.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, відповідач 24 лютого 2012 року подано звіт про працевлаштування інвалідів за 2011 рік, згідно якого на підприємстві середньооблікова чисельність штатних працівників становить 22 особи, з них один інвалід, який працював повних три місяці. Наказом підприємства від 17.10.2012 року №50 був прийнятий охоронцем ОСОБА_1, інвалідність якого підтверджується посвідченням Управління праці та соціального захисту серії НОМЕР_1 від 2 грудня 2009 року. Згідно платіжних відомостей № БА - 000263 за жовтень 2011 року; №БА - 0000281 за листопад 2011 року; №БА - 0000005 за грудень 2011 року йому виплачена заробітна плата.

Отже, за 2011 рік норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів не виконувався підприємством протягом 9 місяців. В той же час Полтавське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів застосовує штрафні санкції за 12 місяців в сумі 8 345,45 грн.

ПП «Біо-Актив» вважає, що сума штрафу повинна бути пропорційною 9 місяцям, коли підприємством не виконувався норматив, а саме: 6259,08 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що 24 лютого 2012 року відповідачем подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, згідно якого на підприємстві середньооблікова кількість штатних працівників становить 22 особи, з них один інвалід, який працював повних три місяці, а середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 8 343 грн.

Також судом зазначено, що відповідачу правомірно нарахована пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період 18.04.2012 року по 09.08.2012 року у розмірі 190,38 грн. ((8 345,45 грн. х 0,02% х114 днів).

Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» ПП «Біо-Актив» відноситься до підприємств, яким встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Як вбачається з матеріалів справи, Приватне підприємство «Біо-Актив» подало до Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт за 2011 рік форми №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів». (а.с.3)

Відповідно до розрахунку заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів сума заборгованості ПП «Біо-Актив» складає 8535,83грн., з них: сума адміністративно-господарських санкцій складає 8345,45 грн., сума пені складає 190,38 грн.

Відповідно до ч.3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, як використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідно до «Списку інвалідів, які працювали в 2011 році» у роботодавця середньооблікова чисельність інвалідів складала 0.25 (3 міс., відпрацьовані інвалідом: 12 місяців року = 0,25), що округляється до 0, а не до 1, як зазначено у звіті Ф.№10-ПІ.

Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

З огляду на зазначене, відповідач повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 8345,45 грн.

У відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Розмір пені обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. На підставі чого, відповідач повинен був сплатити пеню у розмірі 190,38 грн.

Матеріали справи свідчать, що санкції підприємством не сплачено, з огляду на що, позивачем обґрунтовано та у належному розмірі пред'явлено вимоги про стягнення з відповідача вищезазначених адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, що й стало підставою для задоволення позовних вимог.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно були застосовані норми матеріального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Куруючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Біо-Актив» - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.

Повний текст виготовлено 23 грудня 2013 року.

Головуючий: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: Д.В. Чепурнов